За пицата с любов

  • 34 141
  • 171
# 135
Тестото винаги го правя класическо, без добавки като мляко /прясно или кисело/, яйца и пр. обогатяващи продукти  Wink Придържам се към този начин на приготвяне:
Скрит текст:
От извора – идеалното италианско тесто за пица
Маурицио Ферери
Източник: Kulinar.bg

Свикнали сме да свързваме пицата с вкуснотиите, които слагаме върху нея – като започнем от шунката и завършим със сочните доматки. Често обаче забравяме, че основата на пицата е не по-малко важна за успеха на крайния кулинарен продукт.
 
По думите на италианския майстор-готвач Маурицио Ферери за приготвянето на истинска италианска пица и невероятното й тесто няма една рецепта. Всеки готвач твърди, че притежава оригиналната рецепта и в крайна сметка „оригиналите“ са над 1000 на брой. За да няма готварски сблъсъци в италианските ресторанти, Европейската комисия е приела една основна оригинална рецепта за пица.

Според нея за направата на перфектното тесто са нужни 1 кг брашно, 3 гр мая, 20 гр захар, 50 гр зехтин Extra Virgin и за финал 30 гр сол. И тук започва битката на съставките, защото всяка е специална по свой собствен начин.

Брашното трябва задължително да е пресято, за да се обогати с кислород, а той от своя страна да помогне за набухването. Самото брашно има различни видове, затова професионалните готвачи гледат една стойност, наречена „мощ на брашното“. Тя подсказва колко вода съдържа брашното и каква е възможността за изпаряването й.

Това е много важно, защото, ако в целия процес не е проверено какво е съдържанието на вода, е възможно тестото да не узрее добре. С това явление е свързано и усещането за тежест в стомаха след яденето на пица. То се дължи на факта, че тестото е набухнало, но не е узряло и това пречи на храносмилането.
 
Солта се оказва много специална съставка, тъй като от момента, в който ще я добавите, зависи успехът на цялата пица. Според италианския готвач солта трябва да се сложи последна, защото е хигроскопична. От своя страна, маята съдържа 80-85% вода, а солта може да я неутрализира. По този начин се прекъсва процесът на набухване.

Количеството вода пък трябва да е равно на 50% от брашното, т.е на 1 кг брашно, са ни нужни около 450 милилитра вода. Тя трябва да е топла, но не гореща, за да не убие ефекта на маята.

А самата рецепта за тесто за пица предполага в съд да сложите половината вода, цялата мая, захарта и зехтина. Към тази смес добавяте брашното, а за финал солта и останалата част от водата. След като всичко бъде замесено, тестото трябва да се обработи. Месенето трябва да представлява внимателно приплъзване с длан, а не с точилка.

След като приключите с тази процедура, вземете тестото и го завийте с влажна кърпа, за да избегнете получаването на коричка. Изчакайте 20 минути и след изтичането им направете малки топки, които се поставят в херметически съд, за допълнително набухване.

Ако е съхранявано добре, тестото може да се използва в следващите 6 часа. Същото тесто може да се използва за приготвянето на хляб. Разликата е, че не се правят топки за пица, а се придават формата и теглото, нужни за направата хляб.
 
С цялата тази информация се сдобихме благодарение на ентусиазирания Маурицио Ферери, който проведе открит урок по готварство като част от програмата на изложението „Лаборатория за италиански вкус“. То продължава до 10 ноември, събота, в Интер Експо Център, така че, ако имате интерес към италианската кухня, все още имате време да го посетите.   

На същото място в момента се провеждат и още няколко събития: специализираните експозиции в сферата на хранително-вкусовата промишленост "Интерфуд & Дринк“, „Месомания“, „Светът на млякото“, „Булпек“ и „Салон на виното”, както и специализираната изложба за хотелско, ресторантско, кетъринг и СПА оборудване "Сихре".

Това, което съм научила от италианци, а ние го прави наобратно, е че кашкавалът/моцарелата се слагат след доматеният сос и отгоре е месото. Аз бях свикнала да е в последователност доматен сос - месо - кашкавал.

Обичам пиците с малко съставки - доматен сос, моцарела, прошуто, рукола, например.
Много интересна и по-различна пица е с прошуто, моцарела и смокини.
^^^ Благодаря за информацията!
Току що поръчах за коледен подарък на ММ камък/плоча за пица и се зарових в нета за екстра идеи и инфо.
Виж целия пост
# 136
Така да е, аз слагах. Сега като пека на 400 градуса - измерени с инфрачервен пистолет не слагам зехтин. До към 300 градуса, понеже реално не са 300 във повечето фурни, може и да няма проблеми.
Виж целия пост
# 137
Аз се опитвам да си представя как ще запуши зехтина в тестото.... Иначе даже за пържене го ползват много хора.
Виж целия пост
# 138
Разбира се, че се пържи, дори е по-добре от слънчогледово олио.
Виж целия пост
# 139
За мен тестото за пица е само от брашно, сол, вода и мая+ дълго втасване. Зехтин се ръсва след печене с идеята да се усеща суровият му вкус.
Виж целия пост
# 140
За готвене се използва рафиниран зехтин или помаче. За салати и поръсване студено рафиниран -екстра върджин.
Когато нагреете екстра върджин всичките му полезни съставки излитат.
Нали това е смисъла та студеното пресоване на маслата-максимално да се запазят полезните вещества в тях.
Та в Италия готвят с екстра върджин, колкото тук готвят с шарлан.
Виж целия пост
# 141
В Испания и Италия масово се готви с extra virgin, включително се пържи.
Много рядко се купува от по-евтините  варианти pamache и orujo.
Виж целия пост
# 142
zari65, неверни са твърденията ти за зехтина.
Помаче е най-ниското и непрепоръчително качество на зехтина, а това, че само на салатите трябва да се слага екстра върджин, просто няма да го коментирам, потребител по-горе е казал, как по Средиземноморието ни се смеят на това твърдение. Готви се с екстра върджин.
Пак призовавам - ако не ви се чете, гледайте който и да е утвърден готварски канал и ще видите какъв зехтин се ползва за готвене.
Виж целия пост
# 143
Grinning Гответе си със eхтра върджин  зехтин, да ви пречи някой.
Има два метода на пресоване студенопресован и топлопресован, първия се ползва, за да се запазят полезните вещества, при втория те се губят. Като искате си го нагрявайте и си го правете на помаче сами лично вкъщи.
А че потребителят Х казал, че ни се смеят, ами те в Италия въобще не се интересуват ние тука как готвим, интересуват се единствено от тяхната кулинарна култура и въобще не ги интересуват другите страни.
А огромното количество фалшив зехтин също няма да коментирам.
Виж целия пост
# 144
Зехтинът не е канцерогенен при готвене,но организмът малко по-трудно го усвоява в сравнение с олиото. Затова си давайте "почивка" от зехтина за няколко дни. Това ми го казаха гърци.
Виж целия пост
# 145
Точно екста върджин си ползват, а за да не влизаме в излишни спорове, не ми се струва да са по-болни от нас. Ако беше вярно това колко е вредно, да са измрели отдавна всички в Средиземноморските страни. И определено не се усвоява по-трудно зехтинът, казвам го като човек, който в момента има достатъчно проблеми с храносмилателната система.
Виж целия пост
# 146
Нещо се разминаваме. Всеки пише и не вниква в написаното от другия.
Да, да се пържи в зехтин е зле от гледна точка на това, че някои неща от съставките изчезват  и понеже не е евтин.
Обаче extra virgen издържа по-високи температури от слънчогледово олио, при които някои мазнини се изменят и са си вредни.
За това е доста по-полезно  пърженето в зехтин, но е скъпо удоволствие.
Виж целия пост
# 147
Оставям тук точката на горене на различни видове мазнини, може да е полезно за някого. В Гърция не пържат с екстра върджин, а най-често с царевично олио. Понякога за варене и печене ползват по-ниски класове зехтини (главно по практични и финансови съображения), а екстравърджинът е за сурова консумация и за кеф.

зехтин: екстра върджин – 160°C, върджин – 216°C, помас – 238°C, екстра лайт – 242°C;
слънчогледово: рафинирано – 227°C, нерафинирано - 107°C;
царевично: 232°C
оризово: 254°C
авокадо: 271°C
краве масло: 177 °C, гхи - 190-250 °C

Общо взето не съществува мазнина, която да запазва някаква полезност при обработка на 300 и повече градуса.
Виж целия пост
# 148
Точката на пушене е това.
Обаче въпреки, че extra virgen е с по-ниска такава точка, при пържене с него най-малко се променят мазнините му.
А точно  това е което ни интересува.

Отделно, че само с него е възможно да се пържи повече от един път.
Виж целия пост
# 149
На английски е smoke point, а на български език терминът е "точка на горене", няма пушене тук.
Всеки да пържи с каквото иска, инфото е достъпно Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия