Празник ли е за вас 2 юни?

  • 10 426
  • 180
# 15
Раздвоена съм. От една страна- герои, дали живота си за кауза. От друга- дали я за светска кауза, която по дефиниция е загубена. Да, не са стояли зад зидовете си, но дали всъщност тия, дето са стояли, не са извършили по-важен подвиг? Има огромна разлика между Ботев и светците. Ботев се е борил да няма страдание и подтисничество в ТОЗИ живот. Както знаем- на практика невъзможно. Ако се бориш за това, ще имаш само временни резултати.

Светците са тези, които се борят за човешкото достойнство, въпреки че знаят, че винаги ще има проблеми за човека, през цялата му история, но има друга вратичка към свободата.

Затова съм раздвоена. Защото уж са се борили за човешка свобода...но май не са намерили най-правилния начин.
Виж целия пост
# 16
Не ми е патриотично  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 17
Ден за почит е! Ако празник е ден, който е по-специален за другите, да, празник е!

Когато слушам сирените настръхвам!

Моите съболезнования за мъртвите души на онези, които се плашат/стряскат/напикават/чувстват тоталитарно и т.н. и т.н. от сирените и от правото, да, правото да сведеш глава пред нещо по-голямо от битовизмите!

П.С. Има тема, пусната преди години от vl по повод Втори юни, там са казани много неща. Моля издирвайте си ги тези теми и си ги четете всяка година.

Не е нужно на всеки Втори юни да се пуска тема от сорта "ама ся къв ден е, бе?" и всяка година разни патки и патоци да изливат комплексите си върху главите на националните ни герои!
Виж целия пост
# 18
Днес е ден за почит. Всеки път се чувствам някак странно, хем съм горда, хем ми е мъчно, че не е каквото трябва да е.
Не можах да ги чуя сирените, при нас са били слаби и в кабинета не се чуха въобще. Децата попитаха, казах им да отдадат почит мислено. Друг клас пък са хукнали да се евакуират....
Виж целия пост
# 19
Доколкото знам, България е единствената държава в света, с изключение на Израел, в която вият сирени в памет на загинали. И докато в Израел имат основание да отбелязват по този начин паметта на жертвите си, предвид мащабите на изтреблението, на което са били подложени - ние нямаме. Нито големи въстания сме вдигали, нито революции сме правили, нито сме участвали в особено кръвопролитни войни (Втората световна я преживяхме поживо поздраво, почти без никакви жертви, докато цяла Европа гореше в кървав ад и даде десетки милиони жертви). От тази гледна точка, воят на сирени на 2-ри юни ми се струва ненужна патетика.
Виж целия пост
# 20
Не само у нас сирените се използват като знак за почит на загиналите.

Ето това не успявам да разбера: защо все мащаба на случилото се трябва да е еквивалентен на Холокоста, за да имаме и ние право да почетем нечия смърт, случила се в полза на един народ?
Виж целия пост
# 21
Една минута .
Една , единствена минутка да се спреш , за да покажеш почит
към борците , които са се жертвали за нас .
Защото няма по  висшо дело от това да жертваш живота си за другите .
Нищо няма да загубим ако спрем в тази една минутка .
Не можем да продължим , ако не изпитваме почит .
Виж целия пост
# 22
Изпитвам една смесица от страхопочитание,преклонение , гордости болка, когато чуя сирените.Спирам, свеждам глава и винаги си представям едно и също- планината, млади,смели мъже и почернени майки.И думите"Мила ми Венето, знай, че после Отечеството си съм обичал най-много тебе.."Ботев за мен е велик-освен всичко друго ми е любим поет.Голяма част от борците за свобода , както и самият Ботев са идеалисти, до известна степен наивни.Но без любов към родината и малки идеализъм, няма как да тръгнеш да се бориш заради обречена кауза, срещу вятърни мелници.
Поклон!

П.П. За мен сирените олицетворяват всички знайни и незнайни герои и жертви не само в борбата за Освобождение, но и през петте века робство.....Няма по -тъпо сравнение от това с Холокоста.Темата за него е толкова обширна, че не искам да задълбавам....Повярвай ми , жертвите през половината ни хилядолетие под иго надминават загиналите евреи по време на втората световна война.Ама така е -немецът Шиндлер го знае цял сват, а Цар Борис-вече и тук го забравихме
Виж целия пост
# 23
Не само у нас сирените се използват като знак за почит на загиналите.

Ето това не успявам да разбера: защо все мащаба на случилото се трябва да е еквивалентен на Холокоста, за да имаме и ние право да почетем нечия смърт, случила се в полза на един народ?

Щото хората знаят как да използват трагедията на народа си в своя полза
Виж целия пост
# 24
Не само у нас сирените се използват като знак за почит на загиналите.

Ето това не успявам да разбера: защо все мащаба на случилото се трябва да е еквивалентен на Холокоста, за да имаме и ние право да почетем нечия смърт, случила се в полза на един народ?

Не е нужно да е еквивалент на Холокоста, но поне да е съизмеримо с жертвите на съседните страни, примерно. Ботев не е убит от "врага", а от един от четниците си, преди да е успял да направи каквото е да е "в полза" на народа си. Всъщност, допринесъл е с поезията си, не с "революционната" си дейност. Знае се кой ни е освободил, може би на 2-ри юни трябва да честваме паметта на руските войници, жертвали се за свободата ни?
Виж целия пост
# 25
Изпитвам една смесица от страхопочитание,преклонение , гордости болка, когато чуя сирените.Спирам, свеждам глава и винаги си представям едно и също- планината, млади,смели мъже и почернени майки.И думите"Мила ми Венето, знай, че после Отечеството си съм обичал най-много тебе.."Ботев за мен е велик-освен всичко друго ми е любим поет.Голяма част от борците за свобода , както и самият Ботев са идеалисти, до известна степен наивни.Но без любов към родината и малки идеализъм, няма как да тръгнеш да се бориш заради обречена кауза, срещу вятърни мелници.
Поклон!

П.П. За мен сирените олицетворяват всички знайни и незнайни герои и жертви не само в борбата за Освобождение, но и през петте века робство.....Няма по -тъпо сравнение от това с Холокоста.Темата за него е толкова обширна, че не искам да задълбавам....Повярвай ми , жертвите през половината ни хилядолетие под иго надминават загиналите евреи по време на втората световна война.Ама така е -немецът Шиндлер го знае цял сват, а Цар Борис-вече и тук го забравихме

И за мен така. Спирам, навеждам глава и много картини нахлуват в главата ми. Не обсъждам никой, който не прави като мен - всеки чувства нещата по различен начин.
Празник не е със сигурност.
Виж целия пост
# 26
Не само у нас сирените се използват като знак за почит на загиналите.

Ето това не успявам да разбера: защо все мащаба на случилото се трябва да е еквивалентен на Холокоста, за да имаме и ние право да почетем нечия смърт, случила се в полза на един народ?

Не е нужно да е еквивалент на Холокоста, но поне да е съизмеримо с жертвите на съседните страни, примерно. Ботев не е убит от "врага", а от един от четниците си, преди да е успял да направи каквото е да е "в полза" на народа си. Всъщност, допринесъл е с поезията си, не с "революционната" си дейност. Знае се кой ни е освободил, може би на 2-ри юни трябва да честваме паметта на руските войници, жертвали се за свободата ни?

Господи мой, ето заради такова мислене , заслужаваме в момента да сме фереджетата, и да сме претопени , а България да я няма изобщо на картата......
Ако поне малко си запозната с историята и геополитиката , ще ти стана ясно как "освобождава " Русия!И не само нас.Иначе, да , поклон пи пред обикновените руски войници, дошли да дадат живота си заради амбициите на управниците си!
Виж целия пост
# 27
Винаги настръхвам като чуя сирените на този ден  bg

Чувствам се гордо  , но и ми е малко тъжно . Не мога да го нарека празник , а просто ден в който почитаме знайни и не знайни герои за свобода !
Виж целия пост
# 28
Не само у нас сирените се използват като знак за почит на загиналите.

Ето това не успявам да разбера: защо все мащаба на случилото се трябва да е еквивалентен на Холокоста, за да имаме и ние право да почетем нечия смърт, случила се в полза на един народ?

Не е нужно да е еквивалент на Холокоста, но поне да е съизмеримо с жертвите на съседните страни, примерно. Ботев не е убит от "врага", а от един от четниците си, преди да е успял да направи каквото е да е "в полза" на народа си. Всъщност, допринесъл е с поезията си, не с "революционната" си дейност. Знае се кой ни е освободил, може би на 2-ри юни трябва да честваме паметта на руските войници, жертвали се за свободата ни?

Има страни, където върху обикновен, прост камък е сложена табела, която указва, че преди време нещо се е случило, пък дори и че това нещо е от типа на "Мери пусна на Джо и основаха рода Х". И хората ходят, гледат, снимат се и се докосват до историята.  У нас каквото и да стане, то все се намират хора, които да правят опити да го омаловажат и принизят до просто събитие. "Ама то нищо особено не се е случило!", чух по повод спасяването на българските евреи. Някакви си там 10-на хиляди души са останали живи- нищо работа.

Има един лаф: "Отиде си като куче без история!". Така и ние.
Виж целия пост
# 29
Аз точно за това дадох примера със Шиндлер, Каси!И не, не омаловажавам стореното от него.Но посредством особено Холивуд, всички знаем историята.Какво са 11 000 спасени евреи и минималите загуби на страната ни през войната.Даваме ли си сметка какво е коствало на цар Борис опасното лавиране пред Хитлер?Според някои-живота му.Ама не- и тук се намериха някои да плюят....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия