Платихте ли подкуп, за да влезе детето ви в желаното училище и съжалявате ли?

  • 6 276
  • 64
# 30
Има общо спането, някои хора отиват в малките часове, или даже от предишната вечер, та да подадат първи молба със съответно най-малък възможен входящ номер в училището. Не ги ли знаете тия работи?

Отде да ги знам, децата ми са малки, а по мое време нямаше такива неща. По-рано май пред яслите спяха, мислех, че е в миналото вече това.
Виж целия пост
# 31
  Ами. Страшна работа е, особено за някои училища. Местожителството и това, че си учил в същото училище не помогнаха на една позната да си запише детето в училището през улицата.
 Разбира се, после класовете нараснаха с хора без точки, за които се обадил някой, или... нали.

 Никога няма да се оттървем от това, явно. Или може би, ако направят електронна система като за градините...
Виж целия пост
# 32
До колкото съм запозната, в момента повечето по-желани училища имат някакво точкуване и критерии тип "градински" - местоживеене, родители завършили въпросното у-ще и т.н.  За какво плащане става дума?! newsm78 - имаш точки - влизаш, нямаш - не влизаш.

 Бива ли да си тъй наивна? Не ти ли прави впечатление, че от 25 души по списък класовете някак стават по 29-30... и отгоре...

Бе те, че набъбват, набъбват, но все си мислех, че училищата са даже повече от децата... Simple Smile
Големият е от последния набор преди бума на раждаемостта и нещата се случваха доста по-леко и чак такива драми не е имало Peace Само гледах да ни е удобно и нивото да е прилично високо, без болезнени амбиции за най-най-доброто школо.
Виж целия пост
# 33
По темата. Не съм плащала, не са ни и искали. Записахме го в кварталното училище, защото водещ при нас беше изборът на учител. Не сме съжалявали и секунда за избора си.
След четвърти клас беше приет в " елитно" училище. Никога няма да си простя, че се подлъгах  и го записах там. Не сме плащали.

+ и аз така.  Sunglasses
В началното избрахме просто близко училище, но с учител случихме точно като с шестица от тотото.
С второто дете пак заложих на близко училище за удобство, но разпитах и за учител, т.к. ни дадоха официално възможност да посочим избран от нас такъв при подаването на документите. Доколкото знам уважиха желанията на хората.

След седми клас голямото дете си записа каквото си искаше.

Не съм плащала.
Не са ми искали да плащам.
И да им искат- не бих платила точно за да учи детето ми в държавно/общинско училище. Самата идея убива у мен автоматично мисълта за морал. Щом в училището такъв няма и така се влиза в него, то аз твърдо не желая да имам досег с такова.
Един дол дренки са, въпрос на късмет е да случиш на клас и учител/ учители.
Спя спокойно откак съм се родила вече кажи- речи 40 години. Добре съм със здравето, вкл. психическото такова. Мерси.

С две ръце заставам и зад двете мнения.  Peace Едното ми дете влезе в обикновено квартално училище при страхотна учителка. Без да се колебая записах и малкото там - наесен ще е първокласник, отново при страхотна учителка. Така като гледам резултатите от разни състезания на децата от класа на голямото, ами далеч напред са в класациите в сравнение със съседното елитно. hahaha
По повод местожителството - имало е и забавни случки, когато се оказва, че десетина деца и родителските им тела, внезапно са се преместили (да речем около година преди фаталното кандидатстване) и живеят в един апартамент, който влиза в района на бленуваното школо.  Joy Тази година например, половината парк Гео Милев се оказа, че обитава 2-3 блока срещу входа на 31-о и отделно работи на зеленчуковия пазар в съседство.  hahaha И никой не криеше, че е успял да преметне системата с фалшиви регистрации и служебни бележки. Една колежка пък строи цялата рода в две редици - от таткото през вуйчото до учинайката или каквато там се зове,  и ги разпредели да дежурят от предната вечер пред няколкото елитни централни училища, за да е гарантиран приемът.  ooooh! Като я питах дали си нямат някое читаво квартално училище, ме погледна с такава погнуса - искала бъдеще за детето си. Та така е навсякъде, където има някаква изкуствено създадена масова психоза. Може би на някои места си заслужава натискането, но големият процент са май пълен с въздух балон. Thinking
Виж целия пост
# 34
Не съм плащала, но влязохме с връзки.
Обаче съжалявам, защото училището е пртъпкано и оттам идват много проблеми.
Все пак, от учителката и класа съм доволна.
Виж целия пост
# 35
Не съм плащала, но се наложи да си сменя адресната регистрация и с малко връзки успяхме, но сега горко и тежко съжалявам. Зарекла съм се никога повече.
Виж целия пост
# 36
Не, всички училища печелят от това, че моето дете ги е удостоило с избора си  Laughing

Виж целия пост
# 37
За квартален сбирток да давам пари?! Как ли пък не!
Виж целия пост
# 38
Не съм плащала нищо! Отидох януари месец, още при най-ранното записване.Казаха ми, че щом идвам толкова рано не трябва да се притеснявам дали ще го приемат. Всичко стана на късмет, записаха ми го при най-добрата учителка (много съм доволна), дори ми и обясниха, че не разбират каква е тази истерия, за всички записани имало места, всички са приети. И така, много съм доволна от избора си, учителката е много готина. Живот и здраве септември се започва  Simple Smile
Виж целия пост
# 39
Всичко беше ужасно, още не съм убеден, че си е струвало. Времето ще покаже. Confused
Виж целия пост
# 40
Teмата ме изумява, така както ме изумяват хората, хукнали да записват първолаците си в "елитни" училища. Чакайте малко, хора! Какви елитни училища за първи клас? Елитните училища са такива, не само заради учителите, ами повече заради учениците, които попадат там след изпит и позволяват нивото на преподаване да се вдигне. Това нещо явно не може да се разбере от загрижените майки, които сменят адресни регистрации и подкупват директорки  Sick Повръща ми се от такива изпълнения, наистина!
Записах си детето в едно от четирите квартални училища, като при това избрах училище, за което няма наплив. С малко деца, с малко класове. Учителката му е прекрасна, жалко, че като малкият тръгне, няма тя да взима първокласници. Директорката е страхотна, почти нямам забележки за петте години, през които детето ми учи там, защото и предучилищната я изкара на същото място.
След 4-ти клас кандидатства с изпит и си влезе в желаното училище, което вече може да има претенции за елитност, защото си подбира учениците, както си му е редът открай време - чрез изпит.
Виж целия пост
# 41
Не че има някакъв ред за прием след четвърти клас, но някои гимназии и СОУ-та правят разни заобиколки на закона и имитират подбор.
Истинският подбор, регламентиран с официален изпит става след 7 клас.
Виж целия пост
# 42
Този идиотски закон се опитва да смаже и малкото хубаво, което остана в образованието, затова преди 2 години подписвахме петиция срещу забраняването на математическите паралелки. Но е факт, че подборът си е според изкараните резултати и децата в един такъв клас имат сходно ниво.
Виж целия пост
# 43
Този идиотски закон се опитва да смаже и малкото хубаво, което остана в образованието, затова преди 2 години подписвахме петиция срещу забраняването на математическите паралелки. Но е факт, че подборът си е според изкараните резултати и децата в един такъв клас имат сходно ниво.
+1 Peace Математическите заложби е хубаво да се развиват от рано, а не тепърва да се чака  приемът в 8 клас. А в нормално ОУ, в клас с разнородни като интелектуален потенциал деца и недостатъчен  брой часове по предмета, това не става.

По темата - нищо не съм платила и пак не бих, ако сега трябваше да избирам училище за децата си.  И трите до 7 клас учеха в кварталното ОУ,а след 7-ми се пребориха за прием в желаната гимназия.
Виж целия пост
# 44
Не платихме. Но използвахме "правилните познати", за да ни приемат където искаме. На принципа услуга- за услуга. А дали ще сме доволни времето ще покаже.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия