За лекарската етика

  • 79 624
  • 1 172
# 630

Хайде по-кротко с тона, а?
Аз също от години ходя само на частно на гинеколог, включително и цитонамазката си я плащам в частна лаборатория. Защото (и когато) мога.
А какво да правят хората без или с малки доходи? За кое по-напред да си плащат частните прегледи? Защо тогава изобщо се удържат тези осигуровки, щом си принуден да се лекуваш на частно?
Или викаш, само богатите имате право на здраве и живот, бедните да мрат там... Хем да не ви се пречкат из краката.
От край време и било така и така ще бъде за съжалние и всеки си позволява това, което може. Защо примерно не съжаляваш хората, които не могат да си позволят да ядат хубава храна, или не могат да си купяят кола, а ти ядеш само био и караш Мерседес?  Wink
И колко са тия месечни осигуровки?  20лв на месец?
Виж целия пост
# 631

За да приключим, тъй като очевидно се получи недоразумение, ще повторя, че при определени симптоми може да ми дойде на акъл да си направя профилактичен преглед, за което ЛЛ трябва да ми даде направление за съответния специалист. В същия този случай, хипотетично може да отида с искане за профилактичен преглед при гинеколог, без каквато и да било симптоматика и да се окаже, че миомен възел, който не създава проблеми, като размери е на границата между лапароскопска и коремна операция.
Това, което искаш няма да ти го предложат и в държавите с най добро мед обслужване, освен ако нямаш частна здравна застраховка!
 
А аз какво искам?
И как с визуален или мануален преглед ще установят колко ти е голяма миомата? Трябва да ползват ехограф за да установят, че имаш миома и колко е голяма. След това сигурно ще искаш и да ти пуснат пълни изследвания на половите хормони?
Виж целия пост
# 632
...Защо това никого не възмущава, а искането на осигурени да си ползват профилактиката е абсурд за някои.

Не мисля, че някой го приема като абсурд, просто има разминаване в представите за това, какво се включва в платената от НЗОК профилактика. Чек пусна линк към това, което финансира НЗОК, което не се припокрива към кампаниите за профилактика, изтичащи по медиите, това е.

Виж целия пост
# 633

За да приключим, тъй като очевидно се получи недоразумение, ще повторя, че при определени симптоми може да ми дойде на акъл да си направя профилактичен преглед, за което ЛЛ трябва да ми даде направление за съответния специалист. В същия този случай, хипотетично може да отида с искане за профилактичен преглед при гинеколог, без каквато и да било симптоматика и да се окаже, че миомен възел, който не създава проблеми, като размери е на границата между лапароскопска и коремна операция.
Това, което искаш няма да ти го предложат и в държавите с най добро мед обслужване, освен ако нямаш частна здравна застраховка!
 
А аз какво искам?
И как с визуален или мануален преглед ще установят колко ти е голяма миомата? Трябва да ползват ехограф за да установят, че имаш миома и колко е голяма. След това сигурно ще искаш и да ти пуснат пълни изследвания на половите хормони?
Всъщност, знаеш ли, има вариант да разберат, че при профилактичен преглед са установили проблем, но на радиоточки като теб е излишно да се обяснява! Само за да не се хабиш, ще си позволя да те информирам, че имам слава Богу възможността да ходя на частни прегледи, хормонални изследвания си плащам, ей така от обща култура ги правя ежегодно. За останалите прегледи съм се възползвала от луксозния пакет за доболнична помощ, за който си плащам, та в този ред на мисли си избирам и специалиста, но тук обсъждаме не това кой от какво може да спести, за да си позволи платен преглед, а дали и кога трябва да получи направление за съответен специалист!
Виж целия пост
# 634
По отношение на специалността - в България поне няма случай на ОПЛ със специалност, различна от вътрешни болести или педиатрия, ако въобще е имал специалност при старта на реформата и впоследствие придобита "обща медицина". Някак и не виждам как един гинеколог, дори да е специализирал на държавна издръжка по соц. време, а не да е правил платена ординатура, ще сипне още пари и време, та да вземе и обща медицина.
Моят ОПЛ е анестезиолог. Не знам това дали е изключение от правилото.
Виж целия пост
# 635
Кикамора, нямам идея коя точно чужбина визираш, но аз съм в Германия и имам по каса 2 цитонамазки годишно + един ехограф /не съм частно застрахована/. Мамологичен преглед с ехограф се полага, ако лекаря регистрира проблем, затова аз си ги правя в БГ.  Иначе по темата, проблеми с етиката на местните лекари не сме имали, но откъм професионализъм и достъп до специалисти, според мен има много още какво да се желае...
Виж целия пост
# 636
По отношение на специалността - в България поне няма случай на ОПЛ със специалност, различна от вътрешни болести или педиатрия, ако въобще е имал специалност при старта на реформата и впоследствие придобита "обща медицина". Някак и не виждам как един гинеколог, дори да е специализирал на държавна издръжка по соц. време, а не да е правил платена ординатура, ще сипне още пари и време, та да вземе и обща медицина.
Моят ОПЛ е анестезиолог. Не знам това дали е изключение от правилото.
Моя приятелка е със специалност психиатрия, но работи като ЛЛ, а моя ЛЛ е ортопед....

Всъщност, знаеш ли, има вариант да разберат, че при профилактичен преглед са установили проблем, но на радиоточки като теб е излишно да се обяснява! Само за да не се хабиш, ще си позволя да те информирам, че имам слава Богу възможността да ходя на частни прегледи, хормонални изследвания си плащам, ей така от обща култура ги правя ежегодно. За останалите прегледи съм се възползвала от луксозния пакет за доболнична помощ, за който си плащам, та в този ред на мисли си избирам и специалиста, но тук обсъждаме не това кой от какво може да спести, за да си позволи платен преглед, а дали и кога трябва да получи направление за съответен специалист!
Хайде да ми обясниш как с визуален или мануален преглед ще установят миома и колко е голяма Simple Smile Особено държа да ми обясниш как ще видят миома, която е субсерозна Simple Smile
Виж целия пост
# 637
Добре, че имам допълнително здравно осигуряване от фирмата, че ако чакам ЛЛ да ме вика за проф. прегледи, ще си умра като овца без история! Mr. Green
Хич не ме е потърсила, поне от 5 години. Sunglasses
Доволна съм, че поне не ми отказва направления, не че искам често, но за детето се налага.
Виж целия пост
# 638
Добре, че имам допълнително здравно осигуряване от фирмата, че ако чакам ЛЛ да ме вика за проф. прегледи, ще си умра като овца без история! Mr. Green
Хич не ме е потърсила, поне от 5 години. Sunglasses
Доволна съм, че поне не ми отказва направления, не че искам често, но за детето се налага.

Ти не знаеш ли, че е и твое задължение да ходиш на профилактичен преглед? Всъщност мога да се обзаложа, че в здравното ти досие пише, че си ходила редовно на такива. То затова и няма глобени. ЛЛ си теглят парите от ЗК и толкоз. Но хората би трябвало да настояват и да ровят повече, защото това си е безобразие.
Виж целия пост
# 639
Какво стана с достъпа до здравните ни досиета?Ще го въвеждат ли?
Виж целия пост
# 640
Хайде да ми обясниш как с визуален или мануален преглед ще установят миома и колко е голяма Simple Smile Особено държа да ми обясниш как ще видят миома, която е субсерозна Simple Smile


Не се надскачай! Да продължим на лични! Със сигурност говоря от първо лице, но едва ли темата ще е интересна за широката публика!
Виж целия пост
# 641
Добре, че имам допълнително здравно осигуряване от фирмата, че ако чакам ЛЛ да ме вика за проф. прегледи, ще си умра като овца без история! Mr. Green
Хич не ме е потърсила, поне от 5 години. Sunglasses
Доволна съм, че поне не ми отказва направления, не че искам често, но за детето се налага.

Ти не знаеш ли, че е и твое задължение да ходиш на профилактичен преглед? Всъщност мога да се обзаложа, че в здравното ти досие пише, че си ходила редовно на такива. То затова и няма глобени. ЛЛ си теглят парите от ЗК и толкоз. Но хората би трябвало да настояват и да ровят повече, защото това си е безобразие.

На нас от фирмата ни правят всяка година профилактични прегледи, задължителни, и аз имах неблагоразумието да ѝ занеса резултатите. Тя затова ме е отписала. Mr. Green

Нямам време сега да ходя до НЗОК, но ще отида все пак.
Любопитно ми е какво ли ми е писала в здравното досие и си е теглила пари! Naughty
Виж целия пост
# 642
Какво стана с достъпа до здравните ни досиета?Ще го въвеждат ли?

Въведоха го отдавна, по-назад коментирахме. Необходим е код от НЗОК или електронен подпис. Според моето досие съм си ходила послушно на всички профилактични прегледи, освен това много съм боледувала, много са ме лекували и са ми правили изследвания. Което е пълна лъжа. В досието на дъщеря ми пък липсва двуседмичен престой в болницата заради възпалени бъбреци, както и прегледа по този повод при ЛЛ и изследванията, които ѝ направиха тогава. Не знам дали е свързано с факта, че преди това три пъти в рамките на един месец я лекува за ангина и накрая детето като се просна полуживо с много висока температура ѝ казах на висок тон най-накрая да пусне изследвания. Последва паника и "Бързо бягайте в Терапията.". Чак на свиждане в болницата дойде, но е пропуснала да отрази тези събития в досието.
Виж целия пост
# 643
Какво има да спорите, всеки знае, че здравеопазването в бг не функционира добре, особено в частта си профилактика. Те хората за лекарства нямат пари , вие на частен гинеколог ги пратихте........
Тези пък, които пишат от чужбина, да ги питам аз , те за по- лошо ли заминаха натам? Нима са по- малко задоволени във всеки един аспект отколкото в бг? Айде да не разправяте смешки колко е зле в Европа и около ......
Виж целия пост
# 644
Мерси,а какво изискват в НЗОК за да ми дадат код?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия