Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 820
  • 11 975
# 1 125
Имаше и полско фиатче, ама то не знам как се купуваше?  newsm78
Както и трабантчето, за него дали се е чакало?



Виж целия пост
# 1 126

Както и сега, така и преди живота на хората в София по министерства и други висши служби е доста по-различен от този на хората в Русе, Силистра и тн..
Софиянци бяхме, баща ми работеше на висока позиция в голямо ведомство, майка ми също, но нито видео имахме, нито кола, нито вила, нито големи курорти сме видели.  Joy  И номинални предимства и привилегии уж би трябвало да сме имали. Смотани са били нашите и това си е. Карали на заплата.
Като чуя лафа, че който не е можел той не е крал, ми се обръщат червата. Не, някои не са крали, не са използвали предимства, не са ползвали привилегии, не са преяждали с луканка и т.н., въпреки всичките възможности, които са имали да го правят.
И в най-изгнилата система има порядъчни граждани.
Виж целия пост
# 1 127
1988 година пуснаха новия Варбург с западно германски двигател от фолксфаген Голф и изведнъж Варбурга стана най-вървежната соц. кола и уби Лада 7-ца. Затова и имаше масово пренасочване от лада към Варбург

А в Кореком се продаваха Рено 5 около 6500 долара и форд орион 10500 долара. но рената бяха сглобявани в Иран и нямаха парно.

Говориш за 4-ри тактовия двигател, тцъ нашето си беше 2 тактова машинка ама комби . Действието се развива  84-85 год
Виж целия пост
# 1 128

Както и сега, така и преди живота на хората в София по министерства и други висши служби е доста по-различен от този на хората в Русе, Силистра и тн..
Софиянци бяхме, баща ми работеше на висока позиция в голямо ведомство, майка ми също, но нито видео имахме, нито кола, нито вила, нито големи курорти сме видели.  Joy  И номинални предимства и привилегии уж би трябвало да сме имали. Смотани са били нашите и това си е. Карали на заплата.
Като чуя лафа, че който не е можел той не е крал, ми се обръщат червата. Не, някои не са крали, не са използвали предимства, не са ползвали привилегии, не са преяждали с луканка и т.н., въпреки всичките възможности, които са имали да го правят.
И в най-изгнилата система има порядъчни граждани.

Съгласна съм Peace Аз ако напиша баща ми и дядовците ми какви бяха, някои тук ще кажат, че сме се возили в мерцедеси и сме живели в 10 етажни палати...а нямаше нищо такова. Просто някои хора си бяха принципни и честни.
Виж целия пост
# 1 129
Двутактовите коли Вартбург народът ги наричаше "Пръдливият Ханс".
А за трабантите лафът беше, че на 24-ти май имат празник - нали е ден на книжнината, а те бяха от картон.  Grinning
Виж целия пост
# 1 130
Имаше и полско фиатче, ама то не знам как се купуваше?  newsm78

За много неща беше така - по магазините няма нищо, пък хората имат всичко. 
Виж целия пост
# 1 131
Имаше и полско фиатче, ама то не знам как се купуваше?  newsm78

За много неща беше така - по магазините няма нищо, пък хората имат всичко.  

 Peace
Много точно обобщава социалистическата реалност.
Виж целия пост
# 1 132
Имаше и полско фиатче, ама то не знам как се купуваше?  newsm78

За много неща беше така - по магазините няма нищо, пък хората имат всичко. 

 Peace
Много точно обобщава социалистическата реалност.

Българската имаш в предвид? защото и в момента доста хора с минимални доходи цъкат на последен модел смартфони ...
Явно Алиса е попаднала  в България, но не е знаела, та я е нарекла просто страната на 4удесата.  Wink
Виж целия пост
# 1 133
Поста на Трещи ме навя на спомени....
Наближава абитуриентски ми бал (1989г), майка ми ще ми шие рокля от сп.. "Бурда". Вуйчо, като по-развъртян, чаровник и връзкар ни урежда да отидем в склада на  "Дунавска коприна"- Русе, за да си изберем платове. Пристигаме ние, влизаме в магазина и на мен ми се доплаква. Наоколо само някакви платове с десени като на басмички. Grinning По едно време ме теглят някъде навътре, през някакви врати и като отвориха последната- рай! Simple Smile Имаше каквото ти душа иска. Майка ми предвидливо взела повечко пари, накупи платове за години напред. Та така, нямаш ли връзки да те вкарат където трябва си жив зян. И то поне само за стоките да беше така, а то за всичко.
И като ми се яви някоя "носталгична", да ми хвали "доброто старо време", ме напушва такъв смях....през сълзи.
Виж целия пост
# 1 134
А аз си купих за бала от магураджиите обувки контрабанда. Италиански.

Виж целия пост
# 1 135
Като чуя лафа, че който не е можел той не е крал, ми се обръщат червата. Не, някои не са крали, не са използвали предимства, не са ползвали привилегии, не са преяждали с луканка и т.н., въпреки всичките възможности, които са имали да го правят.
И в най-изгнилата система има порядъчни граждани.
Родителите ми дори ги беше страх да купят долари за 1 шоколадово яйце, защото и това било нарушение. Те си бяха честни до припадък.
За целия соц ме бяха черпили едно миниатюрно шоколадово яйце. Държах го да се саморазтопи, защото бях наясно, че поне 10 години няма да имам втора възможност (да завърша вишуту и сама да си купувам $). С дънките извадих късмет - нейна колежка, имаща легално долари, си беше купила, но не уцелила номера и ги продаваше в левове. Цяла седмица бях на гладолечение (за всеки случай). Не можех да рискувам да не ми станат. А това касетофон, видео - знаех, че няма смисъл да мечтая. Знаех, че няма начин родителите ми да купуват долари на черно. Шансът да улуча 6-ца от тотото беше по-голям, но пак нямаше да ме огрее.
Виж целия пост
# 1 136
Та така, нямаш ли връзки да те вкарат където трябва си жив зян. И то поне само за стоките да беше така, а то за всичко.
И като ми се яви някоя "носталгична", да ми хвали "доброто старо време", ме напушва такъв смях....през сълзи.

Ама ако си някоя по-предприемчива продавачка на платове - едно парче за бакалията, едно за плод-зеленчука, едно за фризьорката, и ето на - всичко си имаш.
Виж целия пост
# 1 137
Ама ако си някоя по-предприемчива продавачка на платове - едно парче за бакалията, едно за плод-зеленчука, едно за фризьорката, и ето на - всичко си имаш.
Коприните в склада, за които споменава Северина, най-вероятно са били за износ по 2-ро направление.
Виж целия пост
# 1 138
Имаше оказиони, където се продаваха дрехи, които някой си е купил и не му стават. Или бяха втора употреба, не съм съвсем сигурна.
Баща ми пътуваше в чужбина и носеше разни неща, както и по някой долар.
Виж целия пост
# 1 139
Та така, нямаш ли връзки да те вкарат където трябва си жив зян. И то поне само за стоките да беше така, а то за всичко.
И като ми се яви някоя "носталгична", да ми хвали "доброто старо време", ме напушва такъв смях....през сълзи.

Ама ако си някоя по-предприемчива продавачка на платове - едно парче за бакалията, едно за плод-зеленчука, едно за фризьорката, и ето на - всичко си имаш.

Нали официално си беше диктатура на пролетариата. Ако си учен, си жив зян.

Баща ми пътуваше в чужбина и носеше разни неща, както и по някой долар.
Имаше хора, които не ги пускаха в доларовата чужбина. Да не избягат от хубавото.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия