Фраза, която мразя

  • 1 218 223
  • 20 286
# 6 975
Да бе, а печен какво е? Никой не казва "пекан" тук.
Виж целия пост
# 6 976
Във Варна казват "пйечен". Пекан е твърдо.
Виж целия пост
# 6 977
Аз във Варна имам близки и там никога и от никой не съм чувала да казва пекан за пипер.
Виж на запад от Варна, русенско, разградско и търговищко е често срещано, особено по селата.
Виж целия пост
# 6 978
Дядо ми и баба ми са от търговишко село и никога не съм го чувала там. Не е характерно за региона изобщо.
Виж целия пост
# 6 979
Дядо ми и баба ми са от търговишко село и никога не съм го чувала там. Не е характерно за региона изобщо.
И моите, а аз там съм го чувала и до днес се използва. Става въпрос за капанските села. Леля ми живееше в балканджийско село и там не се ползва тази дума.
По принцип селата около Лозница/разградско/ и Търговище са в по голямата си част преселници от западните покрайнини, там се говори по друг начин и не се използва "пекан".
Виж целия пост
# 6 980
Като сте заговорили за Варна, мразя думата "стирка", казана с едно особено звучене на "ст".
Виж целия пост
# 6 981
Пекан пипер не е от варненско. В Пловдив говорят на пекан, но там ще са пекани чушки, а не пипер. За селата около Разград, Русе и Търговище нямам особени наблюдения, но в Шумен също се използва печен.
Виж целия пост
# 6 982
В Пловдив "пипер" се казва на "растението" , не на чушките.
"Пекани чушки", да, но "пекан пипер", абсурд.
Виж целия пост
# 6 983
Чушката всъщност е шушулка, например на боб/грах, пиперът е плода на растението пипер, неслучайно на всички езици е някаква разновидност на думата "пипер".
Виж целия пост
# 6 984
Запеканка си е утвърдена дума, мисля, че идва от руски, защото и на руски си е запеканка. Не произхожда от пекан  Laughing Ти как казваш, запеченка ли Laughing

Казвам запечено, опечено, препечено, недопечено... "Запеченка" не знам на какво да казвам.
Единственият контекст, в който се сещам, че мога да я употребявм е "Не знам какво е запеченка."

Между другото, да си призная, сега като ми каза, че има такава руска дума, сякаш наистина съм я чувала. Подскажи ми малко за какво става въпрос.
Виж целия пост
# 6 985
Запеканка е някакво ястие, не съм наясно точно какво, явно запечено.  Simple Smile
И се сетих за това:



Преводът е уникален.
Виж целия пост
# 6 986
В нашата къща, запеканка наричаме всичко, което се пъха във фурната и е някаква импровизация на гювеч или мусака ...
Виж целия пост
# 6 987
Запеканка е някакво ястие, не съм наясно точно какво, явно запечено.  Simple Smile
И се сетих за това:



Преводът е уникален.

 rotfImao rotfImao rotfImao doh doh
Толкова ли тъп народ има??? Rolling Eyes

Виж целия пост
# 6 988
Запеканка е някакво ястие, не съм наясно точно какво, явно запечено.  Simple Smile
И се сетих за това:



Преводът е уникален.

 rotfImao rotfImao rotfImao doh doh
Толкова ли тъп народ има??? Rolling Eyes



щото не сте виждали "Запечен бански старец"  Whistling
Виж целия пост
# 6 989
Е, нееее! rotfImbo rotfImbo rotfImbo
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия