Испания

  • 70 154
  • 803
# 540
Тук в момента е 39°С за утре го дават същото, а аз си мислех, че ще мога да си почина добре отпуската. Нищо такова за сега не се задава.
Виж целия пост
# 541
Заповядайте! Гости приемаме!  Grinning

Тукашните са си разглезени, определено. Като стане към 30-тина градуса и почват да мрънкат кооолко било горещо. Зимата температурите като наближат към нулата и пак се почва "ооох, какъв студ е". По-миналата година заваля сняг. Е, заваля силно казано - докато падне и се топи. Успя обаче да натрупа един пръст слой, който до следобед се стопи. Ама вестниците гръмнаха "Най-лютата зима от 30 години".
Откъм климат сме добре, поносими температури, нямам оплаквания.  Но пък вятър и дъжд - са ни ежедневие. В началото това доста ме стряскаше - от ярко слънце - порой и после пак пек. Ама човек свиква.
Виж целия пост
# 542
Явно на някои от вас ви е станало топличко, ама все пак това е Испания. Simple Smile

Който не може да си отвори замунда или някой торент сайт, да си смени ИП-то с българско.
Не е трудно, дори да не сте навътре с компютрите за 1 час четене из нета и гледане ще го направите.
Най-лесно е да си направите втори или трети браузър  с бг ИП и да го използвате само за тази цел.

По едно време ставаше и като се влезе през накой сайт, който ти скрива ИП-то, като ставаш анонимен. Не знам дали сега става все още така, но може да се пробва, това е още по-лесен начин.
Виж целия пост
# 543
smileys мерси грешката била в моя ¨телевизор¨

За нищо.  Simple Smile

Модераторите трият последователни постове от един и същ потребител.  Wink Има бутон "Редактирай".  Peace
Виж целия пост
# 544
Заповядайте! Гости приемаме!  Grinning

Тукашните са си разглезени, определено. Като стане към 30-тина градуса и почват да мрънкат кооолко било горещо. Зимата температурите като наближат към нулата и пак се почва "ооох, какъв студ е". По-миналата година заваля сняг. Е, заваля силно казано - докато падне и се топи. Успя обаче да натрупа един пръст слой, който до следобед се стопи. Ама вестниците гръмнаха "Най-лютата зима от 30 години".
Откъм климат сме добре, поносими температури, нямам оплаквания.  Но пък вятър и дъжд - са ни ежедневие. В началото това доста ме стряскаше - от ярко слънце - порой и после пак пек. Ама човек свиква.
Бяхме втората половина на юли към вашия  край.Голяма жега  40 градуса.Питахме рецепцииниста на хотела, защо никъде из Виториа не видяхме климатици по жилищните сгради.Обясни, че летата били прохладни.Явно ние сме занесли жегата. Защото и предишния път си беше жега.Но пък природата е прекрасна. Влюбена съм в Северна Испания.
Виж целия пост
# 545
Да, красиво е. Ние сме по-близо до океана от Виториа, може би затова големите жеги са по-малко при нас. Не че не е имало. Наистина почти никъде няма климатици върху жилищните сгради.
Виж целия пост
# 546
Окена и плажовете са прекрасни. Поне двете ваканции в страната на Баските и тази в Галисия плажовете бяха спокойни.
А Билбао, Сан Себастиян, Сантандер Сантияна ден Мар, са като приказка.Изобщо цялата страна на Баските с красивите си планински пейзажи., зеленината и сутрешните мъгли ми напомня на приказка s горски феи.Като манталитет баските също са различни.
Галисия пък ме плени със Сантяго де Kомпостела.Неввроятен дух у магнетизъм усетих в стария град.Напомни ми по усещане любимия Пловдив. А за прекрасната музика с гайда., не стигат думите....

За мен  северна Испания има неустоим  за мен чар..Южна не успя да ме докосне   въпреки красотата си.
Виж целия пост
# 547
Аз отново се връщам към темата с училищата  Simple Smile.

Тъй като късно подадохме документи, дъщеря ми на 3 г. беше разпределена в консертадо, което нямахме възможност предварително да огледаме.

В това училище няма седалки на тоалетните. Да, ергономични са, за малки деца, но все пак тази липса на седалки много ме притеснява.
За мен лично не е нормално. След запитване, учителката каза, че нямат седалки, за да не си прищипват пръстите на ръцете.

Тригодишните спят на тънки матрачета на пода. Ползват се едни и същи обувки за вън и вътре. Това обичайно ли е тук в Испания?

Ползват се единствено чаши за пиене, които стоят на стойка близо до мивката, но все пак детето ми не може да си пусне само чешмата и да си сипе вода, като е жадно.

Моля, момичета, споделете как е в училищата, които посещават вашите деца.



Виж целия пост
# 548
И на мен ми се случи това с разпределението, само че аз исках концертадо, а нямаше места и ни разпределиха в публико.
В предишното училище ( концертадо ) беше нещо подобно на това което описваш. Занесохме чашки, но вода сипваше учителката с кана. Имаха дюшечета за сън и някои деца спяха, някои не. Аз взимах дъщеря ми да обядва в къщи та опцията спане отпадна. За обувките - да, не се събуват. Ходят навън по локвите ( при нас валеше много ), влизаха вътре и сядаха на пода  Laughing. Тоалетните бяха със седалки. Дори за първите две групи беше вътрешна с малка вана където ги миеха ако има инцидент. Големите ( 5 год. и нагоре ) ходеха в обща.
Сега е в друго училище. Учителката ми харесва. Детето ми е доволно. Това, което най-много ме впечатли е, че първият ден ми донесе лист с рисунки за храната, която трябва да носи всеки ден от седмицата. Т.е. всички носят еднакво. В старото училище нямаше такова изискване, едно носи сандвч, друго плод, трето шоколад, четвърто сок, ....
Виж целия пост
# 549

I.Hr, благодаря ти, че сподели.

Това със седалките за тоалетна най - много ме притесни. Другото както и да е. Просто е страшно нехигиенично. Аз имам момиче и тя сяда на самия моноблок, който не искам да си представя в какво състояние е, след като е ползвано от десетина деца. Чудя се как най - безболезнено да го повдигна на въпрос.
Виж целия пост
# 550
И да има седалки пак е същото. Както казах ходех на обяд да взимам моето, по времето в което децата отиваха в стола. Някои влизаха в тоалетните преди да отидат да се хранят. На такива гледки съм ставала свидетел, че  Sick Sick Sick, просто децата още нямат навици и трябва да бъдат наблюдавани и подсещани, което няма как да стане. Та ... какво да ти кажа, ние му викахме *необходимата доза Vitamina M*
Виж целия пост
# 551
Мислех, че някой влиза с тях поне да ги наглежда какво правят. Не очаквам да им помагат, но поне да не правят глупости децата.

Виж целия пост
# 552
 blue-green трябва да рпиемеш факта, че това е училище, а не детска градина. Ако учителката влиза с всяко дете в тоалетната (или го придружава до тоалетната) кой ще остане с ругите деца. Това означава останалата част от класа да останат без надзор. Няма как да се случи. Не е болка за умиране, нищо няма да му стане на детето от липсата на седалка (не виждам каква би била разликата със седалка?).
Относно "Леглата" - пак казвам това е училище и по принцип не е прието да спят на обяд. Факт е обаче, че има деца които не издържат и за това по някакъв начин са приспособили нещо налично, за да си починат.
Обувките, мисля че след като обясних по горе какво точно предтсвлява учебното заведение, няма смисъл да се повтарям. Нямат шкафчета, няма пантофи, няма такива неща.
Виж целия пост
# 553

blue-green
навсякъде е така , не си мисли 4е само във вашето у4илище. консертадо=по-доброто у4илище. много хора тук ако имат избор предпо4итат  консетадото пред публико . такива у4илища са 4астни у4илища , които са извоювали статут и субсидии от държавата , 4есто пъти се заплаща годишна такса , която оба4е няма нищо общо(като сума ) с едно 4астно у4илище ... в някои консертадота не се плаща нищо.
 моята дъщеря беше само до 14 4аса (тоест ние нямахме храна и занятия до 5) и пак децата си поспиваха на хама4етата . влизала съм в 3 у4илища при нас и не съм виждала седалки в нито едно . децата (малките 3,4,5 години ) НЕ ходят сами до туалетна . поне в нашето у4илище имахме винаги една у4ителка и една помощни4ка (стажантка , у4аща се или незнам какъв статус то4но има, но със сигурност не е у4ителка ).. помощни4ката се занимава с това , затова и носехме първите 2 години мокри кърпи4ки . друг е въпроса ,4е ако детето не е нау4ено поне да си казва за пипи и кака  Mr. Green никои няма да го преобуе ...ако ве4е се е слу4ило(напишано, наакано ) викат майката да си го преобува . предпо4итат децата да не са с памперс . имахме едно дете което ходеще с памперс и майка му недоволстваше 4е се било нааквало и никои не го проверявал ...така си стояло до края на  4асовете . ами аз тая жена не я разбирах ...дете на 4 години да не го у4и да каже поне /.....
ако е жадно детето ще си каже предполагам ...при нас не е имало такъв проблем ,а и тук от 4ешмата не се пие ...децата особено само бутилирана вода им изискват или филтър с 4ашки ...
..единственото , с което не се примирих с годините е сядането на земята ... нашата област ли е топла, откъде идва този навик .. като ги тупнат да седят на асфалта и сърцето ми се къса , преди време за вси4ки Mr. Green  Mr. Green ве4е явно свикнах и само за моята дъщеря  Mr. Green . опитах се да я оту4а , но навика си е навик и с стадото , стадо.... Mr. Green
Виж целия пост
# 554
Това, което най-много ме впечатли е, че първият ден ми донесе лист с рисунки за храната, която трябва да носи всеки ден от седмицата. Т.е. всички носят еднакво. В старото училище нямаше такова изискване, едно носи сандвч, друго плод, трето шоколад, четвърто сок, ....

Миналата година малката беше с такъв лист. Понеделник- млечни, вторник- сандвич, сряда- плод и т.н. Много ни улесни всички.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия