Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 865
  • 807
# 750
Колкото и да го чакаш кваса, ако не е достатъчно силен, няма да се получи желания резултат. С малко мая ще се надигне със сигурност, а квасът, освен всичко друго служи и за подобряване на вкуса на печивото.
Виж целия пост
# 751
Ами то не би трябвало да има разлика във вкуса на хляба с квас и с мая. Качеството на хляба идва от брашното и това че е домашен. Дефакто маята не е нищо друго освен концентрирана квас. Разликата е че едното е дива бактерия, която отглеждате сами, другото е концентрирана, за да се търсят бързи промишлени резултати. Нищо не пречи и да започнете квас с мая. Все едно си подквасвате мляко. Пак казвам, ако ще ползва мая, за мен е абсолютно безсмислено да използва квас.
Виж целия пост
# 752
Ами то, тази тема се обезсмисля в такъв случай.

Маята е доказано вредна и определено е за предпочитане да се използва квас, за тези които имат време да се занимават. А в крайна сметка има и много пекарни, които предлагат продукти с квас. За това, че има разлика във вкуса и качеството на продуктите с квас и тези с мая, място за спор няма.

Освен това на Nivea маята и трябва като допълнение към закваската, а не обратното.
Виж целия пост
# 753
Че тя ако беше доказано вредна да сме умрели до сега. 3-ти последен опит. Не и трябва квас ако сложи малко мая. Малкото мая е сама по себе си достатъчна като нанухвател. Няма такова нещо като малко бременна. Или правиш с мая или с квас. Вредното на маята е концентрирания и вид. Също както рафинираната захар, белият хляб и прочее. Кваса не е нищо повече от прототипа на маята. Има разлика от хляба с квас, има разлика и от домашния хляб, има разлика и в цената. От там ще се сетиш.
Виж целия пост
# 754
Е, да ама тя иска да си полза кваса. - последен опит! За това добавя малко мая.
Виж целия пост
# 755
Да се намеся: маята води до рак и не го пиша това от страх, а за това си има факти. Проверете в нета дали е вярна тази информация. Освен това с маята от недовтасалото тесто се надува стомаха, а с кваса това не се случва. Хлябът с квас е за предпочитане за хората с диабет и непоносимост към глутена
Виж целия пост
# 756
За безлутенова квас сефте чувам. Чели сме ги историите за кваса и за маята, обаче и от двете страни, не само от едната. Диабетиците е препоръчително само ръжен хляб да ядат чист, който в мрежата трудно се намира.
Виж целия пост
# 757
За безлутенова квас сефте чувам. Чели сме ги историите за кваса и за маята, обаче и от двете страни, не само от едната. Диабетиците е препоръчително само ръжен хляб да ядат чист, който в мрежата трудно се намира.
Аз ли съм казала "безглутенова квас"? Нещо не ми е ясно...
Виж целия пост
# 758
Тези с непоносимост към глутен не го консумират. Как хляб с глутен било и с квас за тези, които не ядат глутен. Може аз нещо да не разбирам.
Виж целия пост
# 759
Да, не се изказах правилно за глутена, нека се поправя: хора, консумиращи хляба с квас не развиват или по-трудно развиват непоносимостта към глутена Stuck Out Tongue Winking Eye
Виж целия пост
# 760
Според мен не е проблема в кваса, а в пшеницата. Дивата пшеница т. н. лимец, сам по себе си не съдържа много глутен. Тези селектирани сортове и хибриди, който се продават в момента са тези, които правят хляба толкова пухкав. Точно глутена е "виновника" и търсен ефект от повечето. Не винаги алергиите или непоносимоста са придобити, често са вродени. Макар да казват, че глутена в такива количества не е полезен за никой, но както вече споменах защото е далече пшеницата от естествената му форма. Маята също, но не сама по себе си. При някои ескалира в годините тази непоносимост, обостря се и предизвиква по-тежки симптоми, болести. Но това за тези, които си обръщат внимание. Много си живеят с лоши хранителни навици, с последствията също, но така са си свикнали, пият лекарства и толкова. Малък процент вече си обръщат внимание какво ядат и да се лекуват с храна. Кваса не редуцира нивата на глутена.
Виж целия пост
# 761
Благодаря за загрижеността. Аз вчера замесих тесто все пак. Не сложих мая, забравих.. Четох , четох за правенето на хляб с квас...то толкова сложно ми се видя и забравих. Така тестото втасва цяла нощ, тази сутрин беше увеличило обема си може би с 60 %. Премесих го, сложих му още квас и сол, че и солта не бях сложила, нали се слагала на по-късен етап. И сега изглежда доста по добре, втасва, по-меко е. не знам дали да не го изкарам навън за по-бавно втасване. Не знам и колко да очаквам да се увеличи - от лимец е само. Ще го пека с глинен съд с капак в началото.

Имам друг въпрос - кваса ми тази сутрин след като го захраних се удвои. Това значи че е готов, нали? 6ти ден от началото му е. Та, въпросът - колко да подхранвам? В смисъл колкото взема от кваса толкова ли да добавя вода и брашно? Ами ако ми остане примерно 200 мл квас и аз добавя още 200 мл , ок ли?
Виж целия пост
# 762
50:50 затова се и изхвърля, иначе ще имаш литри квас, който ще храниш с килограми вода и брашно.
Виж целия пост
# 763
Nivea , аз гледам да поддържам едно и също количество в буркана. Примерно изваждам 200 г от закваската и след това в буркана добваям по 100 г брашно и вода като аз слагам бяло брашно, ти ако слагаш друго ще трябва да промениш съотношението. След това оставям за 1-2 ч., разбърквам и прибирам в хладилника.
Виж целия пост
# 764
Аз оставям около 5 грама, което е буквално нищо, макс 10гр. Захранвам го 1:3:3 и след час-два в хладилника. Всеки път преди да започна да правя хляб, вадя кваса и от него правя закваската като освежавам два пъти - първия път 1:1:1, втория поне 1:2:2 (ако имам 30гр. квас, тогава на 30гр. квас добавям 60гр. вода и 60гр брашно).
Вече толкова съм му свикнала кога е готово, че всичко правя на усет, но за проверка може да се сложи лъжичка от двойно или тройно надигналия се квас във чаша вода и ако изплува, то е готов за замесване на тестото.
Замесването на тестото има строги правила (100% брашно, 20% квас, 60-70% вода и 2% сол - всичките проценти на съставккте са спрямо теглото на брашното), спазват се автолизата, добавя се кваса, след час някъде солта, после, когато е забъркано тестото, то се оставя в една стъклена купа за един час и се тегли през час поне три пъти. След това се оставя да си почине на плота около 20-30мин. и се прави предоформяне на хляба, а след още 20-ина минути самото оформяне.
След първото втасване тестото може да преспи в хладилника за второто втасване ден или два дори. Хладилникът е голям приятел на любителите на кваса.
Това са стъпките за обикнлвен бял хляб.
Но най-добре е да се започне с едон лесен, ама наистина лесен хляб с квас за начинаещи - нарича се Тостерен хляб. Прави се много по-лесно от горепосочения начин
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия