Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 94 675
  • 313
# 105
Тези "10 дни" са  за да се актуализира заплатата ти, на база тях се изчислява ПГО, който ще ползваш. По отношение на другия въпрос - не съм сигурна, че съм го разбрала. Нека друг се включи...
Виж целия пост
# 106
Момичета, имам нужда от помощта ви, че от вчера съм много притеснена. Скоро ще се връщам на работа и разчитах на това, че ще използвам натрупания ми платен годишен отпуск наведнъж, но от службата ми казаха, че няма да ми позволят. Вариантът бил: 1м. отпуск, 2-3м. работа; 1 отпуск, 2-3  работа и така докато го "изчистя". Та... имат ли право да ми откажат ползването на целия отпуск наведнъж и мога ли да направя нещо в случая? П.п. заявиха ми, че имат това право на основание "служебна необходимост".
Виж целия пост
# 107
Момичета, имам нужда от помощта ви, че от вчера съм много притеснена. Скоро ще се връщам на работа и разчитах на това, че ще използвам натрупания ми платен годишен отпуск наведнъж, но от службата ми казаха, че няма да ми позволят. Вариантът бил: 1м. отпуск, 2-3м. работа; 1 отпуск, 2-3  работа и така докато го "изчистя". Та... имат ли право да ми откажат ползването на целия отпуск наведнъж и мога ли да направя нещо в случая? П.п. заявиха ми, че имат това право на основание "служебна необходимост".

Ето ти от КТ:

Отлагане на ползването


Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от:
1. работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.



Погасяване на правото на ползване


Чл. 176а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.
Виж целия пост
# 108
А това отлагане е за настоящия отпуск или и за този от предходните години?
Виж целия пост
# 109
А това отлагане е за настоящия отпуск или и за този от предходните години?

Виж чл.176 ал.3 - според нея можеш сама да определиш кога да ползваш въпросния натрупан отпуск, след като уведомиш работодателя от кога до кога искаш да го ползваш. Позови се на тази разпоредба на КТ, щом те натискат да го ползваш на части и не те устройва.
Виж целия пост
# 110
Благодаря ти от сърце за вниманието!   bouquet
Виж целия пост
# 111
Здравейте   bouquet
Почнах работа след майчинство - пуснах си отпуска само за 10 дена и вече съм в редовни смени. Прочетох е по - горен пост, че отпуската може да се отлага, но се притеснявам, че изобщо няма да ми я изплатят. Могат ли да ме "прецакат"? И за това отлагане трябва ли да попълвам молба?
Виж целия пост
# 112
Здравейте   bouquet
Почнах работа след майчинство - пуснах си отпуска само за 10 дена и вече съм в редовни смени. Прочетох е по - горен пост, че отпуската може да се отлага, но се притеснявам, че изобщо няма да ми я изплатят. Могат ли да ме "прецакат"? И за това отлагане трябва ли да попълвам молба?


Неизползваният отпуск изобщо не се компенсира със заплащане, освен при прекратяване на трудовият договор. Давностният срок на неизползвания отпуск, който си натрупала по време на майчинството изтича в2-годишен срок, от момента, в който си се върнала на работа. Трябва да попълниш молба за прехвърлянето му, ако не го използваш до края на календарната година.
Виж целия пост
# 113
Lady Brinne Много ти благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 114
Здравейте интерсувам се дали мога да ползвам отпуск за отглеждане на дете до 8 години, докато то ходи на ясла. Децата тръгват края на септември, моят полагащ се платен отпуск свършва началото на септември. Искам да ги пусна но същевременно да съм си вкъщи докато те свикнат с яслат.
Виж целия пост
# 115
Здравейте интерсувам се дали мога да ползвам отпуск за отглеждане на дете до 8 години, докато то ходи на ясла. Децата тръгват края на септември, моят полагащ се платен отпуск свършва началото на септември. Искам да ги пусна но същевременно да съм си вкъщи докато те свикнат с яслат.

Да, може. Няма изискване децата да не посещават детско заведение по времето на този отпуск  Peace
Виж целия пост
# 116
Здравейте интерсувам се дали мога да ползвам отпуск за отглеждане на дете до 8 години, докато то ходи на ясла. Децата тръгват края на септември, моят полагащ се платен отпуск свършва началото на септември. Искам да ги пусна но същевременно да съм си вкъщи докато те свикнат с яслат.

Да, може. Няма изискване децата да не посещават детско заведение по времето на този отпуск  Peace

Благодаря
Виж целия пост
# 117
Здравейте! Искам да изляза в неплатен отпуск за гледане на дете до 8-годишна възраст. Може ли работодателят да ме уволни по време на такъв отпуск? А по време на тези 10 дни, през които аз ще съм на работа, а заявлението за отпуск вече ще е подадено от мен, може ли да ме уволнят?Благодаря предварително за отговора!
Виж целия пост
# 118
Здравейте, отново! Много ми е спешно, някой може ли да ми отговори на горния въпрос?
Виж целия пост
# 119
Здравейте! Искам да изляза в неплатен отпуск за гледане на дете до 8-годишна възраст. Може ли работодателят да ме уволни по време на такъв отпуск? А по време на тези 10 дни, през които аз ще съм на работа, а заявлението за отпуск вече ще е подадено от мен, може ли да ме уволнят?Благодаря предварително за отговора!

Зависи какво се визира под "уволнят". Примерно може да бъдеш уволнена дисциплинарно за установено сега нарушение, което е извършено преди отпускът или по време на "десетте дни". Но за това си има процедура. За прекратяване на договора по някоя от точките на чл.328 трябва предизвестие. Връчили ли са ти такова? Може да ти връчат и сега и да тече по време на отпуска ти.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия