Давам примери с мои познати. Тръгвали са си от обедно гостуване на голям семеен празник в домашна обстановка (на село, къща с двор), тръгвали са си късния следобед. Та не е било само вечерно време. Често ставам свидетел на тези неща, защото става въпрос за братовчедка ми, с която се "виждаме" 2-3 пъти в годината с цялата рода......
Ето ти и друга гледна точка. Канени сме на дъъълго семейно събиране, което се очертава явно да продължи цял ден. Аз лично след третия час ще издивея и ще искам да си ходя. И о чудо, детето също след 2-3 часа почва да мрънка. Сега ще имам няколко начина на действие:
- ако му се е доспало да търся къде да го сложа да спи. Така с него ще се скатая и аз, може също да дремна даже.
- да му намеря някакво занимание /таблет, телефон и т.н./, което да му задържи вниманието още малко
- и великото решение, което ще ме избави от това събиране е да кажа - "ми съжалявам, детето се размрънка нещо, трябва да си ходим". Е при тези думи свеки примерно винаги почва да мърмори. Сигурно и тя смята внучката си за разглезена, обаче пък за мен е начин да се измъкнем от досадното събиране и да се оттеглим да си правим каквото си искаме.

Значи ли това, че в 12:00 мога да си надуя уредбата, щото така ми харесва?



