Частни училища - информативна тема 6

  • 69 716
  • 808
# 570
И на мен ми писна  от спрягането на няколко училища само. Все едно ако детето не учи там, ще си провали живота!
Цитирам една друга майка от съседна тема.
Дано децата ни попаднат при свестна учителка, която обича децата и професията си. Тайничко се надявам да  е човек, който не гони утвърден учебен план, а има личен подход и творческо мислене. Надявам се да накара децата да обикнат ученето, а не да го считат за досадно задължение. Да ги научи да мислят, а не да учат наизуст. Да ги научи да се уважават и помагат.

Вашето частно училище такова ли е? Ако да, моля споделете.
Виж целия пост
# 571
Мариша,
моето опасение е, че ако частното училище не е утвърдено и "популярно" ще има само няколко деца в клас, може за някои випуски въобще да не се събере клас. Такива случаи има много. Все пак частното училище е търговско начинание и функционирането и финансирането му е в пряка зависимост от броя и платежоспособността на клиентите.
Аз например разглеждах сериозно "Артис" като алтернатива преди година, но информацията беше твърде оскъдна, от първа ръка - нула. А и точно тогава в училището течаха доста големи промени, които надявам се да са били за добро и скоро да прочетем нещо по същество за него. То се намира в сградата на държавно училище в жк "Иван Вазов" (това по повод дали има ЧУ в централната градска част).

Поне по моите критерии - с които не ангажирам никой друг - огромен брой от частните училища са с безумно разположение. Само такива парцели ли са намерили, хората от Бояна и Драгалевци ли таргетират целево?! Същото беше и преди пет години, когато търсих ЧДГ.

И не ми обяснявайте, че безумните локации са с цел децата да имат хубава широка сграда, двор и чист въздух (unlike Питагор, да речем) - само вижте ЕСПА, която след напускането на хубавия (държавен) парцел в "Младост" е на самото Околовръстно шосе!

Относно "Езиков свят" - изглежда, че е една от многото частни институции, които се помещават в огромната сграда на Техническата гимназия (бивш техникум "Сталин", Механотехникум) точно срещу Mall of Sofia.Тъй като сградата е чудовищно голяма и механото нито успяват да я населят, нито да я поддържат, отдават помещения под наем, а въпреки това части от сградата са занемарени и изглеждат неизползваеми.
Никога не съм чувала нищо за това ЧУ обаче, въпреки че минавам оттам почти всеки ден. Сайтът им или не се отваря добре с гугъл хром, или е крайно аматьорски.

Изобщо м.г., когато избирах, ми направи впечатление, че много частни училища не са работили върху сайтовете и фб страниците си от години, на някои са абсолютно проформа, да не говорим за актуалност и обратна връзка.
Това за мен е недопустимо и е първа стъпка към отхвърлянето на това училище от всякакъв "разширен" списък на желанията ми.

Виж целия пост
# 572
Та,  се надявам да сме попаднали на място,където "Адидаса" не е ценност, а "Илиенци" не е заплаха,но да видим.

Не вярвам децата в най-престижните ЧУ да са облечени от Илиянци все пак Mr. Green И то не само заради финансова възможност, а защото очаквам родители, които са достатъчно загрижени и светнати за стойността на образованието, вероятно да са светнати и за стойността на други неща. А, извинявай, ама марковата маратонка/обувка е ценност и е за предпочитане в сравнение с някое менте от Илиянци. Иначе дънките или тениската какви ще са е все едно. Разликата в цената между две тениски или два чифта детски дънки може да е десет пъти, но потребителската им стойност ще е еднаква. С обувките обаче не е така. Както и с якетата и някои други неща.
Абе мизерията е въпрос на манталитет, не толкова на пари. И който има пари за ЧУ очаквам да има мислене и манталитет на широко скроен човек. Е, може и сноб да е, ама и снобите пък съвсем не пазаруват в Илиянци Joy
Виж целия пост
# 573
Униформата може да е много полезна именно в случаи на подобни ценностни разриви Simple Smile

И аз не пазарувам в Илиенци, но пък пазарувам евтини детски дрехи в H&M, както и секънд хенд. А понякога пазарувам и много скъпи - въпрос на ситуация и лично разбиране, не на бюджет. Маратонките са от аутлет и са за физическо, никога не бих пуснала момиче с маратонки на училище, па били те адидас или пума - има си обувки за тая работа.
Нито пък бих купила смартофон на дете в начална училищна степен.
Както се вижда от горния пример, в частните училища учат деца с най-различни родители и "материално оборудване".
Виж целия пост
# 574
Аз пък не мисля, че ходенето по състезания и резултатите в начален курс са показател за качество на ЧУ. Въпросните резултати са плод на допълнителна подготовка. Но това вече го коментирахте - че състезателната математика е различна от тази по програмата на МОН. Същото е и с резултатите след 7 клас. Ако едно дете (и родителите му) са амбициозни, то ще намери начин да се подготви за след 7 клас или за състезанията по математика, или за където иска, независимо в какво училище е учило.
Имам опит с деца/родители в държавна и в частна ДГ - и едните и другите си имат предимства и недостатъци. Но е факт, че децата в частната са по-разглезени. В начален курс няма проблем, защото децата са малки и родителите имат авторитет да тушират евентуално лошо влияние, но в пубертета може и да се окаже проблем.
Аз разгледах няколко български ЧУ и реших, че не могат да ми предложат нещо съществено, което да оправдае годишните такси, специално в периода на началния курс. Бих плащала за уникален продукт на нашия пазар, напр. френския лицей, училището към немското посолство, руския лицей.
Виж целия пост
# 575
въпрос на ситуация и лично разбиране, не на бюджет.

Именно, това исках да кажа Grinning

А за маратонките мога да възразя много, но не е тук мястото.

Цитат
Аз разгледах няколко български ЧУ и реших, че не могат да ми предложат нещо съществено, което да оправдае годишните такси, специално в периода на началния курс. Бих плащала за уникален продукт на нашия пазар, напр. френския лицей, училището към немското посолство, руския лицей.

Преди около 10 години определено беше така - ЧУ не даваше на практика нищо ценно. Но си мислех, че за едно десетилетие нещата са се променили newsm78
Виж целия пост
# 576
И на мен ми писна  от спрягането на няколко училища само. Все едно ако детето не учи там, ще си провали живота!
Това кой и къде го е казал?! Аз подобно мнение не съм срещнала в темата. Няма нужда от излишно драматизиране.
Нормално е да се говори най-вече за най-популярните училища. Когато в едно училище учат 200-300  деца, то логично и във форума ще пишат повече хора, които имат дете - собствено или приятелско, учещо там. Училищата с паралелки от 2-3 деца пък трудно ще бъдат представени равностойно, просто защото хората с информация за тях са в пъти по-малко.
На мен също би ми било много интересно да прочета някаква информация за "Рьорих" и "Ровел". От години не съм срещала мнения за тях.

Относно "Езиков свят" - изглежда, че е една от многото частни институции, които се помещават в огромната сграда на Техническата гимназия (бивш техникум "Сталин", Механотехникум) точно срещу Mall of Sofia.Тъй като сградата е чудовищно голяма и механото нито успяват да я населят, нито да я поддържат, отдават помещения под наем, а въпреки това части от сградата са занемарени и изглеждат неизползваеми.
Никога не съм чувала нищо за това ЧУ обаче, въпреки че минавам оттам почти всеки ден. Сайтът им или не се отваря добре с гугъл хром, или е крайно аматьорски.

С Мозила и ИЕ също не се отваря добре. Confused
Аз прочетох за училището за пръв път в приложение "Образование" на "Капитал" и ги включих в списъка на първа страница. Също доста често минавам покрай сградата, но не съм забелязала никаква табела.
Виж целия пост
# 577
Та,  се надявам да сме попаднали на място,където "Адидаса" не е ценност, а "Илиенци" не е заплаха,но да видим.

Не вярвам децата в най-престижните ЧУ да са облечени от Илиянци все пак Mr. Green И то не само заради финансова възможност, а защото очаквам родители, които са достатъчно загрижени и светнати за стойността на образованието, вероятно да са светнати и за стойността на други неща. А, извинявай, ама марковата маратонка/обувка е ценност и е за предпочитане в сравнение с някое менте от Илиянци. Иначе дънките или тениската какви ще са е все едно. Разликата в цената между две тениски или два чифта детски дънки може да е десет пъти, но потребителската им стойност ще е еднаква. С обувките обаче не е така. Както и с якетата и някои други неща.
Абе мизерията е въпрос на манталитет, не толкова на пари. И който има пари за ЧУ очаквам да има мислене и манталитет на широко скроен човек. Е, може и сноб да е, ама и снобите пък съвсем не пазаруват в Илиянци Joy
Може би не съм разбрала иронията,но ще си позволя да не се съглася напълно. "Не-марково" не винаги означава ниско качество. Обувки при нас не изтрайват повече от два месеца,независимо от марката  Mr. Green По-важно ми е да мога да си плащам таксата и да съм осигурила повече житейски ситуации на детето си/пътувания,празници,срещи с различни хора,театри и т.н./,от колкото на каква стойност му е облеклото.
Виж целия пост
# 578
...С Мозила и ИЕ също не се отваря добре. Confused
Аз прочетох за училището за пръв път в приложение "Образование" на "Капитал" и ги включих в списъка на първа страница. Също доста често минавам покрай сградата, но не съм забелязала никаква табела.
Току-що станах да погледна през прозореца на Мол-а /офиса ни е тук/, защото и аз не бях чувала за училището - има табела всъщност откъм Стамболийски, но доста невзрачна, не бях и разбрала, че отсреща има ЧУ, а работя от няколко години тук.
Виж целия пост
# 579
Да, нещо им се е прецакал сайта на "Езиков Свят". Преди беше един жълтичък Simple Smile и табелата е жълта, на самата сграда е.

И на мен ми писна  от спрягането на няколко училища само. Все едно ако детето не учи там, ще си провали живота!
Цитирам една друга майка от съседна тема.
Дано децата ни попаднат при свестна учителка, която обича децата и професията си. Тайничко се надявам да  е човек, който не гони утвърден учебен план, а има личен подход и творческо мислене. Надявам се да накара децата да обикнат ученето, а не да го считат за досадно задължение. Да ги научи да мислят, а не да учат наизуст. Да ги научи да се уважават и помагат.

Вашето частно училище такова ли е? Ако да, моля споделете.
Да, класната на сина ми е такава, за останалите начални учители, обаче, не мога да дам мнение, по-скоро си мисля, че не са толкова готини Simple Smile И да, едно от често споменаваните е Simple Smile
Виж целия пост
# 580
Може би не съм разбрала иронията,но ще си позволя да не се съглася напълно. "Не-марково" не винаги означава ниско качество. Обувки при нас не изтрайват повече от два месеца,независимо от марката  Mr. Green По-важно ми е да мога да си плащам таксата и да съм осигурила повече житейски ситуации на детето си/пътувания,празници,срещи с различни хора,театри и т.н./,от колкото на каква стойност му е облеклото.

Да уточним - Марково ще рече продукт на фирма, която гордо слага бранда си на своя продукт и работи за да защитава реномето на своя бранд. Не е нужно да е Найк или нещо супер модно, където да плащаш и за престижа. Булдозер например също имаха добри неща.
Обаче едни качествени обувки за 2 месеца може да бъдат скъсани само с трион, пила, нож или други подобни Twisted Evil
 Качеството все пак струва един минимум пари, но затова пък маратонката (обувката) диша и не спарва краката, стъпалото е ергономично и краката не се кривят, удобна е и става не само за ходене, а за тичане и скачане (типично за децата). Евтинджос продуктите обаче са от скапани материали, с несертифицирани лепила и бои, с лоши шевове и са неергономични. При това едни обувки имитиращи ергономично стъпало може да са много по-вредни от едни нормални плоски обувки, защото при марковите обувки поддръжката на свода е според тестове и изследвания, а в ментето има една буца, колкото да се вижда, че има.
Виж целия пост
# 581

Обаче едни качествени обувки за 2 месеца може да бъдат скъсани само с трион, пила, нож или други подобни Twisted Evil


Повярвай ми,може  Blush Иначе най-много ни изкараха едни полу-кецове от H&M /цели 4 месеца  Crazy/. За другото съм напълно съгласна с теб.
Идеята ми беше,че за мен символът на марката не е ценност. Друг е въпросът, че на младини беше  Mr. Green Може би зависи и от това, че когато вече можеш свободно да си позволиш нещо, то мигом променя стойността си в собствените ти очи.  От тази гледна точка пък,не вярвам за децата в едно ЧУ смартофонът или таблетът да са кой знае какво. За сравнение-имам роднина учителка в малък провинциален град /20-30 000/. Каза ми, че повечето деца във втори клас имат смартфони и таблети и ги носят в училище /държавно,разбира се/. Родителите не се съобразяват със забраната за носене,за да се "покажат", а децата си пишат домашните със стимула,че ще си играят на таблета след това. Ами,вдигнала е ръце жената.
Виж целия пост
# 582
Черна станция, влизаш в буквализъм, който пък съвсем не е по темата.
Виж целия пост
# 583
няколко български ЧУ и реших, че не могат да ми предложат нещо съществено, което да оправдае годишните такси, специално в периода на началния курс. Бих плащала за уникален продукт на нашия пазар, напр. френския лицей, училището към немското посолство, руския лицей.

За мен същественото беше по-малките паралелки, респ. не така шумно през междучасията, отсъствие на агресия, учител, който води и часовете по самоподготовка /вместо това да бъде поверено на някоя баба или учителка от занималня/, липса на лафка с джънк фууд, часове по занимателна математика, мотивираща и добронамерена среда,  т.е. някакъв комфорт, който е важен за спокойствието, интереса към учебния процес и доброто самочувствие на детето. Считам, че точно в началния курс ЧУ има положителни страни, които в ДУ са въпрос на късмет, не че са невъзможни.
Виж целия пост
# 584
И аз така - нищо уникално не търся. Искам детето ми да учи в нормални условия и в нормална среда. Нищо повече. Ако вярвах, че в ДУ ще има такива, не бих се насочила към ЧУ. Но там дори само бройката на децата в клас е смущаваща... След 4-ти клас съм склонна да преглътна големия брой ученици в паралелка и  вярвам, че има ДУ където условията се приемливи (най-вече тези, в които се влиза с изпит като СМГ и 107-мо), но за начален курс определено ЧУ е за предпочитане.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия