Студенти в Холандия/Нидерландия

  • 171 587
  • 738
# 225
Добро утро! ПРез почивните дни бях на поредното изложение за образование. На него имаше реклама на образованието в Холандия. Те твърдяха, че университетът помага с намирането на квартира. Така ли е наистина? И защо тук чета, че сами си търсите?  newsm78 newsm78

Надя, зависи от учебното заведение. Някои имат кампуси, други оказват съдействие, трети само насочват... Всичко е конкретно за учебно заведение и обикновено е подробно разписано на сайта му. 
А Университети (те не са много в Холандия) не зная да са участвали в изложения, те си имат достатъчно желаещи за да ги търсят проактивно или да плащат на посредници за намирането им. обикновено по изложенията са Хохшулета, приложни да ги наречем висши заведения, назад в темата или в нета можете да видите разликата в ценза и възможностите за магистратура после - ако иска човек да прави такава.

Рос, във Франция, в Германия няма проблем с нашата здравна карта, естествено, за спешна помощ... Докато в Холандия преди три година приятелка на дъщеря ми падна по тесните им холандски стълби слизаики от втория етаж и постъпи по спешност в тяхна болница, е дори тогава не признаха изобщо здравната карта. Въпрос на политика на Касата е, според мен, а тя нашата политика е ясна - плаща се според нашите стандарти. Е, как да те обгрижат, като на холандската система ще струваш примерно 100 евро, а българската здравна каса ще преведе после 10 примерно.
Как ли изключително добре се знаят какви са цените на Запад, когато се наложи чужденец да търси здравни услуги в БГ и плаща застрахователя му - виждал съм издадена фактура от българско здравно заведение за поставяне на ваксина за тетанус от наше медицинско лице за 100 евро и цена на манипулацията 20 евро... Без ДДС...
Така че, тарикати сме, балкански, а холандците са също тарикати, за разлика от франсетата и германците, и именно защото са такива, няма да платят и цент повече от разумното... А нашата здравна карта ги набутва и затова не върви... Факт...
Виж целия пост
# 226
Много зависи от самия университет, в някои наистина си има общежития, където може да си запазиш стая, само че трябва да стане от по-рано, а не месец преди заминаването.
Някои университети имат и практика да намират стая на всички студенти първа година. Други пък предоставят настаняване само на студенти извън Европа.
Във всеки случай, ако не получите осигурено настаняване, поне ще ви насочат къде да търсите. Наистина от опит на студент мога да кажа, че в студентските градчета понякога има проблем с квартирите, но почти винаги се оправяш, досега на улицата не съм спала  Grinning
Относно здравната европейска карта - била съм свидетел, когато при злополука не платихме нищо, същото съм чула че става и в Австрия, но може би се третират като спешни случаи, за които няма как да ти вземат пари.
Виж целия пост
# 227
Колко струва преглед при лекар в Амстердам?
Виж целия пост
# 228
Колко струва преглед при лекар в Амстердам?

Tarieven
Per 1 januari 2015 gelden bij Huisartsenposten Amsterdam de onderstaande tarieven. Deze tarieven zijn vastgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).

Soort consult   Tarief
Consult   € 101,26
Visite   € 151,88
Telefonisch consult   €   25,00

[urlhttp://www.huisartsenpostenamsterdam.nl/tarieven/][/url]


Копирах нещо произволно от нета. За щастие не знам от опит.

Истината е, че и тези които си плащат здравни застраховки в Холандия / около 130 евро на месец/на човек/ не са освободени от всички разходи. Не плащат при спешни случаи- тогава им е напълно безплатно- всичко, плюс лекарствата после, които им изписват и за последващо домашно лечение. Определени прегледи също не се плащат, но като махнем изключенията, при не спешни случаи, първите 375 евро са си за сметка на пациента. За зъболекарските услуги при различните застрахователи се покриват различни суми.
Виж целия пост
# 229
Колко струва преглед при лекар в Амстердам?

Tarieven
Per 1 januari 2015 gelden bij Huisartsenposten Amsterdam de onderstaande tarieven. Deze tarieven zijn vastgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).

Soort consult   Tarief
Consult   € 101,26
Visite   € 151,88
Telefonisch consult   €   25,00

[urlhttp://www.huisartsenpostenamsterdam.nl/tarieven/][/url]


Копирах нещо произволно от нета. За щастие не знам от опит.

Истината е, че и тези които си плащат здравни застраховки в Холандия / около 130 евро на месец/на човек/ не са освободени от всички разходи. Не плащат при спешни случаи- тогава им е напълно безплатно- всичко, плюс лекарствата после, които им изписват и за последващо домашно лечение. Определени прегледи също не се плащат, но като махнем изключенията, при не спешни случаи, първите 375 евро са си за сметка на пациента. За зъболекарските услуги при различните застрахователи се покриват различни суми.


Това изобщо не отговаря на истината. Не знам дали езиковите ви познания са добри, но превода ви е ужасен и абсолютно неправилен. Студентите ни имат право да сключат здравна застраховка в Холандия, като най- ниската месечна премия е 66 евро за 2015. Всяка година премиите се променят. Има поне 20 различни застрахователя, при които може да сключи здравна застраховка, като най-евтината е Anderzorg.  Отделно, че студентите има право на данъчно облекчение за здравните осигуровки, което е около 78 евро отново за 2015.
 

Основната премия покрива всички видове спешна помощ на 100% вкл и медикаментите.

Отделно за сумата от 345 евро: От другата година става 385 евро и това е минимума Собствен риск (превода е буквален). Включва се в задължително определени от правителството случаи на лечение, лекарства и т.н. Лесно е да се изчисли: От общата сума 100% , 75 % се покриват от здравната застраховка , останалото е за сметка на пациента. В пулна сила важи  правилото: колкото по-висок е собственият риск, толкова по- ниска е премията. 

Съвета ми е българските студенти да сключат здравна застраховка в Холандия, вместо да разчитат на българските здравни карти и да си поискат данъчните облекчения за покриването на месечните премии.
Виж целия пост
# 230
so wat  за какви данъчни облекчения говорите?  Кой български студент попълва данъчна декларация в Ниската земя, та той отива там със статут на студент (права сте, че това го ограничава,) а не на имигрант, съответно няма таксация о данъчна декларация, той е временно пребиваващ...
И да, '"Собственият риск" за който става дума, застрахователите го наричат "франшиза" или "задържане" а по-популярно "самоучастие".
А дали ще се плащат дори и 60 евро на месец за застраховка - всеки си преценя. Ние плащахме до едно време, после щерката каза - ами ще си взема някои лекарства от БГ... Кара така година, после пак плащахме... Определено обаче, ако ще се прави застраховка, хиляди пъти по-добре местна, холандска, отколкото българска (изключвам международната сдр.карта, нека си я има , за всеки случай), имам предвид застрахователна полица към някоя компания в БГ или представена в БГ - това е безсмислена работа...Да, евтино е, но има защо да е евтино...Не работи.
Виж целия пост
# 231
so wat  за какви данъчни облекчения говорите?  Кой български студент попълва данъчна декларация в Ниската земя, та той отива там със статут на студент (права сте, че това го ограничава,) а не на имигрант, съответно няма таксация о данъчна декларация, той е временно пребиваващ...
И да, '"Собственият риск" за който става дума, застрахователите го наричат "франшиза" или "задържане" а по-популярно "самоучастие".
А дали ще се плащат дори и 60 евро на месец за застраховка - всеки си преценя. Ние плащахме до едно време, после щерката каза - ами ще си взема някои лекарства от БГ... Кара така година, после пак плащахме... Определено обаче, ако ще се прави застраховка, хиляди пъти по-добре местна, холандска, отколкото българска (изключвам международната сдр.карта, нека си я има , за всеки случай), имам предвид застрахователна полица към някоя компания в БГ или представена в БГ - това е безсмислена работа...Да, евтино е, но има защо да е евтино...Не работи.

Аз никъде не съм казала, че трябва да се попълва данъчна декларация Simple Smile

Отделно за подобни облекчения принципа е пребиваване 6 месеца или повече в Холандия Wink

Наблягам също на факта, че студентите имат право да подадат данъчните си декларации при престои, дори и да е свързан със следване и е временен, на база извършен труд през уикенда примерно или сезонна работа за 3 месеца през лятната ваканция, стига да не си кара стажа тогава и той да  е неплатен.

За повече информация е добре да се погледне сайта на www.belastingdienst.nl , който има освен холандска, английска и немска версия.

П.С. За тези, които са успели да се доберат до студентски заем от ДУО, дохода се води 0 , защото студентските заеми/ кредити не се водят за доход в Холандия.


В добавка мога да кажа, че аз също съм била студент и то успешно завършил с холандски език. Всичко това ми е преминалото през главата и говоря от личен опит Wink

Наистина е добре да се разгледат подробно сайтовете на belastingdienst и rijksoverheid , където има  не само подробна информация по темите, но и подробно описание на процедурите и изискванията



Виж целия пост
# 232
Колко струва преглед при лекар в Амстердам?

Tarieven
Per 1 januari 2015 gelden bij Huisartsenposten Amsterdam de onderstaande tarieven. Deze tarieven zijn vastgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).

Soort consult   Tarief
Consult   € 101,26
Visite   € 151,88
Telefonisch consult   €   25,00

[urlhttp://www.huisartsenpostenamsterdam.nl/tarieven/][/url]


Копирах нещо произволно от нета. За щастие не знам от опит.

Истината е, че и тези които си плащат здравни застраховки в Холандия / около 130 евро на месец/на човек/ не са освободени от всички разходи. Не плащат при спешни случаи- тогава им е напълно безплатно- всичко, плюс лекарствата после, които им изписват и за последващо домашно лечение. Определени прегледи също не се плащат, но като махнем изключенията, при не спешни случаи, първите 375 евро са си за сметка на пациента. За зъболекарските услуги при различните застрахователи се покриват различни суми.


Това изобщо не отговаря на истината. Не знам дали езиковите ви познания са добри, но превода ви е ужасен и абсолютно неправилен. Студентите ни имат право да сключат здравна застраховка в Холандия, като най- ниската месечна премия е 66 евро за 2015.
 
Отделно за сумата от 345 евро: От другата година става 385 евро и това е минимума

А дали е възможно преди да правите изявления за истини/неистини и владеене на някакъв език да се научите да четете?!

Някъде да съм казала, че превеждам?!, само че правя копи/пейст

Това което съм написала за здравната застраховка, касае хората, които плащат такава и в размер около 130 евро, защото с това съм запозната /имам такава, а не превеждам нищо.

и второ Собственият риск в момента е 375 евро за 2015г. /не е нужно да превеждате остаряла и невярна информаия/ и да за 2016г. ще стане 385 евро
Виж целия пост
# 233
Колко струва преглед при лекар в Амстердам?

Tarieven
Per 1 januari 2015 gelden bij Huisartsenposten Amsterdam de onderstaande tarieven. Deze tarieven zijn vastgesteld door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa).

Soort consult   Tarief
Consult   € 101,26
Visite   € 151,88
Telefonisch consult   €   25,00

[urlhttp://www.huisartsenpostenamsterdam.nl/tarieven/][/url]


Копирах нещо произволно от нета. За щастие не знам от опит.

Истината е, че и тези които си плащат здравни застраховки в Холандия / около 130 евро на месец/на човек/ не са освободени от всички разходи. Не плащат при спешни случаи- тогава им е напълно безплатно- всичко, плюс лекарствата после, които им изписват и за последващо домашно лечение. Определени прегледи също не се плащат, но като махнем изключенията, при не спешни случаи, първите 375 евро са си за сметка на пациента. За зъболекарските услуги при различните застрахователи се покриват различни суми.


Това изобщо не отговаря на истината. Не знам дали езиковите ви познания са добри, но превода ви е ужасен и абсолютно неправилен. Студентите ни имат право да сключат здравна застраховка в Холандия, като най- ниската месечна премия е 66 евро за 2015.
 
Отделно за сумата от 345 евро: От другата година става 385 евро и това е минимума

А дали е възможно преди да правите изявления за истини/неистини и владеене на някакъв език да се научите да четете?!

Някъде да съм казала, че превеждам?!, само че правя копи/пейст

Това което съм написала за здравната застраховка, касае хората, които плащат такава и в размер около 130 евро, защото с това съм запозната /имам такава, а не превеждам нищо.

и второ Собственият риск в момента е 375 евро за 2015г. /не е нужно да превеждате остаряла и невярна информаия/ и да за 2016г. ще стане 385 евро

Ами дайте да видим и линка, вместо копи пейста :д

Аз много добре знам колко ще стане и собственият риск , както знам и че месечнат ми премия е 66 евро , а собствения ми риск е .. Няма нужда да говоря- ще ви покажа и дано спрете да ми размахвате пръстче под носа Wink

h ttp://prntscr.com/8kcmvd   - надявам се освен здравна осигуровка, да имате и елементарни езикови познания


П.С. Погледнете си в акаунта към здравната ви осигуровка колко струва реално едно посещение при лекар, за да стане още по- интересен спора Simple Smile И за да ви ям още ето ви още една лека справка за ценоразписа на лекарите в Холандия: https://www.independer.nl/huisarts/info/wat-kost-een-huisarts/hu … artstarieven.aspx  , като според официалните данни един преглед излиза 9, 04 евро , ако е по- кратък от 20 минути и 18, 08 евро за преглед по- дълъг от 20 минути.. те , такива ми ти работи
Виж целия пост
# 234
момичета,

В посочения от so_wat линк цените касаят хора, записани към личен лекар. Без здравна застраховка в Холандия няма как да се запишете към личен лекар.

Скрит текст:
Dit zijn de maximumtarieven in 2015 voor consulten als je ingeschreven staat bij de huisartspraktijk:
Това са максималните ставки през 2015 г. за консултации, ако сте регистрирани в една практика GP:

Дала съм линк към цени на някаква лекарска практика в Амстердам, която открих в Гугъл, но не знам дали и те са приложими, затова ги копирах и дадох линка. Не познавам никой, на който да му се е налагало да ползва здравни услуги /в Амстердам/ без застраховка.

Не исках да изказвам пряко мнение, че според мен не си заслужава да се прави застраховка в Холандия,ако имаш такава в България, защото това е въпрос на личен избор и не съм сигурна, че мнението ми е правилно. Опитах се да Ви дам пример, че дори и с висока месечна застраховка , пак може да ти се наложи да плащаш. А ако някой се заинтересува от застраховките, то там подробностите са много

Скрит текст:
so_wat,
Отново те призовавам да се научиш да четеш. Не ме и интересува колко ти е Личния риск, но съм убедена, че не е под 375 евро, колкото е официалния минимум за страната през 2015г. В тази връзка ти обяснявах, че да пишеш и превеждаш от линка, който явно си отворила , остарялата в него информация за 345 евро е излишно
Виж целия пост
# 235
момичета,

В посочения от so_wat линк цените касаят хора, записани към личен лекар. Без здравна застраховка в Холандия няма как да се запишете към личен лекар.

Скрит текст:
Dit zijn de maximumtarieven in 2015 voor consulten als je ingeschreven staat bij de huisartspraktijk:
Това са максималните ставки през 2015 г. за консултации, ако сте регистрирани в една практика GP:

Дала съм линк към цени на някаква лекарска практика в Амстердам, която открих в Гугъл, но не знам дали и те са приложими, затова ги копирах и дадох линка. Не познавам никой, на който да му се е налагало да ползва здравни услуги /в Амстердам/ без застраховка.

Не исках да изказвам пряко мнение, че според мен не си заслужава да се прави застраховка в Холандия,ако имаш такава в България, защото това е въпрос на личен избор и не съм сигурна, че мнението ми е правилно. Опитах се да Ви дам пример, че дори и с висока месечна застраховка , пак може да ти се наложи да плащаш. А ако някой се заинтересува от застраховките, то там подробностите са много

Скрит текст:
so_wat,
Отново те призовавам да се научиш да четеш. Не ме и интересува колко ти е Личния риск, но съм убедена, че не е под 375 евро, колкото е официалния минимум за страната през 2015г. В тази връзка ти обяснявах, че да пишеш и превеждаш от линка, който явно си отворила , остарялата в него информация за 345 евро е излишно


Не разбирам само защо лъжете и с каква цел се опитвате да се наложите. Това не е моя личен риск, а пример на първо място. Второто, което е цените на прегледите са еднакви за всички, които отидат на лекар. НЕ знам какви са ви идеите да лъжете в тази тема, освен ако не сте посредник.

За мен обаче разговора ми с вас приключи, защото не обичам да споря с полуинформирании неадекватни хора, целящи да се наложат на всяка цена. Хубава вечер!
Виж целия пост
# 236

Дала съм линк към цени на някаква лекарска практика в Амстердам, която открих в Гугъл, но не знам дали и те са приложими, затова ги копирах и дадох линка. Не познавам никой, на който да му се е налагало да ползва здравни услуги /в Амстердам/ без застраховка.

Скрит текст:
so_wat,
Отново те призовавам да се научиш да четеш. Не ме и интересува колко ти е Личния риск, но съм убедена, че не е под 375 евро, колкото е официалния минимум за страната през 2015г. В тази връзка ти обяснявах, че да пишеш и превеждаш от линка, който явно си отворила , остарялата в него информация за 345 евро е излишно


Не разбирам само защо лъжете и с каква цел се опитвате да се наложите. Това не е моя личен риск, а пример на първо място. Второто, което е цените на прегледите са еднакви за всички, които отидат на лекар. НЕ знам какви са ви идеите да лъжете в тази тема, освен ако не сте посредник.



Не знам дали са еднакви цените за посещение при лекар в Холандия за застраховани и незастраховани! Не съм го и твърдяла, НО не го вярвам!  
В държава, в която минималното заплащане за възрастен и чинии да мие е 10 евро/ на час; паркинг ти е често от 3-5 евро на час в големите градове /безплатен освен на стадионите, на друго място не съм виждала, евтини евентуално в покрайнините/, не си представям, че преглед при лекар на незастрахован ще струва 9 евро./било то и за 20 мин или близка до тази цена. Особено като се знае, че лекарите са едни от най-добре платените в Холандия.


Когато аз изкажа твърдение, съм научена да е на база опит или факти, с които съм запозната. В противен случай уточнявам, че предполагам или ползвам обща информация от нета, в която не съм сигурна. Няма да ви квалифицирам, както вие си позволявате да ми слагате квалификации, но твърдението ви по-долу, за студентското финансиране, е подвеждащо и непълно.
Ако нямаш холандско гражданство, изискването на duo.nl е:

If you have the nationality of an EU/EEA-country or Switzerland, you will qualify for student finance if you have been living in the Netherlands for 5 consecutive years or more. Or if you (or your non-Dutch parent or partner) work in the Netherlands for at least 56 hours a month.

http://duo.nl/particulieren/international-student/student-financ … -does-it-work.asp

а не както вие твърдите по-долу


4. Не сте разбрала правилно. Наистина беше така до скоро. Изключително лесно е да получите мечтаното студентско финансиране, стига да се впишете в общината, като постоянно пребиваваща тук, т.е. причината за адресната ви регистрация да не е командировка, следване, стаж или каквато и да е друга причина за временно престои за определен период от време.  Всички временно пребиваващи в страната, нямат същите права за финансиране, както постоянно пребиваващите.


Определено вече считам, че губите моето време, разяснявайки клевети и неточности по постовете ви!
Виж целия пост
# 237
Добро утро и на вас! Simple Smile

Докажете думите си, за да ви взема насериозно, като опонент Wink

Нямам време да чета бла бла бла, но пък мога да ви посъветвам да влезете из фб студентски групи да позабавлявате по- старите студенти, примерно 2, 3, 4 година, с твърденията си. Същите тези, които са се ориентирали вече в холандската система и са намерили време да се зачетат из линкчетата, които съм посочила в постовете си  Wink
Виж целия пост
# 238
По-горе мернах израз "тези, които са успели да се доберат до заем от ДУО..." - та да попитам - студентски заем не е ли достъпен за всички? Това, което имам аз като информация е, че се отпуска на студенти, на чиито родители доходът не надвишава 30 000 евро, че даже и част от заема се опрощава за работещите студенти. Не е ли така?

Моля по-запознатите и по-опитни да споделят.
Виж целия пост
# 239
По инфо. от консултантска къща от вчара-заем в размер на 1016евро на месец като стипендия ,след първата година ,при заетост 56часа седмично.За заетостта предпочитат ползващи езика Mr. Green При липса на заетост 162,58евро на месец,което се равнява на месечната такса за обучение.Това е,към момента.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия