Университети в Германия и други държави с немски език 7

  • 87 905
  • 736
# 135
Мерси Русалке! Hug
Виж целия пост
# 136
За храната само кратко включване от мен - около 400 евро ни стигат на двама души в Мюнхен, като готвя вкъщи (така предпочитаме). С +/- 50 евро може да варира сумата месечно, защото зависи кога презареждам алкохолите.  Joy Много рядко ядем паста или готова пица, т.е. готвя нормална храна, понякога вкл. и малко по-гурме неща, тогава може да вдигна сумата с още 30-50 евро.

Моя приятелка в Берлин казва, че храната за 2ма им излиза към 250 евро, но те ядат доста малко (един дюнер е хранене и половина на човек).
Виж целия пост
# 137
Да, по сайтове разни се срещат разбивки за издръжка на студент в Германия. Не слизат под 700-800 евро...

Около 1000 евро на месец ни казаха да приготвим за нормален студентски живот. Това го чухме на изложение за образование в чужбина.

chrissy Браво, с такъв разход какви чудесии правиш!  Hug
Скрит текст:
погледнах в публикациите ти да търся въпросния пост за намалението и направо ме очароваха снимките ти
Виж целия пост
# 138
Ясмина, обзалагам се, че над 90 % от нашите децата според тази преценка водят "ненормално" (едва ли не скотско) съществуване, което за мен е тотално невярно. Бавария е най-скъпата провинция и въпреки това с 500 евро дъщеря ми се справя идеално. Peace
Виж целия пост
# 139
1000 евро на месец е за охолен  Grinning студентски живот. Първите месеци може и толкова да са поради някои допълнителни разходи по обзавеждане или материали по обучението (напр. при студентите по архитектура или медицина), но иначе тази сума е над обичайната месечна издръжка
Също така трябва да се отбележи, че месечните разходи зависят и от града. Дъщеря ми учеше в Бавария, а сега е в Берлин. Каза, че цените на хранителните стоки са с около 20-30% по-ниски.
П.П. Аз бих била много внимателна, направо не препоръчвам, попълване на декларации с данни, които не отговарят на фактическото състояние, особено ако това е свързано с някаква финансова облага.
Виж целия пост
# 140
 марулета, поздравления bouquet
Тези големи числа, които се цитират може би  са средно месечни и включват самолетни билети до дома, карти за гр. транспорт , семестриални такси и т.н.
Виж целия пост
# 141
Минималната сума,за която съм информирана е около 650-700 евро.Както написах беше дадена и разбивка по отделни пера.Не живея в Германия,но наситина не знам от кое перо би могло да се спести.
И в тази сума не влизат самолетни билети,карти за гр.транспорт и т.н.
Дори помня,че за по-големите /скъпи/ градове цената може да бъде около 800 евро и нагоре.
Виж целия пост
# 142
Ако имах дете, учещо в Мю, бих му давала 600 евро и последните 200 да си ги изкара сам/а, за да не харчи безразборно Simple Smile (в случай, че няма как да си изкарва сама цялата сума). В Карлруе живеехме 2ма души всеки с по 680 евро, от които към 500 са отивали за жилището + ток, вода, парно, интернет, тел.

Изключвам началните разходи при настаняването и ако има някакви семестриални такси / семестъртикети. При първоначалните разходи ни отидоха 3000 евро на човек, като се почне от пътуванията неколкократно, 1800 евро за брокер и още толкова за кауцион + семестриални такси / билети за транспорт. Тези 3000 евро ги бях възвърнала по сметката след около година и половина, но наште отказаха да си ги вземат обратно.  Money В тези пари включвам цялата ми кухненска посуда + всички мебели, осветителни тела и т.н. за едно нормално жилище + бензин за колата и съвсем дребни ремонти на място. Казвам сумите за ориентация, като мебелите бяха на старо, но и досега си ги имаме. Всъщност всички мебели + домашни принадлежности ми струваха към 600 евро, специално тях ги следях, че в началото беше под наблюдение всяка стотинка.  Laughing

Оттам нататък нямаше финансово натоварване за нашите, освен лятото, когато аз си носех пари, но майка ми искаше да ми плати морето и някоя дрешка.

Извинете ме по-старите в темата, подобни разбори вече съм писала, но за новите не пречи пак. Simple Smile
Виж целия пост
# 143
Just a woman, спестяват масово от скъпите учебници например. Вариантите са много. Или взимат въпросния учебник от библиотеката за срочно ползване, или го четат в самата библиотека, или разчитат на онлайн учебници и качени лекции/презентации в портала на университета. Поне така е при дъщеря ми. Храната, ако се храниш у дома, а не по заведения, е съвсем приемлива като цена. И в мензата цените не са  непосилни, за около 4 евро студент се наяжда предоволно (казвам студент, защото цените за външни хора са други).  Наистина бъдещите стоматолози, медици и архитекти имат първоначално по-високи разходи заради закупуването на атласи, инструменти, пособия и др. Но после и те се вписват според мен в доста по-разумни суми от упоменатите от теб.

Ето една разбивка на разходите по пера.
https://www.study-in.de/de/aufenthalt-planen/geld-und-kosten/leb … skosten_28220.php

Както вече упоменах горе, махат децата разходите за учебни пособия, значи примерните 30 евро на месец  са спестени. Отделно доста от децата (разбира се има и осигурени в немските здравни каси) карат само с ЕЗОК, което означава, че са спестили 66 евро за осигуровки. Съвсем зайците не мисля, че са там с автомобили, че да имат разходи за бензин или поддръжка на превозното средство. Карат колела или ползват градския транспорт. А той в повечето случаи (изключение е май предимно Бавария) е включен изцяло в семестриалния билет, тоест дадената сума от 82 евро я махаме като ежемесечен разход.  Облеклото е субективно нещо, един месец ще си купят някоя дрешка или обувки, друг ще пропуснат. Наем (и съпътстващи го режийни, ако токът примерно не е включен, както е при дъщеря ми), разходи за храна и за странични дейности като забавления и спорт няма как да се махнат. И най-проста бакалска сметка обаче показва как тези уж 794 евро станаха доста по-малко, тоест някъде към 600. Peace Поне така стоят нещата при нас. Ще ми е интересно друг да сподели дали чувствително се различава картинката...
Виж целия пост
# 144
От горния линк на русалката нещата при нас изглеждат така.
Наем 228 евро, включва всичко, ток, интернет
Храна  - примерно 250,  тук влизат и разни други разходи и разходчета.
Облекло не се купува,  засега има предостатъчно дрехи на разположение.
Учебник, еднократно 16 евро, така че не го считам за разход, лекциите са на сайта на унито, има библиотека.
Семестриална такса 246, включва и семестъртикет за цялата област.
Застраховка няма немска, планираме евентуално, но засега е с ЕЗОК.
За свободното време отделя според ситуацията от общите разходи, но има и културтикет, който дава намаления за посещение на културни събития / не знам, дали го е ползвала и как точно стоят нещата/
Равносметка - 480-500 евро на месец, като изключим първоначалните инвестиции в 2 комода, прахосмукачка, принтер и разни дреболии по допълване на обзавеждането
Стигат идеално.
Става дума за Северен Рейн-Вестфалия.
Ако първоначалните разходи и таксите се разхвърлят по месеци, може и да го докараме до 700 евро , но не и оттук нататък. Смятам, че 700-800 си е направо лукс, ако почне работа и си изкарва сама, нямам нищо против, но не и ние да ги вадим от джоба си. А и детето хем е скромно и пестеливо, хем не смятам, че гладува и се лишава.

Виж целия пост
# 145
Подкрепям сумата за разход в Северен Рейн Вестфалия. Почти винаги има възможност за почасова работа при студентите!
Виж целия пост
# 146
Семестриалната такса я платихме през август, подадохме за връщането й през октомври, ако не се лъжа. Бяхме приготвили саморъчна декларация, че я издържаме с 450 евро на месец, но служителят е отказал да я вземе, казал е, че първият семестър не е необходима. Мислех, че заради липсата на декларацията, няма да получим парите. Връщат ги на дума, така да се каже, без каквито и да било документи. Сега ще подаваме за втория семестър, но нямам идея какъв е срокът, дано не сме го пропуснали.
За издръжката - пращам наема плюс 300 евро, но парите твърдо не стигат. Първите месеци средно беше по 500 евро, а първоначалното вложение не го броя. Дъщеря ми също си готви, но избягва да се храни в мензата, защото е далече и обстановката била неприятна. Позволява си по 1-2 пъти клубче или театър. Не я карам да спестява от това, все пак трябва да се живее човешки. Твърдите разходи са наем 235 евро плюс интернет 10 евро плюс телефон 20 евро на месец.
Виж целия пост
# 147
Здр., честит празник на всички малки и големи дами, на патерица.
Взет изпит ДСД С1, не съм се притеснявала, той беше сигурен, че го е взел с С1.
Нашият младеж на моменти бие отбой. Разбирам го и засега не драматизирам. Ту споменава Аахен, ту да работи една година, ту Софийският университет.
При нас реденето идва от приятелката му. Много си се разбират, аз я харесвам, но на нея не й разрешават да учи навън- явно.
Ходи на курсове за английски сертификат от февруари месец.
Вчера споменах на таткото ни, че може и Холандия да каже.
Приятелката му не знае немски език.
Мойте дружки ми се чудят от къде това спокойствие при мен, да съм го натискала, да съм говорила, и т.н., но аз не смятам да е така.
Не знам кое е правилното решение, че да го натискам за него.
Ходих до фирмата- Дарби, да стопирам нещата. Ясно ми е, че на този етап, детето няма да вземе решение.
Времето ще покаже.
При нас не се знае Аахен, Софийският университет.....или друго включване.
Аз съм насреща за подкрепа- финансова, и всякакви други, но решението трябва да си е тяхно.
Само да предупредя за Аахен,че трябва доста по рано да кандидатствате за общежитие! Много трудно става и доста се чака, може и 6 месеца да минат. Sad
Виж целия пост
# 148
Благодаря на всички включили се по темата с разходите в Германия!Прегледах разбивките,с които разполагам.
Общежитие-250 евро с консумативите по него,храна-200 евро,телефон и интернет-30 евро,медицинска застраховка-80 евро /това е едно от перата,от които се пести/,джобни-50 евро,транспорт-50 евро /евентуално също може да се спести,нали транспорта уж влиза в семестриалния билет/.
Както и да е,ако синът ми отиде живот и здраве в Германия ще видим как ще вървят реалните разходи.

В тази връзка да попитам кога евентуално идват отговорите от общежитията?
Помня,че миналата година имаше случаи,при които беше дошъл отговор,а съответно младежът или девойката не се знаеше още дали са приети в университета в съответния град.
И какви са предимствата,ако има такива,на немската здравна осигуровка пред ЕЗОК?
Виж целия пост
# 149

И какви са предимствата,ако има такива,на немската здравна осигуровка пред ЕЗОК?


Единственият недостатък, за който се сещам на немската застраховка пред българската ЕЗОК карта е високата за нашия стандарт цена. Но в някои случай, да не чуе дяволът, може да се окаже безценна, не забравяйте...
С ЕЗОК имате покритие при спешна помощ. Друго покритие може и да имате, ама не е много ясно... Ако клиниката или болницата, където сте отишли се е парила скоро именно от българската здравна каса (наскоро стна ясно за пореден път колко стотици милиони евро дължи нашата здравна система на европейските именно заради здравните карти), много е вероятно да Ви накарат да си платите манипулацията или прегледа, като любезно Ви обяснят , че документа който Ви издават ще е основание да си съберете парите в България от касата. Което е меко казано сложно, да не говорим, че тук няма да Ви платят немската цена на услугата, а българската.
Поне нашият опит с българска НЗОК карта от Холандия, Белгия и Мюнхен е такъв.
Може да не сме имали късмет.
Или по-скоро сме имали, защото девойката е жива и здрава и почти не се е налагало да ползва медицински услуги за последните 6 години.
Но от 2 е вече с немска застраховка, но и вече не е студентка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия