Спомени и впечатления за социализма в България

  • 509 343
  • 11 975
# 4 320
Чета тук за библиотеки от пода до тавана преди и се чудя какво е станало с тях сега. Изчезнали ли са и защо.
Виж целия пост
# 4 321
Ами не са изчезнали. Баба ми и дядо ми имаха голяма библиотека. Майка ми също, ние със сестра ми също. Е, по стечение на обстоятелствата вече на мен всичко ми е в електронен вариант, но майка ми има голяма секция и доста кашони с книги, а колко още дари...

Но цените им са ужасни. Човек не може да си позволи да купува количества както преди.
Виж целия пост
# 4 322
книгите бяха в малък тираж и всичко интересно се криеше,

Не изключвам да е било така, но личните ми впечатления от гимназиалните ми години /а и след тях/ е, че тук бяхме в пъти по-начетени от западните си връстници. Наистина в пъти.
Виж целия пост
# 4 323
за селата- нула, пълна и кръгла нула в това отношение, пък после защо всички се изнесли оттам...
  изнасянето от селата започна след падането на социализма, също и опустяването на малките градове, и на България като цяло, нямаше работа и хората нямаше с какво да живеят
Виж целия пост
# 4 324
Чета тук за библиотеки от пода до тавана преди и се чудя какво е станало с тях сега. Изчезнали ли са и защо.
Нашата си е при родителите ми, на детето давам мои и на мъжа ми книги, които биха му били интересни
Виж целия пост
# 4 325

Но цените им са ужасни. Човек не може да си позволи да купува количества както преди.

Колко пък да са ужасни, две-три кутии цигари. Да не говорим, че сега доста може да се намери в нета.
Още си спомням как занесохме сто кила хартия, за да ни разрешат да си купим "Отнесени от вихъра".
Виж целия пост
# 4 326
за носталгичните : http://detstvoto.net/
Виж целия пост
# 4 327
Да не говорим, че сега доста може да се намери в нета.

Това май е една от основните причини за това да не се увеличават библиотеките при четящите хора. Друг е въпросът, че по разни причини е възможно и те самите да намаляват.

ПП "Отнесени от вихъра" ми напомни за едно лично за мен голямо удоволствие по време на соца - обикалянето на антикварни книжарници.
Виж целия пост
# 4 328
Аз не пуша, така че не ме вълнува, че били 2-3 кутии цигари. За мен не е нормално при нивото на средния доход в страната една книга да струва 15-18 лв. Аз чета много, ако искам да купувам хартиени книги трябва да похарча голяма част от месечния си доход за това. Така че тегля от нета каквото намеря и качвам на киндъла.
Виж целия пост
# 4 329
Филмите идваха след като остареят- години след излизането им,
книгите бяха в малък тираж и всичко интересно се криеше,
концерти- мираж,
музика-също- по единственото радио за час-два на ден ...
и това за градовете, за селата- нула, пълна и кръгла нула в това отношение, пък после защо всички се изнесли оттам...

Аха, пак комунизЪма е бил виновен, ако нямаш интерес към нищо. Mr. Green
Нека ти дам факт.
" Уморените коне ги убиват, нали?" е филм на Полак, създаден през 1969г.
Аз го гледах във вече несъществуващото кино "Изток" малко преди да родя- м. март 1971г.

Е, хайде да не е бил толкова стар в ерата на домашните телефони и никаква идея за интернет и торенти.
Виж целия пост
# 4 330
Абсурд , знам много добре какво говоря.Моите спомени са по късни- аз съм 75, не 54 набор.Някъде по 200 лв им бяха заплатите.Не бяха високи.
Това беше държава на полицаи, военни - клатикуровски служби и КЦМ та + Кремиковци , където се работеше яко , във вредна среда( разбира се, не всички)- там бяха с високите заплати.
Навън с тази професия, или на лекар и зъболекар ще ползваш повече блага.Но нали всички бяхме от равни по- равни.Не ми трябва някой безплатно да ми дава.С нормално заплатен труд може да се купи почти всичко необходимо.
Смешно е да говориш за операта.Кой разбира и кой не , ходеше по задължение.Цели колективи и класове се хихикаха на сериозни постановки.Не е за всеки.
Понеделник ни пускаха театър по тв.Масовка породила безброй вицове.
О, да и спорта беше на почит- физкултурата, нали им трябваха кранисти!А и мощта на соц блока че сме първи във всичко трябваше да се покаже.Бъдещите мутри все по олимпийски надежди отраснаха - новите еничари.
Едно им признавам, поне можеше и умен и талантлив човек да се промъкне сред приетите, е не отиваше да следва в Ссср и без партийна принадлежност нямаше кариера нагоре, но имаше база за сравнение.Сега си плащаш и учиш и си мислиш , че си номер 1 , а си нула.

Виж целия пост
# 4 331
Не само Стайнбек, бяхме изчели и Балзак, и Фицджералд, и Джек Лондон и Проспер Мериме и Оскар Уайлд и Марк Твен и Емили Бронте и Шарлот Бронте и Дафни дьо Мюрие и Артър Кларк и Маргарет Мичъл и Джейн Остин и още и още и още.....! За година давам сто лева за 5-6 книги, тогава имахме библиотека до тавана на хола и отделно на разположение всички нови книги в училищната библиотека! Та за липса на духовност трудно можеше да се говори....!

Стана ми интересно кога е първият соцпревод на творчеството на сестрите Бронте. Започнах справката с Емили Бронте. Действително - "Брулени хълмове" е преведена през 1957 г. Знаете ли кой я превежда? Ето този блестящ икономист, писател, преводач - Асен Христофоров:

http://bnr.bg/hristobotev/post/100612022

Завършва Робърт колеж, Лондонското училище по икономика, специализира в Женева, преподава в Софийския университет. Но като противник на марксизма след установяването на Народната република е уволнен, жителството му е отнето; чела съм спомени, според които в един момент в буржоазната му къща е внедрено - за да го следи - някакво семейство, което постепенно превзема дома му. Заживява на село, тук-там дава уроци, превежда. Умира при неизяснени обстоятелства.

Ето така се осъщестяват блестящите социалистически преводи на голяма част от класиката: от формирани на Запад български интелектуалци, които след 1944 г. изпадат в немилост. Но понеже няма кой да ги замени (виждате семейните истории тук - идват хора от селата, без образование), ги натоварват с тези задачи. Кървави преводи.

Нали знаете как бившият кмет на София Иван Иванов прави скиците на язовир "Искър" от затвора; няма друг толкова компетентен; всеки ден милиционери го водят до проектантската стая, а вечер го връщат в килията.
Виж целия пост
# 4 332
Ето доказателство какъв глад е бил тогава Sweat Smile
http://detstvoto.net/daskalo/mejduchasie/4569-cenorazpis.html
Виж целия пост
# 4 333
Абсурд , знам много добре какво говоря.Моите спомени са по късни- аз съм 75...
На близка възраст сме и само хубаво си спомням
Виж целия пост
# 4 334
Аз сега чета много повече от преди. И не само аз. Има достъп до цялата световна литература, не само до разрешената от Партията. И електронни и на хартия, на всички езици. А едно време само с връзки интересни книги или в библиотеката. Дори руските книжарници бяха по-добре заредени и цените там бяха по-ниски.
За филмите -бях в 11клас, информираха ни че "утре в 10ч. всички в кино Цвят за филма Как се каляваше стоманата"... Това беше др. Матеева парт. секретар на гимназията. Питах безплатно ли е -не било, 50ст. билета... Хаха.
Явно и преди и сега сме живели и живеем в различни Българии. Което е супер, не бих искала да съм заедно с някои от тях.
Любопитно ми е тези цени и ценоразписи как се отнасят към нивото на външните дългове и също отношението им към БВП по онова време, които ни остави бай Тошо. А и как са нещата сега.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия