Важен ли е правописът?

  • 58 694
  • 927
# 210
Един въпрос за бактерий. Последно бактерия ли е или бактерий? Това чудо мъжко ли е или женско?
Последно в разговор, педиатърката каза бактериЙ.
БАН, къде сте?
Виж целия пост
# 211
Един въпрос за бактерий. Последно бактерия ли е или бактерий? Това чудо мъжко ли е или женско?
Последно в разговор, педиатърката каза бактериЙ.
БАН, къде сте?

То е безполово. Бактерийче.  Laughing
Виж целия пост
# 212
Гледам да страдам само от вируси, да не объркам диагнозите и лечението нещо аз.

Да споделя- аз и децата учим правопис от страничката на Спиндерман в сураттефтеря.
Мноо е добър. Питай те там, ако имате някоя проблема.
Виж целия пост
# 213
След малко ще направя сърч (хубава дума) в нета, макар че не винаги той е критерий (това е правилно написано) за точност. Crazy

Виж целия пост
# 214
Един въпрос за бактерий. Последно бактерия ли е или бактерий? Това чудо мъжко ли е или женско?
Последно в разговор, педиатърката каза бактериЙ.
БАН, къде сте?
Не съм БАН,  но ед. ч. е Bacterium, а мн. ч.  -  Bacteria.  Peace
Виж целия пост
# 215
Един въпрос за бактерий. Последно бактерия ли е или бактерий? Това чудо мъжко ли е или женско?
Последно в разговор, педиатърката каза бактериЙ.
БАН, къде сте?
Не съм БАН,  но ед. ч. е Bacterium, а мн. ч.  -  Bacteria.  Peace
Е хубаво сега. Преведи на български тези "френски" понятия.
Виж целия пост
# 216
Ето го компетенцият:



Испешъли 4 ю и всички, които го пожелаха.


.................................

Залагам на руския аз, с оглед новите политически ветрове- бактерий.  bowuu
Виж целия пост
# 217
Ей на ви сега:
Цитат
Най-малките и прости микроорганизми се наричат бактерии. В единствено число обикновено казваме “бактерия”, но някои микробиолози предпочитат думата да е в мъжки род, “бактерий”. Разбира се, никой не бива да пише “бактерий”, когато има предвид множественото число.

Хайде пак за вечния спор вкъщи или в къщи, а може и въвкъщи (пише се слято и с във, за да се посочи важността на местоположението.) hahaha hahaha hahaha
Виж целия пост
# 218
Един въпрос за бактерий. Последно бактерия ли е или бактерий? Това чудо мъжко ли е или женско?
Последно в разговор, педиатърката каза бактериЙ.
БАН, къде сте?
Не съм БАН,  но ед. ч. е Bacterium, а мн. ч.  -  Bacteria.  Peace
Е хубаво сега. Преведи на български тези "френски" понятия.

Цеце, спомените ми по биология от училище нашепват - бактерий в ед.ч. Нека и БАН се изкаже компететно.  Peace
Виж целия пост
# 219
Тъй като от латински:
bacterium е в мъжки род, ако искаме да прехвърлим рода трябва да е един бактерий.
Обаче, когато се пише, включително в научни публикации, може да се прочете "една от бактериите, които причиняват ...". Значи в този случай е в женски род, защото не пише "един от бактериите, които причиняват ..."
Не съм филолог, но за бактерии доста ми се е налагало да чета.
Виж целия пост
# 220
Аз един по- политически и актуален въпрос да задам- за газта и газа!
Винаги ми е допадал.
Хората цели разработки си имат:
http://www.balgarskiezik.org/lan_culture/vsichko_za_gaza_i_gazta.PDF
Абе благодатна е темата, няма спор.
Виж целия пост
# 221
БАН-ският рече, че е:
бактерия, бактерии.
И споровете тука ос-
тавете. Пропаганда-
та също. Judy, за теб
се отнася  Mr. Green
Виж целия пост
# 222
Не ми се меси ти мене в пропагандата, аз политически питки пека- де с езика, де с газа. /Газта е за по- незначимите хора/.
Виж целия пост
# 223
Спор не търсим  Simple Smile, само изясняваме. Например - т.нар. бактерий на Кох, причиняващ туберкулоза (10 точки за Грифиндор, че го написах правилно  Party), значи е хем гаден, хем неправилно написан? Някой доктор няма ли да отвори записките от лекциЙ и да ме успокои, че имам само бели коси на главата, но не и бели петна в паметта.  Crazy
Виж целия пост
# 224
Заложи на правописта. Явно
е печеливша стратегия. Я
глей що народ ѝ се взира.

А по темата. Важен е. Но
не дотолкова, не повече
от казаното с думите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия