Важен ли е правописът?

  • 58 694
  • 927
# 540
Нека не ти дреме, Аглая. Във всеки случай аз ти благодаря за полезните постове.   bouquet
Виж целия пост
# 541
Цитат
Сръбският и македонският език (забележете как често се греши при съгласуването, някои неправилно биха написали "сръбският и македонският езици"); та, тези езици са основани на фонетичен принцип - пише се повече това, което се чува.
(Тук нарочно не се впускам в дебати по темата "македонски език").

Българският език, обратно, е основан повече на морфологичния принцип: според него може и да се изговаря "хляП", но се пише "хляБ", т.е. - запазва се еднаквият графичен облик на всяка морфема.
Не език, а правопис.

 newsm78   Абе, ние като  изучаваме чужд език, само правописът му ли учим или него като цяло?
 А в средното училище само български правопис ли си учила или български език?!
Виж целия пост
# 542
По-правилното очевидно е "правопис", но след като цял ден вчера се занимавах с бройна форма, учтива форма, съгласуване, бактерии и пр., съм допуснала неточност в изразяването, бих казала инерционна, техническа - това няма общо с правописа.

Но пък се удивлявам на това, че вместо да възприеме смисъла на казаното от мен, тази дама се е ровила усърдно в моите публикации - не за друго, а за да поправи нещо в червено.
Виж целия пост
# 543
Не задълбавайте, няма смисъл. Който Ви разбрал, разбрал...останалите да се кефят на червеното.
Виж целия пост
# 544
Е, съвсем правилна е корекцията. Постът се отнася за правописа, не за езика.

"Сръбският и македонският език (забележете как често се греши при съгласуването, някои неправилно биха написали "сръбският и македонският езици"); та, тези езици са основани на фонетичен принцип - пише се повече това, което се чува."

Аз продължавам да съм на мнение, че има много нелогични правила (като гореспоменатото) и отказвам да ги следвам, пък макар и с риск да мина за неграмотна.  Crossing Arms
Писачите на правила и те не са богопомазани, все пак ... и доста недомислици сътворяват.   bouquet


Виж целия пост
# 545
Мисля, че издребнявате. Аглая отдели време да обсъди и разясни най-различни аспекти от езика ни и аз и благодаря. Мисля, че всички разбраха напълно, това, което искаше да каже. Заради подобни издребнявания, хора които са информирани/ специалисти в дадена област спират да пишат. Все пак темата е за фрапиращата неграмотност, която се шири извън тази тема. Основният проблем при комуникацията ни тук е, че по-голяма част от критиката не се изразява по конструктивен начин или поне така " звучи" написано Simple Smile)
Виж целия пост
# 546
Мисля, че издребнявате. Аглая отдели време да обсъди и разясни най-различни аспекти от езика ни и аз и благодаря. Мисля, че всички разбраха напълно, това, което искаше да каже. Заради подобни издребнявания, хора които са информирани/ специалисти в дадена област спират да пишат. Все пак темата е за фрапиращата неграмотност, която се шири извън тази тема. Основният проблем при комуникацията ни тук е, че по-голяма част от критиката не се изразява по конструктивен начин или поне така " звучи" написано Simple Smile)
    202uu
Даам, далеч по-лесно е да болдваш грешките на другите, вместо да допринесеш с нещо към дискусията!
ПП: "Болдвам" дали го има в речника?!?   Laughing
Виж целия пост
# 547
С какво замествахме в близкото минало ''болдвам''? Подчертавам? Натъртвам? Наблягам? Удебелявам(шрифт)?
Иначе полезна чуждица. Peace
Виж целия пост
# 548
Според мен "удебелявам". "потъмнявам" също би вършило работа в определени случаи!
Виж целия пост
# 549
Има дума и на български за "болдване" и тя е "почерняне". Simple Smile
Виж целия пост
# 550
Да, в буквалния смисъл. Но се използва и в преносен. Peace
Виж целия пост
# 551
Когато бяхме деца, се надпреварвахме да изговорим най-бързо и точно най-дългата българска дума – непротивоконституционствувателствувайте.   Laughing Има ли я в речника?
Виж целия пост
# 552
В бг-мама появи ли се някой експерт в даден област, веднага се намира някой да му покаже колко не знае. То за това вече никой не дава професионални мнения, че има хора, които дебнат за дребни грешки.

Аглая Епанчина , благодаря за разясненията по зададените въпроси. Не обръщайте внимание на заядливците. Hug
Виж целия пост
# 553
С какво замествахме в близкото минало ''болдвам''? Подчертавам? Натъртвам? Наблягам? Удебелявам(шрифт)?
Иначе полезна чуждица. Peace

С нищо. "Болдвам" се използва откакто има компютърна текстообработка, т. е. сравнително отскоро.
Виж целия пост
# 554
С какво замествахме в близкото минало ''болдвам''? Подчертавам? Натъртвам? Наблягам? Удебелявам(шрифт)?
Иначе полезна чуждица. Peace

С нищо. "Болдвам" се използва откакто има компютърна текстообработка, т. е. сравнително отскоро.

Да, но типографията съществува още отпреди компютрите, т.е. сравнително отдавна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия