Деца с диабет - тема 13

  • 147 153
  • 584
# 165
Мерси - снощи след вечеря го пробвах точно на 2 часа, днес продължавам така - ще видим какво ще стана - мисля, че това е правилното..........................
Ще питам разни глупости - не ми се сърдете, ако са елементарни, но нямам близък с диабет, а не ми е удобно за звъня за всичко на лекарите.

Бих искала да й направя баница домашна - как да сметна въглехидратите - видях на етикета, че са 63 грама за всички кори - деля на 12 и получавам приблизително 5,3 ХЕ - така ли е!?

Споделете нещо и за фруктозата и други подсладители - аз бях много против подсладителите, но сега май ще трябва да ползвам макар и рядко - не искам съвсем да я лишавам от сладко! Дайте някакъв сайт с рецепти за диабетици!?


 Hug
Виж целия пост
# 166

Бих искала да й направя баница домашна - как да сметна въглехидратите - видях на етикета, че са 63 грама за всички кори - деля на 12 и получавам приблизително 5,3 ХЕ - така ли е!?

 Hug
 Баницата я изчислявам 35 грама- 1 ХЕ. Тази със спанак също. Попивам със салфетка мазното. Не съм имала проблем досега с баниците, но виж с пиците..
Колкото до сладкото- още  в болницата ни казаха, да избягваме диабетични храни - да не и се втълпява постоянно, че е 'различна'/ тя не е/. Като сметнеш тези с фруктоза- пак излиза колкото да е яла захар. Друг е въпросът, ако десертът е с мед, агаве и други полезни сладки неща. Но да ползваш аспартам и ацесулфам к и захарин си е много по-гадно от захар.
Давам и сладко, за да не се нахвърли някога и да се натъпче. А и- дете е!
Виж целия пост
# 167
 Здравейте. Според мен още Ви е много рано за Баница, а да не говорим за сметки.В началото може да пробвате с Макарони, Попари и други подобни, който се смятат лесно.Това е мое лично мнение.Ако държите все пак да пробвате и с Баница, може би ще е най добре да сметнете необходимите ХЕ в сурово състояние и да я напарвите така.Само за детето.Но в Баницата се слагат яйца,Кисело мляко и Олио)Друга мазнина) а това са все ККалории, които също влияят на следващата КЗ.
 Относно меренете, Елена го е написала много вярно(ако не се лъжа това е "Компенсация на Диабета" указание писано от Елена).Мери се на 2 -я час от поставянето на инсулина.Именно тогава е пика на действие на инсулина и е лигично ако пайзата между инсулина и храненето не е била правила, да стане Хипо.С времето ще свикнете.
 Относно глюкомера.Мое мнение че най разпростарнените и ползвани глюкомери от НЗОК са АкуЧек Перформа и Optium FreeStyle .Ние ползваме Optium FreeStyle , защото за него има специални лентички за Кетони . Купуваме втори с евтини лентички и в момента в България това е СД Код Фрий.
Виж целия пост
# 168
Аз смятам баницата 30-35 гр. въглехидрати на 100 грама баница.
Другият вариант е да направите от 1 или 2 кори за баница (предварително ги мерите колко са) някакви малки банички. Така със сигурност знаете колко са въглехидратите.

Продават замразени банички, с различни плънки, има и малки банички и големи баници. Не ги препоръчвам, защото вдигат много КЗ след 2-3 часа.
Виж целия пост
# 169
Защо да е рано за сметки?
Силвия, теглиш тавата, в която ще печеш баницата  Wink
От корите имаш 5 хлебни едици, 5.25 ако искаш да си съвсем презицна.
Квасеното млякото - 1 ХЕ в 250 грама, 1.5 ХЕ в 375 гр., 2 ХЕ в 500 гр.
Правиш баницата, без много  мазнина. Печеш. Теглиш. Вадиш теглото на тавата. Имаш теглото на баницата. Делиш го на колкото ХЕ има и получаваш в колко грама от твоята баница има 1 хлебна единица - при мен са горе-долу 40 гр., Nil смята на 35  Peace

За глюкомерите - Льоня е права - имаме 4  Twisted Evil
В началото мери по-често, лентите по каса стигат за около 6 месеца, после ще купуваш.
Кураж  Hug

Виж целия пост
# 170
Здравейте Евгени и мерси много за съветите! Както и на всички останали разбира се! Hug

Ако държите все пак да пробвате и с Баница, може би ще е най добре да сметнете необходимите ХЕ в сурово състояние и да я напарвите така.Само за детето.


Всъщност точно това се опитвам да направя - за това питам правилно ли е такова изчисление - гледам на пакета, че има 63 гр. въглехидрати, деля ги на 12 гр. въглехидрати, колкото има в една хранителна единица и получавам 5.3 ХЕ за всичките кори! Реално се получава, че близо 1/5  е 1 ХЕ - ако до тук е правилно - по нататък ще се справя с калкурирането! Някой изчислява ли така като се доверява на информацията на етикета!? newsm78


Другия проблем ни е, че детето много бързо огладнява - вечно си е гладна и не може да чака ядене, а сме на режим с въглехидрати като за 8-годишно дете, а тя е само на 6. Преди си го обяснявах с високите захари, но сега пък само спадат и само намалям дози!? Дали не трябва да говоря с докторката да увеличим храната или има шанс това да се нормализира!? Вашите деца така ли озверяват от глад преди следващото хранене!?

 yova_  - мерси - писали сме заедно - значи правилно разсъждавам и аз не смятам, че е рано за каквито и да е сметки - аз сега ако не си обясня принципите на храненето и дозите на инсулина - няма как да успея да постигна контрол.
Виж целия пост
# 171

Бих искала да й направя баница домашна - как да сметна въглехидратите - видях на етикета, че са 63 грама за всички кори - деля на 12 и получавам приблизително 5,3 ХЕ - така ли е!?

 Hug
  ....Не съм имала проблем досега с баниците, но виж с пиците..

 Ние намаме проблем и с пиците, защото вземам впредвид и изядените ккал.Все пак накрая всичко се превъща в КЗ  Simple Smile .

  По въпросът с баницата всеки сам си решава. Жената не знае как ще е с храна само от въглехидрати на пика или на следващото ядене, Вие я поощтрявате да пробва с баница.Ще дойде и това време. Ще ядат баница, никой няма да ги спира.Сега трябва да разбере основни работи.Кога и как да се хранят.Кога да мерят.Коя храна как действа на КЗ на пика. Какво се прави при восоки стойности на КЗ.Все основни работи в добрата компенсация.Това пак повтарям е мое лично мнение. Нямам стажа в компенсирането на много от Вас, но смятам че се справям доста добре и поради тази причина, се осмелявам да изказвам мнение.Поне за "човешките" инсулини.
 Все пак, всяко дете е ралично и всеки родител сам решава кое е най-добро за неговото дете.
Виж целия пост
# 172
Здравейте и съжалявам, че сте тук.

Това с вечния глад ми е добре познато, и си мисля че няма родител който да не страда от това че детето му стои гладно, но преди време сина ми обърка бързия с бавния(и това се случва), та се наложи да яде ама доста здраво, е едвам преглъщаше храната, оказа се че не е гладен, явно обаче като си ограничен от похапване имаш лъжливо чувство.

Ние сме на акучек , май съм най доволна. Да ви кажа че лентичките за деца в представителството са вече 32лв. кутията.

За меренето, въглехидратите , баниците и пиците ... пиците ги мразя, както и баниците,
но аз имам възможност да проследявам отразяването на храната/въглехидратите върху двама едновременно и ще ви кажа,  че колкото и точно да си измерите ХЕ пак не е ясно какъв ще е резултата. Така че дай на детето 35гр. баница за една ХЕ, за да не си мисли, че баницата и е забранена завинаги.
Още нещо, началото е страшно, после се научаваш, и няма цял живот да яде кисело мляко с хляб в 22ч., освен ако не и вкусно и не го прави по собствено желание.

Питай смело, все някой ще ти отговори!
Виж целия пост
# 173
Евгени, не искам да съм груба, не ме разбирай погрешно, но твоето дете най вероятно все още е в ремисия, тогава и аз се справях добре. Ела да се справиш с начален пубертет при диабет от няколко години. Струва ми се , че за теб компенсацията е основно в храненето, а хормона на растежа с цялата си цикличност, а емоциите от смяната на училището , а тениса или случайно изиграния мач.

Въпроса е че щом иска да пробва баница(явно детето иска), да пробва няма да чак толкова страшно Simple Smile.
Виж целия пост
# 174
Здравейте и съжалявам, че сте тук.

Това с вечния глад ми е добре познато, и си мисля че няма родител който да не страда от това че детето му стои гладно, но преди време сина ми обърка бързия с бавния(и това се случва), та се наложи да яде ама доста здраво, е едвам преглъщаше храната, оказа се че не е гладен, явно обаче като си ограничен от похапване имаш лъжливо чувство.

Ние сме на акучек , май съм най доволна. Да ви кажа че лентичките за деца в представителството са вече 32лв. кутията.

За меренето, въглехидратите , баниците и пиците ... пиците ги мразя, както и баниците,
но аз имам възможност да проследявам отразяването на храната/въглехидратите върху двама едновременно и ще ви кажа,  че колкото и точно да си измерите ХЕ пак не е ясно какъв ще е резултата. Така че дай на детето 35гр. баница за една ХЕ, за да не си мисли, че баницата и е забранена завинаги.
Още нещо, началото е страшно, после се научаваш, и няма цял живот да яде кисело мляко с хляб в 22ч., освен ако не и вкусно и не го прави по собствено желание.

Питай смело, все някой ще ти отговори!


 Много добре написано. Но това се разбира с времето.И дъщеря ми в началото вечер ядеше кисело мляко с хляб.Вече не е така, но в началото докато и аз свикна кое и как беше много вярно и правилно.Никога няма да забравя, първият път когато уж съм сметнал всичко и очаквах една КЗ, а на следващото мерене преди храненето КЗ беше по-висока.Сега вече знам че е било от пастета, защото не съм вземал впредвид ккалориите, но тогава... или на пика като изяде цял Кит кат или мура Трио.От мазнините Храната отива в следващата доза инсулин. На нас може би ни е лесно или поне така си мислим, но в началото на всички ни е било трудно.Все пак става въпрос за децата ни. ssiillvvyy е в самото начало и все още нещата не са се успокоили и не знае кое от какво идва. Мойта дъщеря не я лишавам от нищо, тя знае че трябва да спазва часовете и грамажите.

 Аз винаги съм казвал че сме късметлии, защото Диабета се появи когато беше на 14.Всичко около пубертета беше почти приключило.Тя все още е в ремисия, което много ми помага. Опитавам се с всички сили да продулжи колкото може по-дълго.И аз не знам какво следва когато няма да има соствен инсулин или какво щеше да е ако беше по-малка.

Поздрави : Евгени
Виж целия пост
# 175
Благодаря на всички - всяко мнение ми е полезно! Трогната съм от отношението ви! Пожелавам на всички хубави захари! Hug
Виж целия пост
# 176
Отново аз - тъй като само чета и проучвам разни неща - все повече се замислям за сензор!? Според вас кои са най-добрите сензори -от гледна точна на достоверността на резултатите и опростеността при слагане!?
Тези с помпите или самостоятелните!? Гледам, че има и някакви часовници, които мерят безкръвно - те какви са!?
Виж целия пост
# 177
Най-добрите, според мен, са Декском G 4.
Във ФБ има специална група за мониторинг.
Виж целия пост
# 178
Сега видях, че в Турция освен освен евтини лекарства, има и евтини консумативи: тест-ленти за ACCU-CHEK PERF NANO 50 STRIP-34,00 TL
Виж целия пост
# 179
Най-добрите, според мен, са Декском G 4.
Във ФБ има специална група за мониторинг.
Май се присъединих към тази група! А  в сравнение със сензора към помпа Медтроник пак ли е по-добър!?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия