Страсти- градините в София, кампания 2014/ 2015г.

  • 30 877
  • 782
# 675
-Дес-, не си разводнила темата  Hug ... поне според мен ... Нужно е да се дискутира, защото така могат да се погледнат нещата от много страни ... Според мен критериите сега са доста добри ... Наистина, когато има дадени критерии има и хора, които не ги приемат, ако не могат да се възползват от тях - във всички сфери е така ... Но с липсата на места в ДГ и липсата на контрол ... стават и корупциите ...
Аз бих предложила във всяка детска градина да се приемат документите на децата НЕ само от Директор, но от комисия (поне за голямото класиране) съставена на лотариен принцип от ... избирателните списъци например ... Де да знам, примерно срока за подготовка на документите да е 10 дни, а 3 дни да се приемат тези док. от комисията. Нещо като съдебните заседатели - праща се от общината бележка до работодателя на избрания на лотариен принцип човек, че от тази до тази дата е зает с общински дела и е освободен от работа и така ... Нещо не го обясних ясно ... Мисълта ми е, че може да се измисли да се направи и независим контрол ...
Виж целия пост
# 676
Дори не ползва ДГ, спокойно. А нужда да я сменя на всеки шест месеца няма, достатъчно е, че аз мога да докажа повече от едно местообитание в рамките на столицата, което ми дава предимства в повече от един район.


Всяка година в темата чета надъхани и нахъсани майчета, които милеят за рестриктивни мерки и софийско жителство. Тц. Не ограниченията и пр. ще оправят положението, а отстраняване на основния проблем- липсата на места.

Спокойна съм, благодаря за загрижеността   bouquet
Но всеки ден виждам пропуските в системата на детските градини, и как от липсата на реален контрол в/у заявените критерии, масово се злоупотребява. И от родители, и от директори.
Иначе, да. Съгласна съм, че ако имаше достатъчно места, нямаше да има причини за злоупотреби.

Извинявам се, че разводних темата.

/и спирам до тук/

Не си разводнила темата. Ние за това сме тук за да споделяме и всеки да изказва мнение. Simple Smile И аз не съм съгласна с много неща, но за момента нищо не мога да направя. Само се моля да имаме шанс с протокол малката да влезне в ясла, защото иначе незнам как ще я караме.
Виж целия пост
# 677
Мами,сериозно ли си представяте как на стотици деца ще ходите на посочения адрес,за да видите дали детето наистина живее там?
Безумно е и неизпълнимо,трябва да се измисли нещо друго.
За работата също,как на стотици родители ще се посети местоработата,за да се увери директорката,че лицето Х работи в офис У,а какво правим ако го няма - да речем излязал е да си купи обяд,изпратен е в командировка,отпуска/болничен е.Автоматично ли си правим извода,че лъже или ще посетят офиса след 2 дни пак  #Crazy - наистина това е невъзможно да се приложи.
Виж целия пост
# 678
Да ама аз не мога да си представя как това болно дете,което е обикаляло лекари и е стресирано ще преживее още няколко прегледа,ще го стресират допълнително в градината и после като го приемат ще го натирят пак там,а то ще я свързва с лекари и прегледи...
Нещо и така не ми се връзва.

Да, предполагам, че наистина ще бъде стресиращо за детето да се среща с лекари, но не мога да приема за нормално от общо 38 деца, 28 да са по т. 2.2.4. Така е при всички набори в едно от ОДЗ-тата. Така че е редно да се намери някакъв начин и да се контролира приемът по тази точка.
Виж целия пост
# 679
Да ама аз не мога да си представя как това болно дете,което е обикаляло лекари и е стресирано ще преживее още няколко прегледа,ще го стресират допълнително в градината и после като го приемат ще го натирят пак там,а то ще я свързва с лекари и прегледи...
Нещо и така не ми се връзва.

Да, предполагам, че наистина ще бъде стресиращо за детето да се среща с лекари, но не мога да приема за нормално от общо 38 деца, 28 да са по т. 2.2.4. Така е при всички набори в едно от ОДЗ-тата. Така че е редно да се намери някакъв начин и да се контролира приемът по тази точка.

Според мен поне за моето дете не е стресиращо. Даже и е интересно да гледа и седи. След като детето има проблем смятам, че е в рамките на нормалното при приема да се прегледа или по някакъв начин да се удостовери, че наистина детето ми е с здравословен проблем.
Вече ако родителя не е съгласен да се прегледа или да се потвърди по някакъв начин, че наистина е така, вече е друга работа и със сигурност има нещо гнило.

Сигурна съм, че ако се направи това - да има медицинско лице при прием по т.2.2.4 доста ще окапят и ще влизат наистина само деца с здравословни проблеми.
Виж целия пост
# 680
Няма как да се получи това, защото част от децата са със сложни и комплекси диагнози, поставени от поне двама специалисти. Един педиатър, образно казано, поставен на входа на детската градина, какво може да удостовери с рутинен преглед?

За приетите с фалшиви диагнози, не се борете с родителите, а с директорите, за които това е вратичка за прием на познати, а от СО са си закрили очите с воал, правейки се, че нищо не се случва.

В темата по-рано писах за една ДГ, която следя на инат и какво се случи ден преди класирането с единственото обявено свободно място за набор 2009, вече задължително подлежащ на предучилищна подготовка. Та, какво като се борите с червеите, като ябълката е гнила отвътре така и така?
Виж целия пост
# 681
Да ама аз не мога да си представя как това болно дете,което е обикаляло лекари и е стресирано ще преживее още няколко прегледа,ще го стресират допълнително в градината и после като го приемат ще го натирят пак там,а то ще я свързва с лекари и прегледи...
Нещо и така не ми се връзва.

Да, предполагам, че наистина ще бъде стресиращо за детето да се среща с лекари, но не мога да приема за нормално от общо 38 деца, 28 да са по т. 2.2.4. Така е при всички набори в едно от ОДЗ-тата. Така че е редно да се намери някакъв начин и да се контролира приемът по тази точка.

Според мен поне за моето дете не е стресиращо. Даже и е интересно да гледа и седи. След като детето има проблем смятам, че е в рамките на нормалното при приема да се прегледа или по някакъв начин да се удостовери, че наистина детето ми е с здравословен проблем.
Вече ако родителя не е съгласен да се прегледа или да се потвърди по някакъв начин, че наистина е така, вече е друга работа и със сигурност има нещо гнило.

Сигурна съм, че ако се направи това - да има медицинско лице при прием по т.2.2.4 доста ще окапят и ще влизат наистина само деца с здравословни проблеми.

 newsm10
Виж целия пост
# 682
Няма как да се получи това, защото част от децата са със сложни и комплекси диагнози, поставени от поне двама специалисти. Един педиатър, образно казано, поставен на входа на детската градина, какво може да удостовери с рутинен преглед?


Ами, Касита, прегледът според мен трябва да е още преди детето да бъде прието по тази точка. Не просто подадените документи да бъдат представени на Комисия (доколкото знам май такъв е редът), но и детенце да бъде прегледано от съответния НЕЗАВИСИМ специалист. Ако е написана диагноза "дерматит" - да присъства дерматолог, ако е някаква алергия - алерголог и т.н. Ако е нещо "комплексно", както ти си писала - да присъстват лекари, които са наясно с подобен тип заболявания.
Виж целия пост
# 683
Обаче диагнозите не са само дерматит и алергия към белтъка на кравето мляко.
По точка 2.2.4 се приемат деца с хронични заболявания, за справка виж в Наредбата кои са те, и няма как да се впрегне такъв ресурс от лекари и апаратура, за да се потвърди всяка диагноза, още повече, че някои от тях са поставени от ТЕЛК, нали в абревиатурата ТЕЛК влиза и думата комисия, лекарска при това. Още една такава лекарска комисия на входа на ДГ за сметка на нас, данъкоплатците като за целта може да се реновират градини и и да се строят нови? Твърдо НЕ.
Виж целия пост
# 684
Скрит текст:
Мами,сериозно ли си представяте как на стотици деца ще ходите на посочения адрес,за да видите дали детето наистина живее там?
Безумно е и неизпълнимо,трябва да се измисли нещо друго.
За работата също,как на стотици родители ще се посети местоработата,за да се увери директорката,че лицето Х работи в офис У,а какво правим ако го няма - да речем излязал е да си купи обяд,изпратен е в командировка,отпуска/болничен е.Автоматично ли си правим извода,че лъже или ще посетят офиса след 2 дни пак  #Crazy - наистина това е невъзможно да се приложи.

 По-възможно е да се проверяват бъдещите кандидати, а не вече записаните деца. И дори на проверката да липсва проверяваното семейство, то може да бъдат разпитани съседи. Същото е положението и с местоработата. Дори и да си в командировка, имаш колеги. Дори и да работиш сам, все ще има някой около теб.
 Но с тази липса на места, само проверката може да направи приема по-прозрачен /според мен/. А не през ден някой да пита "Ако съм задала район на месторабота "Х", а не "У" /реален/, ще ми откажат ли прием?" Или безкрайното непризнаване на деца, за да могат да се ползват 3-те точки за "самотна майка". Или фиктивното назначаване за месец и половина преди записване...
 Поне въведоха ред при социалния статус Дете с неизвестен родител да не включва и децата на двойките, живеещи "на семейни начала" . Защото иначе излизаше, че аз съм една от заблудените, които сключват брак официално, и поради това да няма място за детето ми в ДГ.
Виж целия пост
# 685
Прощавайте, но пишете откровени глупости и фантасмагории. Чак ми става тъпо, че темата още ми е при/страстна и ме е яд, че децата ви са вън от ДГ.
Виж целия пост
# 686
Прощавайте, но пишете откровени глупости и фантасмагории. Чак ми става тъпо, че темата още ми е при/страстна и ме е яд, че децата ви са вън от ДГ.

Радвам се, че изразяваш мнение, без дори да те касае проблема. За мен той също не е на дневен ред, защото детето ми посещава ДГ. Но не мога да разбера, защо не търсиш реален начин за решаване на проблема, а само пишеш клишета? Да, ако има достатъчно места, няма да я има тази борба. Но на този етап, това не е възможно. Няма кой да ти постои градини, които да поемат сегашния поток от деца. Общината си измива ръцете с "Няма пари, оправяйте се." И остава другият вариант. Да се въведе прозрачност в документите, изискванията и приема. Което без проверки не става. Защото живота ни е очукал до толкова, че част от нас са способни да направят чудеса, само и само да влязат в градина У Софето.
Виж целия пост
# 687
Касита е защитавала интересите на децата и родителите неведнъж през годините, при това официално и публично. За протокола - не е член на СНБМ.
-Дес-, много от нещата, които се обсъждат в темата са резонни, но както неведнъж коментирахме, само с писане в нета нищо не се променя. При това често има разнопосочни мнения. Засегнатите родители трябва да се обединят около някакви искания, да ги поставят и отстояват официално.
Виж целия пост
# 688
Наистина ли не си давате сметка как се проверяват на 20хил. кандидати местожителството и на 40хил. родители местоработата? И мислите ли, че ако някой ми звънне на вратата да ме пита дали детето Х живее в съседния апартамент, аз няма да го изгоня? И кой точно трябва да направи тази проверка?
Начинът е описан от Мама Сання нееднократно. Тази година дори има нарочна тема за обсъждане на критериите, писаха се много неща и накрая 10 човека депозираха официално запитвания.
Виж целия пост
# 689
Пак четете избирателно. Бях написала "След класиране и преди записване". Но както и да е.

Отписвам се, за да не създавам предпоставки за скандали.

Успех на кандидатстващите  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия