Университети в Германия и други държави с немски език 6

  • 55 530
  • 743
# 420
Здравейте! Малко не е по темата, но моля ако има мами на деца от немски език на гимназия Бертолт Брехт Пазарджик - 12 клас да ми пишат. Дъщеря ми ще пътува до Германия - Бад Мергенхайм през февруари и от организаторите разбрах, че ще има още деца от Пазарджик. Благодаря ви!
Иначе ние вече имаме заветен резултат от устен ДСД и стискаме палци за добър резултат и на писмения!
Виж целия пост
# 421

А аз да задам един друг въпрос. Рибата е още в морето (не е държала девойката дори и един изпит от бакалавърската програма), но аз слагам тигана (мисля за магистър). Провокира ме един пост на Дид преди страница-две, в който ставаше дума за това, че дъщеря й е събрала сама по-голяма част от парите за магистратура. Извинявам се за лаишкия въпрос, но кои пари се имат предвид - таксата ли е доста по-солена от сегашния  символичен Semesterticket  и Solidarbeitrag или се визират и парите за  ежемесечна издръжка? Защото според инфото на сайта на настоящето й уни, магистратурата с насоченост, подобна на тази на бакалвъра (със съответните Vertiefungen), струва същото...

Става въпрос за издръжката по време на магистратурата. Иначе таксите за магистратура са като бакалавърските, говоря за университета на дъщеря ми в Мюнстер, там магистратурата е с подбор, т.е. zulassungbeschränkt. Другите места, където кандидатства, бяха със същите такси - в Хамбург и Падерборн.
И понеже след поста на Русалка видях обсъждане на магистратурите, и аз смятам че магистратурата дава по-добри възможности за развитие. Дъщеря ми е бакалавър по бизнес /или икономическа/ информатика и спокойно може да си работи на хубаво място по специалността, но магистратурата й дава допълнителни кариерни възможности и работа като консултант, което е целта й.
Виж целия пост
# 422
Русалке, само таксите за "държавната поръчка" са като на бакалавърските програми, а за да се кандидатства за такива магистратури, трябва успех. При дъщеря ми условието беше да си сред първите 30% по успех на випуска, за да подадеш документи. След това имаше още едно отсяване с изпит. Тези, които са с по-нисък успех трябва да приготвят пачките, за да се запишат. Таксата е в хиляди евро и обикновено работят някоя и друга година, за да ги спестят. Е, могат да кандидатстват и в някой университет, където не подбират кандидатите. Wink

Колкото до бежанците, дъщеря ми никога не се е оплаквала от присъствието им. Но точно в Кьолн се случиха събитията. Гаранция няма, дори и привидно да изглежда спокойно.
Виж целия пост
# 423
А може ли магистратура в Германия, след бакалавър в СУ или ТУ в София?
Виж целия пост
# 424
Тези такси, които се коментират за магистратура и мен ме изненадват, но явно много зависи от специалността, а не е общо правило.
За бежанците аз спрях да питам, защото видях, че дъщеря ми става тревожна. Една вечер се обади да каже, че непрекъснато се оглежда като се прибера по тъмно, а това беше още есента. Cry
Виж целия пост
# 425
 Благодаря на mama Tin. Разбирам. Макар че няма как да кажеш на черното бяло. Нещата ще стават все по-зле в дългосрочен план според мен. И аз не фиксирам върху темата, но дъщеря ми е достатъчно интелигентна да търси и открива сама информацията, да преценява, да се съмнява. Ами то до няколко години нещата ще станат окончателно ясни накъде вървят и всеки ще си направи избора.
Виж целия пост
# 426
А може ли магистратура в Германия, след бакалавър в СУ или ТУ в София?

Разбира се, че може.

За бежанците аз бях писала в началото, ако се повтарям, ще ме извините. Впечатленията са за Бавария.

Стана дълго и го сложих в скрит текст. Елхица, ти си сякаш по-нова в темата или поне аз отскоро те виждам, та ето на твоя въпрос bouquet

Скрит текст:
Обикновено не ги виждаш, защото биват настанявани в определени къщи. Гледат да не правят гета, а във всяко село да вземат по 3-4 човека, по репортажите, които гледам. Става дума за крайното настаняване, не за момента, в който идват и ги настаняват във физкултурни салони, докато им се намери нормално жилище. На този етап няма как да правят каквото и да е, защото полицията следи тези жилища изкъсо. Случая в Кьолн, ще кажат някои, но по мое мнение това е организирано от хора, живеещи по-отдавна тук, дори и да се окаже, че преките извършители са току-що пристигнали бежанци.

Те са (или поне голямата част) неграмотни - не знаят кога са родени  Shocked, защото там не се записва и води документация, не могат да пишат - подписват се с пръстов отпечатък, някои дори не говорят собствения си език. Строят е типичен - жената няма право на нищо, усеща се това като дават репортажите. За мен тези хора не са шанс, човек, който на 20+ години не може да пише дори и няма никаква друга квалификация, как точно ще се интегрира? Какво ще работи? 1 милион общи работници по строежите? Чак толкова много не са нужни... Тук дори за градинар се обучаваш...

Агресивни си към хората, които им помагат, в Мюнхен показваха сума ти жени, които помагат на доброволни начала, сипват супа, разпределят играчки за децата или дрехи - и мъжете се опитват да им крещят, да им се карат, отделно от това се оплакват колко малко правели за тях и това ли била "помощта". По мое мнение - чисто нахалство. В един от домовете за бездомници в Бавария, един човек беше приел десетки бежанци, за да помогне с настаняването - храни ги, обучава ги на немски, като е намерил възрастни хора, които да водят часовете по немски, нонстоп им намира дарения на дрехи и играчки за децата... И какво правят те? Не искат да учат езика, бият се помежду си, опитват се да крадат, оплакват се, че не получавали повече... По негови думи (на собственика на този дом), не могат да се интегрират, трудно им било...

Трети случай от Бавария - жена, която работи в службата, отговорна за бежанците, приема ги и ги записва по разните бази данни. Тя казва, че вече не може да преброи пътите, в които новодошлите я питат кога ще получат къща и/или кола  Shocked Shocked. Стига, бе, да се пиша и аз бежанец! А колко от бежанците пред скрити камери казват колко им е добре тук, а пред камерите, официално, се оплакват.
Или пък оплакването, че чакали 2-3-4 часа да ги регистрират, как можело било такова нещо... От тези 4 часа, 2 часа чакат навън на около 10-11°, после влизат в отоплена палата...

Първите дни виждах бежанци на паркинга на един голям магазин - всички мъже имаха телефони и говореха с тях, а жените, които малко по-късно се присъединиха към тях, носеха торбичка Douglas, Gucci и Prada... И в тях очевидно не беше багажът им от Сирия - несмачкани торбички с нещо леко вътре... Загледах ги тогава детайлно, защото бяха първите, които виждах. Определено не бяха турци!

Последното, което чух е, как щели да им изграждат уай-фай в домовете, които им строят! Горките! Тук не всяко немско семейство има уай фай, защото за уай фай рутер плащаш повече, отколкото за кабелен. Символично повече, но може би за някои хора е фактор...

Та така, това е моето виждане за нещата, а и на други неетнически германци (живеещи тук десетки години или родени тук, но с родители чужденци). Е, и някои германци виждат, че прибират използвачи, но повечето са на мнение, че това са онеправдани хора, които няма къде да отидат и, както каза Мама Тин, биха ги прибрали едва ли не и у тях. Само в бившата източна Германия има разлика в отношението - там някакси пО ги виждат нещата, там са и всичките десни организации, които пропагандират против чужденци, може би затова.

Прогнозирам, че 2016 докъм септември поне ще бъде спокойна, защото поне толкова трябва, за да се построят или обновят жилищата за трайно настаняване. Дотогава те и пари не взимат, храната им я дават, та щат-не щат трябва да са наблизо до тези физкултурни салони/спортни зали, а пък там има много полиция.
Виж целия пост
# 427
"Разбира се, че може"
Мерси Chrissy.  Теоритично навярно може, но практически, магистратурата с диплома от наш ВУЗ
е ли удачен вариянт. В смисъл има ли шанс да те приемат в добър университет и да е с поносими такси . Защото логично е да предпочитат хора завършили в Германия . newsm78
Виж целия пост
# 428
Chrissy, благодаря за изразената позиция на човек, който живее там. Моята позиция е сходна, даже и още по-скептична или реалистична, както искаш... Следя темата  в BG-mama от две години, когато дъщеря ми реши,че иска да следва в Германия. Чета всеки ден, но не пиша.Тя е 10 клас в момента и има още време да решава в зависимост и от ситуацията с икономическите емигранти, изповядващи ислям и крайните му форми. Не й се меся, мога само да кажа какво мисля, но решението  ще бъде нейно.
Виж целия пост
# 429
"Разбира се, че може"
Мерси Chrissy.  Теоритично навярно може, но практически, магистратурата с диплома от наш ВУЗ
е ли удачен вариянт. В смисъл има ли шанс да те приемат в добър университет и да е с поносими такси . Защото логично е да предпочитат хора завършили в Германия . newsm78

Може. Дано не бъркам, но Хриси май беше отишла точно за магистратура след като е учила в България. Доколкото съм запомнила, тази година има още едно момиче от темата. И това е доста добър вариант, защото дипломите ни за висше образование са с по-високи оценки от немските.

Колкото до "поносимите" такси - такива всъщност няма. Обучението е безплатно. Плащат се около 200 евро (сумата е различна за различните провинции), които са за карта за градски транспорт, за ползване на библиотека и подобни. А тези, които не са приети, могат да се запишат да учат платено обучение и тогава таксите са високи.
Виж целия пост
# 430
Roki_Maki , не бих казала, че за прием в магистратура немците игнорират децата, завършили извън немските университети. Пример за това е дъщеря ми, която завърши бизнес информатика в УНСС и сега прави магистратура по Информационни системи в Мюнстер. Магистратурата е с ограничен прием - 60 места, били са 240 кандидати. Половината от тях са немци, половината - от чужбина /и само 6 от европейски съюз/.
Има си критерии за прием, които нямат нищо общо с това къде си завършил: успех от следването, хорариум часове по предмети, които са важни да си ги учил, стаж по специалността, документи за владеене на език и т.н. При дъщеря ми конкретно много помогна това, че работи една година по специалността си след бакалавъра /и то в България/ и че имаше 2 семестъра в немски университет по Еразъм, където учи специални предмети, свързани точно с предмета на магистратурата. Но акцентът е върху изучаваните преди това предмети, а не къде са изучавани.
Виж целия пост
# 431
Ще споделя моето виждане за бежанците - това е политика, а огласяването и интерпретациите на събитията също обслужва интереси. Къде е абсолютно безопасно - във Франция ли след събитията, да отидеш на екскурзия в Истанбул ли след вчера, или в Студентски град, където е ставало какво ли не. Живеят баба и дядо в спокойно селце, но баш в тяхната къща влизат... Въпрос на внимателно отношение към безопасността е, да се внимава къде се ходи и по кое време, късмет и да ги пази Бог децата. Как можеш да имаш застраховка в днешните объркани времена. Според мен децата трябва да са информирани и внимателни, където и да са. Още не съм чула някой да се е прибрал в Бг заради ситуацията, нито се коментира в групите на българите. Напротив, напливът натам се усилва, всеки ден хора търсят работа и квартира в накоя част на Германия.
Виж целия пост
# 432
Благодаря за споделеното по въпроса ми  bouquet.
Виж целия пост
# 433
Току-що прочетох, че екзистенц минимумът в Германия СЛЕД приспадане на осигуровките и данъците и след платен наем е 712 евро.  Shocked
Виж целия пост
# 434
Току-що прочетох, че екзистенц минимумът в Германия СЛЕД приспадане на осигуровките и данъците и след платен наем е 712 евро.  Shocked
newsm78
Нещо неразбрах за какъв минимум става дума ? Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия