Загрява се пчелен клей на водна баня и като започне да се топи, се добавя спирт 90- 95%- на 30 г - 1, 2, 3 чаени лъж., до пълното стапяне. После се добавят 100 г вазелин и ланолин 1:1. Загрява се до такова омекване, позволяващо разбъркване и хомогенизиране на мехлема
Добре действа и масло с жълт кантарион
30- 50 г билка залейте с 200 г зехтин. Сложете на водна баня за 1/2 час и прецедете добре. Може да мажете 2- 3 - 4 пъти дневно.
Против изгаряне /Кари/EUCERIN гел е много ефективен и съм го ползвала по препоръка на лекар.
Винаги в хладилника държа кутийка с АЛОВЕРА гел чудесен е.
Ако ги нямаш под ръка тези използва се също паста от сода бикарбонат и вода
Памук натопен в светъл оцет!
Разбиваш белтък или няколко белтъка, зависи от големината на изгореното и ги намазваш върху засегнатото място
За по-леки изгаряния = грес
ЗА ИЗГОРЕНО или попарено
Вари се ориз и още докато е топъл НО ДА НЕ ПАРИ се слага на плат ,тензух кърпа каквото имате и се разстила равномерно.Така се слага върху изгорялото или попарено място.Държи се 5-6 ч и се слага нов до зарастване ....
С този бабин илач колкото и да е лошо изгоряното никога белег не остава.
*Мехлем за изгорено - от бабата на Ася *
Олио - 200 гр.;Восък - колкото кибритена кутийка;Бъз - 1 пръчка от кората на растението;Ракия - 100 гр.
Като заври олиото, се слага бъза, слага се восъка да се стопи и като се свали от огъня се бърка със силна ракия.
ПРОТИВ ИЗГОРЕНО : Крем "Витасин" май се казваше на медна основа. Много помага за изгорено, а и за други работи. Ако го намериш - мажи, бързо минава.
Да не те плаша , но истинските поражения от изгореното се виждат след няколко дни. На моето изгорено (огромна площ – ½ от крака) в първоначалния момент сложих настъргани картофи /за това се сетих/ , а после ММ ми донесе от аптеката Пантенол на пяна. Все пак гледай дали има мехур , и ако има да не се спука и замърси. Ако мехурът (?по-голям) се спука – отиди до хирурга в местната ви поликлиника да го обработи . Но не отивай чак до Пирогов...
Ще съм много благодарна на Светълчо и Гъбката , ако ме “светнете ” за технологията за ликьор от вино. Гъбка, заинтригувах се и за кекса...

/обявявам това за емотикони за сънища/
на ръка идвам да си взема
Много се надявам и рез юли да се видим, както и със останалите дружки от извън София


)
/