Празник ли е за вас 2 юни?

  • 10 426
  • 180
# 120
Да е празник, не е... Възпоменание - по-скоро да!

Винаги ми застава една буца в гърлото на 2-ри юни в 12.00ч., но ми става още по-криво, когато прочета или чуя мнения като някои от тези, изписани в страниците на тази тема.

Не, не ми е криво. Гади ми се! Гади ми се от хора, които омаловажават всички свято. От хора, които смятат, че пет века робство, Априлско въстание и Баташко клане не са "мащабни събития". От хора, които смятат, че докато Европа била в кръв, ние сме танцували Виенски валс. А тази същата Европа нито се е интересувала какво е ставало тук през тези 500 години РОБСТВО докато герои като Ботев, са се борили за един идеал, нито се интересува сега.

Поклон пред нашите герои!
Виж целия пост
# 121
Аз съм извън България в момента, но тук всеки първи понеделник от месеца в 12.00 ч звучат сирени. Тестват си ги хората  Peace.
В последните години питая все по-малко родолюбие и патриотизъм, но прекъснах работа и се изправих.
Стана ми мъчно за всички тези знайни и незнайни хора, отдали живота си за каузата "България". Това, което си помислих бе: добре, че не могат да видят България сега  Cry.
Виж целия пост
# 122
Добре, де, разбрахме как е дефиниран, но нали се пита и как се възприема?
Някои не го възприемаме като празник.

Едно е да кажеш - аз не го възприемам като такъв, и съвсем различно да се слагат  ooooh! само защото съм написала въпроса по начин, възприет от години и употребяван официално.
Явно хората наистина си търсят за какво да се заядат.
Щом им харесва да го правят на днешния ден в подобна тема, ок.

Е, не се кисели, ама всяка година има такава тема и развръзката е една и съща.
Бих приветствала тема със стихове на Ботев, със спомени за това как навремето отбелязвахме този ден, тема с исторически подробности, но без излишен патос и без скандали обаче.
Бих приветствала, защото напоследък хората ми се струват много крайни - едните тотално нямат желание да се говори за каквито и да било неща, празници, чествания и прочие от обществен характер - исторически, религиозни и прочие, че да не смее човек един стих да публикува, а другата крайност е да се пускат някакви "балони" - лишени от смисъл и неясни от към послание лозунги, сълзливи послания и прочие. Никакви дискусии. От кичозна злоупотреба и преекспониране на символите до тотално отричане. Крайности.

Любимото ми стихотворение на Ботев е "Зададе се облак темен", винаги актуално, винаги.
Виж целия пост
# 123
Нино, имаме си тема Обичам България!  Wink Там така или иначе тематично си коментираме различни събития и за сега е мирно и тихо (пу-пу, да не ни е уроки   Joy ), но си е патриотична и родолюбска, както можеш да се досетиш.  Wink

Аз съм патриот! Патриотизмът няма общо с политическа, икономическа и социална действителност! Няма нищо срамно да си патриот и РОДОлюбец (както подсказват и корените на думата - любя, обичам РОДА си!), нищо че живеем в глобален свят, или може би точно заради това  Peace
Виж целия пост
# 124
Нино, имаме си тема Обичам България!  Wink Там така или иначе тематично си коментираме различни събития и за сега е мирно и тихо (пу-пу, да не ни е уроки   Joy ), но си е патриотична и родолюбска, както можеш да се досетиш.  Wink

О, аз си чета и съм участвала.  Heart Eyes

Мисълта ми беше, че ако конкретно на някого му се прииска, има мегдан. Щото това със сирените е ясно до къде ще доведе, ама свирено, дет се вика.  Grinning

Виж целия пост
# 125
Нино, имаме си тема Обичам България!  Wink Там така или иначе тематично си коментираме различни събития и за сега е мирно и тихо (пу-пу, да не ни е уроки   Joy ), но си е патриотична и родолюбска, както можеш да се досетиш.  Wink

О, аз си чета и съм участвала.  Heart Eyes

Мисълта ми беше, че ако конкретно на някого му се прииска, има мегдан. Щото това със сирените е ясно до къде ще доведе, ама свирено, дет се вика.  Grinning



То мегдан винаги има, хеле пък в бг-мамма.  Grinning Айде за такива като мен, които за първа година участват, нека има една и за 2-ри юни : Laughing
Виж целия пост
# 126
Аз съм патриот! Патриотизмът няма общо с политическа, икономическа и социална действителност! Няма нищо срамно да си патриот и РОДОлюбец (както подсказват и корените на думата - любя, обичам РОДА си!), нищо че живеем в глобален свят, или може би точно заради това  Peace

Няма нищо срамно и да не си.
Виж целия пост
# 127
Аз съм патриот! Патриотизмът няма общо с политическа, икономическа и социална действителност! Няма нищо срамно да си патриот и РОДОлюбец (както подсказват и корените на думата - любя, обичам РОДА си!), нищо че живеем в глобален свят, или може би точно заради това  Peace

Няма нищо срамно и да не си.

Не съм казала подобно нещо. Визирах някои мнения, в които "патриотизъм" прозвуча като асоциация за мръсна риза, от която бързаш да се освободиш  Wink
Може моето тълкувание да е погрешно, просто изказвам мнение
Виж целия пост
# 128
Това честване със сирените ми е много зловещо,излишно и много лицемерно.Виждала съм как реагират неинформирани чужденци. ShockedВчера предупредихме един,за който тези сирени са само сигнал за бомбена атака...
Виж целия пост
# 129
Вчера предупредихме един,за който тези сирени са само сигнал за бомбена атака...

Сигналът е точно такъв.

"Традиционно сиренната система ще подаде и сигнал за „Въздушна опасност” в 12 часа, като сиренният вой ще продължи две минути.
От местната дирекция на МВР са решили да използват паметната дата и за провеждането на "тренировка с реално задействане на сиренната система със сигнал „Въздушна опасност”"."

http://www.moreto.net/novini.php?n=253180&c=9
Виж целия пост
# 130
Ами чужденците са си чужденци.Не го правим това за тях и не би трябвало
да ни интересува как те го възприемат.
Всяка година обяснявам на дъщеря си защо трябва да стоим
мирно една единствена минута...И всяка година тя се възмущава защо хората,
които спират са толкова малко.
Една минута да отдадем почит на хората, които са умрели за свободата ни
и за това да се наричаме българи!За някои и това е безмислено...
Виж целия пост
# 131
Въпреки, че не чух сирените, защото не съм в България, в 12 00 българско време станах и отдадох почит.
Преди няколко години едно момче спря движението на Раковска, не отби в дясно, а просто пусна аварийни и спря. Много хора го последваха, а някои нервно надуваха клаксоните.
Виж целия пост
# 132
Ден за почит.
Виж целия пост
# 133
Дадох пример с чужденците,не за да се съобразяваме с тях,а с асоциацията,която предизвикват тези сирени по принцип.На мен винаги са ми действали зловещо.Не ми е това начина за отдаване на почит.
Виж целия пост
# 134
....
Ако Възкресението не е "нищо позитивно", то какво е?
Например една измислица, създадена от и за простолюдието. Докато Ботев и останалите, които са се борили за свободата ни не са измислени.

Мисля, че е точно обратното; Възкресението не е просто измислено, то е по-истинско от истината. В сравнение с тази история, това, което се е случило с Ботев, просто не е реално...

Но зависи кое смяташ за реално. Понякога много големи и драматични случки въобще не са реални. И ще напомня, че хората, занимавали се с Възкресението, въобще не са били от простолюдието, една голяма част са били от икономическия и/или интелектуалния елит на много общества.

В такъв смисъл  наистина сирената е нещо дразнещо. Тук трябва камбана.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия