Празник ли е за вас 2 юни?

  • 10 426
  • 180
# 60
п.п. Много пъти съм питал, отговор не съм получавал, но въпреки това пак ще попитам: Кой ви каза/От къде прочетохте това, че Ботев е убит от свой четник??? Много искам да разбера.

Тези хипотези се зараждат непосредствено след смъртта на Ботев; започва непрестанното търсене на лобното му място (което също е обгърнато с многобройни предположения); също къде точно е пронизан (сърцето, челото?); от кого е убит (турчин, свой?). За мен всичко това е част от митологизирането на един герой; това, че е "убит от свои", си е устойчив мит.
Виж целия пост
# 61
Конкретно по темата - спрях, замълчах, изпитах силно вълнение, ....така е всяка година,вълнувам се и ми става мъчно, като се размисля.
Виж целия пост
# 62
Какъв празник е днес за вас?
Какво направихте и почувствахте, когато прозвучаха сирените в 12 часа?
Досада? Безразличие? Вълнение? Защо?
Как реагираха хората около вас?
Моля, споделете вашите мисли и чувства...
Днес 2-ри юни е Ден за почит, (а не празнуваме смъртта на Ботев)!
 Нека звучи като клише, но чувството ми е на дълбоко преклонение пред безграничната саможертва на хора като Ботев и Левски!
 Мисли.....надявам се по-често да се раждат такива хора, с идеали и идеи, които надскачат собствените им лични интереси!
Виж целия пост
# 63
Какъв празник е днес за вас?
Какво направихте и почувствахте, когато прозвучаха сирените в 12 часа?
Досада? Безразличие? Вълнение? Защо?
Как реагираха хората около вас?
Моля, споделете вашите мисли и чувства...

Бях си вкъщи, хапвах, завиха сирените, оставих си хапването за 2 минутки, застанах си права до масата, поревах си малко, сирените спряха и се върнах към хапването. Винаги реагирам по подобен начин, както на 2 юни, така и на 3 март (на химна).
Усещането (без значение от какъв точно тип) към този тип неща или е възпитано в теб, или не е. Болно ми е като видя някой, който бърза толкова много, че не може да спре за няколко минути.  Confused
Виж целия пост
# 64
Чета темата специално, за да почувствам сирените. Не ги чух, далече съм,  но ще си ги изровя някъде после от нета, за да ги чуя на запис.
Винаги много са ме вълнували и винаги съм отдавала почит. Винаги е оттеквало в мен някое от изключителните стихотворения на Ботев.
Благодаря ви, Герои, за моята България!
Моля се пак да дойдат такива достойни българи, България има нужда от тях!
Виж целия пост
# 65
От Пейо Яворов:

"18 май (2 юни по нов стил, б.р.) 1876 г.-18 май 1902 г.

Нека звъни църковният звън, нека тръби военната тръба, нека блести с чиновнишкия свой блясък чиновнишка България, — нека тържествува!

Нека звъни църковният звън, — той няма да заглуши още незаглъхналото ехо на Козлодуй.

Нека тръби военната тръба, — тя не ще по-бърка да чуем и тоя хиляден път въздишката на Веслец.

Нека блести с чиновнишкия свой блясък чиновнишка България, тя не може помрачи непомрачимото сияние на лика, обкръжен с ореола на вечна слава.И нека тържествува!

Онеправдава ли един откраднат ден оногова, комуто принадлежат вековете?…

Един носител на трънен венец между венценосците, един апостол между апостолите, един светец между светците…

Една памет за дълбоко благоговение, един образ за страстно обожание, едно име за девиз на всяка праведна борба…

Паметта на един страдалец поет, образът на един пламенен борец, името на един идеален човек!

Христо Ботйов!"
Виж целия пост
# 66
 Жаве,   bouquet
Виж целия пост
# 67
Нито големи въстания сме вдигали, нито революции сме правили, нито сме участвали в особено кръвопролитни войни (Втората световна я преживяхме поживо поздраво, почти без никакви жертви, докато цяла Европа гореше в кървав ад и даде десетки милиони жертви). От тази гледна точка, воят на сирени на 2-ри юни ми се струва ненужна патетика.
Отвратително Sick Омерзена съм от това изказване до степен да не искам да го коментирам. Само изказвам възмущението си публично. Вие сте срам за родовата ни памет, Alexandria*!
Виж целия пост
# 68
Ботев е всичко друго, но не и апостол и светец. Тези неща значат нещо определено, не просто "извънреден човек с мисия".

Виж целия пост
# 69
А кой го е дефинирал като 'празник' този ден? По принцип, де. За да се зададе този въпрос все някой широко го е формулирал като 'празник'. Къде, кой?
Виж целия пост
# 70
Всеки със светците си, Мамасита.
Виж целия пост
# 71
А кой го е дефинирал като 'празник' този ден? По принцип, де. За да се зададе този въпрос все някой широко го е формулирал като 'празник'. Къде, кой?

                                    Решение N 211 на МС
                                   от 31 май 1993 година
                 
                 ЗА   ЧЕСТВАНЕ НА ДЕНЯ НА БОТЕВ И НА ЗАГИНАЛИТЕ ЗА
                        СВОБОДАТА НА БЪЛГАРИЯ
           
                        М И Н И С Т Е Р С К И Я Т  С Ъ В Е Т
                                         
                                                Р Е Ш И:

                 1. Обявява  2 юни  за Ден  на Ботев  и на загиналите за
            свободата   на  България.  Паметта  на  загиналите  да  бъде
            почетена с  едноминутно мълчание,  вой на  сирени и  звън на
            камбани в продължение на 2 минути на 2 юни в 12,00 часа.
                 2.  Министърът   на  отбраната  да  издаде  заповед  до
            основните гарнизони за тържествена заря-проверка.
                 3.  Държавните   институции  да   издигнат   българския
            национален флаг.
                 4.  Възлага  на  Дирекцията  по  вероизповеданията  към
            Министерския  съвет  и  предлага  на  общинските  съвети  да
            отбележат по подходящ начин празника.
Виж целия пост
# 72
ох боже.. ами това звучи като типична административна недомислица.
Виж целия пост
# 73
Нито големи въстания сме вдигали, нито революции сме правили, нито сме участвали в особено кръвопролитни войни (Втората световна я преживяхме поживо поздраво, почти без никакви жертви, докато цяла Европа гореше в кървав ад и даде десетки милиони жертви). От тази гледна точка, воят на сирени на 2-ри юни ми се струва ненужна патетика.
Отвратително Sick Омерзена съм от това изказване до степен да не искам да го коментирам. Само изказвам възмущението си публично. Вие сте срам за родовата ни памет, Alexandria*!


ДА СЕ ЗНАЕ!
Всеки народ, който не поддържа традициите си, е обречен на забвение


Виждам, че Alexandria* е специалист по история, може ли без да ползва гугъл да отговори къде, на какво и по какъв повод е изписан този надпис?
Виж целия пост
# 74
ох боже.. ами това звучи като типична административна недомислица.

Не знам като какво звучи, от съвсем малка честванията си спомням, че ни ги представяха с тази дума. Както писах вече, и в тълковния речник си го пише, не става дума само за весели празнувания, но и за подобни чествания, свързани с такива поводи.
Навсякъде така е прието да се представя:
"От 1953 г. до 1988 г. празникът се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война"
Източник

Направо не мога да повярвам, че се хващате за това.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия