Цъфнала и вързала НЕМСКА тема- номер 192

  • 72 799
  • 752
# 495
Явно в различните провинции е по различен начин, дъщеря ми ича оценки по Етика за първия срок, а сега и за края на годината ще има. Тя е пети клас, през втория срощучиха основни неща за различните религии, връзките между тях, за храмовете им, на нея ѝ беше много интересно. В групата им по етика има няколко деца православни (от България, Румъния и Армения), няколко мюсюлмани и германци, определили се като атеисти, както и такива, които смятат часовете по религия за скучни.
Виж целия пост
# 496
В Байерн голяма част от семействата са католици традиционно. На определена възраст има Комунион. Някои родители, чиито деца са записани за религия и не са вярващи, не желаят детето да се готви  за Комунион, считат го за остаряло и досадно. И тогава ги преместват в Етика.
Виж целия пост
# 497
Благодаря за отговорите!

Наистина навсякъде е различно. При нас от първи до шести клас детето може да не посещава религия, етиката идва от 7 клас. Досега дъщеря ми караше свободни часове ( в петък си поспиваше по - дълго и хващаше късен автобус), но от догодина трябва да избере етика или религия.
Виж целия пост
# 498
Здравейте, гледах на първа страница, но не можах да открия страница със жилища под наем. Ако може някой линк да приложете  Simple Smile  Попаднах на някои, но гледам, че кухните нямат шкафове  newsm78 Това практика ли е, кой оборудва кухнята?
Виж целия пост
# 499
Скрит текст:
Благодаря ви за отговорите. В сайтовете, които гледам, има упоменат небен костен и горе долу се добива представа колко би ни струвала квартирата. Оглеждам да е близо до метро и до парк заради децата. Иначе съм ужасно разочарована от повечето квартири, струват ми се непрактични и тесни, захабени. Нали споменах, че ММ има и предложение за Прага, за което до др седмица трябва да реши дали приема, или не, и гледах квартирите и там. Примерно това: http://m.reality.idnes.cz/detail/pronajem/byt/3+kk/praha-kamyk-k … ;gid=1&pid=19 е разкошно за моите представи и е на удобно място за ММ. Толкова ли е трудно да се намери подобно жилище и в Берлин?
Има ли тук мама от Берлин с малки деца, която иска да внесе яснота за месечните разходи?
Това е голяма стъпка за нашето семейство, за мен още по-голяма, понеже досега никога не съм живяла на друго място Blush и стоим и се чудим с ММ. #Crazy
Чисто ново жилище от 80кв.м. в берлин, с кухненски шкафове, доста по малка тераса от тази в Прага, е към 15 евро/кв.м., и без гараж. Ако искаш гараж 150-200/месец е добра цена за 1 място, но ако е като този от линка ще е малко от горе. В тези 15/кв.м. не влизат небенкостен. Забравих да напиша, че това 80кв.м. жилище има само 1 спалня. Терасата е 1х4

Много старите сгради имат миризма на старо. Не са за мен. Може на някой да не му прави впечатление, но мен мн. ме дразни.

Ето един линк за жилища: https://www.immobilienscout24.de
Виж целия пост
# 500
Здравейте, гледах на първа страница, но не можах да открия страница със жилища под наем. Ако може някой линк да приложете  Simple Smile  Попаднах на някои, но гледам, че кухните нямат шкафове  newsm78 Това практика ли е, кой оборудва кухнята?

Да, повечето жилища са без кухня. Обзавеждат си наемателите и после ако искат могат да си я вземат или да я предложат срещу някакво заплащане на следващите наематели.
Виж целия пост
# 501
а това не излиза ли скъпичко?
Виж целия пост
# 502
а това не излиза ли скъпичко?
кой както го прецени е.
Виж целия пост
# 503
Да се включа по темата с кърлежите. Аз съм вадила на детето кърлеж в България. Сами го извадихме. Отидохме на лекар след това с кърлежа в бурканче. Беше спешен кабинет. Никаква ваксина не и биха. Само я прегледаха и казаха да я следим за температура. Така и се размина. Моята приятелка заведе детето си да му  извадят кърлежа май личната лекарка - та после изследвания, та след 2 месеца пак и нищо естествено. Според мен нещо точеха здравната каса.
Виж целия пост
# 504
Здравейте момичета! След квартирата и обзавеждането пак имам нужда от мненията ви. Става въпрос за записване в училище. Не помня дали съм споменавала къде ще сме. Квартирата е в Алтомюнстер, крайс Дахау, Бавария. Дъщеря ми трябва да е в 5.клас от новата учебна година. Естествено искаме гимназия. Разгледах вариантите в околността и се спрях на 3, като най-близката е в съседно селище на около 10тина километра. Мъжът ми звъннал там, обаче му казали, че не може при тях, понеже нямат Uebergangsklasse или както се нарича. Предполагам това са допълнителните часове по немски... Предложили са му да я запишем в Mittelschule в нашето селище, там били имали.Писах мейл вчера и на Landsratamt, но още нямам отговор. Мисля си мъжът ми да посети лично следващата гимназия и да говори на място, но тя е в Дахау, което е близо 30 км и за самостоятелно придвижване от един момент ми се струва далече.
Как мислите, че е добре да постъпим? Добър вариант ли е след 1 година в Mittelschule да я преместим в гимназия и дали това е толкова лесно? Знам, че ще има изпити. Заслужава ли си да започнем първо от Schulamt? Ще съм благодарна за мненията ви.

По питането за жилищата и кухните: да, определено повечето са без включена кухня, но не рядко са тези, при които има вариант да се откупи от предишните наематели. Май е въпрос на късмет.
Виж целия пост
# 505
Детето е без никакъв немски, така ли? А други езици знае ли и на какво ниво? Това има значение.

Със звънкане тук и там няма да стане. Направете си специален термин във всички гимназии, които са ви наблизо и идете лично, заедно с детето. Носете със себе си всичко, каквото имате от обучението на детето до сега - оценки, свидетелства, грамоти, медали, похвали, участия в олимпиади, състезания... (това е за да покажете, че детето е будно и активно, има потенциал и желание за развитие). Трябва да бъдете готови и на компромис  - например ако ви предложат да запишат детето като гост-ученик - съгласете се. Бъдете готови да вложите средства и време в допълнителни уроци по немски, не чакайте всичко на училището, детето трябва да напредне с немския възможно най-бързо. В разговора е добре да наблегнете и на това, колко е важно образованието във вашето семейство, как вие сте завършили университет (ако сте) , че искате добра среда за детето и възможности да се развива. Бъдете спокойни, любезни, уверени, но твърди. Имайте предвид, че в никоя гимназия не са длъжни да вземат детето - изпуснали сте всички срокове за записване, но все пак можете да разчитате, че някъде ще се съгласят да направят компромис.
И действайте светкавично бързо - през лятната ваканция не можете да намерите никого.
Виж целия пост
# 506
доколкото ми е известна системата в байерн (не сме там, само по разкази и про4етено...), бих преговаряла само за гимназия и дори с опция повтаряне на клас , но не и друго у-ще и после изпити и евентуално местене. Има и опции за лятно наваксване . У4ене. Попитайте за подобни-.
Виж целия пост
# 507
Детето е без никакъв немски, така ли? А други езици знае ли и на какво ниво? Това има значение.

Със звънкане тук и там няма да стане. Направете си специален термин във всички гимназии, които са ви наблизо и идете лично, заедно с детето. Носете със себе си всичко, каквото имате от обучението на детето до сега - оценки, свидетелства, грамоти, медали, похвали, участия в олимпиади, състезания... (това е за да покажете, че детето е будно и активно, има потенциал и желание за развитие). Трябва да бъдете готови и на компромис  - например ако ви предложат да запишат детето като гост-ученик - съгласете се. Бъдете готови да вложите средства и време в допълнителни уроци по немски, не чакайте всичко на училището, детето трябва да напредне с немския възможно най-бързо. В разговора е добре да наблегнете и на това, колко е важно образованието във вашето семейство, как вие сте завършили университет (ако сте) , че искате добра среда за детето и възможности да се развива. Бъдете спокойни, любезни, уверени, но твърди. Имайте предвид, че в никоя гимназия не са длъжни да вземат детето - изпуснали сте всички срокове за записване, но все пак можете да разчитате, че някъде ще се съгласят да направят компромис.
И действайте светкавично бързо - през лятната ваканция не можете да намерите никого.


Детето учи немски интензивно от ноември, доста е напреднала, но не е достатъчно. Иначе знае и английски, учи го от няколко години в езикови школи. За съжаление сега не е възможно да отидем с детето, понеже аз съм бременна в 8.месец, имам и друго детенце на година и 8м и няма как да пътувам, за да я заведа. А мъжът ми не би могъл да се грижи за нея там. Безсмислено ли е да отиде той лично сам?


Bandiera rossa, благодаря за съветите
Виж целия пост
# 508
Ами нека той отиде, но наистина лично.

д бих преговаряла само за гимназия и дори с опция повтаряне на клас , но не и друго у-ще и после изпити и евентуално местене. Има и опции за лятно наваксване . У4ене. Попитайте за подобни-.
Съгласна.
Виж целия пост
# 509
Не знам дали това важи за цяла Бавария, но в нашия град, кои деца ще учат в гимназия се определя от началното училище. И доколкото знам, няма начин това решение да се промени. Тази година една дама била решена на всяка цена детето й да учи в гимназия, но след безрезултатни разговори с училищното ръководство, обмисляла да наема адвокат и да съди училището. Явно още е в процес на размисъл, щото не се чу нищо повече по въпроса.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия