Дъщеря ми се самонаранява...

  • 7 269
  • 60
# 15
Защо пък трябва да се определя като ,,самонараняване,,? Нали, трябва да се борави с гръмки думи...

За миг не съм допуснала в моя случай, че синът ми се Самонаранява, по точно го приемах като бурно изразяване на инат.

Е, след време това отшумя. Да, Нормална детска реакция за невербално убеждаване, че родителя трябва да изпълни желанията и капризите на детето.

Кой беше казал, че децата били най големите манипулатори, някой Психолог ли?  Laughing
Виж целия пост
# 16
и кое му е нормалното да си блъска главата! И то на годинка? Странен подход на правене на инат и убеждаване.
Виж целия пост
# 17
Действията, които водят до причиняване на болка на самия себе си, се наричат самонараняване и имат наистина широко психологическо измерение. Тук отново има причиняване на болка на самия себе си, но в онзи смисъл на целенасочено търсене на такава като компенсаторен механизъм- да речем бичуването- "Съгреших- самонаказвам се!". Някои се бодат с игли, друг пример. Но това касае доста по-големи индивиди и доста по-различни проблеми от този на едно бебе на 13-15 месеца, което е разбрало, че като не може да постигне нещо с добро, като желанието му се игнорира, като не успява да привлече внимание, то размахвайки юмруци, образно казано, постига желания резултат.
Виж целия пост
# 18
Andariel , ти лично преживявала ли си такъв детски период или говориш хипотетично само и само да въртиш мнения?

Касита, до колко би следвало действието ,,самонараняване,, на дете на 1г 3м да е осъзнато от самото него като такова?

Синът ми си гризе ноктите, това ,,самонараняване,, ли е? Навярно трябва да го заведа на психолог?  newsm78
Виж целия пост
# 19
Мадам, не би следвало да е, в онзи смисъл, който влагаме ние и синоним, на което е самобичуването, например.

На детето е ясно, че извършвайки това действие- удари върху себе си, удряне на глава о някакъв предмет и пр., то предизвиква реакцията на отсрещната страна- тя започва да му обръща внимание.  Но го прави, самонараняването, със съвсем друга идея от тази, което влага едно 15-годишно момче, което при всеки проблем, дори и дребен, си гаси цигарите в дланите, или някой, който изхождайки отново от проблемите си, бие сам себе си с юмруци. Самото му поведение показва това- то се удря, но заплаква, когато майката го погледне.
Нали, говорим за здрави и нормално развиващи се деца.
Друг е въпросът, че ако това поведение не се урегулира, то се превръща в агресия и автоагресия. Тези действия са невероятно лесен начин за решаване на проблемите и са често приложими и от възрастните.
Виж целия пост
# 20
Andariel , ти лично преживявала ли си такъв детски период или говориш хипотетично само и само да въртиш мнения?

Касита, до колко би следвало действието ,,самонараняване,, на дете на 1г 3м да е осъзнато от самото него като такова?

Синът ми си гризе ноктите, това ,,самонараняване,, ли е? Навярно трябва да го заведа на психолог?  newsm78

А трябва ли да съм преживяла такъв период? Имам две деца и нито едно от тях не е имало нито пристъпи на тръшкане, нито са си удряли главите нарочно. Но ако бяха започнали да го правят, много щях да се притесня. Колкото случаи съм виждала на познати деца, които да се тръшкат, да си удрят главите и да изпадат в пристъпи, то винаги е имало причина. Колкото неща съм изчела, не съм попадала досега на твърдение, че е нормално дете на годинка да си блъска главата или да се тръшка. Две-годишните могат да изпаднат в такава ярост, но пак има някакви причини. Но разбирам и че всеки родител първоначално реагира със самозащита. Все пак, колкото и да има бебешки пубертет, той не е свързан с хормони, а по-скоро с поведение. А поведението до голяма степен зависи от хората, които обгрижват обичайно дететоо и общуват или не общуват с него.
Виж целия пост
# 21
Касита , аз много добре го разбирам това, ама викам си да се доуточни и за Андариел  Mr. Green

Андариел, въпреки този период, който както дойде, така и отшумя, детето ми се развива правилно и без фатални последствия.

А ти по малко чети, повече се осланяй на майчинския инстинкт  Wink
Виж целия пост
# 22
Точно, че майчинския инстинкт изключва бебе на годинка или пък дете на две да си удря главата нарочно. Може да я удари веднъж, колкото да разбере, че боли.
Виж целия пост
# 23
Статии по въпроса:

http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=5658

http://www.detski-psiholog.com/index.php/publications/319-2012-05-24-07-59-52

http://reason.blog.bg/technology/2009/09/09/tryshkaneto-i-gnevni … k-da-se-sp.394176
Виж целия пост
# 24
Andariel , разбрахме вече, че децата са ти гледани по книга  Grinning А мнението ти, валидно единствено и само за теб.
Виж целия пост
# 25
не са гледани по книга. Поне не по книгите, които обичайно са под ръка на майките. Ако бяха гледани по книга, щяха да са продукт на системата. По-скоро съм отнесла доста критики за това, че не гледам децата по книга и по обичай - много съм ги обгрижвала, глезела съм ги, угаждала съм им, трябвало да ги оставя да реват (за да не се научават да ми се качват на главата), задължително да ходят на градина... Блъскане на глава не мога да приема за нормално, нито изпадане в тръшкане. Особено блъскане на главата. Направо си го представям какво става с този мозък вътре при ритмичното блъскане в стената.
Виж целия пост
# 26
От последното ти изречение си личи, че доста филми си гледала и смесваш обичайни неща с патологии. Къде и коя написа за ритмичното удряне на глава в стената?
Виж целия пост
# 27
Няма нужда да се опитваш да дискредитираш думите ми. Неслучайно написах, че досега каквото съм изчела, не съм срещнала някой специалист да нарича удрянето на главата от бебета и малки деца обичайни, нормални и пр. Нищо, че децата имат "гумени глави", си представете как бихте се чувствали, ако всеки ден поне по веднъж си блъскате главата някъде.
Виж целия пост
# 28
Подобно поведение е нормално точно толкова, колкото е нормално и честото боледуване при децата. При адекватна реакция от страна на родителите, отминава без никакви последствия. Много от реакциите на децата са нелогични за възрастните, това не ги прави патологични. Естествено има значение и честотата и степента на проявената агресия към себе си или околните.
Виж целия пост
# 29
а защо и кога децата боледуват често? При равни други условия, когато са изложени на зарази, в големи групи, каквито са яслените и градинските. И в честото боледуване не зная откога се вижда нещо нормално. Сигурно откакто децата не умират като мухи. Може нещо да не е патология, но това не го прави нормално в смисъл на безопасно и безвредно. Просто границите се изместват.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия