Болки в зъба след пломба

  • 29 832
  • 31
В края на януари ми сложиха пломба, като преди това ми извадиха нерва на същия зъб. До началото на април всичко беше OK, но след това се появи силна болка. Отидох пак при зъболекаря, който отвори пломбата и се започна с едни промивки и гълтане на антибиотици и досега няма никакъв резултат. Зъбът ме боли само при дъвчене или при натиск. Прикачвам снимка (доколко е станала, не знам, понеже имам силно изразен рефлекс за повръщане и снимките стават трудно при мен). Ако някой може да даде съвет ще е добре, че ми писна само да ходя и да давам пари без резултат.

Виж целия пост
# 1
Не става ясно кой е зъбът,но определено нямаш изваден корен на нито един зъб.Ако имаше ,каналите щяха да са бели,а не тъмни.Знаейки това ,можеш да обсъдиш ситуацията със стоматолога си.Факт е,че досега неговите манипулации не дават резултат,а би трябвало .Аз бих сменила стоматолога .
Виж целия пост
# 2
5 е проблемния зъб. Не е изваден нерва, очевидно, не знам какво са ти казали. Но една добра обработка на каналът/каналите ще свърши работа и не виждам причини, поне от снимката, които да налага толкова промивки и да не се затваря зъбът.
Виж целия пост
# 3
Смени зъболекаря. А снимката кога е правена, преди ваденето на нерва или? Може каналът да не ти го е запълнил добре и да се развиват някакви процеси.
Виж целия пост
# 4
Смених зъболекаря. След няколко процедури с лазер и приемане на антибиотик състоянието е по-добро, но предстои още работа по него. Прикачвам нова снимка, направена след първото посещение при новия зъболекар.
Виж целия пост
# 5
Обърнете внимание на мъдреците,имате три броя за вадене...дано другия зъб се оправи.
Виж целия пост
# 6
Здравейте Иска да попитам нещо.Преди няколко дена бях да на зъболекар за пломба,извадиха ми нервите и после ми пломбираха зъба.След като се прибрах  на другия ден започна болка на зъба само когато ям или стискам с уста.Бихте ли ми дали  съвет какво може да в това уж няма нерви а пък какво боли така.
Бихте ли ми да ли съвет какво може да е това.
Виж целия пост
# 7

Това вече го написах, но явно темата се отваря наново и го поствам и тук.
По принцип не трябва да имате болка след поставяне на нова пломба.Болката се дължи на движение на пломбата, поради лошо залепване на пломбата към зъба.Ще обясня подробно:
 При белите пломби това се получава, когато няма добра връзка между зъб и възстановяване. При старата технология с амалгамените пломби се е разчитало само на формата на дупката да задържи пломбата ( подкопавания е здрава тъкан и други подмолни места), тоест само механична задръжка. Под старите амалгамени пломби са слагали цимент, който да предпазва дент ина(чувствителната част на зъба) от дразнения - натиск, топло, студено.
При белите пломби всичко е различно. Те разчитат на залепяне чрез лепило и на микромеханична връзка, тоест не е нужно да се правят допълнителни подмолни задълбавания, само да се използва лепилото правилно. Това обаче е голям проблем, когато зъболекаря иска да работи бързо. Новите бели пломби изискват идеална чистота на зъба, липса на кръв, слюнка, влага. Ако има нещо такова те не залепват, а се задържат в устата заради някой подмолен участък, както при старата технология. Най-лошото е, че като не е залепнала пломбата между нея и зъба има малък процеп пълен с бактерии и зъба продължава да работи и да се развива нов кариес. Болка може да има при захапване, защото бялата пломба прави микро движения и се трие по дентина, който е много чувствителна тъкан. Болка може да има още от топло и студено, както и от сладко.
Добре направената бяла пломба залепва за зъба и няма такива проблеми, но за да се направи добре в най-добрия вариант това се случва за час и половина, а понякога е много трудно и става за повече време. Прави се с кофердам (латексова изолация) както изисква производителя, но пък е дълготрайна и дори когато дойде време за подмяна, зъбът ще е запазен. Лошите пломби се правят бързо, но са некачествени, под тях се развива кариес, става пулпит, умъртвяват ви зъба и от там един порочен кръг до загубата на зъба.

Надавам се да съм бил полезен Simple Smile
Поздрави на всички::
Виж целия пост
# 8
Д-р Димов,
 всичко ,което сте написал е много интересно и полезно bouquet
на мен последния път ми поставиха течни пломби ,поставиха ми ги със някаква спринцовка
моля , ако не Ви затруднява да ги коментирате и тях
предварително Ви благодаря bouquet
Виж целия пост
# 9
Течните пломби са били или течен фотополимер или по-скоро стъклено-йономерен цимент. Ако е било малка фина спринцовка е първото. Второто е на малки флакончета, които се забъркват в специален миксер, след което се поставят в една голяма метална спринцовка или шприца, как да я нарека и се поставят в устата.
Ако е течен фотополимер, не е добре. Всички фотополимери имат свиване при рекацията на втвърдяване и това е особено изразено при течните. Така напрежението води до отлепяне от ръбовете и микропроцеп. Трябва да се използват висок клас твърди композити, които се поставят на по- малки порции. Свети се много пъти и така се компенсира това микросвиване и се повишава многократно живота и качеството на възстановяването. Тук от голяма степен на значение е и лепилото, което използва стоматолога. Много хора гледат че е бяло и толкова, но това е голяма грешка.
Ако е стъклено йономерен цимент той уж залепва по зъба лесно и не е така силно чувствителен към влагата в устата, но това е за мен поне търговски трик. Мой учител ми беше казал да гледам къде остава цимента по падналите корони. Той винаги е по- метала, когато се използва такъв тип цимент, тоест залепянето към зъба не е добро.
За мен най-добрите пломби са фотополимерните, но направени по технологията изисквана от производителите, което вече е нещо рядко спазвано като цяло.
Виж целия пост
# 10


На първата снимка се вижда правилно и неправилно направен фотополимер. И най-добрия материал не работи, ако не се използва правилно



На втората снимка се вижда как под самата стара пломба в предната част на горен първи кътник има стара некачествена бяла пломба. Под нея има кариес. Огромен и много дълбок нов кариес е станал и в задната част на зъба. След - всичко е възстановено.

Качвам тези неща за да ви обърна внимание на няколко основни неща
- по времене на работа полето е изолирано с кофердам - синьото латексово платно. Така зъбите са иделано чисти и годни да приемат новата пломба
- зъбите са сухи - нещо ,което нямам как да стане без такава изолация с кофердам
- след поставяне на платното всичко допълнително трябва да се провери с специално багрило показващо дали не е пропуснато място с кариес. Ако има такова да се доизчисти
-ръбовете на зъба са гладки и чисти на не мръсни и начупени от обработката
- повечето време се отделя за почистване, оформяне и изолация - час - час и половина, а самата пломба не трудно да се направи красива за 15 -20 мин. За да е здрава обаче е необходимо онова дълго време на чистене и проверки!


Надявам се разбирате, че няма как да ви направят зъб за 30 мин. и той да е добре дълго време. Да ще се укрепи за момента, после ще се работи пак и пак, и пак, и накрая кошчето.

Надявам се да съм бил полезен!
Виж целия пост
# 11
Д-р Димов благодаря за бързия отговор  bouquet
Виж целия пост
# 12
Няма защо Simple Smile. Обичам работата си и пломбите са основно лечение за мен.Ако хората имат добри пломби, ще си спрстят страшно много пари и нерви
Виж целия пост
# 13
Д-р Димов , ако може да обясните още малко , че доста се притесних от Вашия коментар за течните пломби , при мен зъболекарят използва малка спринцовка с тъпа игла и с тях запълни канали на зъби под коронки , дали е добре ? newsm78
Виж целия пост
# 14
Разбирам притесненията ви, но не знам какво точно пълни колегата.Ако е каналите ок,но може да не е.Най -добре е да го попитате
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия