Раждане след белодробна емболия и лечение с клексан

  • 2 699
  • 2
Дъщеря ми (живее в Германия) направи белодробна емболия в края на 6-ия месец поради няколко тромба в левия крак. Оттогава е на лечение с максимално допустимата доза клексан и носи компресиращи чорапи. Установи се, че е хетерозиготен носител на мутация Лайден. Все още има неразграден тромб в крака. Терминът й е в края на май. Бебето върви голямо (в началото на 9 - ия месец беше 3.200) и и в добро разположение за нормално раждане. Ангиоложката, която я следи, препоръчва нормално раждане, като спре хепарина 24 ч преди него (не е ясно точно как ще се случи това), след което по преценка на лекарите в родилното се върне на максимална профилактична, а след това й на терапевтичната доза. Тя, обаче, не е уточнявала кога и как трябва да стане това. От своя страна гинеколозите в болницата, в която ще ражда, са й казали, че няма да има нужда от консултация с интернист по време на 4 -дневния си престой в болницата (Нещо, което на мен ми звучи абсурдно! Може би защото съм майка и си тревожа прекомерно), след което ще мине под контрола на ангиоложката извън болницата.

Имам предвид, че всеки случай е индивидуален, но все пак как се процедира в общия случай в такава ситуация 1)При нормално раждане и 2) При секцио по спешност. Имам предвид включването и изключването на хепарина преди, по време и след раждането (кога и в какви дози). Как се балансира между опасността от повторна емболия и  опасността от висока кръвозагуба? В частност - има ли опадност от такава  при чистенето на лохиите при лечение с хепарин? Доколкото разбирам това лечение не представлява риск за бебето и би могла да го кърми? В общия случай как и докога ще продължи лечението й след раждането?
Благодаря ви предварително за отговора.
Виж целия пост
# 1
Здравейте,

Ето и отговорите на Вашите въпроси:
1. Относно дозите, които трябва да се приемат - това е крайно индивидуално и лекарят, който води проследяването и ще води раждането, сам ще прецени на базата на медицинската информация, с която разполага. Ние правим консултация с хематолог. Като при спешно раждане ако анестезиологът прецени, може да направи хепарин при нужда.
2. Относно опасността от повторна емболия/опасност от кръвозагуба - лекарят, който води раждането ще трябва да прецени.
3. Има ли опасност при лечение с хепарин - винаги има такава опасност.
4. Това лечение не представлява проблем за кърменето на бебето.
5. Лечението след раждането може да продължи, но това отново е по преценка на лекаря.

За съжаление, без преглед и информация от медицинската документация е доста трудно да се даде конкретно мнение!

Поздрави,
Д-р Надя Магунска
Акушер Гинеколог
Медицински комплекс "Д-р Щерев"
Виж целия пост
# 2
Д-р Магунска, благодаря за отговора!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия