Спомени и впечатления за социализма в България

  • 550 911
  • 11 975
# 1 005
нима съм единствена ?
показателите за БВП , за растеж, външен дълг, вътрешен дълг , инфлация, заплати - всичко е на показ,
какво от това е достъпно за хората по време на комунизма ?!?!
ако хората знаеха за реалното положение дали щяха да са спокойни !?!
Виж целия пост
# 1 006
и да ви попитаме - какво стимулираше прираста на населението, ако, както твърдят някои люде, сме живяли в нищета и недоимък?
Бихте ли се съгласили да сложите на първо място сигурността в утрешния ден?

Принципно - нищетата и недоимъка стимулират раждаемостта. В някои случаи и религията - важи за целия свят (провери статистиките за раждаемост).
А богатите страни са в края (за 2014 г. Германия я дават на последното 236 място по ОИСР). Там финансовите стимули се дават, за да компенсират поне малко ниската раждаемост.
Виж целия пост
# 1 007

показателите за БВП , за растеж, външен дълг, вътрешен дълг , инфлация, заплати - всичко е на показ,
какво от това е достъпно за хората по време на комунизма ?!?!
ако хората знаеха за реалното положение дали щяха да са спокойни !?!

Разписани подробно и с абсолютна невъзможност за справка за достоверност са добро основание за над 2 милиона (1/4) спад на населелението за 20 години?
Изобщо нямам намерение да влизам в спор с радиото. Пиши си каквото си искаш, фактите са си факти.
Виж целия пост
# 1 008
комунизмът ФАЛИРА, ФАЛИРА, ФАЛИРА - истината лъсна и нито пропагандата , нито лъжите помогнаха да се избегне ФАЛИТА ,
предприятата се оказаха кухи, АПК-тата - също , всичко е една лъжа и измама,
и хората ( вкл. ти ) отидоха в реалния свят с реална пазарна икономика , с многопартийна система на управление, където е невъзможно такъв като Тодор Живков да седи 40 години на власт !!!!!
Виж целия пост
# 1 009
не скъпа. не стана така. над 20 години се повтаря кретенския лозунг, докато спря да му вярва всеки. дори и ти.
но както казах спор с радиото няма да водя. Приемам което твърдиш, че в момента над България се изсипва капиталистичческия рог на изобилието, демографски и всякакви други проблеми са просто един нормален каприз на презадоволеното население и всичко е в дъх на рози и лунна светлина .

И съвсем сериозно се съгласявам с думите ти , че "всичко е една лъжа и измама" с каквито и кукли да ни го представя кукловода .
Виж целия пост
# 1 010
и да ви попитаме - какво стимулираше прираста на населението, ако, както твърдят някои люде, сме живяли в нищета и недоимък?
Бихте ли се съгласили да сложите на първо място сигурността в утрешния ден?

Принципно - нищетата и недоимъка стимулират раждаемостта. В някои случаи и религията - важи за целия свят (провери статистиките за раждаемост).
А богатите страни са в края (за 2014 г. Германия я дават на последното 236 място по ОИСР). Там финансовите стимули се дават, за да компенсират поне малко ниската раждаемост.

 Peace  Нарича се "демографски парадокс" и е отдавна описан и изследван от демографите  в света. Има си причини за това. Най-висока раждаемост имат Замбия, Зимбабве, Уганда, Сомалия и т.н.

Германия има по-ниска раждаемост дори от България.
Виж целия пост
# 1 011
о, да ти кажа метериалният аспект е несравним, просто на Запад е много по-хубаво- докато капитализмът гниеше успя да се възстанови от Втората свет. война,  докато източният блок потъна като Титаник,

такава спирка няма в момента в столицата, има ли и 1 кв. метър без кал покрай спирката !?! :
Виж целия пост
# 1 012
нима съм единствена ?
показателите за БВП , за растеж, външен дълг, вътрешен дълг , инфлация, заплати - всичко е на показ,
какво от това е достъпно за хората по време на комунизма ?!?!
ако хората знаеха за реалното положение дали щяха да са спокойни !?!
  То и сега не го знаем реалното положение, ама изобщо.
    А това със снимките ми напомня как по соцвреме ни показваха кални снимки от преди Девети септември - улиците, тракторите, тока ни ги беше докарал Тодор Живков и соцреволюцията. Сега пък гледаме спирките в Дружба от 80-те.
Виж целия пост
# 1 013
... Германия има по-ниска раждаемост дори от България.
заместена с внос на хора от къде ли не ? вкл. доста от социалисти4еските кадри на България  Peace
вярно си е парадокс. Логиката води до много нелицеприятни предположения. Kакто 4етох на скоро в една книга на Paulo Coelho  "You cannot argue with force". Но горе главата там пише също "Where there 's life, there's hope" .
Виж целия пост
# 1 014
Може да ви е интересно да прочетете тази статия:

http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=745&aid=16862
Виж целия пост
# 1 015
 То и сега не го знаем реалното положение, ама изобщо.

всичко се знае, е , случи се и  КТБ ( пак от същите хора ), но какво е положението си се знае и хич не е тайна- растеж ли има, инфлацията каква е, износът расте ли , тегли ли се  дълг и т.н.,
а не да махаш със знаменца по манефестации, докато Титаник потъва бавно и сигурно...
Виж целия пост
# 1 016
Аз ще ви разкажа за "рога на соц изобилието".. Та значи след раждането на систъра майка ми реши да ср премести в Кооп Търговията. Август 87г се счупи несменяемият хладилник Мраз и хладилници" няма".., защото шефа ги е разпределил на кого да се дадат срещу рушвет от 1/2 от цената. Два месеца обяснява на майка ми как нямало, и тя не издържала и го питала "а тогава защо идват стокови и фактури в счетоводството за хладирлници Юрозань... Чак тогава й дал. Веднага след 89 този същия направи фирма на синовете си и в техните магазини се продаваше дефицитна стока с драстични надценки... Да споменавам ли, че сега са честни, мастити бизнесмени
Виж целия пост
# 1 017
Хм, за прираста на населението през соца...Имам спомен за роднини, които създадоха 3-тото си дете, с цел да получат апартамент. Честно!   Shocked

Което показва колко заровени в пясъка глави има в България . В  Германия ,


Не знам за Германия, но в България на омъжени жени, които нямат поне две деца им беше забранено да правят аборт. Та не знам на кой къде му е главата.


такава спирка няма в момента в столицата, има ли и 1 кв. метър без кал покрай спирката !?! :


Аз много добре си спомням, че в осми клас отидохме на гости на съученичка, на чието семейство току що бяха дали нов апартамент в прекрасния квартал Възраждане. От спирката до блока имаше поляна (май още си е там), която беше от начало до край дълбока кал. Някой беше сложил дъски, по които да се върви, но на едно място дъските ги нямаше, сигурно бяха потънали. Та си загубих обувката, отидох на гости само с една.  ooooh! На пролет на тази същата поляна имаше стадо с пасящи овце.
На тази приятелка им отчуждиха къщата, а даже не я събориха за да строят някоя соц сграда. Просто им я взеха. После явно някой връзкар я купи и от години там се помещава известен ресторант. На центъра на центъра е.
Абе много хубаво беше, просто чудно.
Виж целия пост
# 1 018
Ама пък какво събитие беше да ти "дадат" апартамент. Защото Партията преценяваше.
Виж целия пост
# 1 019
Събитие за онези, които дойдоха от село. Да ти вземат къщата и да построят централния комитет на партията примерно, не беше много радостно събитие. На едните ми баба и дядо точно така си отиде къщата. Другите я спасиха, защото прадядо ми е бил известен композитор и изкараха статут за паметник на културата. Даже плоча на стената имаше.  Laughing Баща ми и брат му после я събориха, но това е друга тема.

"Раздадените" апартаменти се плащаха от тези, чиито къщи биваха отчуждени. Апартаментът  струва примерно 15 000, те ти оценят къщата на 3 000 или по-малко, разликата плащаш със заем от ДСК. Без пари раздаваха на тези, които идваха отдалеч, за да работят в Девня примерно. Е, и на топ комунягите.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия