Кухня за диабетици

  • 23 964
  • 70
Привет!
Имам в къщи диабетик някои път се чудя какво  да  направя за закуска примерно , някои сладкиш за диабетици.  Въобще моля споделете какво приготвяте за хапване..... Идеи моля че от скоро се сблъсках с това....
Виж целия пост
# 1
За диабетиците е препоръчително ограничаването на приеманите въглехидрати - това означава, че консумацията на тестени и сладки храни, картофи, ориз и дори бобови и плодове трябва да бъде значително намалена. Всякакви традиционни сладкиши отпадат. Най-добре е храненето да се базира на месо, яйца, млечни (най-вече сирене, не прясно мляко) и зеленчуци, а храната да се приготвя с достатъчни количества мазнини (студенопресован зехтин, свинска мас, краве масло, но не слънчогледово олио заради възпалителното му действие върху организма). Може да се консумират ограничено ядки и семки, но не например големи количества кашу. Най-добре погледни тази тема за рецепти: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=675266.0;topicrefid=19 Нисковъглехидратното и високомазнинно хранене е именно най-подходящото за един диабетик.

И още нещо: ако човекът изпитва постоянен глад, това означава, че инсулинът му е прекалено висок, а това ще му навреди значително в дългосрочен план. Затова трябва да се храни солидно 3 пъти на ден, с достатъчно белтъчини и мазнини и без да набляга на въглехидратите, а не да се храни по 5-6 пъти на ден в малки количества.

А най-добрият начин да се ориентирате кои храни как му влияят е да си купи глюкомер и лентички и да си мери кръвната захар след хранене - още на 30-ата минута от сядането на масата, после отново на 60-ата минута, на 90-ата, на 120-ата. Така ще види кои храни как влияят на захарта му. Важно е захарта да не се повишава над 8 дори след хранене.
Виж целия пост
# 2
аз през бременността имах гдиабет, тогава намерих този сайт, много ми беше полезен:
http://www.bordovsky.net/index_files/page0002.htm
мерех и почти след всяко хранене кз за да съм сигурна че всичко от това епозволено.
Виж целия пост
# 3
Храната за диабетици става ли за инсулинова резистентност и доста наднормено тегло?
Виж целия пост
# 4
За ИР и наднормено тегло важи това, което написах. Рецептите от блога в предишния пост често не са подходящи, дори за бременни с гестационен диабет, но при бременните поне диабетът е за кратко - докато родят, така че дори да се "изпорти" контролът, не е фатално. Естествено, бременна, която е развила гестационен диабет, обикновено има вече ИР, така че по принцип трябва да внимава с храненето, защото рискът й за диабет тип 2 е повишен. Точно ИР е в основата на диабет тип 2, а гестационен диабет развиват жените, които още преди бременността са имали ИР, а след забременяването са прекалявали с въглехидратните храни.

И е важно да се гледа захарта да не се повишава над 8 дори след хранене, а още по-добре е да не се повишава изобщо - това става именно с нисковъглехидратно хранене. То е най-правилното за ИР, вкл. за бременни с гестационен диабет.
Виж целия пост
# 5
аз нямах и нямам ИР, само ГД.
не съм и прекалявала преди това с въглехидратни храни, просто не ги предпочитам.
как стана тогава гд при мен  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 6
Явно си от малкото изключения. Публикациите се пишат за преобладаващата част - примерно 70-80%. Ти си сред останалите. Но също е възможно да имаш ИР, без да знаеш. Wink А въглехидрати са хлябът, картофите, оризът, бобовите, не е само захарта. Бременните много често налитат точно на въглехидрати и бременността просто обостря вече съществуващ проблем. Естествено, сигурно има изключения.
Виж целия пост
# 7
нямам ИР, изследвала съм се.  Simple Smile
знам  какво са въглехидратите, лишавах се месеци от тях.
плодовете също много покачват КЗ.
затова най-добре зеленчуци.

Виж целия пост
# 8
Като се изследва, инсулинът ти не се повиши изобщо над горната граница в никой момент, така ли?

Да, вярно е, че плодовете повишават също кръвната захар. А дали се лишаваш, или помагаш на организма си да избегне сериозно заболяване, е въпрос на гледна точка.
Виж целия пост
# 9
Здравейте и от мен  Simple Smile аз съм нова тук но чета с интерес  Simple Smileдиабетичка съм от 5 години на инсулин и ми предстои ин витро. Понеже се притеснявах доста в началото дали ще мога да имам деца започнах много точно да спазвам хранителния режим който трябва да има един диабетик постигнах много добри резултати на кръвната захар но накрая се оказа че сме по мъжки фактор за ин витро.
Има ли някоя диабетичка тук в моята ситуация която да сподели как е преминало всичко да ми вдъхне малко кураж
Виж целия пост
# 10
 mamazori и аз от няма и година се сблъсках с този проблем, и аз се чудех какво да готвя, най-вече какви десерти, какво да закусва, ей такива неща ме вълнуваха. Открих няколко бълг. сайта с рецепти като този дето е даден, да ама не знам какво им е за диабетици, че нямат захар, или че са с пълнозърнесто брашно...това не ми помогна много, не виждам какво им е специалното, след като съдържат много въглехидрати.
Съгласна съм с Cioccolata, единствено при зеленчуците- зелените са в неограничено количество, червените - ограничени. Всичко, това което е написала и ние го следваме - никакви тестени, сладки неща, даже и с подсладители, картофи, боб, ориз - вече готвя много рядко, основно са зелени зеленчуци с месо-риба, плодове хапва, но не от всички. След повече от половин година на режим, сега и да прегреши понякога с малко сладко, то кръвната захар бързо влиза в норма, рядко се случва, но се случва.

И вече зависи дали е с наднормено-нормално тегло, възрастен-дете, дали спортува... Има една книга - "Наръчник на диабетика", там подробно е описано всичко, на мен ми беше много полезна.

Рецепти за диабетици са НВХ, бях намерила руски форум за диабетици, където наистина имаше много рецепти, които са за диабетици, имаше даже всяка порция колко ХЕ съдържа, което е много важно, ако те интересува ще ги потърся.


Ivelina D ,  Hug Успех с ин витрото.
Виж целия пост
# 11
Аз съм останала с впечатление, че от плодовете ябълките може да се хапват от диабетици и ИР.

Имам много близък, който в момента се бори с ИР и наднормено тегло, дори му дадох линка за тази темичка да я чете, защото отскоро трябва да е на специфична диета. Странното ми е, че морковите са му посочени като противопоказни. newsm78

Предлагам да пускаме веднъж на ден по една рецепта  за примерен обяд с конкретни предложения, така ще бъдем от полза на много хора.
Виж целия пост
# 12
На много места в Интернет може да се види кои храни колко въглехидрати съдържат. Морковите със сигурност съдържат по-малко на 100 грама, отколкото една ябълка или повечето плодове. А и не вярвам много хора да ядат моркови с килограми. Но за сметка на това плодовете, особено ако се прекалява с тях и ако се пият фрешове, смутита и подобни, дават доста въглехидрати, така че с тях трябва да се внимава. По-добре един морков, отколкото една ябълка, най-общо казано. А освен това глюкомерът е много полезен уред - той показва колко се повишава кръвната захар от всяка храна.
Виж целия пост
# 13
ММ е с диабет от миналата година. Това за изключването на бобите и картофите малко ми е странно. Лекаря му препоръча поне един седмично бобови и картофи. За сладкото и тестените е ясно

http://www.zdravnitza.com/a/nav/products/one/one/products/261/ca … 2/koz/koz/koz_n/9
Виж целия пост
# 14
Мерете захарта след бобови и картофи и пак ще си говорим. Wink Но я мерете или през 15 минути от началото на храненето, или най-много през половин час, за да хванете пика на кръвната захар. Не чакайте да минат 2-3 часа, а мерете по-начесто - така ще видите коя храна колко повишава захарта. И картофите, и бобовите съдържат много нишесте, а нишестето е дълги низове от глюкозни молекули - те се разграждат бързо (особено картофите са много бързо разградими, бобовите поне имат повече фибри) и тази глюкоза директно повишава кръвната захар (тя неслучайно се нарича кръвна глюкоза). И картофите, и бобовите са неподходящи за диабетици, ако се консумират в големи количества. 100 грама картофи съдържат около 20 грама въглехидрати. На едно хранене е добре да няма повече от 15-16 грама, иначе захарта се повишава.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия