КАНАДскА пролетно-лятна тема 58

  • 98 488
  • 738
# 630
Здравейте дами,

Да питам по опитните
Наскоро родих и ме налазиха разни фондове да правя RESP на бебето. Разровихбв нета. Освен че ще дадат 500 ca и някакъв процент върху спестяванията, негативите ми се виждат повечв. Ако съм запомнила правилно, не мога да се откажа да речем след 5год. Някой, ако е наясно с подводните камъни ще се радвам да ми обясни. Струва ми се по-лесно и просто една tax-free savings account. По груби сметки няма да можем да спестим кой знае колко, а и мъжа ми ще е пенсионер доста преди бебето да стане на 18. 😀😀
Та си мисля да спестяваме каквото там, но и да си направим застраховка живот. Имаме и още 2 деца, като най-големия след 2 години ще е студент, тъй че няма да минем без банков заем.
Някакъв опит да споделите с тези сметки . Застраховките изобщо още не съм проучвала, така че и за тях мнения ще са ми от полза.
Виж целия пост
# 631
Наскоро родих и ме налазиха разни фондове да правя RESP на бебето.

Аз до скоро работех в един от фондовете CST та това съм писала преди време - дано да ти е полезно - най-добре се срещни с агент да ти обясни във вашия частен случай какво точно ще получаваш и кое е най-изгодно за вас. Срещата не те ангажира с нищо, но дава конкретни отговори - личен съвет не сключвай договор с юниверситас или банка. Фондът към, който аз работех е най-стария и най-стабилния така че съм с две ръце за него.

Какво е RESP/REEE?
Registered Education Savings Plan / Régime enregistré d'épargne-études е регистриран съгласно държавните норми фонд с цел подпомагане финансирането на образованието на децата след завършване на средното им образование. Вноските в този план не намаляват данъците на вложителя и по всяко време могат да бъдат изтеглени без да се облагат с данъци.
Дохода на влоговете расте без да се облага данъчно до изтеглянето му от RESP. Главницата се изплаща на вложителя или по негово желание на детето и не се облага с данъци при изплащането и. Лихвите се изплащат и се водят доход на детето, когато то стане студент и тъй като детето обичайно няма сериозни други доходи сумата остава необложена или много слабо се облага с данъци.
RESP позволява вноските да растат по-бързо през годините и да се намалят данъците, които се плащат върху печалбата.

Какво е CESG?
Canada Education Savings Grant е федерален бенефит, който се изплаща базирано на вноките всяка година и е в зависимост от семейния доход:
- Семейства с годишен доход под $43,561 получават 40% на първите $500 и 20% на следващите $2,000 на година спестени в RESP.
- Семейства с годишен доход между $43,561 и $87,123 получават 30% на първите $500 и 20% на следващите $2,000 на година спестени в RESP.
- Семейства с годишен доход над $87,123 получават 20% на първите $2,500 внесени на година в RESP.
Показаните доходи са за 2013 година. Тези суми се променят всяка година.
Максималният бонус на дете е $7,200 (общо през годините). Максималната сума, която може да се депозира за дете е $50,000 (общо през годините).

Какво е QESI/ IQEE?
Québec education savings incentive / L'incitatif québécois à l'épargne-études е провинциален бенефит за Квебек, който се изплаща ДОПЪЛНИТЕЛНО към федералния и по същата схема като федералния:
- Семейства с годишен доход под $43,561 получават 20% на първите $500 и 10% на следващите $2,000 на година спестени в RESP.
- Семейства с годишен доход между $43,561 и $87,123 получават 15% на първите $500 и 10% на следващите $2,000 на година спестени в RESP.
- Семейства с годишен доход над $87,123 получават 10% на първите $2,500 внесени на година в RESP.
Максималният бонус на дете е $3,600 (общо през годините).

Какво е (CLB)?
Canadian Learning Bond е специална програма за подпомагане на семейства с ниски доходи за отваряне на план за децата им. Държавата внася по $500 първата година и $100 всяка следваща година, максимално до $2,000 за целия период на RESP в плана на деца родени след 01 януари 2004, ако семействата са с доходи до $43,561. Не всички финансови компании изплащат тези бенефити.

Защо е необходимо RESP?
През 1998 година правителството обяви създаването на държавен бонус (CESG), който помага на децата да финансират обучението си след гимназия. От тогава постоянно се намаляват субсидиите за университети и колежи.

Каква сума е достатъчно да се спестява?
Няма определен минимум или максимум на година. Ако внасяте $2,500 на година, ще получите максималният бенефит от държавата. Но дори и вноски от $10-$50 на месец ще помогнат значително на вашите деца, когато дойде време за продължаване на образованието в колеж или университет.

Защо е необходимо да започна рано?
За да вземете максималния бенефит от държавата и да получите максимален доход е нужно да отворите RESP възможно най-рано. По този начин се постига и най-добър резултат на безданъчен растеж на вложенията.

Виж целия пост
# 632
Здравейте, не съм писала отдавна. Ако помните, взехме карти за постоянно пребиваващи със съпруга ми, но все още само той живее в Канада, с детето сме в БГ и още не сме решили дали да се преместим за постоянно. Напоследък имам здравословен проблем - за съжаление от най-сериозните, и ме интересува какви са възможностите, ако реша да отида за лечение в Канада. Операцията ще я правя в БГ, но искам да проуча възможностите за последваща терапия - химио и лъче. Как седи въпроса с медицинското покритие - за района на Онтарио става въпрос. Разбрах, че ако отида, трябва първо да си извадя медицинската карта и да чакам 3 месеца за покритие от нея, което за съжаление не направих миналото лято, когато бях там. Така ли е наистина или има и други възможности, защото аз не съм сигурна, че ще мога да чакам 3 месеца? Също - ако не съм работила там, а само съпруга ми е работил, аз ще имам ли покритие? Моля за помощ, спешно ми трябват отговори, търсим всякакви варианти.  Confused
Виж целия пост
# 633
Здравейте, не съм писала отдавна. Ако помните, взехме карти за постоянно пребиваващи със съпруга ми, но все още само той живее в Канада, с детето сме в БГ и още не сме решили дали да се преместим за постоянно. Напоследък имам здравословен проблем - за съжаление от най-сериозните, и ме интересува какви са възможностите, ако реша да отида за лечение в Канада. Операцията ще я правя в БГ, но искам да проуча възможностите за последваща терапия - химио и лъче. Как седи въпроса с медицинското покритие - за района на Онтарио става въпрос. Разбрах, че ако отида, трябва първо да си извадя медицинската карта и да чакам 3 месеца за покритие от нея, което за съжаление не направих миналото лято, когато бях там. Така ли е наистина или има и други възможности, защото аз не съм сигурна, че ще мога да чакам 3 месеца? Също - ако не съм работила там, а само съпруга ми е работил, аз ще имам ли покритие? Моля за помощ, спешно ми трябват отговори, търсим всякакви варианти.  Confused

Три месеца се чака, да.
Няма значение, че не си работила.
Може да има провинциални програми по които да те лекуват, но не съм запозната с подробности за този вид заболяване.
Виж целия пост
# 634
Мерси Шемет. Ще се срещна с агент
Виж целия пост
# 635
Olive за държавната застраховка са ти казали но ако мъжа ти работи и има частна семейна трябва да проверите тя какво покрива и от кога.
Виж целия пост
# 636
Здравейте дами,

Да питам по опитните
Наскоро родих и ме налазиха разни фондове да правя RESP на бебето. Разровихбв нета. Освен че ще дадат 500 ca и някакъв процент върху спестяванията, негативите ми се виждат повечв. Ако съм запомнила правилно, не мога да се откажа да речем след 5год.

За мен тази сметка няма никакви негативи, а само позитиви. Влагаш в нея колкото можеш и колкото искаш, няма задължителни минимуми.

Olive, пожелавам ти успешна операция и оздравяване. Разтърси малко из страниците на онтарийската здравна система, доколкото се сещам тув в Квебек имаше разни вратички за 3-те месеца - определени хора се освобождават от този период на чакане. Може пък да се отнася за твоята ситуация. ТМ има ли застраховка с неговия работодател? Може да те включи към него.

Виж целия пост
# 637
Благодаря, момичета, ще се поразтърся! 
Виж целия пост
# 638
Здравейте дами,

Да питам по опитните
Наскоро родих и ме налазиха разни фондове да правя RESP на бебето. Разровихбв нета. Освен че ще дадат 500 ca и някакъв процент върху спестяванията, негативите ми се виждат повечв. Ако съм запомнила правилно, не мога да се откажа да речем след 5год.

За мен тази сметка няма никакви негативи, а само позитиви. Влагаш в нея колкото можеш и колкото искаш, няма задължителни минимуми.

Olive, пожелавам ти успешна операция и оздравяване. Разтърси малко из страниците на онтарийската здравна система, доколкото се сещам тув в Квебек имаше разни вратички за 3-те месеца - определени хора се освобождават от този период на чакане. Може пък да се отнася за твоята ситуация. ТМ има ли застраховка с неговия работодател? Може да те включи към него.


За Квебек ще кажа, че ми е прясно, прясно. От day 1 на вписване в Режито до пристигане на картите, т.е. тримесечния период на изчакване, безплатното лечение се отнася за: 1. бременност, раждане или аборт; 2. пострадали лица от семейно насилие и подобни; 3. заразно болните лица.
Доколкото четох като пристигахме не е такъв случая на Онтарио, за съжаление, но задължително провери, да.

Сили и успех!
Виж целия пост
# 639
Ето това намерих в страницата на RAMQ, не знам дали OHIP може би имат и изключение, което покрива и други заболявания.

Pending receipt of your card, be sure to keep the letter indicating that you are subject to a waiting period, because some healthcare services are available free of charge to persons waiting for their coverage to take effect, such as services:

needed by victims of conjugal or domestic violence or of sexual assault;
related to pregnancy, child birth or termination of pregnancy;
needed by people suffering from infectious diseases that have an impact on public health.

С Мили сме писали едновременно Simple Smile
Виж целия пост
# 640
Благодаря и на двете! Да, то е логично, че само спешни случаи се покриват. Ще действам в България и после ще решим дали да се местим в Канада, определено здравната система там може да натежи в тази посока, след като се сблъскам с българската.Simple Smile
Виж целия пост
# 641
 Оливе, Моя позната наскоро имаше подобна дилема и накрая направи операцията си в България, и се прибра в САЩ за последващите лечения. Запозната съм, че нашата болница в Едмънтън е много напред с изследванята и леченията за рак. Мое мнение е да ди потърсиш от сега контакт със специалист тук и той ще ти обясни какво може да се направи.  Успех ти желая. Най-важното е да оздравееш и да мислиш позитивно.


Благодаря и на двете! Да, то е логично, че само спешни случаи се покриват. Ще действам в България и после ще решим дали да се местим в Канада, определено здравната система там може да натежи в тази посока, след като се сблъскам с българската.Simple Smile
Виж целия пост
# 642
Благодаря, момичета, днес влизам в болница, утре ще ме оперират, стискайте палци! Hug
Виж целия пост
# 643
Стиснати палци от мен, успех. Praynig
Виж целия пост
# 644
Olive , доколкото знам след операцията има определен срок, в който може да започнеш химио и лъчетерапия. В България и тук лечението е еднакво. Ако не си оперирана в тукашна болница може да се наложи да чакаш за лъче и химиотерапия. Също така химиотерапията е сериозно нещо и ще е хубаво да нямаш стрес, докато се провежда. Имам предвид пътуване, промяна на обстановката, грижи за детето...
И още нещо, ако ще трябва да чакаш 3 месеца за карта, временните здравни застраховки не покриват такива заболявания, ако не са били стабилни поне 6 месеца, т.е. ако се наложи да консултираш по този повод ще трябва да си поемеш разходите за преглед и изследвания.
Успешна операция и лечение!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия