Епилепсия - ТЕМА 20

  • 65 514
  • 752
# 255
А, какво ще рече - "не съвсем безобидни" ? Че вредят ли? Лично не намирам разлика при изседването ЕЕГ в Свети Наум и в Педиатрията, освен че в Свети Наум имат по-удобен стол и понякага са повече от няколко сестрите, като обръщат повече внимание на детето, като му пускат музика или го забавляват за да не плаче. Иначе самото изследване и на двете места е с камъчетата на главата и пускат светлини, като в Свети Наум даже ги помолих да пуснат двойно светлините, защото предпоследния път, когато еег-то беше горе-долу добре видях лично на компютъра как вълните в последния момент на пресвяткането се смениха, но изследването свърши, а те не го видяха. Така че, когато пуснаха втория път светлините се прояви веднага активната зона...
Вие как мислите - какво означава "не съвсем безобидни" ?
Оф, да не би "не съвсем безобидни" да се отнасят за еег-тата на детето, че не ги е разчела както трябва от първия път?
Виж целия пост
# 256
Какво вредно може да има в провеждане на ЕЕГ?
А специално за Св. Наум - имат сравнително добра апаратура, както и достатъчно грамотни лекари, които да разчитат ЕЕГ-тата... Казвам го, знаейки на какъв разнебитен компютър диспансерният невролог ни пусна ЕЕГ за ТЕЛК комисията и как ми го връчи на хвърчащ лист, без разчет..

А Димова не прави ли вече изследването в Св. Наум? Странно.

От нея ми е останал спомен, как седи пред компютъра, а джинсите, с които беше, бяха възкъси, а отдолу се показваха чорапки с нарисувани еленчета  Grinning Докато правеше ЕЕГ-то, слушахме рок-радио
Виж целия пост
# 257
гала Тя има предвид, че резултатите от ЕЕГ-то не са безобидни или сиреч има някакви изменения. Дразнещето във случая е че допреди два месеца тя ги е резчитала ЕЕГ-тата в Св.Наум и е писала че са в норма за възрастта и изведнъж се мести в Иван Рилски и казва че същите ЕЕГ-та не са добри, при положение че съм сигурна че 90% от разчетите са разписани от самата нея .  ooooh! Е какво ще рече това, че докато е била в Св.Наум не си е вършила работата съвестно ли, че нещо не мога да се светна.  newsm78
Виж целия пост
# 258
А ето какво се случи вчера в Люлин!!!!
Направо беше страшно, чак сега ни дойде нета.

Виж целия пост
# 259
Ние самосиндикално отидохме на 24 -часово ЕЕГ при Димова в "Иван Рилски ". Във Варна ЕЕГ -то  беше без огнище и пароксизми, но заради потрепванията по време на сън решихме да направим видео ЕЕГ -то. Резултатът пак е добър, дори доцентката препоръчва да спрем кинвулекса и да вземаме превантивни мерки при температура, защото според нея двата ни гърча са си фебрилни и това е.
Според мен кратките ЕЕГ -та не винаги показват "нещо ". Нашето първо ЕЕГ беше с чист запис 2-3 минути, през останалото време -рев. Как да го приема за достоверно?  
Имам един въпрос към мамите с по - голям опит. Знаете ли нещо повече за фасцикулациите, освен това, което пише в нета? Дали се появяват по време на сън?  И втори въпрос Simple Smile Ако ЕЕГ -тата са добри, но има други симптоми - какво е следващото изследване, което са ви правили, за да установят причината за    припадъците.
А има ли дечица, които са с гранд мал припадъци и с чисти ЕЕГ?
Виж целия пост
# 260
Конкретно на въпросите от горния пост, с уговорката, че не съм чела много научни статии и умишлено не съм се задълбочавала в диагнози.

Следващо изследване след ЕЕГ беше ЯМР на главен мозък, метаболитни и генетични кръвни изследвания. Теа има две ЯМР, последното от август 2013г, и двете не показват изменения в структурата, разчетени са като нормални. Метаболитните и изследвания също не показват отклонения, при генетичните има изолирана генна мутация, което не доведе до промяна в терапията.

До април 2013 ЕЕГ-та и бяха чисти и правеше гранд мал пристъпи, оттогава е регистрирана огнищна активност в дясно полукълбо. По това време започнаха парциални пристъпи, характерни за Роландова епилепсия, които не са напълно овладени и до днес. На два медикамента е: Кепра и Конвулекс.
Виж целия пост
# 261
a_hamdieva
1. Тези фасцикулации по време на сън трябва да са т.нар. "доброкачествени миоклонии при заспиване", но все още не съм получила адекватен отговор от нито един невролог, защо детето ми ги прави през цялото време на съня, а не само при заспиване и каква е връзката между тях и пристъпите, тъй като бях забелязала, че когато пристъпите ни зачестяват тези "доброкачествени миоклонии" стават по чести и силни дори започват да разбуждат детето.
2. Тъй като и нашите ЕЕГ-та са чисти (дори при многократни пристъпи) ни назначиха като второ изследване ЯМР и на него вече се видя кортикалната дисплазия, т.е. нашето епи е симптоматично.
3. За третия не мога да кажа, защото типичен гранд мал до момента не сме имали, имаше само един с тонична фаза и много кратки клонии.
Виж целия пост
# 262
И нашите ЕЕГ бяха чисти, дори когато детето правеше гърч след гърч гранд мал. Литвиненко каза, че независимо от ЕЕГ ще пием конвулекса, за да се овладеят пристъпите. Правихме и 2 пъти ЯМР, има нещо но не е много изяснено какво е. На първия казаха лека фидроцефалия, на втория забавена миелинизация, трети отказахме да правим защото няма да доведе до никаква промяна в терапията. Детето е с лек двигателен дефицит леко нарушение в координацията, което особено си личи като бяга/ и доста сериозно изоставане в развититето.
Виж целия пост
# 263
Ох, успокоихте ме, благодаря  Hug  Peace Защото съм много доволна от това как правят ЕЕГ-тата и апаратурата в Свети Наум.
И при нас ЕЕГ-то беше цяла година чисто въпреки гранд мол, които правеше. Е, вече се появиха измененията в дясно центротемпорално... И аз те съветвам за ямр. Поне, ако е чисто остава само епи-то и пиенето на медикаментите, докато се овладеят пристъпите и изчезне симптоматиката. Пък от там насетне, дай Боже повече да не правят децата и да ги израстат.  Hug
Романол и при нас е така - когато се влоши сънят му става неспокоен и спи с отворени очи, като понякога и ги върти и се слюнчи (ама може и да се слюнчи и от зъбите,затова не съм обръщала досега толкова внимание на слюнченето). Бутала съм го в тези моменти - няма никакъв отговор и определено невроложката ни казва, че са парциални пристъпи, дори и да не се отчитат от апаратурата. Но, съм забелязала, че е по-добре да спи повече, макар и с такива пристъпи, отколкото да е активен и да направи голям. Приемам го като подобие на земетресенията - да се отпусне напрежението леко и постепенно по време на сън чрез тези пристъпи, отколкото напрежението в активно състояние да се трупа и да стане "силно земетресение" на мозъка. Забелязала съм, че сънят при нас е много важен и просто лекува.
Виж целия пост
# 264
Благодаря на всички за отговорите. Simple Smile помагате ми да се ориентирам.
Интересувам се от фасцикулациите, защото доколкото зная, миоклониите при заспиване са видими движения, стряскания, помръдвания. А малкия освен редките несилни стряскания и помръдвания, прави и някакви невидими мускулни съкращения. Спи си уж спокойно, а като го гушна усещам как се стягат и отпускат различни мускулни влакна или мускулна група - не се забелязват на око. Други неврологични симптоми не са ни откривали, а и аз не забелязвам.
Всъшност на нас диагноза епилепсия /или друга/ не са ни поставяли нито във Варна, нито доц. Димова. Незнам защо обаче това не ме успокоява Simple Smile Искам да съм сигурна, че гърчовете са просто фебрилни и няма да се повторят никога. Но май няма нищо сигурно - това разбирам като ви чета
Хубав ден и спокойствие ви желая!
Виж целия пост
# 265
a_hamdieva Вашите пристъпи само при висока температура ли са се получавали?
Виж целия пост
# 266
Никой не може да даде отговор чисто фибрилни или не, може само да се предполага. Ще спрете лекарствата, ще наблюдавате детето и то ще стане ясно.
Виж целия пост
# 267
гала Понякога чак ме хваща яд, че във форума няма как да натиснеш "Like".
Напълно споделям мнението.

a_hamdieva  Ако помниш и на нас ни казаха, че не са епилептични и ни спряха Конвулекса (а помежду другото точно Димова ни го спря), като започнаха да зачестяват ни го върнаха обратно, че и втори медикамент ни включиха.
Дано при вас не е така и се окажат просто фибрилни.  Praynig
Виж целия пост
# 268
a_hamdieva Вашите пристъпи само при висока температура ли са се получавали?

Да, втория беше с началото на тежка салмонела, 39.5 градуса. След това започнаха миоклониите, имаше едно прималяване докато се лекувахме от салмонелата, но никой не може да каже дали е било пристъп или е било от обезводняване, от диетата или от много силните лекарства - аналгин, урбазон, венозни антибиотици, кръвоспиращи..
Редактирам: под прималяване имам предвид, че пожела да си легне и се отпусна, нямаше сили за нищо,гледаше вяло и не обръщаше внимание на влизащите в стаята, а иначе като види сестра или лекар да влуза в стаята се вкопчваше в мен
Виж целия пост
# 269
Гала, за съжаление си права. Все пак още няма да ходим при нашия невролог, ще си пием лекарството и ще идем на контролното ЕЕГ и така, колкото време преценят. А междувременно ще се молим горещо да не се усложнят нещата
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия