НВ-ВМХ, част 71

  • 35 215
  • 726
# 75
Всъщност именно на стари години е страшно важно да имаш по-плътна мускулна
маса, да не отслабнеш неусетно. Пряко се корелира с качество на живота, а и
с дълголетие. Доста стари хора си скъсяват живота, защото просто спират да се
хранят, отслабват, оттам поради липса на движение се ускорява деменцията и се
влиза в порочна спирала, все надолу до два метра под земята. Никой не е създаден
да живее вечно, но може да се поддържа, за да има качество на живот.

Но белтъчините са донякъде индикатор за общо здраве, качество и стил на живот-
фактор са, но се съмнявам да са съвсем пряка съставка на силния скелет. По-скоро
механизмите са заобиколни, през стила на живот и мускулите.

Това е малко като проучването, че пиещите са по-здрави, но може да се дължи просто
на по-силен организъм. За да смилаш белтъчини, трябва да са на линия доста механизми-
което говори за добро общо състояние.
Виж целия пост
# 76
Костите все пак сьдьржат и протеини в структурата си, главно колаген, но не само. Тьй че е нормално приемьт на протеини да влияе и вьрху костната структура.
А пьк свекьрвата на Краси, ако освен месото си хапва на корем хляб, теста и захар, нищо чудно, че страда от тежка остеопороза. Изобщо, не мисля, че най-подходящите примери , с които се цели да се подчертае, че месото е вредно, са хора, които освен всичко друго, хапват и месо.
Виж целия пост
# 77
Ами, при твоята свекърва сигурно има други фактори, например (тук само предполагам): висока кръвна захар/инсулин, прекалено много пълнозърнести продукти и други подобни (пречат на усвояването на калция), прекалено малко вит. Д, прекалено малко масло и сирене (т.е. недостиг на вит. К2) и кой знае какво още.

Хе-хе, Камелот ме е изпреварила Sunglasses
Виж целия пост
# 78
 Hug

Ако се храня режимно, но пия два пъти на ден кафе с лъжичка захар, това много въглехидрат ли е?
Виж целия пост
# 79
Облаче, 1 льжичка = 4-5 грама захар. Не мисля, че десетина грама захар на ден могат да са проблем, стига другата ти храна да е режимна.
Виж целия пост
# 80
  bouquet  Благодаря! 
На мен най-трудното ми хранене е вечер, когато съм си вкъщи и се изкушавам - с плодове, с десерт..
Виж целия пост
# 81
И свекърва ми яде хляб, и баба ми ядеше хляб.Всеки ден.Свекърва ми, купен, баба ми-домашен.Купуваше последните 10-15 години, май вече не й се месеше.
Теста и захари, минимално.И двете.
Свекърва ми предпочита печени ябълки, чат-пат прави тиквеник зимно време, 3-4 пъти за цялата зима, яде компоти отвреме навреме.
Баба ми, честно казано , не съм я виждала да яде тестени десерти.Но пък си правеше баници, мекици, пържени филийки.Също отвреме-навреме ядеше компоти.
И на двете, като цяло, храненето е едновремешното, типично селско ядене-супички, яхнийки, филийката хляб, салатка-лятото, туршийка-зимата, предполагам, вашите баби не са се хранили кой знае колко различно.
Както писах, основните разлики между двете са в количествата месо и млечни,  и че баба ми се хранеше основно с домашно произведена храна, а свекърва ми, с купена.
Виж целия пост
# 82
Охо, интересна дискусия се е разразила отново  Mr. Green

Краси, тук повечето момичета са доста информирани и гледат да не прекаляват с протеина, т.е повечето от нас ядем около 1 - 1,5 гр протеин на кг. телесно тегло. Така че опасенията ти за високопротеиновото ни хранене са безпочвени.

Другото, което исках да ти кажа, е че трябва да отделиш малко време да прочетеш литература, която ще ти е полезна. Елементарни неща не знаеш, затова и така не разбираш много неща, че и подскачаш в червени букви. ...

Тъй като литература, свързана с ВМХ ти не би хванала, дори от страх, да не посее семето на съмнението в теб, бих ти препоръчала книжката "Зоната" на Бари Сиърс. Там доста добре и на нормален човек (имам предвид човек без медицинско образование) му става ясно как функционира човешкото тяло, как - хормоналната система и въобще доста неща. Дано не кажеш, че тези неща ги знаеш, защото мисля че не ги (поне в постовете ти това прозира).

И като последно, бих искала да коментираш защо в моето семейство така напълняхме, като се храним така, както ти апелираш (от 12 години, откак живеем под един покрив). Че в миналата тема, под прикритието на празниците, удобно пропусна точно този мой пост.

А примерите с бабите са немеродавни. Подобни примери, поне на мен, винаги са ми били супер смешни. Има алкохолици които от сутрин до вечер се наливат с домашни 60 градусови ракии и умират щото са паднали на гробищата, при посещение на жената, затрупал ги е сняг, щото са били мъртвопияни и са умряли дефакто от студ, на 90 години ... Смешно е.

Виж целия пост
# 83
Както писах, основните разлики между двете са в количествата месо и млечни,  и че баба ми се хранеше основно с домашно произведена храна, а свекърва ми, с купена.
А Мамасита ти обърна внимание, че разликите при двете е не само храната , а движението и начина на живот. Това е от съществено значение.
Виж целия пост
# 84
Много фактори влияят вероятно, включително ген, а и движението, както пише Малвина, също и начинът на живот като цяло - работа, стрес... Мисля, че и заболяванията и приеманите лекарства се отразяват, включително години по-късно, така че на практика е невъзможно да се предвиди как ще се развие човешкият живот. Но със сигурност е по-препоръчително да се приемат нормално белтъчини, вместо съзнателно да се ограничават. А специално животинските с нищо не са вредни, дори в България не са толкова ужасни, защото в крайна сметка си съдържат същите аминокиселини, каквито съдържа месото и на най-екологично гледаните животни.
Виж целия пост
# 85
Аз пьк ще дам пример с моите две баби. Едната цял живот е била на село, хранели са се изключително с произведена от самите тях храна - месо, яйца, зеленчуци, плодове, жито са мелели, олио са си правели в маслобойна - това сьчетано с физическо натоварване почти всеки ден+ и лятото доста излагане на сльнце. Тя почина на 61 години от инсулт, заради недиагностицирана хипертония , а години преди това грьбнакьт й беше силно деформиран - ходеше доста приведена, заради явно остеопороза.
Другата ми баба - в града е живяла цял живот. Ядеше си основно купена храна, бял хляб, сладкиши, както и всичко друго, де. Не е работила нищо, свьрзано с физически усилия. Тя доживя до 96 години , нито е имала проблеми с костите, ходеше си спокойно до последния ден. Е, не умря от старост, а заради сьрдечна недостатьчност, в резултат на дьлгогодишна хипертония.
Та поне аз смятам, че хубавата и качествена храна си е важна, но не е абсолютна гаранция за добро здраве и има и значение какво точно яде човек.
А Краси в миналата тема я питах защо смята, че месото сьстарявало хората, но тя така и не отговори.
Виж целия пост
# 86
А Краси в миналата тема я питах защо смята, че месото сьстарявало хората, но тя така и не отговори.

Според мен заради ИГФ-1 Wink
Виж целия пост
# 87
Според мен Краси потъна, защото в момента се информира какво е ИГФ-1  Wink
Виж целия пост
# 88
Както писах, основните разлики между двете са в количествата месо и млечни,  и че баба ми се хранеше основно с домашно произведена храна, а свекърва ми, с купена.
А Мамасита ти обърна внимание, че разликите при двете е не само храната , а движението и начина на живот. Това е от съществено значение.
Ами, значи, пак стигнахме до това, което написах:че костната плътност не зависи толкова от количествата приемани протеини, а и други фактори имат съществено значение.     Grinning

Вивиан , извинявай, наистина съм пропуснала.Малко по диагонал четох.....   Embarassed
Цитат
бих искала да коментираш защо в моето семейство така напълняхме, като се храним така, както ти апелираш
Сега, първо, аз не апелирам към нищо, пиша как се храня АЗ.   Simple Smile
Мисля обаче, че цитирах твое изречение, в което казваш, че си правила постоянно кексчета, десерти, банички, тутманици и т.н.Ако такива храни наистина сте яли често, а под "често" аз лично разбирам 2-3-4 пъти седмично /например:банички за закуска, пица за вечеря, хляб всеки ден, по 1-2 кекса на седмица......нещо такова/, то няма как кг да не тръгнат нагоре.
при храненето, което ти си описала, и позволявайки си десерт например, 1 път в месеца, един здрав организъм няма как да напълнее.

А Краси в миналата тема я питах защо смята, че месото сьстарявало хората, но тя така и не отговори.
Яденето на месо ускорява растежа, затова на децата се препоръчва да консумират животински продукти.Но мускулите ни не растат със същите темпове, както през детството и юношеството.В даден момент те се нуждаят само от поддържаща "терапия".   Simple Smile  Немалко учени отдават бързото съзряване на децата през последните десетилетия именно на големите количества животински белтъчини.Ако тази високопротеинова стимулация продължи през целия живот, каква е гаранцията, че няма да доведе и до бързо състаряване на организма, защото той реално не може да пораства до безкрай, в един момент, някъде към 22-25 годишна възраст започва "обратното броене", т.е., стареенето?
И отговор на твой въпрос от другата тема:кои са токсините, отделяни при консумацията на месо.
"Независимо от това, колко е добра една храна, ако се консумира в по-големи от необходимото количества, тя ще стане отровна за тялото.
........................Животинските бълтичини се разлагат в тънките черва, произвеждайки големи количества токсини, като сероводород, газ метан, амоняк, хистамин и нитрозамин.Освен това се образуват и свободни радикали.И за да се неутрализират, се изразходват огромни количества ензими от червата и черния дроб.
Необходимото количество белтъчини, от които се нуждае един човек, е приблизително 1грам на 1 кг телесно тегло.  ................................  Излишното количество консумирани белтъчини се отделя с урината, но междувременно нанася много вреди на тялото.Първо, излишните белтъчини се превръщат от смилателните ензими в аминокиселини, които по-нататък се разграждат в черния дроб, преди да нахлуят в кръвния поток.Тъй като впоследствие кръвта става по-кисела, от костите и зъбите биват отделяни големи количества калций с цел да се неутрализира тази киселинност.Калцият и окислената кръв след това се филтрират през бъбреците , като излишното количество протеини се изхвърля заедно с големи количества калций и вода."
"Ензимният фактор"
Дали е на 100 % така, от биологична и биохимична страна, не мога да твърдя, не съм лекар, все пак.Но има логика в написаното, съпоставяйки го с разни изследвания за ниво на калций в кръвта на хора, консумиращи доста белтъчини.
Виж целия пост
# 89
 ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия