КГБ = Клуб на Готините Баби - 166.

  • 76 654
  • 735
# 390
Дано да е само Баба Марта. Че ако се проточи до юни ....
Природа, какво да се прави. Трябва да намираме хубавото и в лошото време.
Лека нощ от мене.
Виж целия пост
# 391
Да се разпиша и аз за днес.
Не ,че нещо интересно има Laughing
Битовизми.
Току що извадих от фурната една голяма тава пълна с пълнени чушки с ориз.Постни.
По заръка на щерките.
За утрешния празник  съм купила халва,сирене има,яйца ще сваря.
От бабите си съм запомнила ,че  се вари ориз и мляко и си го спазваме.
По-странното е,че при нас на тези заговезни се яде пиле.
Нищо общо с религията  newsm78 Но то по различните  краища на Бг - различни обичаи.
При нас се  пали огън ,хвърлят се стрели - ръчно изработени .Нашите са купени от пазара и вече "ушите" им са натопени в нафта,за да могат по-лесно утле да се палят .Колкото по-надалеч отиде стрелата ,толкова по-здрав ще си.
Прескача се огъня .
За утре сме се наговорили братовчедките с децата да се събираме у леля.Те живеят на края на селото.От тях започват поляни или ,както казват тука - чеирите.
Там хвърляме стрелите.Леля е информирана ,че ще бъде посетена от една голяма част от родата Simple Smile
Изобщо не ме плашите ,ама изобщо - каза тя.Посрещала съм ви и  пак ще ви посрещна.Което означава ,че сутринта ще стане в 4 часа.Ще направи баници- 2 броя и още един куп  вкусотии.
А и всеки като занесе по нещо - сбогом тънка талия Joy
Мама,вуйчо,вуйна и те присъстват там.
Абе с малки изключения - родата се събира.
То другата седмица е тодоров ден ,а леля е именица. Каза така - утре ви чакаме .Другата събота - пак у нас Grinning

Оле - уж седнах с таблета на коленете ,за да наглеждам млякото,което варя и замалко да го кипна.
Голям калпак се беше вдигнал.
Цял ферман ви написах за обичаите по нашия край.

Танче  Hug

Болничките дечица да оздравяват! Бабите и близките да се успокоят Hug

Ставам да си поприготвя нещицата за утре.Ще ставам по-рано - е не колкото леля де ,че утре печката ще е доста заета.Да не правим опашки с мама.

Дописвам ,че забравих най-важното.
Видях  щъркел.Пристигна си в гнездото . Изморен е милия.Крилете му доста време висяха надолу,но като постоя  1-2часа - излетя и после като се върна вече си  беше нормално.
Махнах мартениците.Утре ако остане време ще ги накича по дръвчетата.
Виж целия пост
# 392

Прошката е мост към Бога, към любовта и щастието, който ни позволява да се сбогуваме с вината, обвинението и срама. Тя ни учи, че любовта е освобождаване от страха.
Прошката пречиства въздуха, сърцето и душата.
Да простиш, е рецепта за щастие.
Да не простиш, е рецепта за страдание.






Виж целия пост
# 393
Джили, Иха, Луси, Гъбче, Янче, Айша, Яге, Кари,  Heart Eyes Hug Two Hearts !
Да се чуди човек, как сме живели без компютър и лаптоп!!!  Joy

Тану, честита ти внучка Натали!  newsm51
Да ви е жива и здрава, да е хубавица и с късмет момата!  stork-girl Flowers Four Leaf Clover Two Hearts

Иха,  Hug  всичко твое за Заговезни и Прошки е преписано, много ми хареса, в четвъртък ще го прочета на моите дами в Клуба, а в петък и на Тракийките. Нищо че празника е преминал, ние си ги почитаме и държавните и църковните  празници и ги отбелязваме в деня на сбирката ни- четвъртък.

Борянка,  Hug  твоята притча също преписах, нали си нямам принтер, преписвам ама не ми тежи, важното е маТРИал да има за сбирките ни!  Laughing

Гъбче, много обичам тези родови срещи, събираме се все близки, обичани хора- ядене, пиене, веселба! Разказват се позабравени спомени и случки от детството- кой на кого сцепил веждата, кой счупил на селската чешма голямата стомна за вода, кой с кого и на кого са обрали джанката ...

За днешния празник ПРОСТЕТЕ  И  ПРОСТО  ДА  ВИ  Е !

На никоя от вас не съм обидена, дано и аз от миналите Заговезни да не съм обидила или засегнала някоя от вас, но щом така е прието, обичам и спазвам традициите!  Heart Eyes Hug Two Hearts

                

      

  
Виж целия пост
# 394
Добро утро!

Днес е Сирни Заговезни-прошка

ПРОСТЕТЕ  И  ПРОСТО  ДА  ВИ  Е !
Виж целия пост
# 395

  Добро утро-простете ми!!!
Виж целия пост
# 396
Привет девойки Hug
Прочетох ви снощи, но колко е останало в глават newsm78
Радвам се че Джили и Танитка се появиха Hug
Фло как ти е слънчицето, по добре ли е.
Маринка, спретнахте ли костюма на синеочко Simple Smile. Нямам съмнение че че е изпипан както трябва.
За всичките ни внуци умници Hug Hug Hug
Яжка Hug
Не се включвам в "агитката" за прошка. Когато сърцето ми подскаже че съм обидила неволно някой с нещо , не се колебая  да се извиня своевременно! .Да чакам някой поп да нареди на този или онзи да поиска лицемерна прошка,  не защото е осъзнал че е наранил някой,а щото такъв ден имало, е няма да стане. Традициите и обичаите да се спазват, така както ги описвате е хубаво и похвално.Аз съм от  потомствените градски чеда, които нищо не знаят за традициите и са ми наистина интересни. Но не и попските от рода на тъй наречените прошки. Извинявам се но така чувствам. И тук има един такъв ден с прошки. Значи така,  изрецитирваш," прости ми прощавам ти " и давай с начало. smile3506 Е тук сега ще се извиня ако някоя от вас дружки се е засегнала от написаното Peace
Сега отивам на педикюр, да не закъснея. Излизам, а на  всички вас  без изключение, споменати или не,пожелавам прекрасен ден Praynig Hug Heart Eyes
Виж целия пост
# 397
Добро утро на Сирни заговезни, Поклади или още както се нарича Прошка.
За довечера ще приготвя баница със сирене, рибен пирог, варени яйца с майонеза, панирани кашкавалчета, сладкиш със сметана и разбира се на масата ще има бяла халва. Ще направим ритуала с хамкането, да се радват децата, а с тях и ние. Нека запомнят и да разказват, като станат големи.

С умисъл никого не съм обидила, но неволно, в ежедневието, може би...затова ПРОЩАВАМ ВИ, ПРОСТЕТЕ МИ Hug
Хубав ден!
Виж целия пост
# 398
 Добро утро и от мен!

          

     ПРОСТЕТЕ! ПРОСТЕНО ДА ВИ Е!


 Кари, не се притеснявай - всеки има право на свое виждане! Никой няма да се засегне Hug
Виж целия пост
# 399
Честита да е Натали. Много да е щастлива и цялото семейство с нея.
 Джили радвам се за внука.
Простете ми, че не съм много редовна напоследък. Вие осмисляте сивото ми искучно ежедневие.
 Простени сте. Heart Eyes
Виж целия пост
# 400
Виж целия пост
# 401
Добро утро.
Съвсем кратичка ще съм , и аз като Кари така мисля за днешния ден.
В наща къща традициите не са това, което са били... Празник е когато съм с децата си ( за съжаление пета година не сме се събирали всички заедно на една маса ), когато не бързаме, когато имаме време да си говорим, говорим,  да се смеем - много ми липсва това....
Скрит текст:
Предложих на Ани днес да се видим, имали други планове.  Толкова.
 А  ММ  е  ,,опериран'' от чувство за празничност, че все едно за себе си да правя всичко и сама да си го изживявам.  Предпочитам да си го спестя - и работата, и разочарованието....

Аз на никой не се сърдя, но ще кажа - простете ми ако някога, някого съм засегнала с нещо.

Да ви е хубав деня, да ви е сладко на трапезата ви, радвайте се на това, което имате.
Ще чакам разказите ви, да споделя приятните ви моменти.
 Hug Hug Hug :

П.П. Шпунци, видях те, миличката ми, приеми прегръдките ми. Hug Hug Hug

П.П.2 - Дидиа, и теб  Hug Hug Hug


14.30 часа- Пак съм аз.
Ама, че временце е навън у наше село....
Мислихме да отидем до К-ц или поне на разходка наоколо, ама ядец - на дивана под юргана...
Хем мокро, хем духовито и студено.
Дано всички сте добре и сте на топличко, пък после ще разказвате как сте изкарали днешния ден.
Виж целия пост
# 402


У ваше  село, само у ваше ли, Джилка, щото аз гледам, че у наше е така!  hahaha Ужасно време, валежно и потискащо малко, ама само малко.  Hug Под юргана си е най-гот, да знаеш! Кеф ти спиш, кеш ти се гушкаш, кеф ти раздумка. Ама, днес май не върви много раздумката - всяка баба се върти около печката, та да спретне вечерята за Поклади.  Heart Eyes

Прощавам ви, момичета, простете ми и вие!  bowuu


Скрит текст:
Неделя Сиропустна

Омръзна ми, съвсем ме заболя
да хапя ядно сухите си устни
и казах си – за всичко ще простя
на собствена Неделя Сиропустна.

Запалих свещ, на колене се свих,
усещах как молитвата ми тегне.
И сякаш Бог с везна ми се яви,
простените ми болки да претегли.

И аз простих за всичките лъжи,
приятелските грешки и горчилки,
додето Господ сам ги нареди
в паланзите на старата теглилка.

Мъжете, със които не изпих
разлятото по чашите шампанско,
на всички тях отдавна им простих
обидите и намеци пиянски.

Ала везната пак се наклони
и сякаш ме подканяше за още,
а аз преравях миналите дни
да търся нераздадените прошки.

И си признах, че само тебе скрих
и спомена, във който ме отричаш.
Запитах се защо не ти простих?
И каза Бог: "Защото го обичаш!"


Ники Комедвенска


Хубава вечер!
Виж целия пост
# 403
Виж целия пост
# 404
Гостите ми си отидоха, кой да спи, кой да разхожда кучета. Хапнахми баничка, яйца с ъс сосче, пържени тиквички, халвица и други вкусотийки. Почетохме празника, въпреки че не сме много навътре с ритуалите. Такова ни беше времето, атеистично .
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия