Реализация с право в чужбина

  • 7 873
  • 15
Здравейте! Сега уча право и имам още много време докато завърша, но имам желание след като това стане да работя навън. Знаете ли как точно става това, колко време евентуално може да отнеме и изобщо някаква по-подробна информация ? Ясно ми е само, че системите и законите са различни и се изисква отличен английски и подробно познание на чуждата система и закони, също и за някакви сертификати и специализации, но е крайно недостатъчна информацията за да съм наясно. Благодаря за отделеното време.
Виж целия пост
# 1
аз също съм завършила право и мисля, че няма как да се реализираш в чужбина с диплом от бг.
Виж целия пост
# 2
С подходяща специализация, подплатена със западна диплома и съответните знания, няма нищо невъзможно. Не виждам защо да е недостатъчна информацията в днешно време. Изкарай някой безплатен МООС курс по право, за да видиш дали би искала да специализираш в съответната област - например международно данъчно право, екология, авторски права...
Виж целия пост
# 3
christina1980 Има как, но е доста трудно. Познавам няколко човека, които са завършили право тук и си работят навън.


fatoumata Какво имаш предвид под "западна диплома" ? Дипломата ми е оттук, а там като отида не ми издават диплома, а сертификат след изкарани 2-3 години по курсове или колежи, доколкото аз знам поне. Информацията е недостатъчна, защото рядко някой с право се решава да ходи навън, а и да го направи не го дискутират в интернет често. Трябва да попитам на място съответните хора, но нямам представа кой се занимава с подобно нещо и кой може да има информация. В университета е малко вероятно да знаят нещо повече от мен.
Виж целия пост
# 4
Кой университет е Вашият? Дъщеря ми завърши право, но в Холандия и в момента работи в Германия, като след магистратурата има степен LLM. Обща позната, нейна връстничка изкара успоредно правен факултет в СУ и такъв в Страсбург (СУ имат двустранен договор с тях) и получи и българска и френска диплома, след това направи магистратура в Страсбург и сега е стажант адвокат в кантора в Париж, иска и вероятно ще успее да започне собствена практика.
С правото нещата са тегави, в общия случай практикуваш там, където си учил... И да се признава нещо от другаде, пак трябва доучване.
С дъщеря ми случаят е подобен, тя иска да вземе права и в БГ и за целта мина през приравняване на холандската диплома , но за да може да се яви на изпит тук изискват от нея пълните курсове на бая дисциплини, които тя там не е държала, както и практиките и сега пратически следва още веднъж дистанционно, на индивидуален пан, за да може да има хорариума, изпитите и да се яви за права.... Работейки в чужбина по специалността...
Така че, има варианти, но разпитайте първо в конкретния университет, в който сте каква степен получавате на изхода и после търсете къде бихте могли да направите магистратура примерно по право на интелектуална собственост или международно, или европейско право, така че завършвайки я да имате ценз за да работите в Европа.
Направо с българска диплома - трудна работа, освен в европейските структури - Комисията, съвета, но там местата са примерно 500 от 25.000 кандидати за цяла Европа и то за стаж...
Виж целия пост
# 5
Имам предвид допълнителна магистратура след българската или диплома за следдипломна квалификация от уважаван университет. Разбира се, в конкретна област. За ориентация има сайтове на университети, има изложения. Все повече програми се водят на английски.
Присъединявам се към останалите, че едната българска диплома трудно би свършила работа, ако основната ти цел е да практикуваш извън страната.
Виж целия пост
# 6
Уча в УНСС. Излиза се със степен LLM както всички, но навън това не го признават и трябва още веднъж да се изкара същата степен при тях. Разбирам 1-2 години курсове за усвояване на чуждата система, но 3 години допълнително си е като 2-ро висше. Тегава работа е, но съм решен твърдо да опитам, а дали ще се получи е друг въпрос.

StefanB Аз едва ли ще мога да запиша 2 университета едновременно. Даже не знам дали УНСС имат двустранни договори навън за правото. Съмнява ме, а и нито времето имам, нито финансовите възможности. Дъщеря Ви е завършила в Холандия и това много и помага за работата в Германия, защото системите си приличат, но в моя случай не е така. Защо приятелката й е изкарала втора магистратура след като тя излиза магистър с правото и от 2-те места? Или тя е записала бакалавър ? Това знам, че го има навън, но тук не.
Ще трябва явно да разпитам из университета ако знаят нещо, но ме съмнява.
Виж целия пост
# 7
Не, тя започна да учи в СУ, а ако не бъркам след 3-та година отиде в Страсбург и кара година там, като кредитите се признават в СУ, имат двустранни споразумения с няколко университета в Евопа. После за 5-ти курс се върна тук в СУ, практики, държ, изпит, после изкара  само магистратура в Страсбург и магистърската й е от там (освен българската, нали тук няма само бакалореат по право...) . И една година стажува във френски кантори, като междувременно се яви на оня тежкия изпит за правоспособност тук и го взе.
Така че, не е учила успоредно, просто в СУ явно има как да караш година в друг университет, а и дипломата им е позната и тежи при тези, с които имат договори.
За УНСС не съм чувал. Вие кой курс сте там?
Защото всяка година нещата се променят, унифицират програми, нали тече интеграция....
Виж целия пост
# 8
2-ри курс ще съм тази година. Имам време, но искам да съм запознат с нещата. Да не е била по Еразъм програмата, защото аз друга програма за изпращане на студенти не знам ? Общо взето е изкарала 1 година там, харесало й е в дадения университет и е записала 2-ра специализация (магистратура) по някакво право след завършването тук. Няма как иначе да стане с 1 година обучение там само да запише магистратура. Първо взима тук и тогава там й я признават(може би по-лесно, защото е била при тях вече) и кара само 1-2 години магистър, което се води допълнителна специализация доколкото знам. Аз така го разбирам поне.
Виж целия пост
# 9
Не, защо само Еразъм? И защо разглеждате обучението в чужбина отделно от обучението тук, не, всъщност става дума за две части на едно цяло, за съвместна програма на обучение на български и чужд университет.
Освен програмата Еразъм, в СУ отдавна, а в Унсс по-отскоро има двустранни и тристранни споразумения с различни висши учебни заведения в Европа, например ето вижте за СУ  https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/mezhdunarod … dentska_mobilnost Изброени са бая университети, между които и Страсбург, за който говорих. По тристранно споразумение.
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/mezhdunarod … orazumeniya_na_su
 
И за Унсс съответно  http://www.unwe.bg/bg/pages/158/%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%BC%D0%B5%D … %D0%BC%D0%B8.html
За съжаление, не виждам нищо за право в УНСС, засега.      
Признават се ЕЦТ-тата, тоест кредитите, според договорката между университетите.
Впрочем такива програми има от години между европейските университети и там е нормална практика студентите да карат семестър или година в друга държава, като кредитите се признават, за повечето английски университети е почти норма, за холандските е нормална опция… Дори Утрехсткия университет , пеавният факултет има съвместна програма с Вашингтонския университет и обменят студенти с цел европейските студенти да придобият представа от прецедентната система, както и американските – да се запознаят с европейското, континентално право…
При това се запознават задълбочено – цяла година….
Е, това имам предвид, че нещата са динамични, всяка година излизат нови възможности, просто ги търсете. Човек като иска, може, особено днес, с нета, границите падат… Информация бол, само да можеш да я отсееш и да знаеш какво търсиш…
Виж целия пост
# 10
...
Освен програмата Еразъм, в СУ отдавна, а в Унсс по-отскоро има двустранни и тристранни споразумения с различни висши учебни заведения в Европа, например ето вижте за СУ  https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/mezhdunarod … dentska_mobilnost - Това е Еразъм --> Начало /Университетът /Международна дейност /Програма Еразъм /!

... По тристранно споразумение.
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/mezhdunarod … orazumeniya_na_su ... - Тристранното споразумение не означава споразумение за обучение на студенти между три университета. По-скоро е обмен на опит и най-добри практики, както и обмен и обучение на преподаватели. Трябва да се пита изрично на място, за да не остане някой подведен. Затова верния начин за получаване на информация е да се пита в съответния университет, не в bg-mamma

Виж целия пост
# 11
В много специалности не се признават изпити и кредити, взети в чужди университети, което не е редно, но е факт за българските университети.
Виж целия пост
# 12
...
Освен програмата Еразъм, в СУ отдавна, а в Унсс по-отскоро има двустранни и тристранни споразумения с различни висши учебни заведения в Европа, например ето вижте за СУ  https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/mezhdunarod … dentska_mobilnost - Това е Еразъм --> Начало /Университетът /Международна дейност /Програма Еразъм /!

... По тристранно споразумение.
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/mezhdunarod … orazumeniya_na_su ... - Тристранното споразумение не означава споразумение за обучение на студенти между три университета. По-скоро е обмен на опит и най-добри практики, както и обмен и обучение на преподаватели. Трябва да се пита изрично на място, за да не остане някой подведен. Затова верния начин за получаване на информация е да се пита в съответния университет, не в bg-mamma


Абсолютно, Еразъм е първият линк, то си го пише... Аз цитирам него, че го има, и веднага след него Ви давам втория, който е тристранно споразумение.
В него няма три университета, а СУ, френски университет и неправителствена организация с идеална цел - в конкретния случай Университетската агенция на франкофоните, която е един вид посредник да се сключи споразумението и се явява страна по него.
Има и двустранни такива, само между два университета.
Ценното при тях е, че поради наличието им двата университета взаимно си признават кредитите, така че не е проблем да излезеш от единия и да отидеш в другия за определен период, да слушаш лекции и да държиш там изпит, който да признаят тук като част от обучението ти в твоя университет.
Както и български преподаватели-франкофони четат там лекции и обратно.  Пример - проф. Неновски от УНСС, чете и тук и в Париж. И други...
Безспорно, най-добрият начин е да се пита  в университета, но не пречи да се потърси мнение и другаде - в случая твърдя, че казаното от мен е факт, защото познавам човека лично и покрай моето дете сме говорили как какво защо, по какъв начин... НО, за СУ, за УНСС не зная ....
Виж целия пост
# 13
Ако имате допълнителна информация не се притеснявайте да споделите Grinning Значи най-лесното дотук, което разбрах е да си изкарам образованието тук и после живот и здраве допълнителна магистратура навън. Как стой въпросът с разрешението за практика там ? Тук полагаме изпит, а там ? Едва ли едната магистратура ще ми даде разрешение, но не знам дали не признават изпита за правоспособност положен тук ? Ако го признават, супер, но ме съмнява малко.
Виж целия пост
# 14
Има огромна разлика   между това дали искаш да работиш като юрист в чужда държава, или като адвокат. За първото, с тяхна магистратура, може и да намериш работа. Второто е супер трудно за чужденец, пак зависи иот държавата, защото е различно, но иска членство в тяхна професионална организация и т.н., подобни на нашите изпити за права...  И за двете се иска владеене на английски и задължително на местния език,
В нета има доста неща по този въпрос, ето например погледни тук: http://spodeli.net/16/story-41469.html  Може да ти е полезно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия