Студенти в Холандия/Нидерландия

  • 166 746
  • 738
# 60
Това наистина е чудесна новина за тези, които влизат под границата на дохода.
Аз да се похваля, моята девойка до тук е приета в два университета, като единият е този, в който тя иска най-много, така че... Маастрихт идваме.
Мъжът ми даже вече гледа за самолетни билети до близките градове. Трябва и за квартира да се поинтересуваме. Към уни-то има нещо като общежития, но трябва да реши детето дали иска самостоятелна квартира или да е с други хора. Аз мисля, че втория вариант е по-добър, стига да се намерят съквартиранти, които да търпят нейната разхвърляност  Laughing.
Интересувал ли се е някой от карти за студенти с намаления от типа на Usit colors?
Виж целия пост
# 61
За Маастрихт ще лети вероятно с Уиз до Айндховен, после има влак до града, на 100-тина км. май беше. Инацхе ако намерите полет до Кьолн също става, но са редки, а с прекачване не си е работа. А Амстердам е далече, то колкото е до Амстердам, толкова е до Брюксел кажи-речи.
Иначе в самия Маастрихт търсете отсега квартира, ако ще е на такава. Моята щерка живя в едно общежитие (частно) в Ланакен, малко селце в Белгия на 6-7 км от центъра на Маастрихт, около 15-20 мин е с колело - там няма начин да не си велосипедист. Около 400 евро беше наема, но банята беше на етажа и при това с жетони, по 1 евро за 3 минути... Белгийска му работа.. Иначе беше добрп попадение общежитието, чисто топло...
Е, в центъра ще е по-удобно, но е и по-скъпо. За карта за намаление на транспорта си струва да направи постъпки и да извади, но като отиде там, като се регистрира в общината, като вземе студентска карта, банкова сметка... Транспортът не е евтин, те затова си карат колелетата целогодишно, предвидете бюджет за колело, може да намери за минимум 50 евра, освен ако не се пазари с арабите да й докарат за 10-тина крадено, но рискува...
Za ISIC може да се пробвате да извадите, но Ви трябва уверение, че е студент там, а такова още нямате... Студентската карта, която ще получите от Маастрихтския университет ще Ви върши същата работа за намаления в Холандия (всъщност за транспорта на нейната база може да Ви се издаде карта за намаление във влака, например) , каквато ще свърши и ИСИК, без да плащате 12 лева... Е, намаления за самолет, ако има такива с ИСИК вече са друга бира, ако ги уцелите.
На първо време ще Ви трябва обаче една българска дебитна карта за да й пращате пари (вие внасяте левове в БГ, тя си тегли евра там), докато си извади холандска.
Виж целия пост
# 62
Чудесна тема, благодаря.

Записвам се да ви следя - ние сме далече от кандидатстване (детето е в 8 клас), но като много бг-мамми обичам да съм информирана по-рано.
Виж целия пост
# 63
Холандия е една страхотна възможност  Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 64
Ех, толкова съм щастлива, че се разбудихме. Сигурна съм, че всеки от нас почти ежедневно е поглеждал към "темичката" с надежда някой да е споделил нещо ново...
Захарно цвекло, ние сме в същата посока  newsm03 И за синът ми това беше най- предпочитаната дестинация. Специалността му е европейско право. И ние като вас чакаме отговори от още два университета (университетите в Тилбург и Хага), но е почти сигурно, че това е окончателният му избор. Вече дори се включи ФБ група, на българите в университета на Маастрихт.
ma cherie, "детето" все пак се е преборило с бюрократите. Това си е чудесен житейски опит. А споделен с нас, вече си е урок, който ще е полезен за всички  newsm10
StefanB, както винаги, толкова изчерпателна и полезна информация. Много, много благодаря!  cheers
Виж целия пост
# 65
Стискаме палци на всички момичета и момчета, насочили поглед към Нидеpландия!
По повод на велосипедите, споменати от StefanB - ние вече купихме два. Пъpвия й го откpаднаха много бъpзо - остана й само снимка за спомен
Колелото е най-добpият пpиятел на студента в Холандия , така че веднага си купи дpуго. Градският транспорт там си е скъпичък.
Подкpeпям мнението, че е нужна бългаpска дебитна каpта, на пъpво вpеме поне, докато си извади холандска карта. След това рядко ще може да ползва българската, тъй като почти никъде не ги приемат - в супермаркети например не вървяла нашата карта, камо ли в квартални магазинчета.
Виж целия пост
# 66
За да бъдем коректни - там трудно вървят изобщо карти, различни от холандските, особено дебитни. Не е до български или немски или френски... С кредитните на повече места може да се плати, но пък си по-подозрителен, за холандеца или белгиеца (е, пак зависи от мястото, човека и т.н.) студент с кредитна карта и ако е българин или румънец е както чужденец с банкнота 500 евро на цяло - някои никога не са виждали такава..
А за супер ако имате превид albertheijn, не върви, ама не само българската.
Но пък паркинга няма проблем да си платиш например... Зависи...
Дебитната карта ще се ползва , пак казвам, най-вече за теглене на кеш от банкомата, за да не носите пари в джоба. И то докато стане холандската, защото тнема време, не е като у нас, те са спокойни, усмихнати любезни хора, които не си дават зор. Минимум две седмици ще трябват на банката за да Ви я издаде и още няколко дни за да я изпрати по пощата. Те бърза работа нямат... Всичко ства по пощата. Така е с общината, така е с много други неща...
Обикновено университетът има договор или с Рабобанк или с Ингбанк и студентските карти са без такси за теглене и за входящи преводи, както и за четящо устройство, с което си виждаш салдото.
Именно магистратура по европейско право завърши девойката в Маастрихт...
Виж целия пост
# 67
Прав сте, казвам "българската карта" , тъй като едва ли бъдещите студенти ще разполагат с немска или белгийска дебитна карта, интересува ги как "върви" там българската. А що се отнася до това докога ще я ползват - нашата студентка и досега си я ползва, по нея й превеждам пари, които тя си тегли от банкомат. Рабобанк действително са "прегърнали" студентите, но специално в Хага нещо не се харесаха банката и университета, та още от първи курс щерката е със сметка в ING , както и колегите й
Виж целия пост
# 68
След позитивната вълна заляла ни заради статията от "официалния представител" на холандските университети за България „Юнифай” от 06.04.2015, ето и студеният душ:
http://www.universities4you.com/index.php?page=news&news=285
Виж целия пост
# 69
Последната информация към 08.04.2015 може да намерите тук ->http://unify.bg/2013-09-16-10-08-24.html . Преди това не беше ясно, че субсидията се дава само на студенти, работещи в Холандия (или техните родители).
Виж целия пост
# 70
Да, тук вече информацията си е сериозна и напълно отговаряща на въпросите ни. Благодаря Marike_V!  smile3525
Виж целия пост
# 71
А със стипендиите как е било преди, не е било задължително да работиш ли там?  newsm78 newsm78 newsm78
Виж целия пост
# 72
Това не са стипендии, а държавна дотация и кредитиране за учащи.
Сега го прочетох по-задълбочено на сайта на организацията, където се кандидатства за тези средства. За да може да кандидатстваш за пълното студентско финансиране, освен че трябва да имаш ЕС гражданство трябва и да отговаряш на едно от следните две изисквания: или да си пребивавал в Холандия през последните 5 години, или родител или партньор да работи поне 56 часа месечно в Холандия.
Ако не отговаряш на едно от тези изисквания, но си от ЕС, можеш да кандидатстваш за студентски кредит за годишната такса за обучение.

Студенстко финансиране не е имало и преди за непребиваващи /от определено време/ в Холандия.



А за стипендия може да си проверите в университета, към който сте се насочили или да кандидатствате за някоя от другите стипендии, които се предлагат за Холандия. Ето Ви един примерен сайт със стипендии.

[urlhttp://www.scholars4dev.com/8605/scholarships-in-netherlandsfor-international-students/][/url]

http://www.scholars4dev.com/8605/scholarships-in-netherlandsfor- … ational-students/
Виж целия пост
# 73
Здравейте всички! Надявам се, че празничните дни са били щастливи и вдъхновяващи. Но аз забелязвам една плашеща ме тенденция. newsm12 Сякаш времето започна да лети по- бързо... Преди се вълнувахме и очаквахме какво ще се случи с кандидатстването, а сега започнахме да мислим какво трябва да свършим преди да замине.  Weary
Моля ви да споделите опита си по отношение на здравното осигуряване, застраховки и т.н.
До колкото разбрах, ако студентът не работи не е задължително да се осигурява, имайки европейската здравна карта за спешни случаи, но предполагам че би било добре. А може би е по- добре да има здравна застраховка?.. Трябва да уточня, че синът ми едва през октомври ще навърши 17 години. Той реално все още е осигурен от държавата в БГ.
Виж целия пост
# 74
Вижте до каква възраст държавата задължително покрива здравните осигуровки на учащите се. Защото ако е май над 18 (проверете) и свърши училище, за месеците след юли до септември, откогато почва да учи в Холандия (а всъщност в 1-ви курс ще го извикат в края на август) трябва да се внесат на ръка в Здр. касата  по 12-13 лв на месец, за да не му спрат осигурителните права в БГ. Но ако под 18 държавата плаща, независимо че вече не учи, тогава няма проблем.
После като се връща във ваканция ще си носи уверения от университета, които ще превеждате на български  и носите на инспекторите за да му признават месеците.  На въпросите ми какво ще се случи, ако нещо възникне, инцидент, докато е във ваканция в БГ , дала е уверението, но още системата не е отчела , понеже отнема време отметката нанесена в Касата на базата на това уверение и в статуса й излиза "Неосигурена", е вдигат рамене. Като не искаш проблеми, учи си в БГ...
Иначе - европейска здравна карта задължително, макар че, още преди 2 години почти никъде в Холандия според щерката не е вършела особена работа. Проблемът на тази карта е че българската каса не плаща или плаща по български тарифи а услугите там струват скъпо. И един-два пъти като не плати както трябва, съответната болница вече не я иска или всячески гледа да не я приеме, за да не се набута. Включително е имало случай да искат пари за манипулация (счупена ръка), като са издавали документ и познайте после дали и колко взе колегата на дъщеря ми в БГ от касата срещу въпросната факстура. Говоря за Маастрихт точно.
Но пак там, в друга болница без проблем покриха престой няколко дни на легло след тежка контузия от падане по витите им стълби, типични за холандските и белгийските къщи.
Застраховката на място е скъпа. Застраховката от тук не е, но вече си е късмет какво ще признаят, как ще стане, проверете Алианц например, те са част от холдинг, имащ представителства навсякъде, питайте специално какво покриват и как става ликвидацията при зстрахователно събитие, тоест какво как и кога плащат.
Имайте предвид, че в Холандия критерият за болен е доста по-различен от общоприетия тук. Колкото и да мрънкаме за здравната ни система, българинът ходи много по-често на лекар от холандеца и за по-незначителни неща.
Там за да отидеш трябва час, а за да запишеш час трябва обаждане поне седмица а може и две по-рано. Спешното е относително нещо... Фенове са на билколечението и парамедицината, прегледът струва поне 20 евро срещо което може да ти предпишат витамини... Не се изхвърлят с лекарствата.
В аптеката трябва рецепта, за почти всичко. така че, или от БГ си вземете основните неща - там витамини, за сваляне на температура, някой антибиотик и т.н.  или да напише лекар рецепти за да може при нужда да се купят. Цените са понякога като тук, понякога по-скъпи, зависи конкретно какво купувате.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия