За лекарската етика

  • 79 624
  • 1 172
# 585
Има случаи, в които ЛЛ са специалисти в дадена област, така че някой може да бъде и гинеколог!

Семейният лекар (family physician), прави всички прегледи, да. Преценява дали става въпрос за нещо тривиално, с което може да се справи. Ако не, изпраща на специалист. Българската система е много благоприятна за пациента, но е много неефективна. Много малко други здравни системи са устроени по този начин.
Виж целия пост
# 586



W.A.S.P., след като идва от друга болница специалистът, може би просто няма друг?

 
Съвсем нормална практика е един специалист, да работи в няколко болници, така че не виждам нищо чудно в това.
Не, не е нормално в община от 60 000 да няма хирург и най-близкият да е на 250 км

Не, че нещо, но май и в родината е същото, ако не и по-зле. И хирург не идва, а ти ходиш.
Виж целия пост
# 587
Притеснявам се да попитам, ЛЛ и гинекологични прегледи ли извършва?
Що, някой да не би да е говорил, че ЛЛ извършва всякакви прегледи?
Виж целия пост
# 588
Притеснявам се да попитам, ЛЛ и гинекологични прегледи ли извършва?
Що, някой да не би да е говорил, че ЛЛ извършва всякакви прегледи?

Имаше и такава идея по едно време, да. Както и да се вмени на ОПЛ извършването на "дребни" хирургични интервенции, та ЗК да спести от специалисти.
По отношение на специалността - в България поне няма случай на ОПЛ със специалност, различна от вътрешни болести или педиатрия, ако въобще е имал специалност при старта на реформата и впоследствие придобита "обща медицина". Някак и не виждам как един гинеколог, дори да е специализирал на държавна издръжка по соц. време, а не да е правил платена ординатура, ще сипне още пари и време, та да вземе и обща медицина.

Що се отнася до профилактичните прегледи, в годишния такъв залягат като манипулации общ оглед, мерене на кръвно и кардиограма, при ЛЛ. Направления за прегледи при специалист и изследвания, колкото и препоръчителни да ги обявяват, влизат в общата бройка направления, отпуснати на една практика, което, за възрастен индивид, е около 1бр. на 3,5 години. За дете е малко по-добре. Ако ОПЛ надвиши лимита, плаща от джоба си, което наистина поставя доболничната помощ в положение на "тапа за г.з", вместо на средство за качествена профилактика и ранно диагностициране на болести, както беше идеята в началото на реформата.

За сметка на това, няма лимит при направленията за хоспитализация, т.е., някак се набива на очи заложената в закона и договорите със ЗК ситна цедка при профилактиката и оставената вратичка наистина големите пари да изтичат по посока болничната помощ.

Което обяснява огромния /за нашите мащаби/ брой частни болници, в повечето случаи с финансово участие на хора, близки до политическата и законодателната власт. Както и врътките с клинични пътеки, фиктивното наемане на лекари със специалност /имаше няколко разкрити случая на такива, работещи в чужбина, но фигуриращи като служители в определени болници/, за да може да се покрие съответно изискване за такова отделение, респективно - да се приберат едни пари. А в отделението работят току-що завършили специализанти, съответно - на ниска заплата, т.е. - потенциални емигранти.

Виж целия пост
# 589
Моята лична пък изключително трудно дава направления.. Човек трябва да има някаква много основателна причина за да отиде на специалист..като гинеколог например или за изследване на кръв и урина..За профилактични прегледи да не става и на въпрос..  Shocked Shocked
Аз мисля, че е нормално да имаш основателна причина за специалист. Неоснователно не би следвало да се губи времето на специалистите, при които чакат не малко хора.
А за профилактичния - не вярвам.
Лиляна, не е така според мен. Навсякъде се писано как жените трябва да правят профилактични прегледи при гинеколог, най-добре на всеки 6 месеца. Ами искам си направление за гинеколог за профилактика, тоест за доста лични лекари без причина.
Виж целия пост
# 590
Моята лична пък изключително трудно дава направления.. Човек трябва да има някаква много основателна причина за да отиде на специалист..като гинеколог например или за изследване на кръв и урина..За профилактични прегледи да не става и на въпрос..  Shocked Shocked
Аз мисля, че е нормално да имаш основателна причина за специалист. Неоснователно не би следвало да се губи времето на специалистите, при които чакат не малко хора.
А за профилактичния - не вярвам.
Лиляна, не е така според мен. Навсякъде се писано как жените трябва да правят профилактични прегледи при гинеколог, най-добре на всеки 6 месеца. Ами искам си направление за гинеколог за профилактика, тоест за доста лични лекари без причина.
и мамолог
Виж целия пост
# 591
Моята лична пък изключително трудно дава направления.. Човек трябва да има някаква много основателна причина за да отиде на специалист..като гинеколог например или за изследване на кръв и урина..За профилактични прегледи да не става и на въпрос..  Shocked Shocked
Аз мисля, че е нормално да имаш основателна причина за специалист. Неоснователно не би следвало да се губи времето на специалистите, при които чакат не малко хора.
А за профилактичния - не вярвам.

А кой определя основателността и неоснователността на причината, докато не отидеш на преглед при съответния специалист? Аз не бих оставила преценката за това на личния лекар!
Виж целия пост
# 592
Моята лична пък изключително трудно дава направления.. Човек трябва да има някаква много основателна причина за да отиде на специалист..като гинеколог например или за изследване на кръв и урина..За профилактични прегледи да не става и на въпрос..  Shocked Shocked
Аз мисля, че е нормално да имаш основателна причина за специалист. Неоснователно не би следвало да се губи времето на специалистите, при които чакат не малко хора.
А за профилактичния - не вярвам.

А кой определя основателността и неоснователността на причината, докато не отидеш на преглед при съответния специалист? Аз не бих оставила преценката за това на личния лекар!
Абсолютно.
Въпреки че де факто е негова. В повечето случаи ЛЛ са ОПЛ и няма как да "хванат" нещо по-специфично или рядко срещано заболяване. Друг е въпросът специалистите колко са специалисти, но пък затова и получават не малко от тези направления, за да приемат и преглеждат всички, които искат да го направят.
Пресен пример за горното  ooooh!http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4603192
Виж целия пост
# 593
Моята лична пък изключително трудно дава направления.. Човек трябва да има някаква много основателна причина за да отиде на специалист..като гинеколог например или за изследване на кръв и урина..За профилактични прегледи да не става и на въпрос..  Shocked Shocked
Аз мисля, че е нормално да имаш основателна причина за специалист. Неоснователно не би следвало да се губи времето на специалистите, при които чакат не малко хора.
А за профилактичния - не вярвам.
Лиляна, не е така според мен. Навсякъде се писано как жените трябва да правят профилактични прегледи при гинеколог, най-добре на всеки 6 месеца. Ами искам си направление за гинеколог за профилактика, тоест за доста лични лекари без причина.
Кое не е така? Профилактичният преглед си е достатъчно основателна причина за издаване на направление.

...
А кой определя основателността и неоснователността на причината, докато не отидеш на преглед при съответния специалист? Аз не бих оставила преценката за това на личния лекар!
Аз смятам, че ЛЛ е по-добре да определи, отколкото пациента.
Наличието на грешки, не отменя това.
Виж целия пост
# 594
Според мен, ЛЛ трябва да определи, но за да се намали възможността за грешка, системата трябва да се подобри. Неоходими са критерии, по които да се ръководят ЛЛ-тата, а не (масово) по преценка.
Виж целия пост
# 595
...
А кой определя основателността и неоснователността на причината, докато не отидеш на преглед при съответния специалист? Аз не бих оставила преценката за това на личния лекар!
Аз смятам, че ЛЛ е по-добре да определи, отколкото пациента.
Наличието на грешки, не отменя това.

Когато става въпрос за здраве, нямам намерение да си играя на тука има, тука нЕма! Говоря за сериозни неща, не за сополи и изброените по-горе лиготии!
Виж целия пост
# 596
Е, като искаш направление за специалист обикновено имаш основание,  изключваме хипохондриците и пенсиите, тях си ги знаят.....Така например ЛЛ провери очите на детето с таблицата, но апарат няма- не беше достатъчно, не ми се обяснява! Просто нямат достатъчно направления  и затова карат така ЛЛ . Другия опит беше да излекува ушите на детето- не стана , допряхме чак до Исул- платих, а не трябва така!
п.п. Лиляна, защо винаги се противопоставяш из темите и се принуждават хората като на малоумна да ти обясняват? Някакъв особен кеф ли ти носи да си наопаки винаги или просто си заядлива извинете ме , необрулена слива ? Laughing
Виж целия пост
# 597
Е профилактиката си е профилактика,как ЛЛ ще определи дали имам нужда от профилактика.
Последния път ми каза,че без причина не можела да ми даде направление за гинеколог.Може да е грешно,но се наложи да излъжа,за да мога да си направя годишната цитонамазка,иначе нямаше да получа направление.
Виж целия пост
# 598
Юридически, ОПЛ няма право да ти откаже направление.
Обаче, пак юридически, няма право да дава направления, финансирани от ЗК, извън отпуснатия му лимит такива за практиката, иначе удържат стойността им от неговото възнаграждение.
А чисто технически, не виждам разлика между варианти да ти даде направление за специалист, нефинансирано от ЗК или да си отидеш по свое усмотрение на частен преглед.

Едно разумно решение би било, примерно, за всяка записана жена, в определени възрастови граници, да се отпускат по едно или две /платени по ЗК/ направления за мамография годишно, отделно от общия лимит за практиката, които да не могат да се използват за друго. Същото, примерно, да се предвиди направление за преглед при уролог за мъже над определена възраст. Оптимално би било и да се вмени на пациентите задължение да си направят тази профилактика. Wink

Специално за мамография, сега ЗК милостиво оставя на ЛЛ  решението да прецени дали да изгърми платено по ЗК направление за мамолог или да те палпира мануално и това да се зачете за профилактика. А, да, оставя и на пациентката правото да реши дали тази палпация я устройва или да се бръкне за частен преглед.

 
Виж целия пост
# 599
Специално за мамография, сега ЗК милостиво оставя на ЛЛ  решението да прецени дали да изгърми платено по ЗК направление за мамолог или да те палпира мануално и това да се зачете за профилактика. А, да, оставя и на пациентката правото да реши дали тази палпация я устройва или да се бръкне за частен преглед.
Както знаем, освен в редки изключения, палпирането при общо практикуващ лекар, т.е. не специалист ще покаже проблем когато е много, много късно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия