Близнаци в ясла-заедно или не?

  • 4 530
  • 27
Здравейте, моля за съвет майките на близнаци на възраст около нашата –2г. и по-големи. Децата ходят на ясла от половин година, лесно се адаптираха и ходеха с голямо удоволствие, но аз не бях доволна от тази ясла и ги преместихме от около месец. Все още не са се адаптирали тук и всеки ден си поплаква някой от тях сутрин. Колкото пъти ги вземам все заедно си играят. Не мога да преценя дали се заиграват с други деца вече или двамата се влачат по цял ден.
 В петък една от педагозите им ме попита съгласни ли сме да ги разделим в отделни подгрупи в самата ясленска група, т.е. когато имат занимания или игри вътре или вън, екскурзии, да не са заедно. Според нея момичето ми, много търсело брат си, когато не е в една стая с нея. Не било добре, трябвало да са по самостоятелни. Честно казано не ми се иска, но не знам дали не греша. И без това сме много гузни с баща им, че ги преместихме, не ми се ще да ги натоварваме излишно. Имам нужда от странично мнение. Не са ли малко малки да са сами? Имат късмет да са с някой близък в яслата, по-добре ли е наистина да ги отделям?
 Също, ако мога да попитам в друг подфорум, моля да ме посъветвате, или да преместите темата.
Виж целия пост
# 1
Малки са. Аз не бих ги разделила.
Виж целия пост
# 2
Аз пък съм на обратното мнение (лично не ангажирам никой с него). Хубаво е тази зависимост да бъде преодоляна. Пък и колко им траят заниманията в яслата, говорим за минути а не за часове разделяне. За мен това е шанс за всяко дете да покаже индивидуалност.
Виж целия пост
# 3
 За яслата не знам - малки са още и ако са в процес на адаптация присъствието на близък човек е само от плюс. На за по-натам съм с две ръце за разделянето особено ако има изявено съперничество, както е при нас или зависимост от типа доминиращ и подчинен. Моите не са разделени (в градината ни има само една група), но там се държат напълно самостоятелно доколкото разбирам - играят отделно, сядат на различни маси за хранене, имат различни допълнителни занимания, които сами са избрали и мен това напълно ме устройва. Предвид непрекъснатото съперничество и дразги вкъщи съм забелязала, че колкото по-дълго са разделени, напрежението намалява и са по-склонни на компромиси по между си.
  На мен ми е чудно например, как познати майки на близнаци спират и другия от детска градина ако единия от тях е болен. При нас при един болен и един здрав вкъщи е малък ад, болният има нужда от грижи и спокойствие, а здравият хем ревнува, че не му су обръща същото внимание, хем му е скучно, че няма с кой да си играе и тормози болния...
Виж целия пост
# 4
Аз не бих ги разделила. Нито сега, нито по-късно. Много са малки, в нова обстановка са, не мисля че е толкова спешно точно сега да преодоляват тази "зависимост". Аз я наричам привързаност и не виждам нищо лошо в нея. Никога не съм вярвала, че тя пречи на близнаците да се развиват, да станат личности или да правят нещо различно един от друг. Моите не са се делили никога откакто са родени и въпреки това са много различни хора, с различни интереси и различни приятели. Приемам разделянето само между много биещи се близнаци, но това разбира се си е мое мнение. 
miramar, то си е до деца. Аз  когато единият е болен (колкото и рядко да се случва само единия да се разболее) винаги спирам и двамата от градина. Не виждам никакъв смисъл при положение, че аз или баща им сме в къщи единият да ходи на градина. Освен това макар и здрав е контактен и ми се струва не много редно спрямо другите деца. Моите не си пречат  и нямам проблем като двамата са в къщи. По-скоро обратното. Един единствен път се опитах да пратя само единия на градина (другият беше на зъболекар). Е, няма такъв ужас! Този който беше в къщи не спря да мрънка за брат си, а другия беше обявил гладна стачка. От градината ми се обадиха на обяд да си го взема, защото цяла сутрин реве за брат си и отказва да яде.  ooooh!
Виж целия пост
# 5
miramar, то си е до деца. Аз  когато единият е болен (колкото и рядко да се случва само единия да се разболее) винаги спирам и двамата от градина. Не виждам никакъв смисъл при положение, че аз или баща им сме в къщи единият да ходи на градина. Освен това макар и здрав е контактен и ми се струва не много редно спрямо другите деца.
  Хич не го разбирам това, че е бил контактен. Ами моите деца почти никога досега не са боледували заедно или дори с няколко дни разлика, тоест колкото и странно да звучи - не се заразяват един от друг. За радост боледуват и сравнително рядко. Имахме идинични случаи в ранна яслена възраст да се разболеят и двамата почти едновременно - 1 или 2 пъти, не повече. А иначе този, който отиде на детска градина, когато се случи брат му да си остане вкъщи си отива с желание и без проблеми. Но както казах моите не са много привързани по между си, което пък поражда други проблеми, но след всяка раздяла, дори и за часове сякаш стават по-сплотени. Когато са непрекъснато заедно се изнервят взаимно рано или късно.
  Още нещо по темата: Имам приятелка с брат близнак. Още от детската градина тя му е била като втора майка -помагала му да се храни, облича, по-късно и в училище. Стигало се до абсурдната реплика от страна на родителите "Г. , защо М. не си е написал домашното?", тоест държали я нея отговорна за неизпълнените задължения на брат ѝ. Ето до такава зависимост не бива да се стига според мен. Споделяла ми е, че когато се разделили да учат в различни гимназии направо и е паднал голям товар от плещите.
Виж целия пост
# 6
От яслата спирах и двете при болест при едната, така усещах нещата в началото а после им стана навик. И вкъщи ставаше един малък ад, болната иска да спи сестра и я дърпа да играят, резултата и двете пищят а аз се чудя къде да се скрия  ooooh! В детската градина от първото разболяване на едната спрях само нея, драмата и при двете трая няколко часа. Ходещата на градина е плакала а тази вкъщи ми се тръшка. Вечерта отидохме заедно за сестра и. А когато оздравя болната, здравата ми заяви "Аз искам пак сама на градина"  Laughing Като цяло много рядко се разболяват и двете и то застъпването им е 2-3 дни след като едната се разболее, втората да се разболее и тя. В началото на 1-ва група се развали и модела на лидер и подчинен и започна борбата за надмощие в двойката. Вече втора година, често се бият и спорят и отново се търсят дори и сърдити (привързани са) Rolling Eyes. Различни личности са, мислят и действат различно, имат различен вкус за почти всичко.
Виж целия пост
# 7
Чак ми стана чудно какъв е този "педагог" да предложи такова нещо за толкова малки деца...
Сигурно има голям опит при работа с близнаци Grinning
Виж целия пост
# 8
Момичета, благодаря ви за мненията и съветите. Аз все още не зная какво да правя. Преди 2 дни ме питаха пак, но им казах, че ще изчакаме с адаптацията и тогава ще помислим пак.
Междувременно продължавам да ги заварвам все заедно да си играят.
Педагожката не я знам, миило момиче е. Не и знам и опита. В групата има още две двойки близнаци, но те са еднояйчни. Това поведение на децата ми и аз съм го забелязала много отдава, но го мислех за нещо нормално, честно казано. Все пак са от различен пол, характерите са им коренно противоположни.
Има ли някъде книжка, където мога да прочета нещо за отношенията между близнаците?
Пак ви благодаря, много ми помагате Simple Smile.
Виж целия пост
# 9
Чак ми стана чудно какъв е този "педагог" да предложи такова нещо за толкова малки деца...
Сигурно има голям опит при работа с близнаци Grinning
На мен не ми е чудно. Първо госпожите в яслата не са педагози, а медицински сестри, което е много различно. И второ погледнете на нещата от нейна (на госпожата) гледна точка - разделените близнаци са много по-лесно управляеми, по-кротки и по-лесни за гледане, от колкото когато са заедно.
michore, много книжки има и е хубаво да се четат, но трябва да се четат критично. В смисъл не приемай всичко написано за свещена истина. А и това са живи хора - всички са различни и ако нещо важи за един няма да важи за друг. Аз лично много мразя да се лепят етикети на хората и да се слагат под общ знаменател. Има близнаци и близнаци, различни деца, различни родители, различни среда и обстоятелства. Няма точни рецепти. От книгите и форумите човек може да почерпи някои идеи, но всичко трябва да е адаптирано към конкретната ситуация. Ти най-добре познаваш децата си. Наблюдавай ги, усещай ги, слушай ги, говори с тях и прави това, което според твоето усещане е най-добре за тях, без значение кой какво ти казва.
Виж целия пост
# 10
Ох, педагози са при нас, не са сестри. Ние сме в Норвегия. Каки са и един батко Simple Smile.
Виж целия пост
# 11
michore, извинявай, че се намесвам в темата. Нямам близнаци,но ми стана интересно да прочета мненията. Аз живея в Канада и тук е практика близнаците да се разделят в ДГ. В начало бях почти възмутена, но майки на близнаци ми разясниха защо са се съгласили на такова разделяне и наистина има логика. Все пак са различни личности и имат нужда да се изявят индивидуално. Става въпрос само за отделни групи, а по-нататък и класове. Те пак играят заедно навън и в къщи. Освен това си имат и различни приятелчета (това след 3г)
 Hug
Виж целия пост
# 12
Заедно нека са. Близнаците имат силна връзка от малки , не бива да се делят, макар че заедно повече бели правят  #Puppy dog задружна дружина ....
Виж целия пост
# 13
В яслата не бих ги разделила, малки са още. И без това повечето деца свикват трудно с отделянето от мама, нашите поне имат едно предимство - имат си братче/сестриче при тях.
Виж в градината съм за разделянето, стига да е удачно и за родителите - водене, прибиране, особено като нямаш помощници. Моите са в една група в ДГ, но са на различни маси, спят в двата противоположни края на спалното. През деня не са постоянно заедно в игрите. Когато едната е болна, пускам другата сама на градина. И й харесва да ходи сама.  Laughing
Виж целия пост
# 14
Това, че децата са заедно е само в тяхна полза.
Този педагог да ходи да си опресни знанията.
Нещо явно им пречат децата като играят заедно, затова са ти го казали. Я на пушенето, я на други съблазнителни дейности.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия