Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 877
  • 11 975
# 1 020
Да, де, ама се размножаваме и накрая става като в Гераците - всички в една къща.  Тези от провинцията по-лесно взимаха жилище, а ние нали си имаме стаичка. 
Виж целия пост
# 1 021
Събитие за онези, които дойдоха от село. Да ти вземат къщата и да построят централния комитет на партията примерно, не беше много радостно събитие. На едните ми баба и дядо точно така си отиде къщата. Другите я спасиха, защото прадядо ми е бил известен композитор и изкараха статут на къщата за паметник на културата. Даже плоча на стената имаше.  Laughing Баща ми и брат му после я събориха, но това е друга тема.

"Раздадените" апартаменти се плащаха от тези, чиито къщи биваха отчуждени. Апартаментът  струва примерно 15 000, те ти оценят къщата на 3 000 или по-малко, разликата плащаш със заем от ДСК. Без пари раздаваха на тези, които идваха отдалеч, за да работят в Девня примерно. Е, и на топ комунягите.
Check,
За съжаление почти нищо не се е променило по отношение на отчуждаването.
Само заменяш блок с магистрала и търговски обекти (уж временни).
И за цените е същото - плащаме данъци  22 години върху 22 лв, отучждава се на 0.83 лв.
Така че комунизмът в мисленето още е жив. 
Виж целия пост
# 1 022
Отчуждаването на къщите беше за едни проклятие, за други – огромно щастие.
Естествено, че ако ти отнемат хубава, красива, масивна къща на централно място, където земята е в пъти по-скъпа от постройката, е драма.
Но ако въпросната къща не е нещо особено, само 2-3 стайчета и няколко пристройки, струпани собственоръчно, за да поемат разширяването на фамилията, си е направо печалба от тотото. И понеже даже да имаш пари, не можеш да си купиш друго жилище (то се даваше), единственото спасение беше да те отчуждят и на мястото на старото къще да ти дадат 3 апартамента. Вярно, панелки, ама 3! Хем на същото място, където си живял досега, хем и вече имаш собствен дом, а не се настъпваш със свекървата и зълвата в тясната кухничка.
Диктатура на пролетариата, писах го вече. Последните ще станат първи и т.н. Laughing
Виж целия пост
# 1 023

За съжаление почти нищо не се е променило по отношение на отчуждаването.
Само заменяш блок с магистрала и търговски обекти (уж временни).
И за цените е същото - плащаме данъци  22 години върху 22 лв, отучждава се на 0.83 лв.
Така че комунизмът в мисленето още е жив.  


Да бе, направо си е същото. Нищо общо няма и няма как да има. Магистрали се строят в цял свят и не като да не се бутат къщи ако се наложи. В България не знам да са се претрепали да строят магистрали, нито къщи да са съборили заради тях. Само не знам някъде да ти кажат, че от утре отиваш в панелката, която ти изобщо не искаш, но нямаш избор и ще трябва да я плащаш 30 години, а някой другар да ти прилапа къщата на центъра или да изпънат там соц клуб.

п.п. Да не си от застрашените с места в лозята над Възраждане, където уж някога ще минава магистрала Варна?  Laughing Там всички са с временни разрешителни за строеж и много добре знаят каква опасност ги грози.


Диктатура на пролетариата, писах го вече. Последните ще станат първи и т.н. Laughing

Кажи в прав текст, че е цървуланско царство. Laughing

Виж целия пост
# 1 024
единственото спасение беше да те отчуждят и на мястото на старото къще да ти дадат 3 апартамента.

Само че, до тогава може да чакаш 20 години, защото тогава за толкова се строеше блок, във временно жилище на която си майна решат.
Виж целия пост
# 1 025
О да, запращаха ги във временни жилища, които можеше да са по-зле и от съборените. Има един блок във Варна, който се строи 30 години. Почнали са да го строят и са го зарязали на груб строеж още през соца. Много години по-късно частен инвеститор го довърши, не знам точно заради каква изгода. Хората, чиито къщи бяха съборени са живели в някакви временни жилища дадени им през соца, после вече кой където намери. Блокът е грамаден, спирката май се казва Патриарх Евтимий.
Виж целия пост
# 1 026
Ама пък какво събитие беше да ти "дадат" апартамент. Защото Партията преценяваше.
- явно  е била дащна, щом в България им толкова висок процент на живеещите в собствени жилища.
А за икономическите показатели: цитирам: "...Ето защо е необходимо да погледнем наличните данни, за да разберем по-добре каква е икономическата ситуация на България в навечерието на прехода.
За целта най-подходящи са статистиките на Световната банка и FAO за 1989 г.:Населението е 8 милиона и 878 хиляди души с БВП на глава от населението 2449 долара. Положителен търговски баланс от +877,1 милиона долара. Болничните легла са 970,2 на всеки 100 хиляди жители, значително повече от средното за ЕС/15 – 777,4 на 100 хиляди. Производството е индустриализирано и над 80% от продукцията идва от промишлеността. Само 10% от стойността на цялото производство идва от т.нар. традиционна икономика – земеделието.: ..." Ако на някой му се чете целия анализ [url][/http://front.bg/analizi/u-nas/bylgarija-v-kapana-na-neoliberalizmaurl] -
Виж целия пост
# 1 027
И какво като живеят в собствени жилища (доколкото могат да се нарекат жилища), като маса народ не могат да си платят най-неотложните неща?
Биоложке, занеси си статистиките някъде другаде, в тази тема си говорим за съвсем реални неща, които са се случвали и са съществували през соца.
Виж целия пост
# 1 028
А, върна ме в ония години. Все едно чета тезисите на n-тия конгрес на БКП. Благата ще потекат като пълноводен поток.  Казваха, че ще ни раздават обувки с грайфери - като потече мед и масло.
Виж целия пост
# 1 029
Ми да де - доста хора са си купили жилища през соца.
Виж целия пост
# 1 030
Вярно, да. Пращаха ги в оборотни жилища.
И пак въпрос на късмет, най-вече на връзки. Познавам хора, на които веднага дадоха жилища в нов блок – само преместиха багажа от къщата в апартаментите. Хем на хубаво място. Други пък, с отчуждено жилище в централна част, откараха 20-на години в оборотни панелки в най-крайните квартали, докато построят апартаментите им.
Ей-това беше най-гадното на соца – не немотията, не всевъзможните несгоди, а това, че нямаше равенство. Уж всички бяхме равни, но на практика не бяхме.
И не става въпрос за генетични и фамилни дадености, а за връзки, нахалство, пробивност и мафията "Мой човек".
Виж целия пост
# 1 031
Моя приятелка живееха години в гарсониера - 4 човека. Изведнъж баща и нещо се издигна по партийна линия  - веднага 5стаен апартамент, нова Лада.   
Виж целия пост
# 1 032
Скрит текст:

За съжаление почти нищо не се е променило по отношение на отчуждаването.
Само заменяш блок с магистрала и търговски обекти (уж временни).
И за цените е същото - плащаме данъци  22 години върху 22 лв, отучждава се на 0.83 лв.
Така че комунизмът в мисленето още е жив.  


Да бе, направо си е същото. Нищо общо няма и няма как да има.
Скрит текст:
Магистрали се строят в цял свят и не като да не се бутат къщи ако се наложи. В България не знам да са се претрепали да строят магистрали, нито къщи да са съборили заради тях. Само не знам някъде да ти кажат, че от утре отиваш в панелката, която ти изобщо не искаш, но нямаш избор и ще трябва да я плащаш 30 години, а някой другар да ти прилапа къщата на центъра или да изпънат там соц клуб.

п.п. Да не си от застрашените с места в лозята над Възраждане, където уж някога ще минава магистрала Варна?  Laughing Там всички са с временни разрешителни за строеж и много добре знаят каква опасност ги грози.

Диктатура на пролетариата, писах го вече. Последните ще станат първи и т.н. Laughing

Кажи в прав текст, че е цървуланско царство. Laughing

Check,
не ми се спори - но си е почти същото (пиша за земя и в София. Мога да ти пратя документи на лични, ако не вярваш).
Строят се малко пътища, но за сметка на това са много скъпи, нали трябва да остане и за когото трябва.
Ето това е вярно: "цървуланско царство" си остава в манталитета.
Виж целия пост
# 1 033
W.A.S.P,
за класната ви се сещам, наистина би могло да обясни нещата. Макар че при записването имаше дежурни учители и може да е била друга стриктна "другарка".
Да математическа паралелка, съседната на вашата.  Sunglasses
 
Скрит текст:
Това е въпрос, който ще разгледа номер .... така разбрах какво е гробна тишина.  Wink Сещаш се нали.
В началото на темата няколко пъти писах под твои постове +1, защото все едно аз съм го писала. Стана ми ясно защо. Толкова усилия за промиване на мозъка са отишли на вятъра.  Joy


Скрит текст:
Сещам се
При нас имаше припаднали при тази и реплика

Виж целия пост
# 1 034
Скрит текст:

За съжаление почти нищо не се е променило по отношение на отчуждаването.
Само заменяш блок с магистрала и търговски обекти (уж временни).
И за цените е същото - плащаме данъци  22 години върху 22 лв, отучждава се на 0.83 лв.
Така че комунизмът в мисленето още е жив.  


Да бе, направо си е същото. Нищо общо няма и няма как да има. Магистрали се строят в цял свят и не като да не се бутат къщи ако се наложи. В България не знам да са се претрепали да строят магистрали, нито къщи да са съборили заради тях. Само не знам някъде да ти кажат, че от утре отиваш в панелката, която ти изобщо не искаш, но нямаш избор и ще трябва да я плащаш 30 години, а някой другар да ти прилапа къщата на центъра или да изпънат там соц клуб.

п.п. Да не си от застрашените с места в лозята над Възраждане, където уж някога ще минава магистрала Варна?  Laughing Там всички са с временни разрешителни за строеж и много добре знаят каква опасност ги грози.


Диктатура на пролетариата, писах го вече. Последните ще станат първи и т.н. Laughing

Кажи в прав текст, че е цървуланско царство. Laughing


Taка, така си беше. Цървул до цървула, простак до простака!

А сега, ех, колко е хубаво сега- само интелигентни хора, джентълмен до джентълмена, дама до дама, мила моя майно льо!
Че и богати, не като по онова скапано време! Сега се колебаят тока ли да платят или да си направят пломба!
Дано никога не се връща онова мрачно време!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия