Имена за момченце, да видим как се приемат :)

  • 5 335
  • 47
Здравейте, мамчета Simple Smile
Имаме си именце, но за момиче, даже няколко хубави имена. Но май-май има по-голяма вероятност бебето да е момче, за това ми трябва вашата помощ, защото не сме обмисляли име за момченце, нито аз, нито ММ.
Няма такова, което да ме грабне и да е най-доброто за мен, на родителите ни не сме решили дали да кръщаваме...  защото само майка ми и свеки са сред живите. Майка ми вече има внучка кръстена на нея. Остава вариант с майката на ММ. Аз все още се чудя, бях против, но мисля, че ще е мило, тя не държи особено, или поне не личи. Тя се казва Валентина, ако имаме девойка ще я кръстя Ванеса на нея. Но ако имаме момче, имената не са ми толкова присърце (всъщност само две ми допадат - Валери и Виктор, но някак с резерви...)
Естествено се оглеждам и за други имена. ММ вярва в някакво поверие, че името не трябва да е твърде кратко, аз претенции нямам.
Иска ми се да е популярно, но не прекалено. Да има имен ден на известен празник...
Все изисквания, които уж би трябвало да ме улеснят при избора, но все остават имена, за които се чудя.

Моите фаворити са - Александър (притеснявам се, че е прекалено популярно), Даниел, Деян (ММ се казва Йордан, но всички му викат Дани и някак е на него, което хем е +, защото е страхотен човек, хем е минус, че може да се обръщат и двамата, ако е в първия вариант) Деян ми звучи нежно, но той не го харесва, защото било кратко, Кристиан (пак доста популярно), Никола (това е моето име, в случай, че аз съм се родила момче, като малка все ме беше яд, че не са ме кръстили Никол)

Ето какво извадих от именниците, заедно със значенията им, това са вариантите ни.

Александър - От гръцки Alexandros - "защитник на мъжете" (Аlexein - защитaвaм, Аndros - мъж). У нас разпространено около Освободителната война покрай името на руския император Александър ІІ защитник на мъжете (от гръцки alexein - защитaвaм, andros - мъж). Александър празнува имен ден на 30 август и 23 ноември
Андрей - Означава "мъжecтвeн" (от гръцкото аndros - мъж). Покровител на мечките. Апостол Андрей, брат на Петър, проповядва Христовото учение сред балканските народи. Умира разпнат на диагонален кръст кръст, по-късно наречен Андреев кръст. Андреевден се празнува на 30 ноември.
Антон - Произлиза от гръцкото "antho" - цвете. В Древен Рим е означавало "безценен, неоценим, който няма цена”. В България на Антоновден жените правят и раздават питки, намазани с мед или маджун, за здраве. Това честване е свързано с народната представа за Свети Антоний като покровител на чумата и всички болести изобщо. Св. Антоний е отшелникът, който създава първия манастир. Празнува имен ден на 17 януари - Антоновден.
Борислав - Старинно име, производно от Борис и означава "който се бори за слава". В България името е възобновено от Иван Вазов в едноименната драма. Празнува имен ден на 2 май.
Валери - От латинското Valere - който имa cтойноcт, или от Valens - здрав, силен (oт лат. valens). Празнува имен ден на 7 юни - Мчца Валерия
Виктор - От латинскoтo Victor - победител. Понякога се прави сравнение с латинското "victim" - жертва. Празнува имен ден на 18 април - великомъченик Виктор и на 11 ноември - великомъченици св. Мина, Виктор и Викентий.
Даниел– производно от Даниил. Празнува имен ден на 17 декември
Денислав - от Дениc + наставката слав, - кратка форма на името на гръцкия бог Дионисий или от турски deniz - "море
Деян - деен
Красимир - койтo краси cвeта
Кристиан - форма на Христо. Празнува имен ден на Рождество Христово
Мартин - лат. Martinus - по името на бог Mars, Martis; нa Mapc e кръстен и месец маpт, тъй кaтo oбикнoвeнo войнитe започвали тoгaвa. Според българските народни традиции Мартин и Мартина празнуват имен ден на 1 март, а според православния календар – на 14 април
Никола - славянска форма на Николай. Никулден е на 6 декември
Теодор - От гръцки - Божи дар (Тheos - бог, doros - подарък). Името силно се доближава по етимология до името Божидар. Празнува имен ден на Тодоровден.
Филип - Има гръцки произход - означава “обичащ конете” и е съставено от две думи: “phil” - обичам и “hyppo” - кон. Празнува имен ден на 14 ноември - деня на Св. апостол Филип. Българския град Пловдив в древността е носел името Филипополис. То му било дадено от Филип Македонски, които кръстил града на себе си.
Юлиан - Името произхожда от лат. Julianus - име на календарен светия, преосмислено по месец юли. Празнува имен ден на 16 юли, денят на Мчца Юлия
Виж целия пост
# 1
Андрей  Peace
Виж целия пост
# 2
От тези бих избрала Антон.
Останалите или са прекалено популярни, или не ми харесват по други причини.
Виж целия пост
# 3
Андрей (Анди на галено) много сладко ми звучи и за бебе, и за дете, и за възрастен. Драмата там е, че една приятелка роди момченце и го кръсти така, ще изглежда, че я копирам.  Laughing
Антон ми дойде инстинктивно, него не сме го обсъждали, гледам им галените имена - Тони звучи добре.
Виж целия пост
# 4
Аз гласувах за Юлиа (я) н - харесва ми. Името е хубаво и мъжествено. За Деян - познато момченце кръстено така, вече всички познават като Дидо (Дидко).
Виж целия пост
# 5
Николай и Антонио
Виж целия пост
# 6
Не мога да не гласувам за Виктор - винаги много ми е харесвало, а и не е чак толкова популярно като женския вариант.
Виж целия пост
# 7
Щом Андрей не става тогава съм за Филип  Flutter
Виж целия пост
# 8
Aко Антон ще става Антонио, ще си оттегля гласа.  Crazy
Виж целия пост
# 9
Андрей ми е любимото!Ужасно много исках да кръстим така нашето бебче,но таткото беше против(така и не разбрах защо) и избрахме друго име,което също си харесвам,разбира се.И в женския вариант Андреа също е много хубаво.
Виж целия пост
# 10
Филип ми харесва, впечатлих се че означава - “обичащ конете” (гр), а ние сме големи фенове, дори си имаме собствено конче, отглеждано в конна база, което в момента не мога да яздя, но смятам след раждането да се измъквам честичко и бебче да наследи обичта ни към ездата.
Притеснява ме, че няма галено име.
Виж целия пост
# 11
Филип ми харесва, впечатлих се че означава - “обичащ конете” (гр), а ние сме големи фенове, дори си имаме собствено конче, отглеждано в конна база, което в момента не мога да яздя, но смятам след раждането да се измъквам честичко и бебче да наследи обичта ни към ездата.
Притеснява ме, че няма галено име.
Познавам двама Филиповци на единия му викат Фил на другия Пипо.
Виж целия пост
# 12
Фифо, Фипо, пък и Филип си е готино ние също го обсъждаме за евентуално бъдещо бебе. И аз ще се въпротивя ако Антон стане Антонио  Flutter
Виж целия пост
# 13
Фико, Фичо Simple Smile
Аз харесвам името Филип, а и на вас ви се връзва перфектно с любовта към конете.
От другите ми харесват - Андрей, Мартин, Деян и Виктор.
Виж целия пост
# 14
Аз познавам само един Филип и на него му казват  - Фильо. Фифо, Фипо, Фико, Фичо са нови произношения за мен и за това се дърпам. Само да не се стига до Фики, че гледам, че е много популярно сред поп-фолк феновете, все повече чувам за него. Laughing
Като цяло ако кръстим Филип на галено ще произнасям цялото име, тоест няма да има галено Simple Smile)  Но всеки ще си създава вариации.
За Антонио не съм и дума обелвала, повече ми харесват българските варианти на имената... или поне на това име. Антон си е чудесно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия