Шеста тема на чакащите

  • 505 726
  • 5 022
# 2 985
Полага ви се еднократна помощ. Документите подавах на същото място, където подадох и комплекта за детските.
цък... примерно... Има го и формуляра, а май и връзка за подаване онлайн.
Като кажат, че не са наясно... Ами за какво са там, да му се не види?!

За другото... Не  е трябвало да пропускате подаването на документи за детски. Приемаха през цялото време, като за улеснение не изискваха документ от ЛЛ. Можеше да се подаде и онлайн. Аз подадох преди Великден на място. Предпочитам, защото винаги в системата им има някой доход, който не сме взели предвид и не искам за някакви дребни разлики да имам дертове.

Надявам се, че си си уредила майчинството. Детските за 2-3 месеца ще ги прежалиш, ама не трябва да е така. А за еднократанта помощ има по-дълъг срок, в който могат да се подадат документите. Сега ще потърся.

Важното е, че сте заедно и сте ОК. Все така да бъдете!

П.П. Еднократната помощ при раждане се отпуска до 3 години от раждането. Не намирам точно за помощта при осиновяване, но доколкото помня и там срокът бе такъв. Предполагам, че няма защо да отлагаш. Носи им всичко накуп.
Виж целия пост
# 2 986
Анонимен много благодаря за бързия отговор. Забавих подаването за детски, защото нашата социална каза, че трябва бележка от ЛЛ, а на малкия му предстоеше последна имунизация. Отмениха детските консултации и така стигнахме до тук. Но както и да е.... Със сигурност няма да получаваме детски заради висок доход, но исках да разбера какво му се полага на детето.  Благодаря още веднъж!
Виж целия пост
# 2 987
О, и ние не получавахме с първото дете. Едва като взехме дъщеря ни, придобихме право, благодарение на факта, че бях в майчинство преди това и че в част от месеците получавах 380 лв. Иначе и ние не се вписваме, въпреки че ММ го осигуряват на сравнително нисък доход. Предполагам, че догодина отново ще сме "богати" за системата, защото аз вече си прекратих майчинството и реално за целия период моят доход ще е по-височък. Даже и за високия праг, за 80% от сумата, не вярвам да се впишем. А в момента сме под 410 (ниския праг - за 100% детски).

А социалната ви явно е била недобре информирана. През времето на ИП не искаха бележка от ЛЛ. Сега, не мога да твърдя дали точно от 13.03. и точно до коя дата, но определено през април не искаха. Те бяха забранени и всякакви ваксинации и профилактични прегледи по него време. Сещам се, че сестра ми подава в края на май и на нея май вече ѝ бяха необходими бележките от ЛЛ на племенниците.

Няма защо за благодариш. Нали сме тук и за да сме си полезни. Радвам се, че съм ти помогнала.
А каквото се полага на децата ни от държавата, трябва да го получат.
Като цяло много неща приравниха за биологични и осиновени деца и това е справедливо. Хубаво е и че промениха закона за високоплатеното майчинство. Само недоумявам защо еднократната помощ за второ осиновено дете е като за първо родено или осиновено, а не като за второ родено. Ама това да е...
Виж целия пост
# 2 988
При осиновяване срокът за еднократната помощ е 12 месеца от влязло в сила решение. Документ от банката и копие от съдебното решение, както и формуляр по образец. Успех и много гушкане с малкото ви щастие
Виж целия пост
# 2 989
Ето и точния отговор. Значи правилно помня, че има дълъг срок. Е, не е три години, но някакви 3-4 месеца не са проблем, поне.
Скрит текст:
В сайта, препратка към който дадох, пише, че копие на решението е нужно в случай, че те не са получили служебен достъп, ама разбира се, че е добре да се носи.
И документа от банката не би трябвало да им е нужен, ако можеш да си попълниш данните за сметката. Но...
Виж целия пост
# 2 990
В законите все още има много недомислици
Когато аз осиновяват двете си деца - Х.2013 и VII. 2014 все още нямах право нито на еднократна помощ, нито на детски за първото дете, нито на майчинство първите два месеца, докато не влезе в сила промяната в закона, с която вече имах право на майчинство за дете над 2 годишна възраст. Дори и след тази промяна пак се работи на парче и това майчинство е само за деца ненавършили 5 години. Презумпцията на законотворците ни (много далеч от темите) е, че петгодишните подлежали на задължително обучение. Позовават се на член от стария закон (от времето на соца), че майчинството се прекратява, ако детето е настанено в заведение на пълна държавна издръжка и тълкуват яслите и градините като такъв тип заведения. Поне държавните. Вероятно, ако детето е в частна градина майката би могла да получава майчинство, но ето, че пак опираме до въпроса с възрастта. Имаше преди година жалба, но не знам какво стана, че.трябва всеки осиновител да има право на отпуск за осиновяване, независимо от възрастта на осиновеното дете.
Виж целия пост
# 2 991
Ами мен ме върнаха първия път, защото носех акта за раждане вместо копие на решението и аргументът, че по закон актът за раждане се издава в рамките на 2 седмици от влязлото в сила решение, т.е. че осиновяването се е случило най-рано 2 седмици преди датата на издаване на акта за раждане, не се прие.
Виж целия пост
# 2 992
Имаше преди година жалба, но не знам какво стана, че.трябва всеки осиновител да има право на отпуск за осиновяване, независимо от възрастта на осиновеното дете.

Решението на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) е в наша полза, МТСП обжалва и делото стигна до Административен съд. От там обаче го върнаха за преразглеждане, защото уж имало някакви неуредици в документацията или нещо подобно. Последното е от миналата година. Накратко изскуствено се бавят нещата, защото на всички им е ясно че има дискриминация, но потвърди ли се и от Административния съд, следва промяна  на много закони. Именно заради задължителното предучилищно образование в момента никой от институциите не е наясно как да процедира.

Когато се водеха делата за по-малките деца, МТСП отново обжалва и делото стигна до Административен съд (АС). Тогава АС потвърди решението на КЗД, макар че всичко се случи по идентичен начин както и за по-големите деца.
Има и нещо друго, което също е от значение - за по-малките деца жалбите бяха 3-4, говорихме пред всякакви медии и се даде малко повече гласност. За по-големите деца обаче има само една жалба - на майка, която е осиновила детето си на 7 години. Освен това, детето ѝ не искаше извън семейството да се говори по темата и майката беше дала интервю само пред едно радио. Така не се даде достатъчно гласност, съответно натиск от страна на медии и общество и всичко е в застой.
Ако се намери, още някой който е осиновил детето си над 5 годишна възраст и иска да подаде жалба, както и да застане с лицето си пред камера, може да се постигне успех. А аз се ангажирам да съдействам за текста на жалбата и всичко останало, свързано с проблема.
Виж целия пост
# 2 993
Една от причините да се осиновяват предимно деца под 4 годинки е именно тази, че майката и детето няма да имат време за адаптация, което да е платено, дори и неплатеното майчинство се ползва до 8-ата година на детето. Другата причина е, че по-големите деца имат и повече за наваксване. Аз се сещам за още две жени, осиновили деца над 5-годишна възраст, но по-назад в годините. Едната пишеше и тук. Може би през 2014 година, когато промените все пак бяха влезли в сила. Докторката, осиновила 4 деца, също взима трите на по-голяма възраст. Преди няколко години от моя град осиновиха дете в края на първи клас. Да, има и такива случаи, нормално да се притесняват да застанат пред камера, тъй като децата са в училищна възраст и не се знае какъв ще е отзвукът сред съучениците им.
Въпросът трябва да се постави принципно. Все по-малко са децата под 3 или дори 5 годинки за осиновяване, а това значи все повече хора да приемат и дете на по-голяма възраст.
Виж целия пост
# 2 994
Въпросът трябва да се постави принципно. Все по-малко са децата под 3 или дори 5 годинки за осиновяване, а това значи все повече хора да приемат и дете на по-голяма възраст.

Напълно съм съгласна, както и че е нормално родителите да се притесняват да застанат пред камера, независимо на каква възраст е детето им.
От името на БАОО също депозирахме жалба в КЗД с приложени становища от психолози, подкрепително писмо към личната жалба на майката, за която споменах вече и др. Обсъждахме темата по медиите, но за съжаление на сухи приказки не се обръща толкова внимание, колкото на разказаните лични истории от първо лице - примери и факти, преживявания и т.н.
Разбирам и не съдя родителите, които не желаят да предприемат действия - някои заради децата си, други защото не искат да преживяват всичко на ново, на трети просто не им се занимава. Вероятно има и други причини, но каквото и да е резултата е такъв.

Преди да се подадат жалбите в КЗД, многократно повдигахме въпроса пред МТСП и сме получавали безумни отговори, вкл. и че няма дискриминация. След като обаче имаше решение от КЗД, а в последствие и от АС, МТСП доста бързо се организираха с нужните промени. Борбата с институциите не е лесна и почти като борба с вятърни мелници, но все пак има начини, макар и по-бавни.
Виж целия пост
# 2 995
Добре, аз не защитавам дискриминирането на осиновилите по-големи дечица, обаче съм си мислила - ако приемем, че в някакъв момент се приеме правото за 1 година високо платено майчинство за осиновилите деца над 5 г. Нали смисълът на това е да могат родителите да останат с детенцето вкъщи и да могат да изградят връзката помежду си, като просто споделят дните си заедно /много опростенчески казано, разбира се/. Ако детето през това време е на училище сутрин, а в занималня следобед, как ще помогне, че майка му ще е вкъщи? Какво пропускам и не разбирам?
Виж целия пост
# 2 996
Таня111, пропускаш, че детето подлежи на задължително обучение, но може и да е полудневна (в училище) или дори почасово (в ДГ) - води се само за ситуациите от 9 до 11. През останалото време ще бъде с майка си, защото най-вероятно ще има нужда и от специалисти - психолог, логопед. Колкото по-голямо е детето, толкова повече време има да наваксва във всяко едно отношение.
А и влезе ли в сила задължителното посещение на ДГ от 4 годишна възраст (от втора група) майките на деца над 4 години ще бъдат изправени пред същия казус - ще им спират майчинството, защото детето ще е на възраст за задължително посещаване на градина.
Така, че мили момичета, настоящи и бъдещи майки, има смисъл да се борим за правото си на отпуск за адаптация, който да не е обвързан с тръгване на детето на предучилищна или училище или възраст. Всяка една от нас става майка в момента, в който детето прекрачи прага на дома й. И всяка от нас се нуждае от време за адаптация с детето. С бебетата е най-лесно, но с по-големите деца си иска време.
Виж целия пост
# 2 997
... Ако детето през това време е на училище сутрин, а в занималня следобед, как ще помогне, че майка му ще е вкъщи? Какво пропускам и не разбирам?

Към казаното от MamaRu, ще допълня, че деца се осиновяват през цялата година, а не само в периода от септември до май-юни.
Виж целия пост
# 2 998
Все още не се чувствам съвсем удобно с идеята, но щом Вие сте сигурни, че това е правилната форма - ОК.
Ако зависеше от мен, по-скоро бих поискала за децата, които са във възраст, която подлежи на задължително обучение, а дори и на наезадължително, родителят да има право на една година високо платено майчинство, което да има възможност да ползва разсрочено /по месеци, или на часове, или някаква друга възможност/ така че да има възможност да е с детето си, когато то не е заето в детско заведение или училище. Смятам, че ще е по-полезно за детето и родителя. Друг е въпросът, че ако съм работодател ще ми е малко сложно да организирам работата така, че хем да е свършена, хем родителят да може да се възползва от правата си.
Виж целия пост
# 2 999
Таня 111, представи си, че осиновиш дете, което на 1.03 навършва 5 години. По сегашното законодателство няма да имаш право на платено майчинство, а само на неплатено. Да, но детето подлежи на задължително обучение, не от 1 март, а от 15 септември. И ти губиш 6 месеца и половина, които можеш да използваш за адаптация на детето. А дали ще можеш да го запишеш веднага на градина, ако живееш в София? Защото въпреки предимството (точките) за осиновено дете може да няма място за детето ти в градината. И не само ще трябва да избираш между частна градина и неплатено майчинство, но може да ти се наложи от 15.09 да го запишеш на предучилищна в училище и да е на 4 часа. Кой ще води и взема детето и ще бъде с него следобед, за да си ти на работа?
И какво излиза? Ще си направиш сметката и няма да осиновиш детето, освен, ако нямаш финансовия гръб да стоиш една година неплатено майчинство у дома. А може да ти се наложи и повече.
В моя град беше осиновено дете в края на първи клас. Изчакаха го да си завърши годината на 24.05 и тогава замина при осиновителката си. Тази жена беше лишена от почти 4 месеца платено майчинство, за да е до детето си и да се адаптират.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия