НВ-ВМХ, част 85 - тема за здравословното хранене и всичко, свързано със здравето

  • 47 147
  • 745
# 645
Честит имен ден на Кам и Yulinga!!   bouquet   bouquet   bouquet
Живи и здрави!!


Вчера видях много хубави снимки с Кам! Винаги да си в добро здраве и разположение на духа!   bouquet


Режимствам.. Обаче хапвам и някое друго парче плесенясало сирене. Та не съм спряла млечните съвсем, но не ми е наложително.
Виж целия пост
# 646
Не знаех за именичките  Embarassed Да са живи и здрави и много щастливи  Hug    bouquet
Виж целия пост
# 647
Честито на именичките - да сте живи и здрави и мнооого успешни и усмихнати  Heart Eyes Hug  bouquet
Виж целия пост
# 648
Ах, каква приятна изненада!
Благодаря, момичета!  Hug
Виж целия пост
# 649
Юле, кам, честит имен ден, живи и здрави с най-българските имена!

Щък, добре завърнала се, къде скитори и ни заряза така?
 Mr. Green


Вчера за първо път взех телешки кокали и днес ще ги варя цял денда видим какъв бульон ще стане, че зиме ми се ядат само топли храни
Почнах и по единтермос чай да си правя за деня
Виж целия пост
# 650
Уф, моето нощно изпотяване продължава вече два месеца. Сигурна съм, че не е свързано с  храненето, защото последните няколко години не съм променяла нищо. Засега не правя нищо по въпроса, защото само е неприятно, но се чудя дали все пак да не изследвам и малко хормони, прогестерон, например, за всеки случай. На 36 съм, ако има значение.
Виж целия пост
# 651
Уф, моето нощно изпотяване продължава вече два месеца. Сигурна съм, че не е свързано с  храненето, защото последните няколко години не съм променяла нищо. Засега не правя нищо по въпроса, защото само е неприятно, но се чудя дали все пак да не изследвам и малко хормони, прогестерон, например, за всеки случай. На 36 съм, ако има значение.

Аз съм на 38 почти. Хранене и аз не съм променяла и дори да ми е много топло рядко се потя. А сега през нощта обилно, особено в областта на гърдите .
Виж целия пост
# 652
Момичета, не знам какво да ви кажа. Sad Наистина е възможно при ниска кръвна захар да има такова изпотяване, но защо пък да ви пада захарта нощем... Не знам.
Виж целия пост
# 653
И на мен ми направи впечатление в края на есента - няколко нощни изпотявания, като на другата сутрин бях по-лека на кг. Помислих си, че това е прочутият ефект Whoosh - след задържане на вода.
Задържането на вода е един от най-неприятните възможни ефекти при диета: храните се в отрицателен калориен баланс, но не губите тегло. Въпреки, че губите мазнини, тялото запълва мастните клетки с вода и теглото не мърда. Изведнъж губите тази вода (ефектът Whoosh) и буквално може да се събудите с няколко кила по-леки.
Виж целия пост
# 654
Сега видях, че Fed Up го има в арена, ако някой все още не го е гледал.

greendream, хубаво звучи, но едва ли съм била в отрицателен калориен баланс точно по празниците Simple Smile Спомням си, че последния месец от бременността имах абсолютно същите нощни изпотявания, така че най-вероятно е нещо хормонално.
Виж целия пост
# 655
Честито на именичките! Да сте живи и здрави, момичета, и много щастие ви пожелавам  Hug

При мен нощното изпотяване, или по-точно казано, изпотяване по време на сън (защото спях и през деня понякога) беше свързано с хормоните на щитовидната жлеза. Случва се, когато съм в хиперфункция и сега. Но принципно при хиперфункция си има влажни ръце и изпотяване, отслабване и тремор, безпокойство и нервност, безсъние (кратък сън), та ако е проблем с щитовидната ще се разбере и по други симптоми. Изпотявам се най-много вечер, като цялото деколте е мокро и на врата също.
 
Виж целия пост
# 656
Благодаря, момичета! Hug
Виж целия пост
# 657
Да се включа с малко инфо - от поредната книга по нашите въпроси, която чета. Laughing Става въпрос за Wheat Belly Total Health на д-р Уилям Дейвис, който е авторът на Wheat Belly (преведена напълно неудачно на български като "Пшеницата - маскираният убиец"). Тази втора негова книга се явява донякъде продължение, но по-скоро разширение на първата, защото обхваща по-широк спектър от въпроси. Смятам, че книгата е много полезна, но по-нататък ще напиша по-обобщено впечатления. Засега ми прави впечатление, че първата може би 1/3 малко издиша - не заради липсата на информация (напротив, информация има, и то много), а заради високопарния и саркастичен тон на д-р Дейвис, който ми се струва неуместен. Но го отдавам на силната му емоционална ангажираност с темата - все пак той има огромен опит точно с пациенти и е пряк свидетел как начинът на хранене се отразява върху здравето им. От друга страна обаче книгата според мен е написана много достъпно.

Засега накратко някои впечатления: тази книга е насочена срещу всички зърнени храни, а не само срещу пшеницата. Пшеницата е най-големият злодей сред зърнените, но останалите също са неподходящи като основна храна на човешкия вид по ред причини:
1) високото съдържание на лесно усвоими въглехидрати (които водят до повишение на кръвната захар и инсулина и така отключват истинска катастрофа в организма)
2) съдържанието на опиоидни вещества, които водят до пристрастяване
3) съдържанието на лектини, които нарушават чревната флора и правят лигавицата на червата прекалено пропусклива, а така способстват за отключване на куп заболявания, вкл. автоимунните
4) съдържанието на фитинова киселина, която води до неспособност за усвояване на някои минерали, най-вече желязо и цинк (но мисля, че и магнезий и калций).

Разбира се, д-р Дейвис подчертава, че само премахването на зърнените не е достатъчно, ако ги заместим с бонбони и газирани напитки. Wink И също така подчертава, че въглехидратната рестрикция е силно желателна, като всеки трябва да си установи по своето тяло докъде може да се простира.

Книгата съдържа и ценни препоръки за поправяне на пораженията, нанесени от дългогодишната консумация на зърнени храни - става въпрос за употребата на ферментирали храни и прием на пробиотици, а също и прием на някои хранителни добавки (вит. Б12, желязо - ако/когато е нужно, магнезий, вит. Д, йод).

Една подробност, която ми направи много силно впечатление: знаем, че д-р Дейвис е кардиолог, затова аз лично му се доверявам кажи-речи безрезервно по отношение на написаното от него за холестерола и т.н. По много достъпен начин той обяснява защо сегашният стандартен липиден профил е безсмислен - и сам по себе си, и за хора, хранещи се нисковъглехидратно. Причината е, че тези изследвания са създадени през 60-те години с оглед на наличните тогава технологии и на далеч по-ограничените знания в онзи момент. На базата на няколкото параметри, които е можело да се измерят тогава, и на базата на съдържанието на холестерол в плаките, учените, разработили този метод, избират (доста произволно) холестерола като основна стойност, която да се търси и измерва. И затова наблягат на съдържанието на холестерол, а специално ЛДЛ се изчислява по формула. Тези изследвания се възприемат масово и залягат в основата и на препоръките по отношение на храненето (да се ограничават мазнините и храните с холестерол), и в основата на разработването на статини за понижаване на холестерола.

Да, но в днешно време вече се знае, че е важна не изчислената така стойност на ЛДЛ, а всъщност е важен броят дребни ЛДЛ-частици. И също се знае, че начинът на хранене влияе много съществено, и то не съдържанието на холестерол в храните, а всъщност именно въглехидратните храни, и то най-вече зърнените и захарта. И точно това казва д-р Дейвис: трите храни, които най-силно повишават броя на дребните ЛДЛ-частици в кръвта, по ред на значимост, са:
1. зърнените храни - те са най-вредните
2. захарта
3. готвените бобови (с високо съдържание на скорбяла, т.е. тук влизат фасул, леща, грах, но например салатният зелени фасул не, защото той е доста по-фиброзен и с по-малко скорбяла).
Виж целия пост
# 658
А по повод на щитовидната и въглехидратите се сетих да уточня нещо, което уточнява и д-р Фини в интервю на Джими Мур с него: поне при техните проучвания заедно с д-р Волек няма данни за негативно влияние на въглехидратната рестрикция върху функцията на щитовидната жлеза, освен при значителна калорийна рестрикция. Ако се приемат достатъчно калории, щитовидната жлеза си работи нормално дори при кетогенно хранене.
Виж целия пост
# 659
По въпроса за щитовидната жлеза, аз нямам проблеми, но съм чела много материали втъв връзка с кетогенното хранене и навсякъде пишат, че това е абсолютен мит, че трябва да се увеличават въглехидратите, напротив би трябвало щитовидната жлеза да се нормализира, и много важно е да се приемат достатъчно калории, да се закусва сутрин, това се сещам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия