За лекарската етика

  • 79 624
  • 1 172
# 480
Мери Ан, тук изпуснаха млад мъж, заради висока кръвна захар, лекували са го от грип.

Против съм толкова да негодуваме и оплюваме българските медици.
Замислих се върху това, което писа Макарон - че родителите й са лекари и я пращат да се лекува в чужбина, но на съседката могат да препоръчат български колега. И грозно и тъжно ми звучи.
Колко от българите могат да си позволят лечение в чужбина? Как пък оцеляваме щом са ни толкова некадърни медиците? По Божията воля?
Ако пуснат един норвежки доктор да практикува в условията, в които работят някои от нашите медици, ще избяга след един месец. Тук златно правило е - Без стрес! Не си позволяват да се стресират за нищо, не бързат за никъде, много  е важно да си вземат почивката и да не си пропуснат обяда или закуската и...това важи и за лекарите. Може да си ужасно зле, ако му е времето за почивка няма да те приеме!
Виж целия пост
# 481
Ако ти е ужасно зле, ходиш в бърза помощ. Лекарите и те имат нужда да ядат или да отидат до тоалетната!
Виж целия пост
# 482
Ако ти е ужасно зле, ходиш в бърза помощ. Лекарите и те имат нужда да ядат или да отидат до тоалетната!

Кикиморке, не схващаш. Хващаш се се за думата, а аз се опитвам да обясня различен манталитет с конкретна случка Simple Smile
Да ти обяснявам ли, че тук не може да отидеш в БП, докато ЛЛ е на работа т.е. до 3 часа следобед. Ако ЛЛ прецени,ч е си за спешна помощ ще извика линейка. Ако ти отидеш в работното време на личните лекари в БП ще те върнат.
Виж целия пост
# 483
Замислих се върху това, което писа Макарон - че родителите й са лекари и я пращат да се лекува в чужбина, но на съседката могат да препоръчат български колега. И грозно и тъжно ми звучи.
Колко от българите могат да си позволят лечение в чужбина?

Това е причината, че препоръчват български колеги, когато ги попитат. Те могат и да препоръчат и медицински център в някоя чужбина, но когато пациентът им е пенсионер, съвсем очевидно препоръката би била напразна. Съответно препоръчват най-добрата възможност, до която има достъп конкретният пациент.

А аз в чужбина съм се лекувала безплатно, като студент. И понеже съм била в добри университети, и университетските болници са били отлични. Ако е трябвало сама да извадя пари, щях да се лекувам в България.

Мери Ан, заболяванията са безброй и няма как един лекар да знае всичките. Нека не забравяме , че лекарите и те са хора, а и някои болести са толкова редки, че просто няма как да се сетиш за тях.

Това е и така, и не е така. Очевидно е, че лекарите са хора, не виждам някой да твърди обратното. Има специалисти, чиято работа е или да решат лесно решим проблем, или да насочат пациента към правилния специалист. Т.е. никой не очаква от всеки лекар да знае всичко, а да знае достатъчно, че да определи в коя област/потенциални области е проблемът на пациента и да дадат направление.

Не разбирам защо свързвате това, че настоявам винаги лично да си видя изследванията, а не само да чуя интерпретацията на лекаря, с консултации във форума или самоназначаване на лечение. Първо имам достатъчно добра обща здравна култура, за да преценя доста неща сама /няколко хронични заболявания от млада възраст допринасят, за съжаление/, а и има с кого да се консултирам - за второ мнение не сте ли ходили?
Виж целия пост
# 484
Лекарите и те имат нужда да ядат или да отидат до тоалетната!

 newsm10
Виж целия пост
# 485
Мдааа, няма как да знае, разбира се, но като не знае, да каже, че не знае, а не да поставя диагноза и изписва лечение защото "може и да е едисикакво". Не е срамно да не знаеш, факт, но прати го на специалист за последващо мнение, току виж той се сетил и поставил правилната диагноза.
В случая, за който разказах, консултация с кожен изобщо не беше препоръчана нито от педиатър, нито от ЛЛ, нито от пулмолог.

Мери-Ан, синдром на Стивън-Джонсън изобщо не е изключително рядко "заболяване". Това е възможна реакция към лекарства, особено антибиотици. Във всяка листовка е написано за какво да се следи. Изобщо не е нужна консултация с кожен лекар, за да се постави диагнозата. Просто този лекар е мислил с главата си! Когато дъщеря ми, тогава на шест години, реагира с обрив към пеницилинов антибиотик, първата ми мисъл беше за Стивън Джонсън (въпреки, че ми беше ясно, че не е; просто, на страха очите са големи). Искам да кажа, че в случая става дума за много сериозно недоглеждане у лекуващите.
Виж целия пост
# 486
Мери Ан, заболяванията са безброй и няма как един лекар да знае всичките. Нека не забравяме , че лекарите и те са хора, а и някои болести са толкова редки, че просто няма как да се сетиш за тях. Отделно лекарите не работят сами, в тези среди се работи на принципа на мултидисциплинарното сътрудничество и доста често се налагат консултации с други специалисти, които евентуално биха разчели една ПКК от друг ъгъл. Знаенето на референтни граници не обяснява нищо,така че лично моя избор е да се консултирам с лекар за изследванията си, а не да питам по форуми, както става много често в този форум .

В случая обаче става дума за огромна некомпетентност и липса на мисловна дейност у лекуващите. Стивън Джонсън не е точно рядко "заболяване", а рядко срещана странична реакция към лекарства, но при дете, приемащо антибиотик и с обриви, да не помислиш за Стивън Джонсън е странно.
Виж целия пост
# 487
Мери Ан, тук изпуснаха млад мъж, заради висока кръвна захар, лекували са го от грип.


Искаш да кажеш, че не са му пуснали кръвна захар? Звучи странно, защото е част от рутинните изследвания, но всичко се случва.

Виж целия пост
# 488
Мери Ан, заболяванията са безброй и няма как един лекар да знае всичките. Нека не забравяме , че лекарите и те са хора, а и някои болести са толкова редки, че просто няма как да се сетиш за тях. Отделно лекарите не работят сами, в тези среди се работи на принципа на мултидисциплинарното сътрудничество и доста често се налагат консултации с други специалисти, които евентуално биха разчели една ПКК от друг ъгъл. Знаенето на референтни граници не обяснява нищо,така че лично моя избор е да се консултирам с лекар за изследванията си, а не да питам по форуми, както става много често в този форум .

В случая обаче става дума за огромна некомпетентност и липса на мисловна дейност у лекуващите. Стивън Джонсън не е точно рядко "заболяване", а рядко срещана странична реакция към лекарства, но при дете, приемащо антибиотик и с обриви, да не помислиш за Стивън Джонсън е странно.

Не съм погледнала за какво заболяване/ странична реакция става дума, просто говорех по принцип. Факт е че българина знае повече от лекарите и се чудя защо изобщо обучаваме лекари, след като всеки с малко четене в интернет, може да направи направо докторантура по медицина  Peace.
 
Виж целия пост
# 489
Мери Ан, заболяванията са безброй и няма как един лекар да знае всичките. Нека не забравяме , че лекарите и те са хора, а и някои болести са толкова редки, че просто няма как да се сетиш за тях. Отделно лекарите не работят сами, в тези среди се работи на принципа на мултидисциплинарното сътрудничество и доста често се налагат консултации с други специалисти, които евентуално биха разчели една ПКК от друг ъгъл. Знаенето на референтни граници не обяснява нищо,така че лично моя избор е да се консултирам с лекар за изследванията си, а не да питам по форуми, както става много често в този форум .

В случая обаче става дума за огромна некомпетентност и липса на мисловна дейност у лекуващите. Стивън Джонсън не е точно рядко "заболяване", а рядко срещана странична реакция към лекарства, но при дете, приемащо антибиотик и с обриви, да не помислиш за Стивън Джонсън е странно.

Не съм погледнала за какво заболяване/ странична реакция става дума, просто говорех по принцип. Факт е че българина знае повече от лекарите и се чудя защо изобщо обучаваме лекари, след като всеки с малко четене в интернет, може да направи направо докторантура по медицина  Peace.
 

С това съм съгласна.  Laughing
Виж целия пост
# 490
Мери-Ан, синдром на Стивън-Джонсън изобщо не е изключително рядко "заболяване". Това е възможна реакция към лекарства, особено антибиотици. Във всяка листовка е написано за какво да се следи. Изобщо не е нужна консултация с кожен лекар, за да се постави диагнозата. Просто този лекар е мислил с главата си! Когато дъщеря ми, тогава на шест години, реагира с обрив към пеницилинов антибиотик, първата ми мисъл беше за Стивън Джонсън (въпреки, че ми беше ясно, че не е; просто, на страха очите са големи). Искам да кажа, че в случая става дума за много сериозно недоглеждане у лекуващите.
Ами за мен си е заболяване, със или без кавички Wink, защото бях пряк свидетел на това какво представляваше детето през този месец, през който това....нещо се разви. Иначе да, и аз изчетох в нета точно какво, как и защо и продължавам да твърдя, че за мен е рядко предвид това, че съм с относително прилична медицинска обща култура, чета доста и не бях и чувала, че и срещала познати да са чули за такива Laughing с подобна... реакция. А се оказа, че и лекарите май не са.... ooooh!
Моето дете получи алергичен пристъп преди години след венозно вливане на Манитол, при това бяхме в детско отделение, и също беше с обрив. Никой никога не спомена Стивънс - Джонсън...
С това съм съгласна.
Цитат
В случая обаче става дума за огромна некомпетентност и липса на мисловна дейност у лекуващите. Стивън Джонсън не е точно рядко "заболяване", а рядко срещана странична реакция към лекарства, но при дете, приемащо антибиотик и с обриви, да не помислиш за Стивън Джонсън е странно.
Виж целия пост
# 491
Не всяка странична реакция е Стивънс- Джонсън Simple Smile Както и много често хората бъркат алергиите със страничните реакции  Peace
Виж целия пост
# 492
Скрит текст:
Мери-Ан, синдром на Стивън-Джонсън изобщо не е изключително рядко "заболяване". Това е възможна реакция към лекарства, особено антибиотици. Във всяка листовка е написано за какво да се следи. Изобщо не е нужна консултация с кожен лекар, за да се постави диагнозата. Просто този лекар е мислил с главата си! Когато дъщеря ми, тогава на шест години, реагира с обрив към пеницилинов антибиотик, първата ми мисъл беше за Стивън Джонсън (въпреки, че ми беше ясно, че не е; просто, на страха очите са големи). Искам да кажа, че в случая става дума за много сериозно недоглеждане у лекуващите.
Ами за мен си е заболяване, със или без кавички Wink, защото бях пряк свидетел на това какво представляваше детето през този месец, през който това....нещо се разви. Иначе да, и аз изчетох в нета точно какво, как и защо и продължавам да твърдя, че за мен е рядко предвид това, че съм с относително прилична медицинска обща култура, чета доста и не бях и чувала, че и срещала познати да са чули за такива Laughing с подобна... реакция. А се оказа, че и лекарите май не са.... ooooh!
Моето дете получи алергичен пристъп преди години след венозно вливане на Манитол, при това бяхме в детско отделение, и също беше с обрив. Никой никога не спомена Стивънс - Джонсън...
С това съм съгласна.
Цитат
В случая обаче става дума за огромна некомпетентност и липса на мисловна дейност у лекуващите. Стивън Джонсън не е точно рядко "заболяване", а рядко срещана странична реакция към лекарства, но при дете, приемащо антибиотик и с обриви, да не помислиш за Стивън Джонсън е странно.
[/spoiler]

Скрит текст:
За щастие, много рядко става въпрос за Стивън Джонсън; много по-често става въпрос за алергична реакция, която също не е безобидна, разбира се. По принцип, няма нужда да се споменава, а да се МИСЛИ за възможността за него. Ако рочетеш листовката на пеницилинови антибиотици, сулфонамиди, ще видиш, че там се споменава, изобщо това е нещо, което трябва да се знае от ВСЕКИ лекар, защото може да се срещне във всяка практика. Не да може да се ЛЕКУВА от всеки лекар; дори не е нужно да може да се диагностицира от всеки лекар, а да се МИСЛИ за тази възможност.
Виж целия пост
# 493
Не всяка странична реакция е Стивънс- Джонсън Simple Smile Както и много често хората бъркат алергиите със страничните реакции  Peace

Абсолютно (изместиме темата, обаче). Казвам да се МИСЛИ.
Виж целия пост
# 494
Повечето не мислят. Гледат да си вземат парите и да свърши работния ден.
Не са по-различни от чиновниците в общината.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия