За лекарската етика

  • 79 624
  • 1 172
# 495
Аз съм преподавател в ТУ-София и само едно ще Ви кажа,

Като знам какви инженери излизат ме е страх да отида на лекар.


Точно поради тази причина за тази година и половина през която чета всичко (учебници, публикации, наръчници и т.н) по невроанатомия и физиология, неврология, неврохирургия, клинична електроенцефалография, епилептология и какви ли още не извънкласни занимания стигнах кажи речи до нивото на един специализант 2-ра година по детска неврология.  Wink

А Герри за съжаление е напълно права.  Peace
Виж целия пост
# 496
По жалкото е че ако не бях, чела може би щях да повярвам на първата лекарка, че детето ми е с тикове и да продължава да си прави епилептични пристъпи на всеки 10 секунди. А аз респективно да не потърся второ мнение Confused
Виж целия пост
# 497
Аз съм преподавател в ТУ-София и само едно ще Ви кажа,

Като знам какви инженери излизат ме е страх да отида на лекар.
....
И кой ги пуска тези инженери?
Виж целия пост
# 498
Системата!  Peace

Много е сложно за да навлизам в подробности, но съм сигурна че и в МУ не е по-различно отколкото при нас.  Wink
Дори имам приятелка която към момента учи кинезитерапия във "Йорданка Филаретова" и ми е разказвала как някои от нейните колеги преписват. Е много ми е интересно като завърши и започне работа откъде ще преписва като му доведат на рехабилитация едно детенце с ДЦП например. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 499
Не всяка странична реакция е Стивънс- Джонсън Simple Smile Както и много често хората бъркат алергиите със страничните реакции  Peace
Разбира се, че не е, нали затова и дадох примера с нас, беше си алергична реакция към лекарството, и така и лекарите го "отчетоха".
Затова и в случая явно никой не е предположил за нещо по-сериозно от...варицела. ooooh! Tired
Просто  болести, синдроми, прояви, странични реакции и т.н., които са рядко срещани и нетипични са трудни за диагностициране от повечето лекари, до такъв извод стигнах аз. Дали е от незнание, дали от нежелание, дали вече са се овълчили и мислят само за пари, не знам. Confused
Виж целия пост
# 500
Merri_An Откакто болниците станаха Търговски дружества, ние станахме "Клиенти", а не "Пациенти".  Peace
Виж целия пост
# 501
Не всяка странична реакция е Стивънс- Джонсън Simple Smile Както и много често хората бъркат алергиите със страничните реакции  Peace
Разбира се, че не е, нали затова и дадох примера с нас, беше си алергична реакция към лекарството, и така и лекарите го "отчетоха".
Затова и в случая явно никой не е предположил за нещо по-сериозно от...варицела. ooooh! Tired
Просто  болести, синдроми, прояви, странични реакции и т.н., които са рядко срещани и нетипични са трудни за диагностициране от повечето лекари, до такъв извод стигнах аз. Дали е от незнание, дали от нежелание, дали вече са се овълчили и мислят само за пари, не знам. Confused

Липсва система. Зная, че "чужбинските системи", които работят с алгоритми не се харесват на много наши сънародници, но една от причините е тази - когато има определени признаци, "да ти светне лампичката", а не да пропускаш очевадни неща. По същата логика, има система, вградена в компютъра, която не ти позволява да предпишеш лекарство, което би взаимодействало с друго, вече предписано ти. вместо да се мъчиш да запомняш всички възможни лекарствени взаимодействия, компютъра го прави вместо теб.
Виж целия пост
# 502
ЗС, които работят с алгоритми? Би ли обяснила, че не разбирам?
Виж целия пост
# 503
Ами не е системата. Преподавателите са тези, които пишат повече от две. Като знаеш, че е преписал, питаш го устно.
Виж целия пост
# 504
...Просто  болести, синдроми, прояви, странични реакции и т.н., които са рядко срещани и нетипични са трудни за диагностициране от повечето лекари, до такъв извод стигнах аз. ...

Нормално - че колко от лекарите работят в клиника, камо ли пък да обикалят по отделенията на стаж, та да имат реален достъп с повечето болници. Без да съм медицинско лице, лично съм наблюдавала как преди 30-35г., в голяма болница, всеки специализирал другаде лекар изнасяше в отделението си доклад за по-интересни случаи, които е наблюдавал. Всяка болница задължително се абонираше за медицинска периодика. Участъковите лекари и от най-забутаните райони, веднъж на две или три години, бяха длъжни да прекарат по месец в клиника /като командировка/, да придобият разнообразен опит.

Но това няма общо с темата за етиката.
Специално за отношението към пациента, голяма част от следвоенното поколение завършили медици, разпределени по селата, са изживявали културен шок и в крайна сметка, са възприели определен маниер на говорене /обръщение на "ти" към възрастните, боравене само с най-елементарни понятия и т.н/, които после са пренесли в клиниките и още по-зле - младите лекари са считали за въпрос на престиж да имитират. Тази тенденция е залегнала много трайно и едва в последните 10-на години ми прави впечатление, че голяма част от новозавършилите практиканти се стремят към по-учтив тон в комуникацията с пациента. За съжаление, те пък вече влизат в поколението на "чичко Гугъл знае всичко", нямат достатъчно практика и изобщо нямат навика, а и умението да си товарят "харда" с информация и да я анализират.
Виж целия пост
# 505
Липсва система. Зная, че "чужбинските системи", които работят с алгоритми не се харесват на много наши сънародници, но една от причините е тази - когато има определени признаци, "да ти светне лампичката", а не да пропускаш очевадни неща. По същата логика, има система, вградена в компютъра, която не ти позволява да предпишеш лекарство, което би взаимодействало с друго, вече предписано ти. вместо да се мъчиш да запомняш всички възможни лекарствени взаимодействия, компютъра го прави вместо теб.
Thinking Това звучи изключително...интересно, правилно и ...фантастично за нашите реалности.
Друг е въпросът, че рецептите се пишат на ръка, не на компютър /освен тези за хронично болните и рецептурните книжки/, а поне аз не съм видяла пред мен ЛЛ да преписва след това рецептата и на компютъра. Това не значи, че не се прави, аз не съм виждала.
Другия момент, за който споменахте е, че масово българинът се самолекува, самопредписва, самоназначава...и на себе си, и на родата. Да, има и такива, които четат проспектите, но има и такива, които са на принципа "Пена каза, че ѝ е минало от ...." и  "в рекламата на .....казват, че става за болки в кръста" и се купува, и се пие.
Но като цяло това, което казваш е доста правилен метод.
Прилага ли се някъде?
Виж целия пост
# 506
Лилянa Пак казвам много е сложно и не искам да разводнявам темата, но е факт, че колкото студентите са по-малко, толкова повече се смъкват критериите за 3-ка.
Виж целия пост
# 507
Тук лекарите са много зле в диагностицирането! Баща ми пътуваше много и по наблюдения ми е казвал, че в европейска болница не те пускат да излезеш докато не разнищят случая!Тук не е така особено след промените. Предполагам, че е грешка на системата първо и после на конкретен лекар!
Въпреки, че........Попадаме с детето в Пирогов заради болка в ухото, и много висока температура. Прегледа го дежурния УНГ отхвърли ушен проблем, забеляза лек обрив обаче, извика токсиколог за консултация, който искаше да ни приеме в токсикологията за наблюдение, наби един урбазон без да ме информира, тръгнах си и тъй- като температурата  не спадаше отидохме при дежурния в центъра ни. Слава богу вече няколко пъти попадам на един доктор македонец, който очевидно е чел докато е учил и веднага диагностицира- скарлатина моля ви се.Обрива - реакция на скарлатината.Той не можа да повярва , че лекар УНГ е видял гърлото и не е дал диагнозата!
Втория път детето с болки в главата имаше такъв вирус , ЛЛ по заместване - ангина. Елате след 3 дни за антибиотик евентуално. Събота на детето му става много лошо , ровиме аз и майка в нета за главоболие и менингит, притеснени сме, минава една съседка и казва- накарайте детето да се наведе до долу и обратно. Детето започна да повръща . Айде нацелихме пак македонеца- вика много лошо, няма никаква ангина, веднага в инфекциозна, защо сте се забавили 2 дни?
И о чудо , диагностиираха мозъчен оток. Само аз си знам какво преживях 5 дни., че и после.....
Е защо един лекар може , имам и други случки с него , а на другите им е тоолкова трудно? Май 80 % са преписвали, което е ужасно!
И да , нета и форума понякога е по- полезен от някой тн   до"ф"тор  #2gunfire
Виж целия пост
# 508
toromanova73 Да не сте от Люлин? И ние няколко пъти сме попадали на македонеца в Превент страшен е наистина.  Peace
Виж целия пост
# 509
Факт е, че понякога съвети от препатили и блъскали се по болници  и доктори хора могат да са по-полезни от незнанието и некомпетентността на определени лекари, но е факт и това, че за по-сериозни заболявания и симптоми трябва да се обръщаме към тях.
Аз съм го казвала и друг път, аз прописах тук заради здравословен проблем, не животозастрашаващ, но достатъчно болезнен и досаден, с който се сблъсках преди 5 години и за който ми трябваха 3 месеца ходене по доктори и куп изпити ненужни лекарства докато се постави правилната диагноза. И понеже реакцията беше - операция, нещо напълно излишно в случая, се принудих да търся съвети от патили. И благодарение на тях овладях нещата, изчетох доста и си живея с проблема, отглеждайки си го и "грижейки се" за него дотолкова, че да не ми създава явен дискомфорт.
Но това вече е индивидуално, защото същото това...нещо при други може да не се влияе от моето лечение и наистина да се налага оперативна намеса.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия