За лекарската етика

  • 79 613
  • 1 172
# 750
Точно така, бързо уволнява, но и бързо замества с друг желаещ, за да върви работата. А в държавната болница как да уволниш грубияна, като после за 400 лв никой няма да ти дойде. Прави сте, че болните нямат никаква вина, но си им в ръчичките и си го избиват по този начин. Мен и друго ме възмущава - до обяд приемат в държавната болница, след обяд - в частния си кабинет, където насочват за проследяване и адекватно лекуване пациентите от държавната болница. Като си върхът на сладоледа, излез на частния пазар изцяло, не стой в държавна болница, за да точиш ресурси, авторитет и пациенти от там. Това извинете е, аз да работя държавна работа до обяд, след обяд да отворя гише и да давам консултации по това, което работя, ама на частно. Къде дават така?
Между другото, има ли някъде изцяло частна болница?
В която 100% всичко е платено, и направления не важат?
За Бг питам.
Изцяло частни болници има, да, но в тях важат направления понякога, а болничната помощ също е по каса или по застраховка. Или кеш, за който предпочита и няма проблем да се бръкне.
Виж целия пост
# 751
Тоест, с направление можеш да идеш във всяка частна болница?
Няма някъде такава, в която е само кеш?
Не съм се замисляла за това, а се пръкнаха толкова много болници /основно в големите градове/.
Виж целия пост
# 752
Тоест, с направление можеш да идеш във всяка частна болница?
Няма някъде такава, в която е само кеш?
Не съм се замисляла за това, а се пръкнаха толкова много болници /основно в големите градове/.
Моите впечатления са, че масово в доболничната помощ искат кеш или фонд - тоест не работят с касата, но в болничната охотно приемат пациенти и лекуват по каса, явно там е изгодно финансово, иначе не мога да си го обясня. В Токуда например има лекари, които и в доболничната помощ работят с НЗОК. Не зная да има болница, която да си позволи да иска единствено кеш. Според мен ще фалира - няма толкова богати болни у нас.
Виж целия пост
# 753
Не съм сигурна, че зависи само от болницата. Може би и от конкретния лекар. Защото ми се е случвало в частна болница да ми кажат, че трябва да погледнат дали "еди кой си" доктор работи с направления.
Виж целия пост
# 754
Тоест, с направление можеш да идеш във всяка частна болница?
Няма някъде такава, в която е само кеш?
Не съм се замисляла за това, а се пръкнаха толкова много болници /основно в големите градове/.
Не, не е така.  Има и частни болници, които не работят с касата, но обикновено са специализирани, а не многопрофилни.
И вероятно приемат отделни лекари, които работят с касата, да ползват кабинетите си и за лична практика, както казва Нино.
Виж целия пост
# 755
Тоест, с направление можеш да идеш във всяка частна болница?
Няма някъде такава, в която е само кеш?
Не съм се замисляла за това, а се пръкнаха толкова много болници /основно в големите градове/.
Не, не е така.  Има и частни болници, които не работят с касата, но обикновено са специализирани, а не многопрофилни.
Може ли да посочиш конкретно? Не знаех, че има такива.
Виж целия пост
# 756
Има такава АГ болница в Пловдив. Не работеше с касата до преди година. Не знам дали са си променили статута. Допълних си и горния пост.
Виж целия пост
# 757
Аз нещо такова имах предвид.
В нашия северозападнал град се строи такава кардиологична.
Не е ясно още, но май ще бъде точно такава - само специализирана.
Та се замислих по този повод кой аджеба ще иде там, ако трябва да е изцяло платено?
Виж целия пост
# 758
     Притеснявам се постът да не се приеме като реклама.
     milittana, сигнализирай по някакъв начин като го прочетеш, за да изтрия името на болницата, защото не съм наясно доколко е редно да пиша имена в подобна тема.
Виж целия пост
# 759
Аз нещо такова имах предвид.
В нашия северозападнал град се строи такава кардиологична.
Не е ясно още, но май ще бъде точно такава - само специализирана.
Та се замислих по този повод кой аджеба ще иде там, ако трябва да е изцяло платено?
Мале, кардиологичните пътеки като знам, че са едни от най-скъпите....освен на чужденци, не знам на кого ще разчитат. От друга страна пък чужденецът защо му е да идва във вашия град да си оперира сърцето? Повечето такива болни от чужбина идват заради по-евтиното лечение,  пък точно в кардиологията не е добре да се икономисва. Медицината е скъпо занятие, няма спор, особено качествената такава.
Виж целия пост
# 760
    Притеснявам се постът да не се приеме като реклама.
     milittana, сигнализирай по някакъв начин като го прочетеш, за да изтрия името на болницата, защото не съм наясно доколко е редно да пиша имена в подобна тема.
Готово, прочетох. Ама не мисля, че е реклама, даже напротив  Wink
Виж целия пост
# 761
Аз нещо такова имах предвид.
В нашия северозападнал град се строи такава кардиологична.
Не е ясно още, но май ще бъде точно такава - само специализирана.
Та се замислих по този повод кой аджеба ще иде там, ако трябва да е изцяло платено?
Мале, кардиологичните пътеки като знам, че са едни от най-скъпите....освен на чужденци, не знам на кого ще разчитат. От друга страна пък чужденецът защо му е да идва във вашия град да си оперира сърцето? Повечето такива болни от чужбина идват заради по-евтиното лечение,  пък точно в кардиологията не е добре да се икономисва. Медицината е скъпо занятие, няма спор, особено качествената такава.
Как беше - благодаря ти за този въпрос. Laughing
Близо сме до Румъния, току виж ни налазят мамалигарите и като потекат едни пари..... ooooh!
Ще видим. Затова разпитвам за тези неща, защото досега сме посещавали само държавни болници /на който му се е налагало/. А иначе откъде чула, откъде чела, но никога не знаеш къде точно е истината. Hug
Виж целия пост
# 762
Аз ако трябва да направя сравнение частната болница е на светлинни години пред държавната - строг контрол, ред, регламент, няма наши, ваши - има каса с ясен ценоразпис. Няма пари под масата, пък на санитарите, пък на сестрите, пък на лекарите - има си доплащане ако искаш самостоятелна стая и то немалко, ако направиш изследване, което ти трябва, но касат не поема също. Спешната помощ също е платена, за сметка на това в 2 часа посред нощ може да те прегледа какъвто се наложи  специалист и то качествено. Веднага може да те приемат в болница, не те разкарват за направление от ЛЛ, а болницата вече е по каса. Работят денонощно, по нови години, коледи и др. празници. Така че моделът е това си мисля за адекватно и резултатно лечение.
Виж целия пост
# 763
Мери_Ан, може да е изцяло частна, обаче едва ли ще откаже да обере платени от НЗОК пътеки за кардиологични операции. Има голяма разлика м/у сумата, заплащана за преглед при специалист и сумата, платена за изпълнена клинична пътека.

Milittana, имаме познат, когото точно в частна болница бяха готови веднага да оперират от жлъчка, макар че състоянието му изобщо не беше спешно и въпреки наличието на други заболявания, при които 90+ процента му гарантираха летален изход под анестезия. Единствено анестезиологът обърна внимание на настояването му лекарите да се запознаят предварително с диагнозите му, след което категорично отказа да го упоява по какъвто и да е начин. 
Не че изключвам вероятността и в държавна да беше отишъл, пак да се случи същото и дори да попадне на анестезиолог-специализант, който да не пожелае да го изслуша. Но този пациент все пак има някакви медицински познания, на 100% щеше да откаже операция, а ако нямаше?
Виж целия пост
# 764
Аз ако трябва да направя сравнение частната болница е на светлинни години пред държавната - строг контрол, ред, регламент, няма наши, ваши - има каса с ясен ценоразпис. Няма пари под масата, пък на санитарите, пък на сестрите, пък на лекарите - има си доплащане ако искаш самостоятелна стая и то немалко, ако направиш изследване, което ти трябва, но касат не поема също. Спешната помощ също е платена, за сметка на това в 2 часа посред нощ може да те прегледа какъвто се наложи  специалист и то качествено. Веднага може да те приемат в болница, не те разкарват за направление от ЛЛ, а болницата вече е по каса. Работят денонощно, по нови години, коледи и др. празници. Така че моделът е това си мисля за адекватно и резултатно лечение.

Наистина ли мислиш така? А кой може да си го позволи? Моделът на обществено здравоопазване не може и не трябва да се изгради на базата на една прослойка в обществото, която може да си позволи да плаща. Дори и в САЩ, не е така.

Моделът е да се промени мисленето, да се промени обучението, да се промени системата. Всички да си гледат съвестно работата и ако не го правят да има строг контрол, така както е навсякъде по света. Медицинският персонал да поддържа нивото си и ако трябва, да се явява на изпити периодично, за да си задържи специалността.

Частните болници е хубаво да ги има, но какво да правим с масата от населението? Тях може да ги нагрубяват и обиждат ли? Не съм съгласна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия