(Био)зеленчукова градина - тема 28

  • 62 917
  • 741
# 15
Рени за гулиите-имаш със сигурност но май е по добре да ги оставиш и вадиш чак  напролет.Сега ще са малки главички а до пролетта ще налеят.
Тук някой в темата беше дал съвет като изсъхне стеблото да се отреже на 50см от земята и да се остави да нелеят грудките.
Виж целия пост
# 16
...ягодите е редно да се почистват от прелките и новоприхванатите.Нека първоначално засадените растения имат достатъчно пространство да си растат.Оптималното време за експлоатация на насаждението е 4 години. Есенното засаждане предполага малко по-обилна реколта първата пролет от пролетното.А Белруби е превъзходен сорт за прясна консумация и компоти-тъмно червен, с твърдо приятно киселеещо месо-не се развира в компотите..

А какво да правя с отскубнатите растения - някои от тях са вкоренени напълно. Те носят ли качествата на майчиното растение? Ако да - може би  е разумно да ги засадя другаде?

Харесва ми разказа за клиентите ти, Вили-Белруби. Помниш ли как преди години тук те окуражавахме, че за хубавата стока винаги има клиенти. По моему интересът към добрата храна расте.

Браво, alys, истински юмнак.

Моите моркови са извънредно сладки, но за съжаление мнозина почвени обитатели са установили това също. Почти не успявам да извадя ненагризан морков.
Виж целия пост
# 17
Stelt77 благодаря за новата тема.   bouquet
Ежкото е много сладък, разкошен е!

Чета ви и съм благодарна за всичко, което споделяте и което научавам от всеки един от вас.

Вили-Белруби, благодаря за информацията, значи в бъдеще ще бланширам фасула, когато го замразявам. Разказът ти беше много полезен и забавен същевременно.Благодаря ти за споделеното.
Имам още много, много да уча от всички вас и някак се чувствам неудобно, че не съм ви полезна с нещо и аз, но дано дойде и такова време.
Да ви покажа един фасул, който не знам какъв е точно. Купих просто кафяв фасул от магазина. И преди съм купувала такъв фасул, който е за салата, но аз го сея и се раждаше зелен фасул. Тази година обаче улучих някакъв, който излезе много особен, както на цвят, така и на вид. Всъщност оказа се, че е различен. Явно в пакета е имало различен фасул. Повечето от него е с един особено кафяв цвят. Има и светло бежов на лилави чертички, но не е този мастилов фасул, за когото аз говорех. Има и две тъмно розови зрънца.
Може би е трябвало да го оставя да изсъхне в шушулките, а аз го обелих. Тогава беше бял на някакви малки чертички, а сега след като постоя върху кухненска хартия и отгоре също покрит с кухненска хартия, стана такъв. Почти съм сигурна, че не съм постъпила правилно. Но то и фасулът е килограм и малко, така че не е кой знае каква загуба. Не знам дали е нормално, такъв кафяв фасул отвътре да е почти сив. Разполових едно зрънце, за да го видите и вие, и да си кажете мнението, за което ще съм ви много благодарна.
Alys, наистина огромен морков. Simple Smile
А като заговорихте за моркови да ви разкажа, да се посмеете и вие. Та преди две години ми трябваше магданоз и нали майка каза, че е посадила в една саксия, реших да ида в градината и да си отрежа малко пресен магданоз. Отивам аз, виждам в една саксия огромен магданоз и възкликва:,"Оооо, не знаех, че магданозът ставал така голям!!!" И тъкмо да си отрежа, ми се видя въпреки всичко малко особен. За по-сигурно се върнах вкъщи да попитам майка, в коя саксия точно е магданоза. Оказа се, че за малко съм щяла да пострижа морковите.
Ами това беше от мен, дано не съм досадила.
Виж целия пост
# 18
записвам се да Ви чета
Виж целия пост
# 19
Минавам да покажа набързо един огромен, за моите разбирания, морков, 740 г Sunglasses.

Алис, ти ме застреля с този прекрасен морков!
Стелт, благодаря за новата тема, пожелавам ти успешен финал за тази година!
Виж целия пост
# 20
Куркума, спокойно си ги сей-ще са като майчините си.
Виж целия пост
# 21
И аз бланширам поради причината, обяснена от Вили.
Виж целия пост
# 22
Запис и от мен,
Преди няколко години станах приемна майка на 5 бебета таралежчета майка им явно е загинала и започнали да излизат и да търсят спасение в обори където се гледат кози...
Голяма емоция беше с тези бебета - основната им храна освен мляко, бяха насекомите - скакалци и друго каквото успеехме да хванем, мухи, комари ... Ходят тежко и с комшийските котки не се разбираха пазеха си територията Simple Smile
До преди малко белих чушки и домати за тавичка лютеница Simple Smile и тенджерка с кетчуп  Joy
Авосет е в Австралия - попадам от време на време на нейни снимки от там (страхотно дете с невероятен дух)
Виж целия пост
# 23
Белруби, много хубав разказ, съдържателен и интересен! Благодаря!   bouquet Имай ме предвид за семена от всички видове чушки и може би, ако не е нахално, едно коренче ягоди сорт Белруби (така е името на сорта или са адаши с твоя ник?). Не бързам, и без това времето е ужасно.
Винаги ще има хора, които не разбират какво означава истинска, неотровена храна. Същевременно винаги ще има такива, които ще оценят това, което купуват или получават като дар от тебе. И аз имам много ягодови растения за разсаждане, но това ще стане, след като освободя подходящи площи за тях. Може да е станало досадно, но ягодките ми от семена продължават да раждат. Много са нагъсто и ще трябва да разреждам, но не знам кога ще стигна до тази дейност.
Венета, странно изглежда бобът, особено отвътре. Единственият начин да разбереш дали е годен, е да го сготвиш. На твое място така бих направила. И аз му се чудя на моя руен боб (огромни бобени зърна, а шушулките бяха още зелени). Според половинката щял да изсъхне. Ще го наблюдавам. Засега отвътре е беличък, а отвън пожълтя (зрънцата имам предвид), защото го бях зарязала на топло.
Много странно кое наричате гулия. Тук на алабаша казват гулия. Една глава алабаш вече стана колкото футболна топка, другите са по-малки, но има и бели, и червени. Късното зеле много добре върви, пу-пу!
За първи път ще имам ряпа, не съм сяла досега. Прави ми впечатление, че е големичка. Сравнявам с картинката от пликчето със семена. Всъщност не знам коя част е по-голяма, надземната или тази в земята, не съм вадила още.
Днес се въртях около печката и фритюрника - имах съвсем малко патладжан и доста тиквички, та ги направих мариновани, дано си ги харесам през зимата.
Виж целия пост
# 24
Понеже Рени спомена че гулията е 3м висока -предполагам че не за алабаш става въпрос.
А други имена които аз знам са -топнамбур,земна ябълка.
Виж целия пост
# 25
Имаме комшия от когото може да се вземе неугнила оборска тор. Дали е подходящо такава тор да се разхвърля из градината преди да се изоре сега през есента? Тъй като нашата градина не е торена от години и е доста изтощена ми се ще да я подсиля малко за следващата година, но няма откъде да намеря угнила тор, когато сея зеленчуците. За съжаление в нашето село вече почти няма хора, а камо ли животни  Sad  ( освен диви нашественици)
Виж целия пост
# 26
Като пишман градинарка да се отчета и да споделя опит.
Кошмарна година беше - грозде 0 кг., ягоди също, изядоха ги голите охлюви. Морковите ги оскубах , защото бяха избуяли много, а нямаха грудка. После от темата разбрах, че трябвало да ги окося, но беше късно.  Sad От чорбаджийските чушки и камбите съм доволна, но капията половината беше строшена от бурите и котките, оцелелите чушлета ги надупчиха някакви гадини. Патладжанът се отчете много слабо и вече разбрах че му трябва не само много вода, но и много топлина.  Доматите Рила и Идеал много боледуваха и половината домати ги изхвърлих, но пък от червен гигант и биволско сърце имаше много. Мога да се похваля с многоо краставици, все още бера от тях. И с безколовия домат - за първи път садя и много ми хареса, само дето от 10 корена, останаха 5, но и от тях съм доволна.
Да ви споделя какво открих случайно - как се хващат голи охлюви в градината. При една прогноза за валежи през нощта метнах на простора едно чердже, постеля за котките, да го изпере дядо Божи, но на сутринта го намерих върху зелето. Повдигнах да видя пораженията върху коренчетата и открих стотици голи охлюви по него. Изхвърлих ги в контейнера за боклук , нарязах черджето на парчета и ги разхвърлях из градината. Всяка вечер ги мокря, сутрин събирам. Хиляди съм събрала и все още има. Между цветята сложих една стара хавлиена сърпа, но установих, че на светли парцали не ходят, само на тъмни. Освен зеле, обичат да похапват падналите плодове на земята. Вечер гризкат плодове, които им събирам на купчинки, като напече слънцето се крият под парцалите. Малко подло от моя страна, ама те не ни оставиха една не нагризана ягода. И марулите ми ядоха, половината листа изхвърлях, щото бяха нагризани.

Пожелавам ви успешна и плодородна да е следващата година.

Виж целия пост
# 27
Ние по нашия край ей сега вадим морковите. Вълчицата прави два вида туршия, със зеле, камби, моркови и целина, но си къта рецептите. Щял съм бил да си покача рейтинга във форума с нейните рецепти. Embarassed
По нашия край на морковите викат морк. Нес вадюуми морку. Както има и и й, така имат кратко и другите гласни, та у-то във вадюуми не образува сричка и е у кратко. Ва-дюу-ми.
Повечето моркови са нански, обаче има едни конусни, отгоре с диаметър 10 см, а дълги 15.
Виж целия пост
# 28
И ние нашите ще ги вадим, иначе само ще се скапват от дъждовете. А цвеклото?
Виж целия пост
# 29
И аз бланширам поради причината, обяснена от Вили.

Не мога да го разбера това... Защо при замразяване броени секунди са достатъчни, а при консервиране в буркани са нужни няколко часа? И какво се случва със зеленчуци, които се съхраняват замразени сурови (или например копър, магданоз, не съм чувала да се бланшират) или пък се варят в буркани съвсем за кратко (5-15 мин.) като домати, чушки и краставици? Защо за бобовите по един начин, за другите по друг?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия