Миомата – един от големите проблеми, когато все още нямаме дете

  • 3 274
  • 7
Много често жените разбират, че имат миома по време на ултразвуковите прегледи при проследяването на бременността. За други, които са диагностицирани по-рано пък, стои въпросът дали и как това заболяване може да повлияе на забременяването, протичането на бременността и раждането. Добрата новина от света на модерната медицина е, че има нов начин за лечение, който позволява на жената да води нормален живот дори с миома, може да ѝ помогне да избегне операцията и да реализира своята най-съкровена мечта– да има дете.

Миомата е най-често срещаният доброкачествен тумор при жените, който в повечето случаи протича безсимптомно, но нерядко може да има изразени симптоми, които да влошат дори качеството им на живот. Понякога силно се повлиява нейното ежедневие, стигащо до затруднение в работата, влошено самочувствие, нарушения в интимните връзки.

Специалистите още не знаят категорично какво предизвиква миомната болест, но е установено, че развитието ѝ е зависимо от нивото на естрогените. Затова и миомите често нарастват по-бързо по време на бременността, а понякога след раждането се свиват и почти изчезват. Преди настъпване на полова зрялост и след менопаузата миомите почти не се срещат, което е доказателство за твърдението.

80% от засегнатите жени (20 – 55 години) дори не подозират, че страдат от миоматозна матка, защото заболяването при тях протича без симптоми. Когато са налице, те зависят много от вида на миомата (местоположението ѝ в матката, броя и размера на възлите) и се изразяват в:
•   продължително и обилно менструално кървене
•   кръвоизливи извън менструация
•   анемия
•   болка и тежест в корема
•   повишена честота на уриниране
•   запек
•   болка и неприятно усещане при полов контакт
•   безплодие или усложнения по време на бременност
 
Невинаги се налага лечение – достатъчно е миомата да се следи с контролни прегледи на всеки 6 месеца. При по-тежките случаи лекарите могат да препоръчат операция. Когато жената иска да запази детеродната си способност, гинеколозите могат да отстранят само тумора. Тогава се запазва матката, но остава вероятност в бъдеще да се появят нови възли. Много често, по повод на миома, се отстранява цялата матка (хистеректомия), тогава жената губи своята детеродна способност.


Ново средство за лечението на миомата е улипристал ацетат. Това е първият перорален медикамент за лечение на миома, който въздейства върху миомата. В 90% от случаите при лечение с улипристал ацетат кръвотечението се нормализира още в рамките на първата седмица, а размерът на миомните възли намалява значително и ефектът се задържа поне половин година. Още на първия месец след приключване на лечението се възстановява менструалният цикъл, а жената е по-спокойна, по-активна, с по-добро настроение и самочувствие.

В почти всички държави в ЕС улипристал ацетат е реимбурсиран предвид факта, че може значително да облекчи живота и да помогне на 24 милиона жени в репродуктивна възраст, засегнати от заболяването в Европа.

Улипристал ацетат, това ли е бъдещето?
Лечението с улипристал ацетат предлага едно дългосрочно решение, което позволява отлагането на оперативната намеса за дълъг период от време, докато пациентката е готова да забременее или да се подложи на операция. Тази нова ера в лечението на миомата дава надежда и на половин милион българки, засегнати от заболяването. Повече за възможностите за лечение с улипристал ацетат може да потърсите при вашия акушер-гинеколог.

Виж целия пост
# 1
Факт е, че може би всяка 3-4 жена има миома. Доколкото съм запозната по отношение на миомните възли, в зависимост от разположението и размерът им същите създават или не създават проблеми. Интересува ме за лечение с лекарствения препарат Есмиа ли става въпрос?
Виж целия пост
# 2
Най-сетне Simple Smile останала съм с впечатлението, че не работят много много по този проблем.
Дано наистина действа!

Скрит текст:
Когато забременях ми откриха 3. Никога не съм подозирала, че имам. Едната беше доста голяма - 70/70 мм. и с такова разположение, което беше неподходящо за пипане.
Никога не съм имала каквито и да било проблеми. Точен и лек цикъл, болки имах в първите години, но след това всичко се нормализира. Нито един от симптомите не са ми познати.
По време на бременността започна да намалява и се сви до 45/45 см.
Виж целия пост
# 3
Горния пост/реклама ме обърква.
В него се споменават симптоми, които са доста крайни и описват състояния, до които обичайно се достига доста години след като жената знае, че е предразположена и образува възли/миоми. И изведнъж бааам, връзка с факта, че дамата не е и раждала.

Редовен гинекологичен преглед в огромната част от случаите дава информация на жената, че започва да образува такива възли много преди да има каквито и да е симптоми и опасности. Обичайно това е около и след 30-те години.
Обикновената реакция е да се побърза с евентуални забременявания, които са били отлагани. Поне аз постъпих така и станах за втори път родител на 32. Иначе можеше да не стана или да го отложа още повече. По време на бременността ми първият възел, който преди 10-тина години се хващаше само от най-добрите видеозони (беше под 0.5 см) стана 10 сантиметров. След планирано секцио, което протече повече от нормално възелът практически изчезна на 3-4 години.

След ражданията естествено, че профилактичните прегледи продължават. Хормоналната спирала Мирена е много адекватно решение, което от все сърце препоръчвам на раждалите жени с миоми. Срещу 300 лева забравяш за неприятностите около обилния цикъл и в огромна част от случаите спира растежа на миомите.

Естествено, че има много заплетени случаи и непроследени жени. Важното е, че редовен гинекологичен преглед във всяка възраст помага състоянието да бъде установено и с последваща профилактика да се избегнат описаните неприятни симптоми и евентуални хирургични интервенции.
Накратко - редовна профилактика и раждане в разумна възраст са предпоставка тези състояния да не причинят дискомфорт.
Виж целия пост
# 4
За Мирена се учудвам, че чета положително мнение - всички жени около мен не успяха да я понесат. Страшни кръвоизливи им предизвка. Нито една доволна не познавам...

В моя род миомите се получават още в началото на 20-те г. Не пречат на забременяване и износване. Двете ми баби, майка ми и аз сме с такива, наследствеността явно Confused

Иначе си права, при много малък % жени се появяват тези симптоми.
Виж целия пост
# 5
За Мирена се учудвам, че чета положително мнение - всички жени около мен не успяха да я понесат. Страшни кръвоизливи им предизвка. Нито една доволна не познавам...
Ако не си опитала, мога най-сърдечно да ти препоръчам да пробваш. Да, има период на свикване с нея. При моите познати той варираше от никакви неудобства до моята ситуация, която беше най-неудобна от всичко, което от първа ръка съм чувала.

Около 6+ месеца практически ежедневно имах зацапване, през няколко дни придружено с контракции тип цикъл и леко прокървяване. Поставянето при мен беше много болезнено, тъй като съм грацилен тип и въпреки двете ми здрави и пораснали деца никога по време на бременностите и ражданията не съм имала ни най-малко разкритие на шийката. Първите 3-4 дни имах доста силни болки, единия път до степен да помоля мъжа ми да се прибере, тъй като мислех че я изхвърлям. А аз съм го молила за такива неща 2-3 пъти откакто имаме деца. Винаги съм ходила сама и по женски и по детски консултации (амниоцинтеза ми направиха докато бях сама, полегнах за час-два и се върнах на работа) и не съм изпитвала нужда от помощ и чуждо присъствие за такива неща.

В момента съм в 3-тата година с тази спирала и търпението да свикна с нея е едно от най-хубавите неща, които съм правила за женската си природа. Цикълът ми е символичен, точен като часовник, без болки, ПМС силно туширано. И най-важното - миомните възли не растат. Изпитвах ужас от всичко съпътстващо нарастването на миомите в последните 10-тина години преди цикълът да спре. Операциите, кървенето, непредсказуемостта, неудобствата на публични места, на които съм ставала свидетел като ученичка. Ако не ми мине котка път вече съм на 40+, а съм далеч от подобен сценарий.

Вероятно това не е точното място да влизам в горните подробности, но наистина и от сърце препоръчвам на всеки да опита и да остане въоръжен с търпение, ако му се случи да изтегли късата клечка и свикването да е по-комплицирано.
Виж целия пост
# 6
Ако ми се появят проблеми, тогава бих се замислила. Сега ми е толкова лека М и извън нея нямам никакви проблеми, та не искам да разбутвам нещата, особено след тежките кръвоизливи на моите близки след поставянето й, които нямаха абсолютно никакви проблеми преди това  Confused
А и си е малко или много хормонална, а аз имам много лош опит с хормонални препарати...
Виж целия пост
# 7
и само с локално действие.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия