Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 792
  • 11 975
# 1 140
Та така, нямаш ли връзки да те вкарат където трябва си жив зян. И то поне само за стоките да беше така, а то за всичко.
И като ми се яви някоя "носталгична", да ми хвали "доброто старо време", ме напушва такъв смях....през сълзи.

Ама ако си някоя по-предприемчива продавачка на платове - едно парче за бакалията, едно за плод-зеленчука, едно за фризьорката, и ето на - всичко си имаш.

Тъй де, работещите в търговията бяха една общност. Аз на тебе, ти на мене.  Mr. Green

Да, платовете най-вероятно са били за износ. На нашенците такива красоти не им се полагаха.
Приятелка ми разказваше за случай на близък, който си купил супер скъп костюм от Франция и чак в къщи видял, че е произведен в "Мизия" Плевен. В магазинната мрежа у нас обаче такива не са се намирали.
Виж целия пост
# 1 141
За учените не е баш, баща ми беше така нареченият по онова време научен сътрудник, даже имаше един лаф, че все се жалват, но са обиколили света по командировки, което не беше далеч от истината, поне за част от тях, никога не е бил член на БКП, дори си спомням и до ден днешен как започваше автобиографията, която пишех, не помня повода - Родена съм в семейство на служащи (другите варианти бяха - в работническо семейство или в семейство на активни борци), баща ми....е член на ОФ...това беше по подразбиране, който не е член на БКП, беше на ОФ, също както всички бяха комсомолчета, пионерчета или чавдарчета.

Виж целия пост
# 1 142
Mда по второ направлени за валутните страни ..
В предни постове разказах за прословутия ни хладилник, който за протокола още работи  Mr. Green

Та тази техника получавахме срещу малинов пулп, отглеждане на норки и незнам си още какви селскостопански дейности.. Имаше кооперации, където на гражданите се даваше да оглеждат стока - например оранжерии - дават ти оранжерията, но 5 год прЕдаваш продукцията на кооп-търговията. Те ти казват какво да гледаш и по колко да го продаваш.- планова икономика.

Не знам колко от вас помнят липсата на олио по магазините - ами замина точно за доларовите държави. Маслобойната работеше денонощно, но олио ако не скраднеш от линиите - няма . А не е било като да няма слънчоглед  Whistling



За костюма - потвърждавам, само че с обувки. Кака ми си беше купила страхотни "италиански" обувки , само дето отдолу пишеше Пещера .. Та още тогава е вървяла търговията с изгнилия запад


Виж целия пост
# 1 143
Приятелка ми разказваше за случай на близък, който си купил супер скъп костюм от Франция и чак в къщи видял, че е произведен в "Мизия" Плевен. В магазинната мрежа у нас обаче такива не са се намирали.
Не се намираха, защото се шиеха специално и само за износ. Българско висококачествено производство се продаваше в Кореком. Порцелан и стъклария например.

Получавала съм подарък, купен във Франция, произведен в Румъния   Crazy

Виж целия пост
# 1 144
За учените не е баш, баща ми беше така нареченият по онова време научен сътрудник, даже имаше един лаф, че все се жалват, но са обиколили света по командировки, което не беше далеч от истината, поне за част от тях, никога не е бил член на БКП, дори си спомням и до ден днешен как започваше автобиографията, която пишех, не помня повода - Родена съм в семейство на служащи (другите варианти бяха - в работническо семейство или в семейство на активни борци), баща ми....е член на ОФ...това беше по подразбиране, който не е член на БКП, беше на ОФ, също както всички бяха комсомолчета, пионерчета или чавдарчета.

И за учените и за обикновените хора имаше 3 касти:
1. Върл комунист (Партийно помазани) - активен борец, партиен секретар - бяха топ за всичко и България беше тяхна бащания.
1а. Обикновен комунист/член на БКП - имаше известни предимства (по-лесно издигане в кариерата), но не големи. Към 89 г. бях чела статистика, че членовете на БКП са над 1 милион човека. Да кажем бяха горното ниво на средна класа.
2. Неутрални - всички без каста 1 и 3. Произходът не им помагаше, но също така не им пречеше. Общо взето при тях беше според личните възможности.
3. Враг на социализЪма и неговите потомци и роднини Ако си извадил късата клечка да те водят неблагонадежден, животът беше много кофти. Мълчиш и се радваш на подаяния.
Професионалното развитие основно в области хамалин, чистачка и миячка (разбира се не и в партиен комитет, дори за там трябваше чисто досие). Някои  с връзки се бяха успяли да се уредят една стъпка по-високо (пр. секретарка).
За хората от тази група нямаше начин да отидат зад желязната завеса. Не даваха изходна виза и на неутрални и за по-малки провинения  (например съмнение, че имаш близки на запад).
Към края на соц-а за децата от група 3 имаше шанс за частична реабилитация. Ако добре повтарят партийните лозунги и гарант (характеристика) от горните групи, можеше да се компенсира петното в досието и да минат към група 2 на неутралните, даже и към 1а обикновен член на БКП.
Виж целия пост
# 1 145
Винаги упоритите хора са успявали, независимо от произхода им.
Скоро пак академик Сендов разказваше по тв, как като неблагонадежден не можел да продължи да учи и с хитрост успял да започне работа в "Чистота" в София и после в университета за да учи.
Дядо ми е влязъл последен в ТКЗС-то и синовете му единия работил на национални обекти и успял да се изучи, но другият и не проявил инициатива. Та тук май и произхода не е бил причина. Все още са живи и здрави единия на 89, другия на 85г и никога не са били членове на партията.
Виж целия пост
# 1 146
https://www.facebook.com/Brato.bg/videos/560021967490373/?fref=nf

из БГ филми
Виж целия пост
# 1 147
 Laughing Laughing Laughing
http://socbg.com/2014/09/10-%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0%D0%B9-%D0% … %D0%BD%D0%B8.html
Виж целия пост
# 1 148
Винаги упоритите хора са успявали, независимо от произхода им.
Скоро пак академик Сендов разказваше по тв, как като неблагонадежден не можел да продължи да учи и с хитрост успял да започне работа в "Чистота" в София и после в университета за да учи.
Дядо ми е влязъл последен в ТКЗС-то и синовете му единия работил на национални обекти и успял да се изучи, но другият и не проявил инициатива. Та тук май и произхода не е бил причина. Все още са живи и здрави единия на 89, другия на 85г и никога не са били членове на партията.
Някои от упоритите хора са свършили в Белене...Та не е баш винаги!
Виж целия пост
# 1 149
Приятелка ми разказваше за случай на близък, който си купил супер скъп костюм от Франция и чак в къщи видял, че е произведен в "Мизия" Плевен. В магазинната мрежа у нас обаче такива не са се намирали.
Не се намираха, защото се шиеха специално и само за износ. Българско висококачествено производство се продаваше в Кореком. Порцелан и стъклария например.


И сега е така със шиенето за износ, в което няма нищо чудно. И в Зара има обувки произведени в България, както и в Бангладеш.
Социалистите не като да не са знаели как се прави бизнес. За български порцелан и стъкло в кореком нищо не помня, но добре помня че продаваха юбилейни монети (левове) в кореком.  Mr. Green

Кришка, това с Белене е много стара работа и едва ли някой от пишещите в темата има спомени от тогава.
Виж целия пост
# 1 150
Някои от упоритите хора са свършили в Белене...Та не е баш винаги!
Да, вярно е и това!
Наш близък е бил в лагерите само за това, че  е опонирал събеседниците, че еди коя си антифашистка си е отишла девствена. Понеже са живели с нея в една кооперация, той предполагал, че просто това не е вярно. Да де, ама осквернил паметта и доброто ѝ име и дълго време бил на поправителен в лагерите/даже го има в един от филмите за тях/.
Синът му и дъщеря му обаче са се изучили и не мисля, че това им е попречило да се реализират.
 
Виж целия пост
# 1 151
Аз смътно си спомням как петгодишна ходя да се разправям с касиерките в Корекома на х-л Черно Море защо аджеба не искат да ми продадат шоколад. Казала им съм, че Цончето е добро момиченце и не съм проумявала причината за това огромно недоразумение, което е настъпило. В крайна сметка касиерките са се разхилили и аз съм си тръгнала с бленувания шоколад с картинка на Снежанка и седемте джуджета. Още пазим обвивката някъде. А причината била, че нямали дребни да ни върнат ресто от $5. И до се днешен е така:-). Нямаме дребни!

П. С. Ей, сега изядох един шоколад за да си излекувам детската травма!:-)))))
Виж целия пост
# 1 152
Ама те ресто не връщаха, защото не се работеше изобщо с монети. Рестото беше в каквато стока си избереш.  Laughing Аз всеки ден се замъквах с баща ми до Черно море, за него един Ротманс от 70 цента, рестото от малък тоблерон за мен.
Виж целия пост
# 1 153
... един Ротманс от 70 цента,
На морето пушех само Ротмънс и пурети
Скрит текст:
Виж целия пост
# 1 154
Не помня каква беше цената на шоколада, но от горната и от долната каса бяха събрали доларчета  за ресто след моето обяснение, че не съм лошо момиче. Иначе петте кинта трябваше да бъдат обърнати в шоколад, а майка ми не е била навита по всяка вероятност.Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия