Синьо лято или (не)очаквана ваканция по немски - Тема 189

  • 55 884
  • 722
# 615
Skeeter , само ако решиш детето да има и българско гражданство, заедно с немското.

Благодаря!  bouquet
Виж целия пост
# 616
Не, грешиш! Не си с ниска култура, а с грешни приоритети. Като нас.  Peace

Ах, не знаех.  Mr. Green
След 3 години в БГ училището тук предпочитам да си прекарвам свободните дни по друг начин. Докато бг учителките не се научат да се държат прилично и да мотивират децата като тукашните, ще си обучавам децата сама.

Браво на дъщерята ти, The Game. Ако не беше тази битка надали щяхме да се радваме сега на благините на Западната цивилизация, но е трудно да се обясни в днешно време. С това пренаписване на учебниците и криене на неоспорими исторически факти сме все едно в "1984".
Виж целия пост
# 617
Мони, това беше шега! Съжалявам, че не си ме разбрала правилно.  Wink
Виж целия пост
# 618
Много ме вълнува въпроса за българско училище. В нашия град няма, но в съседен на 70 км има. Дъщеря ми следващата година ще е първи клас, сега учи немски и се чудя, дали българското училище няма още повече да я натовари. За мен е важно да се научи да чете и пише на български. Сама в къщи няма да успея да я науча да пише добре. За четене може и да се справя, но относно писането съм забравила доста правила. Може би ще опитам да я водя, но колко ще издържа да пътуваме всяка събота незнам.
Виж целия пост
# 619
dori_ta ваш избор е да пробвате. Ако ти можеш да уплътниш добре и интересно времето  , докато чакаш ученичката може и да се получи супер.
Ние имаме на 5 мин път всяка събота сутрин един час спорт, който много често ни обърква здраво плановете и създава напрежение.
С този опит избягваме всякакви регулярни ангажименти в почивните дни.
А колкото до културата мога да кажа, че единствените дни когато можем да заведем децата на театър , на кино, музей или цирк са почивните.
 

Виж целия пост
# 620
Сбъдваща мечти,
в какъв смисъл при вас се преподава на парче и няма програма в българското училище? Нали за всеки клас си има съответния брой знания, които трябва да научи детето и съответно се върви по определен учебник?
При нас засега училището е до 6 клас, защото по-нагоре няма желаещи. На мен ми  се иска децата ми поне до 5 клас да понаучат българска граматика и  засега се получава добре, но дъщеря ми все още е 2 клас в българското училище.
Ако и нашето училище беше на 70 км и аз също бих  се замислила, сега е на 30 км и ходим с обществения транспорт, излиза ни около 2 часа път, но за повече не знам дали и ние бихме се навили.
Виж целия пост
# 621
Повечето деца, които продължават да посещават българско училище и в по-горните класове са деца, които учат и в гимназия. Родителите им са високо образовани, реализирали се не само в България, но и в чужбина. Децата са мотивирани от родителите и посещават редовно училището.
Хората с по-ниско образование (и култура) ........
Моля, нека никой не се чувства длъжен да се разпознава в моя пост!
Не искам да обидя никого. Наистина, не е добре да се обобщава и затова използвах "Повечето", а не "Всички" деца и техните родители.
Разбира се, че има и изключения.

По въпроса за преподаването - в нашия 2ри клас се работи сериозно, дават се не малки домашни за подготовка у дома. Но за 3 часа седмично, без допълнително упражнения у дома през седмицата, не е възможен напредък.
Виж целия пост
# 622
    Здравейте,имам молба към майките с по-малки деца:може ли да ме насочите към сайт за безплатен  , видео-поздрав от Дядо Коледа. От години ползваме този,но е само на английски език.   https://www.portablenorthpole.com/  Или нещо подобно,но ми се иска да е на немски. http://www.northpole.com/Den/PersonalizedStories/   Благодаря! Hug
Виж целия пост
# 623
блабла7, това което исках да каже е, че подобни изказвания за професионалното и/или интелектуално ниво на хората взели различно от твоето решение е меко казано неуместно. Слава богу, отдавна нямам навика да се "разпознавам" в случайни постове в нета и реагирах просто, защото такива неща ме дразнят много. И, ако трябва да сме съвсем точни, "повечето деца" е точно обобщаване, особено когато не е уточнено, че това е според теб и твоите наблюдения в определен регион.
Иначе, темата за българските училища е интересна и най вероятно полезна за много хора, а аз лично адекватна информация по нея не мога да предоставя, тъй че не смятам да спамя повече по въпроса.
Виж целия пост
# 624
Сбъдваща мечти,
в какъв смисъл при вас се преподава на парче и няма програма в българското училище? Нали за всеки клас си има съответния брой знания, които трябва да научи детето и съответно се върви по определен учебник?
Училището не е акредитирано към МОН, не знам и да полагат усилия за да го направят. Вероятно нямат желание и ресурс (човешки предимно) за това. Учителите не се задържат и изобщо не е ясно кой ще е следващата седмица и какво ще се прави. Ползват помещения, които не всяка седмица са свободни, така че отпадат доста занятия. Не се покриват някакви предварително предначетани цели, няма програма, мъгла някаква. Хаоса в организацията е черешката на тортата и допълва цялостната картинка. Повечето семейства са там заради контактите, повечето деца са със слаб (говоримо) български и срещи с българи са им от голяма полза. Ние от липса на контакти не се оплакваме, децата ми са с повече от добър говорим български, с писмения там не напредват... ами... това е, за жалост. Ако училището стане баш училище, картинката ще е абсолютно друга.
Виж целия пост
# 625
Това , в което ние ходим е акредитирано по МОН от тази година. Но миналата, въпреки че не беше акредитирано, пак си имаха децата учебници. Учеха си като на училище. Имаха си домашни. Даваха им малко. Тази година са позатегнали още нещата и домашните са им повечко. Правят се концерти за 24-ти май, за Коледа. Миналата година правеха мартенички. Като цяло огранизацията при нас е горе долу на ниво. Но въпреки всичко е много трудно да се очаква от бг училище, че научи детето да чете и пише. Часовете са малко. А във всяка свободна минута, децата говорят по между си на немски Laughing Въпреки, че госпожите се опитват да контрират това, не им се получава.  
Миналата година имаше един празник, преди който децата трябва да лъснат обувките си, а на сутринта да намерят лакомства. Някой може ли да ми каже как се казва празника и всъщност каква е традицията. Помня че беше зимно време. Миналата година не бях чувала и незнаех за него. През деня дъщеря ми миказа, че другите деца имали лакомства в обувките си. Беше и кофти, че не е открила в нейните. Иска ми се тази година да не го пропуснем Rolling Eyes
Виж целия пост
# 626
Николаус, на 6-ти декември.
Виж целия пост
# 627
Благодаря Geia Hug. А самата традиция това ли е? Вечерта децата трябва сами да почистят бувките си, за им остави лакомства? Има ли легенда или?
Виж целия пост
# 628
Ами аз до колкото знам, децата сами си почистват ботушите, за да им оставят лакомства. Но дали има легенда или не, нямам представа  Embarassed Не съм питала.
Виж целия пост
# 629
Повечето деца, които продължават да посещават българско училище и в по-горните класове са деца, които учат и в гимназия. Родителите им са високо образовани, реализирали се не само в България, но и в чужбина. Децата са мотивирани от родителите и посещават редовно училището.
Хората с по-ниско образование (и култура) обикновено смятат, че изучаването на българския език ще попречи на детето в немското училище. После става ясно, че и без да ходи на БГ училище на детето му е трудно в немското.


Ще умра от смях.
 Joy Joy Joy Joy Joy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия