Коя книга четете на детето си?

  • 15 390
  • 103
Реших тук да пусна тази тема, защото съществуващите в другата група касаят по-скоро по-големите деца, които вече сами се опитват или вече могат да четат.

Дъщеря ми е на 5 години и много обича да и чета, като вечер не заспива без "приказка". Пиша приказка в кавички, защото всъщност отдавна не четем точно приказки - вече предпочита и обича детски книги-романи или книги с приказки, които имат обща нишка.

Дотук сме изчели Пипи, Бирлибан, Патиланско царство, Приключенията на Лукчо, Приключенията на Незнайко, Ането, Тошко Африкански, Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада, Приказките на Осмиянко...
Снощи довършихме трите повести за Карлсон и днес се чудя с какво да продължим.

Какво четете на вашите деца на тази възраст?
Дайте ми идея с кои книги да продължим.
Виж целия пост
# 1
Малкият Мук, Храбрият шивач, Доктор Дулитъл, Ян Бибиян, Малечко-палечко, Грозното пате, всички приказки за принцеси се харесват на моята дъщеря също.
Виж целия пост
# 2
Издателство Егмонт имат много хубави книжки за тази възраст - ние сме чели 101 далматинци, Лейди и скитника, Аристокотки...

За ето тези издания конкретно говоря
http://egmontbulgaria.com/knigi-3/iljustrovani-knigi-120/charodeystva-138/

Карлсон ме учудва как сте го изчели, струва ми се, че е за по-голямо дете, дъщеря ми е почти на 7 и в момента го четем. Rolling Eyes

Виж целия пост
# 3
Вълшебникът от Оз много се хареса на моята дъщеря.
Аз пък не можах да им дочета "Патиланско царство", беше мъка за всички ни.
А докато четях за Мунка, трябваше да обяснявам всяка 3-та дума. Явно много се е променил езика от моето детство - аз я разбирах идеално като малка Simple Smile Извинете за отклонението.
Виж целия пост
# 4
Изгубеното писмо до Дядо Коледа, Синята стрела, Туфо рижият пират, Вълшебникът от Оз, Д-р Дулитъл, Мери Попинз, Мечо Пух, Надолу по вълшебната река, Крокодила Гена, Румцайс, Буратино.
Виж целия пост
# 5
 Аз още не чета, много сме малки, но се сещам за няколко любими книжки от моето детство, които не видях да са споменати: Емил от Льонеберя, Двойната Лотхен, Поредицата за Лили Чудото, Братята с лъвски сърца, Малкият мъж и малката мис, Крокодилът Гена, Приключенията на Том Сойер, както и всички приказки на Андерсен.
Виж целия пост
# 6
Муминската поредица на Туве Янсон - мисля, че е подходяща за 5-годишно дете. Хубаво е да се започне с "Малките тролове и голямото наводнение". От другите книжки "най-зрели" са "Татко Мумин и морето" и "В края на ноември", така че тях може да ги оставите за по-нататък, но "Цилиндърът на Магьосника", "Тайнството на юни" и "Мемоарите на татко Мумин" са съвсем подходящи. Също мисля, че "Невидимото дете" и "Омагьосана зима" са много хубави и подходящи.

А от Астрид Линдгрен може "Роня, дъщерята на разбойника", "Емил от Льонеберя".
Виж целия пост
# 7
Ние в момента сме на "Ласи".
Виж целия пост
# 8
Много благодаря за предложенията!
На нас пък нещо не ни се получи с Ян Бибиян, Пинокио и приказките на Андерсен и Братя Грим.
Ще опитаме пак по-натам.
Мечо Пух и Доктор Дулитъл ги изчетохме вече.

Мери Попинз, Емил от Льонеберя, Двойната Лотхен и Туфо предполагам, че ще и харесат. Вероятно ще започнем Мери Попинз.
Сетих се и за една друга моя любима книжка от детството ми - за дакела Фридолин. Не знам дали има ново издание, но със сигурност трябва да пазя моята книжка.
Лили Чудото беше любима поредица на баткото и имаме всички книжки, но той ги чете сам след първи-втори клас и затова може би погрешно съм ги изключила засега.

Карлсон ме учудва как сте го изчели, струва ми се, че е за по-голямо дете, дъщеря ми е почти на 7 и в момента го четем.

Страшно много и хареса Карлсон. Даже снощи съжаляваше, че е свършила. Много му се смееше и укоряваше Карлсон, че бил голям самохвалко. А тя самата се поставяше на мястото на Дребосъчето, защото също като него си има кака, батко, кученце... и е дребосъчето у дома. Само Карлсон ни липсва. Simple Smile
Благодаря за линка към поредицата - харесах доста от тези книжки.

А от Астрид Линдгрен може "Роня, дъщерята на разбойника", "Емил от Льонеберя".

Роня също ми бе любима книжка като малка, но незнайно защо ми се е запечатал вече толкова много години моментът с бурята и раждането като нещо доста страховито, както и още няколко страшнички моменти от книгата, а дъщеря ми доста образно си представя това, което четем, и е доста страхлива, та не съм сигурна дали няма да преживява. Трябва да я попрегледам - напълно възможно е споменът ми да е прекалено далечен и да не съм обективна.

Виж целия пост
# 9
Чичо Фьодор, кучето и котаракът, Гимнастика за опашката - тези двете четохме наскоро, но са за по-малки (моята е на 7). Мери Попинз много се хареса, някъде на 5-6 г. беше малката - последователно изчетохме всичките и нищо друго не искаше докато не ги привършихме. Петсън и Финдъс, ако не сте чели, много са смешни.

Мили Бате на Станка Пенчева. Към тази книга имах голямо предубеждение, основно заради илюстрациите, но имаше много препоръки тук във форума за нея и я взех. Може би е единствената книга от български детски автор, в която харесвам всичко (освен картинките).

На Роалд Дал на тази възраст четохме Чарли и шоколадовата фабрика и Фантастичният господин Фокс.

Роня според мен е за по-големи. Освен че се давеха на едно място, самите проблеми с напускането на родителите, заживяването самостоятелно.. Прочетохме я скоро, но темата не е съвсем детска, по-близо до тийновете е. Двойната Лотхен също ми се струва повече за училищна възраст.


Виж целия пост
# 10
В момента най-любимото четиво и при нас е "Мили бате" на Станка Пенчева.
Виж целия пост
# 11
Много е странно това, което споделяш за момента с бурята и раждането на Роня. Embarassed Изобщо не съм го запомнила по този начин. Но пък някои класически приказки са ми оставили много лоши спомени - "Малката русалка", "Дивите лебеди", "Малката кибритопродавачка", "Храбрият оловен войник" - всичките ми бяха прекалено потискащи. В "Роня" малко потискащо ми подейства онзи момент, когато лятото започна да преминава в есен, но този период от годината и досега ме потиска. Wink

Сега обаче се сетих още нещо, защото днес на друго място стана въпрос за същото: баба ми ми четеше нейните любими книги още преди да ме научи да чета, т.е. съм била на възрастта на дъщеря ти, защото аз се научих да чета на 6 години и тогава вече започнах да си чета сама. Тези книги бяха "Без дом" (Ектор Мало), "Малкото момиче от тавана" (сегашният превод е "Една малка принцеса") и "Малкият лорд Фаунтлерой" (последните две са на Франсес Ходжсън Бърнет). Определено не приличат на книги за толкова малко дете, но е факт, че ми ги четеше точно на същата възраст и много ми харесваха, вълнувах се, говорехме си с баба ми за тях и са ми останали много хубави спомени. А друга хубава книга, пак на Фр. Х. Бърнет, е "Тайната градина" - също ми е много любима. И пак на същата възраст пък вуйчо ми ми четеше "Стас и Нели" на Хенрик Сенкевич. После, когато се научих да чета, вече си я четях и сама, но той ми я четеше още преди това. Та мисълта ми е, че може да се даде шанс и на такива "по-възрастни" книги.
Виж целия пост
# 12
"Мили Бате" е невероятна книжка! Любима ни е и поредицата "Моите мили съседи". Не понасям "Как да си дресираш дракон", но детето я харесва и се видях принудена да му я чета три пъти вече. "Пипи дългото чорапче", всевъзможни приказки, незнайно защо с голям интерес изслуша "Тайната градина". Много харесва и една книжка, която аз обожавах като дете, по точно историята, книжката така и не я открих, "Щастливият Ферда" се казваше. Разказвам му и "Откраднатата баба" и нея не можах да я намеря. В интернет си намерих "Надолу по вълшебната река", напоследък и нея доста четем.
Виж целия пост
# 13
Mamma, и аз се включвам с положителен отзив за поредицата на Свен Норквист за Петсън и Финдъс  Peace 9 книжки са, много са смешни и добре написани, илюстрациите са страхотни, и повече от добре са свързани с текста, защото Норквист е автор както на текста, така и на илюстрациите.

Темата ще ми е много полезна, дано се развие и да се включат повече родители, с още заглавия.

Засега няма да изброявам друго, защото моят син все още няма готовност и търпение да четем повести, на фаза "приказки" сме. Вие сте "напред".

Може би само да спомена двете книжки за Вълшебника Захариас, поредицата за Лисича гора. Наскоро открихме поредицата "Приказки от света на мотовете". Адаптираната версия на "Книга за джунглата" на Киплинг, изданието на Бард, е хубава книга. Приказките на Биатрикс Потър са хубави. Поредицата "Моите мили съседи" също не е лоша, но предполагам, че сте я надраснали, след като четете повести.

ПП. Пропуснала съм поредицата "Приказки от вълшебната гора - вълшебният свят на Тони Улф"
Виж целия пост
# 14
На Астрид Линдгрен подходяща за малки дечица (и много харесвана) е и "Ние, децата от Шумотевица".

Книгите за зайчето Феликс и мечето Падингтън не видях да са споменати.

Моята дъщеря харесва поредицата за драконите на Кресида Кауел (тя е на 6 и сме чели 3-4, освен че отдавна е гледала филмите), но според мен са за по-големи.

За Д-р Дулитъл са няколко книжки, първата ни е най-скучна. "Циркът на д-р Дулитъл" ни е любимата.

Фердо Мравката.

"Небивалици" на Доналд Бисет са кратки смешни истории, подходящи и за по-малки деца, но дъщеря ми все още ги харесва. Както и "Приказки по телефона" на Дж. Родари.

Има едни нови издания на изд. "Ентусиаст", непревеждани досега - "Ягодовата фея Ягодка" и "Хора и разбойници в Кардамоновия град", също много приятни и с красива полиграфия.

Андерсен повечето дечица не го одобряват по разбираеми причини. Има време за него. Братя Грим (не всичко), Шарл Перо, приказки за животни, адаптации на Дисни се възприемат по-добре от по-малките.
 
При класическите романи за деца като "Двойната Лотхен", "Роня, дъщерята на разбойника", "Тайната градина" и др. гледам да се придържам към формулата "възрастта на слушащия/четящия да е близка до възрастта на героя" (макар че има изключения и за всяко едно дете като правило има една-две книги, които с лекота се възприемат по-рано).
В "Двойната Лотхен" например близначките са на 9 г. в началото на книгата, в края на 10 г.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия