(Био)зеленчукова градина - тема 30

  • 69 894
  • 735
# 675
alys сочни и сладки,но не ми хареса това ,че зреят дружно.
Виж целия пост
# 676
Отгледжането на пъпеши в Софийското поле, в Пирдопското, в Знеполе, край Якоруда или край Велинград е авантюра, но всеки бива първо да опита, нали така.
Скрит текст:
Аз съм събирал сума присмех с иопитите си да отгледам бамя и патладжан по места, където просто не стават. Успях (и успявам), но с иска, много труд, мислене, опити и успехът далеч не е гарантиран.

Много сливи, ей! Едри - колкото детско юмруче, сладки, и червиви само около 35%, Последното е успех, защото сливите са на територията на пчелина ми и няма никакакъв вариант за третиране с препарати. И така, има много нектар, компоти и сиропи, и един двесталитров бидон със сливи за ракия, пълен до челото.

Ябълките ще са дребни - малко вода и много троскот. Обещавам за догодина да окопая всяка овошка на поне метър околвръст ствола й.

отглеждането на пъпеши и дини из дунавския вилает е лесно, казват.
при нас обаче не се получи.
да се отглежда райска ябълка, нар, едра бяла смокиня е екзотика. според стари хора, нямам ниакъв шанс - но си вървят идеално  Peace вярно, нарът е само за цвят и някое дребно, недозряло нарче за декорация, но си виреят  Hug

бамята беше прекрасна, сега се чудя защо не повторихме;
баклата така и не даде толкова семена. колкото посадихме  Crazy две поредни години...

куркума, а какво вирее из пернишко-софийските планини?  Blush местен кадър каза, че каквато и чушка да боднеш все люта става, но било от почвата и района. трудно ми е да повярвам  Blush
и праскови не виреели  Confused
Виж целия пост
# 677
Amica, мерси за разясненията! Като натрупам опит ще взема и аз да се снабдя с ЧКЧ.
Пъпеши сях две коренчета само. Изкарах 3пъпеша, хлебни, не много сладки. Бамя имам много. Аз съм в Стара планина към Ботевград.
Имаме и една смокиня и се чудя дали да я махаме. Казаха ми, че праскови и кайсии не ставали. В двора нямам, но мисля да купя две фиданки наесен и да видя дали ще се хванат.
Добри, браво на ентусиазма на младежа! Моята госпожица в началото имаше и ровеше из градината, а сега не мога да я изкарам навън.
Виж целия пост
# 678
Куркума, а при нас няма сливи.  Cry За пъпешите - при топло лято като това може би щеше да се получи, но не стигнах до пъпешите. Но ще пробвам. С патладжаните е същата работа - една година ми се получиха малко, на следващата почти нищо и се отказах.
Събираме падналите ябълки и круши, смилам ги и ги събираме. Не знам дали с добавка на сливи (не знам откъде, но ще трябва да търсим, да купим) ще излезе ракия? Някой пробвал ли е?
Виж целия пост
# 679
  Ще излезе. От всичко става. От фурми, от ябълки, от дуди, от дини, от банани. В Либия през соца нашите правеха от доматено пюре, от пет литрови тенекии от магазина.
Виж целия пост
# 680
Здравейте,

Моля за съвет кога се засаждат семена от кейл? Прави ли се първо разсад? Опитах да се информирМ с чичко Гугъл, но или няма много информация, или аз търся калпаво. Нищо не разбирМ от садене н зеленчуци и всяко по-подробно обяснениее ми е от голяма помощ. Благодаря.
Виж целия пост
# 681
Куркума, а при нас няма сливи.  Cry За пъпешите - при топло лято като това може би щеше да се получи, но не стигнах до пъпешите. Но ще пробвам. С патладжаните е същата работа - една година ми се получиха малко, на следващата почти нищо и се отказах.
Събираме падналите ябълки и круши, смилам ги и ги събираме. Не знам дали с добавка на сливи (не знам откъде, но ще трябва да търсим, да купим) ще излезе ракия? Някой пробвал ли е?

Тази година посях патладжани, които поникнаха трудно, след това си купих разсад, от него завързаха хубави малки разноцветни патладжанчета - между бяло и лилаво, много артистично оцветени. Тези дни, четейки по-подробно, установих, че патладжанът изисква много висока температура на почвата, за да се развива и расте - над 24-25 градуса, като предпочита околро 29. Мисля си да купя малко черно мулчиращо фолио, защото в противен след няколко дни вече ще трябва да ги отпиша - следващите завързали патладжанчета (до тук съм откъснала около 7-8 зрели).
Виж целия пост
# 682
Алис баща ми прави ракия само от ябълки и става супер. Но знам, че ги вари и ги пасира. Другото, което съм чувала, че материала от ябълки и круши загаря много, така че трябва да е доста рядък в казана и да се вари на бавен огън.
Виж целия пост
# 683
Чудно как съм пропуснала някои постове. Благодаря за отговорите на Скела, Вълк, Герундия, Добри Simple Smile.
И аз съм от ентусиастите и садим праскови и подобни разкошотии. Ако имам плод някога, ще докладвам. Кайсията миналата година имаше 5 кайсийки, но изгниха преждевременно. Тази година е почивка. Ще опитам и пъпеш, ако не ми мине меракът до следващата година. Дини няма да пробвам  Wink, също смокини и дафинов лист ще оставя на "колегите" от Варна, примерно.
Последният експеримент е да купя и засадя лозичка Каберне Совиньон (желание на сина). Дала да е есента?  newsm78 Някои от лозичките ми от пръчки имат малки гроздчета. Оказа се, че червеното е родило мъничко.
Да похваля още веднъж салатата на Скела за тивкички. Направих една доза и с краставици, вместо тиквички и понеже не ми се затвориха 2 буркана на винт, сега ги дегустираме. ММ каза да направя още. Simple Smile Малко карах на око с подправките (сол, захар, олио), само оцета мерих. За моя вкус може по-малко оцет на краставиците, но пък ММ ги хареса.
Забравих най-важното да питам.  Герундия, кога се варят ябълките за ракия? Преди ферментацията, след нея, ако може детайли по технологията.  Praynig Не знам дали ще варим, но да съм наясно.
Виж целия пост
# 684
Набрах чушки, за които Вили-Белруби ми прати семена. Simple Smile Три сорта - за сушене, оранжеви и червени месести. Чудни са! Вили, благодаря!!!   bouquet
http://alys.snimka.bg/other/septemvri-2015.877770.35973187
Виж целия пост
# 685
Извадих една леха попреминали домати и насях спанак. Време си е.
Виж целия пост
# 686
Стана! Има-няма преди седмица сложих да се вкореняват във вода чески от червен босилек (май още лилав му викат) и пуснаха коренчета. Ще ги нося в офиса, който иска да си бере от саксиите през зимата.

Доматите са в силата си - днес за пореден път консервирахме и донесохме 2 кофи за раздаване в града. Мъжо днес ме нарече богиня на доматите, ама аз си знам, че това е защото ги предпазих от акарите с масло от нийм.

Гроздето тази година е хубаво - и бялото и червеното.

За първи път виждам топинамбурите ми да са почти колкото смокините. Трябва да се хвана да ги измеря на височина. Около 2,5 - 3 м ще имат. Това е заради онзи 3-дневен дъжд около 21 август.

Вчера скъсах последната праскова за тази година, но пък сега започват смокините.
Виж целия пост
# 687
Здравейте ! Не знам дали е точната тема , но ще питам и вас . ОТ скоро реших да засея цялата си градина с копър . Въпросите ми са как е по-добре да бъде засят - като първо на отделно място на предварително хубаво напоена почвата разпръсна 2 пакетчета  семена от копър и след седмица като покълнат да започна да ги засявам коренче по коренче на леха или директно върху лехите след отново напояване на почвата  да разпръсквам семената ? newsm78
Благодаря ! Hug
Виж целия пост
# 688
Копърът се сее директно - тоест пръсват се семената връз предназначената площ. Може и да им се приготвят плитки браздички (1-2 см), или върху разпръснатите семена да се посипе пресята пръст или тор и да се притъпка. Може и да не им придиряш толкова.

Ако си в България - най-добре остави тая работа за април-май месец догодина.

Не мога да не попитам - ама как така цялата градина с копър? Нищо друго ли , нито стръкче?

Или смяташ да не сееш специално копър, а да си се въди като бурен из градината? Този начин е най-добрият, според мене.
Виж целия пост
# 689
Ей късметлии сте си вие, дето копърът ви се въди като бурен из градината. В моята градина това не става, обаче става в съседния парцел от 600 м2, в който съседът дотук е изсипал 30 камиона с тор. Единственият извод, който мога да направя е, че копърът изисква повечко хранителни вещества.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия