За лекарската етика

  • 79 624
  • 1 172
# 540

Извинявай. Сподели, наистина ще ми бъде интересно.Мога пък да открия нещо положително. Съвсем сериозна съм.

Чек, различно е. За норвежците здравната им система е работеща и ги устройва идеално. Свикнали са. Но тук има и един друг аспект - с болничните,който не ми се подхваща.
И въобще това, че съм недоволна и разочарована от ЗС тук, не означава, че за мен тази в БГ е по-добра.Напротив. Сърбала съм попарата й много дълго време, като всички българи.И по-напред писах, една от причините да напусна БГ е именно здравеопазването.
Виж целия пост
# 541
Ако искате високо качество, бърза "услуга", неограничен достъп до специалисти, тогава солидарната и "безплатна за всички" система не е опция. Няма как да съществува, просто.

Чакай сега. В общия случай хората в скандинавските страни, от първи януари до към средата на юли стават всяка сутрин и отиват да работят за да си платят данъците. При това цифрата на доходите им е много сериозна. Кое му е безплатното?
Виж целия пост
# 542
Златна, съжалявам за грешния избор на думи
Нито пожелавам, нито пророкувам каквото и да било
На теб ти предстои все още да минеш по пътя на детските болести, които все пак са си важни за да се изгради имунитета
Дават го че са необходими поне 5-8 заболявания годишно първите три години, за да се постигне добър имунитет
Така че едва тогава ще имаш добър поглед върху системата и колко е добра именно с грижата си за най-уязвимите, малките деца


Чек, и аз това питах
При данъци около 50%
"Безплатно" е за знаем кои, не и за нас, донорите към системата
Виж целия пост
# 543
Не знам кой ги дава тези данни, но дъщеря ми до четвъртата си година боледува общо два пъти и то от летни вируси. Антибиотици пи нула пъти. После се върнахме в България и тръгна веднага на ДГ, където много рядко се разболяваше за разлика от всички останали деца. ЛЛ твъррдеше, че е именно защото не се е разболявала и не е пила АБ като малка. Не знам доколко е вярно, но си е с все така силен имунитет до ден днешен. Не е и кърмена, нито веднъж.
Виж целия пост
# 544
Точно майки от Англия и Холандия са ни питали в нашата група какво да дават на децата си, защото или висят часове в спешното, или нищо му няма  я дай му Панадол, до специалист стигат чак след месеци и въобще не става въпрос за АБ за един сопол! Съответно дамите като си дойдат хукват по специалисти, защото не веднъж са казвали, че здравеопазването там е пълна скръб! За съжаление няма как да ги цитирам... А иначе са си редовни данъкоплатци, легално си живеят  там от години...
Виж целия пост
# 545
Да, много я плюят холандската система холандците, но при спешен случай за минути са в болница. Пробвайте да чакате линейка в бг и като дойдевътре да фигурира само едно кожено легло и нищо друго, нищичко - голи стени.
Виж целия пост
# 546
Да, да, за същите колонии майки явно си говорим  Stop


 W'A'S'P'  Peace
Виж целия пост
# 547
И тук има голяма група майки, които постоянно се оплакват, че лекарите не изписват антибиотици за кашлица и хрема.  Междувременно си тъпчат децата с изопринозин, пратен от България.
Виж целия пост
# 548
Да, да, за същите колонии майки явно си говорим  Stop
Същите, които сега се радват, че има (нелегална) българска лекарка, която си носи антибиотици и други лекарства и им изписва.
Виж целия пост
# 549
Много ясно, че ще са доволни. Освен това тя знае български.
Виж целия пост
# 550
Да, много я плюят холандската система холандците, но при спешен случай за минути са в болница.
Викала съм в Холандия линейка за пътен инцидент.

Бях в лек шон, сигналът от линейката се чуваше секунди след като затворих телефона, минути след това вече бяха на място и в онзи объркан момент асоциацията ми беше телепортиране а ла Хари Потър. Каква изненада - линейката беше и оборудвана. Не мога да се отърва от увереността си, че ако същият инцидент се беше случил в България, тежко раненото момиче щеше да си отиде.
Виж целия пост
# 551
Ако искате високо качество, бърза "услуга", неограничен достъп до специалисти, тогава солидарната и "безплатна за всички" система не е опция. Няма как да съществува, просто.

Чакай сега. В общия случай хората в скандинавските страни, от първи януари до към средата на юли стават всяка сутрин и отиват да работят за да си платят данъците. При това цифрата на доходите им е много сериозна. Кое му е безплатното?

Нима не забеляза, че
1) "безплатна" е в кавички
2) за всички

Солидарна система - всички които могат плащат, всички които имат нужда ползват.

Алтернативата е здравеопазване срещу заплащане. Когато човек е здрав му се струва по-справедливо, но разболее ли се... Тогава  разбира колко ценна е солидарната система.
Виж целия пост
# 552
Аз в БГ бях по-спокойна за детето си по една -единствена причина - имах педиатър, на който имах доверие и на който можех да се обадя и в 2 през нощта и ако се налага и по 5 пъти на ден. Невероятен човек и специалист.
Етикет за лекарска етика! За човешко отношение. (Нино, знае за кого говоря, защото го разпознах в поста й Simple Smile)
Тук не само,че няма на кого да се обадя, ами и да се разболее детето, ако нямам запазен час ще ме пратят при друг, който има свободни. Ми тя за едно боледуване беше прегледана от 3 различни! Как да изградя доверие към лекар, за мен това е много важно.

Личи ли колко съм потресена от норвежката здравеопазване Simple Smile Много. Масово тук чужденците са в потрес.

Но да разкажа една от най-фрапантните случки в БГ за липса на лекарски такт и етика. Болница Токуда - д-р Карагьозов-син, гинеколог, небезизвестни, баща и син специализирани най-вече с рака на маточната шийка. Историята ми е дълга и тежка, бременна във втора - трета седмица. Биопсия взета 10 дни по-рано, още преди да знам,че съм бременна. Лоши резултати. Закъсняваш цикъл - правя тест положителен. И започва моя АД - бебето или аз.
Отивам за консултация при въпросния доктор - влизам, давам изследвания, резултати, стоя права. Той чете и яде бонбони - Линд, червени. Обръща се към мен и ми казва - "Така си отиват младите хора като теб, до една година. Виждаш ли ги сега тези клетки тук ...( чертае ми нещо по един лист) знаеш ли колко им трябва да минеш в краен стадий? Вземи си един бонбон" - подава ми бонбон.

Помня го като, че беше вчера - цветно и реално с подробности. Преглежда ме - "Никаква бременност не виждам, въобразила си си". Отговарям - имам два положителни теста. Той - Това нищо не значи, направи си кръвен, не си бременна"

Здрава съм, не си отидох за една година, и невярните ми два положителни теста - резултатът стои в момента до мен и дъвчи солети и гледа Пепа Пигс.

Но до края на живота си ще помня тези думи.И червените бонбони Линд.
Като лекар бих казал: простащина от този тип би трябвало да се третира от закона ( правов или етичен) като опит за непредумишлено убийство.
 На този тип ----- не искам да кажа какво бих му пожелал.
Виж целия пост
# 553
rainbow2012 това е дежурен кабинет и ние не му знаем координатите, то ако ги знаехмееее.  Wink
Ама в същия център попаднах един път на добре подпиинал чичко, който си подремваше като отидохме и беше крайно развеселен от нашето посещение в 12 вечерта.  Crazy

Момичета чакането във някои случаи може да е фатално или с много тежки последици за съжаление. Още повече ако се чака поради грешно диагностициране от ЛЛ Sad

Сега ще Ви дам и един пример. На моя приятелка бебчето което се развива напълно нормално до 6 месечна възраст изведнъж започва да прави регулярно изпъвания на тялото в серии през определени часове, като след това заспива. Отиват при личен лекар и тя заключва рахит давайте повече Вигантол.  #Crazy
Близо 2 седмици размотава семейството, докато на майката не й писне и не се изстреля в Детско здраве при специалист, оттам спешен прием в педиатрията и се оказва Уест синдром една от най-тежките епилепсии в кърмаческа възраст, която води до тежки последици. В момента детенцето на 4 г. е с ДЦП и не говори. Ами ако бяха обърнали по-рано внимание на майката сега може би щяха да имат много по-малко проблеми, защото всеки пристъп води до регрес.  Peace
В този ред на мисли и при нас ако не бяхме загубили ценно време някои "лекари" да ни размотават с "диагнози тикове", детето ми на 3 и 7 м. щеше вече да говори.
Виж целия пост
# 554
Лекарска "етика", sorry, но след всичко, което съм преживяла из родните болници, за мен звучи като абсолютен оксиморон!
Само един от примерите за лекарска "етика" - два месеца след сватбата, след липса на МЦ, отивам на гинеколог. Мнооого добра лекарка, чаках десетина дена да ме приеме. Груб, болезнен преглед. Аз стискам зъби и не гъквам. Тя е от "най-добрите". Свършва прегледът. Тя не казва нищо. И започва да пише из бумагите.
Моят въпрос:"Да не би да съм бременна?".
Отговорът:"Каква бременност, бе госпожо, ТИ НИКОГА НЯМА ДА ИМАШ ДЕЦА!"
Как съм слязла от гинекологичния стол, как съм се облякла, как съм се прибрала вкъщи и какво се е случвало месец след това - нямам спомени.
Три безумно дълги години не можах да забременея. И се скапвах тотално, при вида на всяко сладко бебе, всеки детски плач, всяка бебешка количка. Не можех да стъпя в АГ кабинет. Ставаше ми зле, буквално.
Заради дребно АГ неразположение, с много усилия, все пак някак отидох на преглед. Лекарят, който ме преглежда, се смя дълго прегънат на две на моето изказване, че никога няма да имам деца. На мен не ми беше смешно. Пита ме направени ли са всички изследвания за такава диагноза - на мен, на съпруга ми???... Втрещи се от отговора ми, че ТАЗИ диагноза е базирана единствено и само на един гинекологичен преглед. Категоричното му мнение беше, че няма абсолютно никаква физиологична причина, за да не мога да забременея. Предложи да опитаме с нещо банално, за начало. Изписа ми Геритамин. След месец и половина бях бременна.
Знам, че няма да звуча нито християнски, нито възпитано, но...всъщност няма да напиша какво изпитвам и до ден днешен към "лекарката", която ми причини три години АД.

Има много още...достатъчно, за да мога, без никакъв проблем, да защитя дисертация на тема:"За Хипократовата клетва и клиничната пътека" #2gunfire
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия